Daphne Mezereum L. (Kreher Et Al

وسعت آن تقربیاً ۱۰۳۲۰ کیلومتر مربع بوده و حدود ۳۹% (۳۹۰۰۰) کیلومتر مربع آن را اراضی ایران تشکیل میدهد. وسعت آن تقربیاً 10320 کیلومتر مربع بوده و حدود 39% (39000) کیلومتر مربع آن را اراضی ایران تشکیل میدهد. بلندی آن ۱۲ متر و طول آن ۱۳۰ متر است . آب هایی که از ایران به سمت ارس در حرکتند از نظر حجم تنها 30 درصد آبریزهای ارس در طول مسیر حرکتش بر مرز ایران هستند و 70 درصد دیگر از ساحل شمالی به ارس اضافه می شود.

این رودخانه پس از گذر از مرز ایران و نخجوان، از مرز میان ایران و ارمنستان عبور میکند و دوباره مرز مشترک میان ایران و جمهوری آذربایجان را شکل داده و در منتهیالیه شمالی استان اردبیل و شهرستان پارسآباد وارد جمهوری آذربایجان شده و به رودخانه کورا و درنهایت به دریای خزر میریزد. حوضه آبریز ارس جلگه پستی در نیمه شمالی استانهای آ. رود ارس که آرام و قرار ندارد در بستر خود می تازد، از کنار کوه های مهیبی که در شمالش به خط شده اند و همه چیز را زیر نظر دارند، می گذرد، پاسگاه های مرزی و برج های مراقبت که جا به جا راه را بر عابران می بندند، رد می کند و بی وقفه می رود تا بالاخره به سینه ستبر سد رود ارس برخورد کند و برای مدتی درنگ کند.

پل دومی که پایین تراز پل اولی قرار دارد و متعلق به دوره صفوی است، نیز به علت بی توجهی و عدم باز سازی در حال نابودیست! عشق به مرگ نتایج مثبت فراوانی دارد؛ از آن جمله است، صبر بر نقایص و کاستی ها، شکیبایی بر مرگ عزیزان، دلاوری در جنگ و مقابله با صاحبان قدرت و به قول درگاهی « چنین پندار شیرینی تأثیری عظیم در شیوة رویارویی مولانا با مرگ داشته و آن را به گونة حماسة بزرگ و بی نظیری که نوع انسان در برابر مرگ نشان داده درآورده است. در طوال مسیر طی شده آن تغییراتی مشاهده میشود، از جمله از سرچشمه تا جلفا مناطق صاف و کمی کوهستانی و از جلفا تا اصلاندوز کاملاً کوهستانی و صعبالعبور بوده و عرض و عمق این رودخانه در مسیر حرکت متفاوت است.

در محدوده­های کوهستانی نشست برف و فعل انفعلات برف بر سطح دامنه و آغشته شدن برف با انواع آلودگی­ها می­تواند در کیفیت شیمیایی آب رودخانه­ها نیز تأثیر می­گذارد. در طول مسیر طی شده آن تغییراتی مشاهده میشود، از جمله از سرچشمه تا جلفا مناطق صاف و کمی کوهستانی و از جلفا تا اصلاندوز کاملاً کوهستانی و صعبالعبور بوده و عرض و عمق این رودخانه در مسیر حرکت متفاوت است. 160 متر طول و 15 طاق دارد. رودخانه ارس از ارتفاعات مین گول به ارتفاع 3152 متر در جنوب ارزروم در ترکیه سرچشمه میگیرد.

چیزی نمی گذرد که ارس خود را به مرز ترکیه و ارمنستان می رساند و حدود و ثغور دو کشور را تعیین می کند. علت مرگ ماهیها در رودخانه ارس که به افزایش آلودگی مواد فلزی سنگین و پساب کارخانهها ارمنستان نسبت داده میشد ماه گذشته بنا بر اظهارات مدیرکل محیطزیست آذربایجان شرقی رد شد. باوجوداینکه محیطزیست آذربایجان شرقی در موضوع مرگ ماهیها قصوری را از طرف کشور همسایه نمیبیند اما بر این نکته اذعان دارد که موضوع آلودگی ارس واقعیتی غیرقابلانکار است و بیشترین آلودگی این رودخانه ناشی از منابع آلودهکننده ارمنستان در منطقه آذربایجان شرقی است. این رودخانه از مرز ترکیه، نخجوان، جلفا و ارمنستان گذشته و پس از گذر از مرز ایران و وارد جمهوری آذربایجان شده و به رودخانه کورا میریزد.

رودخانه هایی که از خاک قفقازیه وارد رود ارس می شود عبارتند از : آرپاچای-رود نخجوان-رود کر. مواد اصلی کاربردی در این سد ،که تمام این مواد توسط دولت خریداری شد، عبارتند از فولاد مقاوم معادل 45000000 پوند(هر پوند معادل 454 گرم است)، دریچه تنظیم آب 21670000 پوند، صفحات فولادی و لوله های برون ریز 88000000 پوند، لوله ها و ابزار آلات در حدود 1344 کیلومتر، فولاد های ساختاری 18000000 پوند، فلزات کاربردی متفرفه 5300000 پوند است. نتیجه انشا گذر رودخانه: رود نماد تلاش و ایستادگی است و این که برای رسیدن به آن چه می خواهیم لازم است عزم خود را جزم کرده و در طول مسیر ، از دشواری های مسیر نترسیم و نا امید نشویم.

ارس در طول مسیرش با مردمان بسیاری آشنا می شود و آبریزهای متعددی به آن می ریزد. پل خداآفرین از گذشه تا کنون نامهای متعددی متعددی به خود گرفته است،از مشهورترین آن نام ها میتوان به نام های: پل سیروس باعتبار نام کوروش اشاره کرد که روی این پل گذاشته شده است، بنا به عقیده پروفسور آندریو رابرت بارن استاد تاریخ یونان در دانشگاه گلاسکو بنای اولیه پل متعلق به کوروش شاه هخامنشی میباشد(که آن بنای اول از بین رفته است)، پل جلال الدین ملکشاه، پل خداآفرین، پل حسرت ( حسرت کورپوسو) که نام کنونی این پل است از نامهای دیگر آن است.

رود ارس منطقه آزاد و به عنوان مرز بین ایران و روسیه شناخته می باشد رود ارس بسیار خروشان و پر آب می باشد یک سد در جلفا قرار دارد که بر روی رود ارس واقع شده است و آب این سد را بسته این سد با کمک کشور روسیه و ایران بنا شده است . حمید چیتچیان، وزیر نیروی کشور در سال ۱۳۹۳ اعلام کرد که وضعیت آب به سطوح بحرانی رسیده است. صادقی گفت: هر سال وضعیت کشاورزان و زاینده رود نه تنها بهتر نشده بلکه بدتر هم می شود و تا زمانی که طرز فکرمان در مدیریت منابع آبی تغییر نکند امیدی به بهبود شرایط فعلی نخواهیم داشت.

الگوی رشد تنها در جنس نر ایستگاه دوم ایزومتریک و بقیه موارد آلومتریک مثبت بودند و مقدار فاکتور وضعیت همواره بالای 2 به دست آمد. تعیین این شاخص در ماهی خیاطه در فصول مختلف سال نشان داد که در همه فصول، میزان این شاخص برای طعمهی تریکوپترا مثبت بوده که نشان از تمایل اینگونه برای تغذیه از این طعمه است. یکی از مهمترین رودهای ایران که علاوه بر جذابیت ویژه گردشگری و تأثیرات مثبت اکوسیستمی قابلیت مهمی از نظر ماهیهای قابل صید دارد رودخانه ارس می باشد. مقاومت در برابر زیبایی های این جاده سخت است و بالاخره هر عابری جایی دست از مقاومت می کشد، پایش را از روی پدال اتومبیل بر می دارد و دقایقی و بلکه ساعتی را به تماشا و تفرج در این بهشت زمین می گذراند.

به این دلیل که رفتار اجتماعی جوامع انسانی درگیر با سیل به خصوص در مراحل سازگاری و پیشگیری بسیار گسترده است، اما این موضوعات جایی در مقالات علمی این حوزه ندارد و جامعه علمی به آن نمیپردازد. این دانه های برنج را از روی زمین جمع می کنند. 3- دانه ی لوبیا چه نوع ریشه ای دارد؟ باقلا یک مثال برای دانه ی سفت بزنید ؟ رودخانه های «ایریچای»، «لیوارجانچای» و «اوشتبین» و مسیل های «دستجرد»، «دوزال» و «کردشت» از دیگر آب هایی هستند که گاه و بیگاه در این منطقه به ارس ملحق می شوند و هرکدام برای خودشان ماجرا و داستانی دارند.

این جا در دو سوی ارس همه به یک اندازه از این آب نفع می برند و همه چیز نصف نصف است، چه از آب حیات بخشش و چه محصول دوران توربین های سدهایش، اما همیشه و به ویژه در ایام بهار و تابستان، گردشگرانی در اطراف سد حضور دارند که میزان سهم ایران یا جمهوری آذربایجان از این تولید برق، چندان برایشان جالب نیست. این سد چهار توربین دارد که دو توربین آن برای ایرانی ها می چرخد و دو توربین برای مردم جمهوری آذربایجان. کدام رود بین ایران و جمهوری آذربایجان قرار دارد این رود به کجا میریزد را از سایت پشتوک دریافت کنید.

بین تکرار در سطح کلام عادی و تکرار در اثر ادبی به ویژه در شعر، مرزی به باریکی یک تار مو وجود دارد. در فاصله بین جلفا تا اصلاندوز که ارس بین کوههای قره داغ و کوههای کشور آذربایجان در جریان است در بعضی نقاط (نزدیکی های روستای قولان) عرض آن از ۲۰ متر هم کمتر میشود؛ در حدود جلفا عرض آن حدود ۳۰ متر و عمق آن ۴ متر است ولی در نزدیکی پلدشت عرض آن در حدود ۹۰ تا ۱۰۰ متر و عمق آن ۲ متر میباشد.

مهمترین آنها سازندهای زمین شناسی حوضه آبخیز رودخانه و مسیر جریان آب است. حمید قاسمی بابیان اینکه مشکل از سال ۱۳۸۵ شروعشده و تاکنون نیز ادامه دارد، منشاء آلودگی ارس را پسابهای حاصل از فعالیت معدن مس در ارمنستان اعلام کرده و میگوید: ادامه این روند علاوه بر آلودگی شدید آب رودخانه ارس، موجب تغییر اکوسیستم منطقه و آثار زیانبار به اراضی کشاورزی شده است. مدیرکل حفاظت محیطزیست استان آذربایجان شرقی در این رابطه اظهار میکند: رودخانه ارس به دلیل ورود پسابهای صنعتی از سمت ارمنستان بهشدت با مشکلات زیستمحیطی و بهداشتی مواجه شده و اگر برای جلوگیری از ادامه این روند تدبیر و تصمیمی مناسب اتخاذ نشود، آیندهای ناخوشایند همچون آثار منفی خشک شدن دریاچه ارومیه در انتظار مردم استانهای آذربایجان شرقی ، غربی و اردبیل خواهد بود.

در همان دوران هیئترئیسه فراکسیون محیطزیست مجلس نیز با اعلام این خبر مبنی بر آلوده شدن آب رودخانه مرزی ارس که در مرز کشورهای ایران، آذربایجان و ارمنستان جریان دارد، در مورد آثار ناشی از این آلودگی هشدار داده بود؛ صحبت از ورود پسابهای صنعتی کارخانههای آلومینیوم و مس ارمنستان و نیز پساب حاوی رادیواکتیو نیروگاه اتمی «متسامور» ارمنستان بهعنوان خطرناکترین نیروگاه اتمی جهان بود. این جا «زنگنه» است و ارس از این جا به بعد یکی از وظایف اصلیش تعیین حد و مرز ایران با دو کشور همسایه اش آذربایجان و ارمنستان می شود.

همچنین از شاخص همپوشانی پیانکا هم در جهت تعیین همپوشانی غذایی دو گونه موردمطالعه، استفاده شد. حریم کمی رودخانه ها و مسیلها برای بهره برداری و عملیات لایروبی از یک تا بیست متر تعیین شده و حریم کیفی آب رودخانه ها، انهار طبیعی و برکه ها تا یکصد و پنجاه متر خواهد بود. سرچشمه آن از کوههای مین گول داغ (هزار برکه) ترکیه واقع در جنوب شهر ارزروم است ، محل مذکور که در مرکز تجمع آبهای این کوهها وتشکیل ارس بوده ، بیش از 800 متراز سطح دریا ارتفاع ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید