70 تا از مکان های دیدنی تهران (آدرس + عکس)

پس از دهنه ذوالفقا رکه در گوشه شمال غربی خاک افغانستان واقع است راه عبور هریرود به جانب شمال باز شده و این رود به نام تجن یاد میشود . رود متذکره از سمت شرق به جانب غرب جریان داشته وپس از عبور از خاک ادرسکن وارد قلمرو اسفزار میشود . بعد از اوبه هریرود موقتا خط مستقیم را رها کرده و خمیدگی ای را که سلسله جبال در این ناحیه تشکیل داده است تعقیب میکند ، ولی پیش از رسیدن به قریه بوریاباف از یک سو پهنای بستر رود بیشتر میشود و از سوی دیگر خط سیر رود دوباره به موازی خطوط عرض البلد یعنی شرق به غرب امتداد میابد .

بزرگزاده درباره وضعیت قراردادی ایران در رودخانههایی که از افغانستان سرچشمه میگیرد، توضیح داد: دو رودخانه مرزی هیرمند و هریرود، به ترتیب تامین کننده منابع آب مورد نیاز دشت سیستان و تالاب بین­المللی هامون در شرق کشور و دشت سرخس در شمال شرق کشور هستند که از کشور افغانستان سرچشمه می­گیرند. سپس با استفاده از نرم افزار ArcView GIS، نقشه هاي پهنه بندي سيل در دوره هاي بازگشت معين در دو حالت ذکر شده ترسيم و عمق و سطح سيل گيري با يکديگر مقايسه گرديد.

گودی این دریا در بخش شمالی، 10 تا 12 متر، در بخش میانی تا 770 متر و بیشترین عمق آن نیز 1025 متر است که عمدتاً در نواحی جنوبی آن قرار گرفته است. درختان سر به فلک کشیده و حالت جنگلی جاده سبب شده است که اسالم به خلخال به عنوان یکی از مناطق بکر اردبیل مورد توجه گردشگران بی شماری قرار گیرد. از آبهای جاری هرات ، برای تولید انرژی برق و به کار انداختن توربین های برق نیز میتوان استفاده مطلوب کرد . درحال حاضر از هریرود میتوان برای تولید برق نیز استفاده موثر کرد و در مسیر آن بخصوص در قسمت علیا آن که سرعت آب زیاد است بندهای آب و برق احداث کرد چنان که کار احداث بند آب و برق سلما در دوره داوود خان آغاز شده بود ولیکن در جریان جنگ کار پروژه یاد شده تعطیل شده و تجهیزات بند به غارت رفت .

در نتیجه قانون راهنمایی و رانندگی در جاهایی که نیاز به توجه دارد، مانند علامتهای راهنمایی و رانندگی آن را به کار میگیرند؛ اما اتاقهای خواب بهتر است که در آن رنگهای آرام بخش اعصاب مثل رنگ بنفش به کار گرفته شود. در حقیقت دره هریرود در بین کهسان و دهنه ذوالفقار و حتی بعد ازآن هم عبارت از چندین تنگنا و حوزه است . خوزه آبگیر هریرود 39300 کیلومتر مربع برآورد شده است و مقدار آب آن در حصص مختلف فرق میکند .

از ابتدا تا انتهای این پارک، رودخانه پونک میگذرد که در اطراف آن پیادهروهای طبقاتی مناسب پیادهروی و دوچرخهسواری ساخته شده است. جثه و اندام کروکودیل ها بزرگ تر از تمساح ها است. روش بررسی: این پژوهش از نوع مروری بوده و با هدف مقایسه ویژگیها و تنوع گونهای جنگلهای شمال ایران و جنگلهای معتدله پهنبرگ اروپای مرکزی انجام شده است که هر دو جزء جنگلهای سبز تابستانه (پهنبرگ خزان کننده مناطق معتدله) میباشند. ابتدا دو شاخه آمل و سرجنگل در واقع هریرود را تشکیل میدهند ، در ارتفاع تقریبا 4000 متر ، از دامنه غربی کوه بابا سرچشمه میگیرند .

در درازنای تاریخ از آب هریرود که در جویهای متعدد جاری بوده است برای به حرکت انداختن آسیاهای آبی و شالیخانه های آبی استفاده میشده است . هریرود در قسمت علیای خود و یا درآغازگاه دارای سرعت و سرنشینی زیاد است ، چنان که از منبع خود تا ساحت اوبه متجاوز از 2500 متر از ارتفاع خود میکاهد و در اوبه ارتفاع آن به 1268 متر میرسد . مقدار مواد رسوبی که هریرود د رهنگام آبخیزی بهاری با خود انتقال میدهد به سبب ارتفاع و سراشیبی بستر رود زیاد است و گاهی به هشت الی ده کیلوگرم مواد در یک مترمکعب آب میرسد که از ریگهای میده و ذرات خاک تشکیل شده و همراه با آب انتقال داده میشود .

رود تگاو یکی از بزرگترین معاونین هریرود است که تقریبا به درازنای دوصد کیلومتر به کنارچپ هریرود به طور موازی جریان داشته و سپس در غرب حاکم نشین اوبه به رود هری میریزد . در قریه دهنه ذوالفقار از مربوطات حاکم نشین گلران هرات که ارتفاع رود از سطح بحر 500 متر است .مسیر رود مزبور خط سرحدی و مرز سیاسی بین المللی افغانستان و ایران را تشکیل میدهد . رودها : رودباران هرات از روزگاران بسیار قدیم در این خطه باستان جریان داشته و به سان شاهرگ های حیات بخش جسم فیاض این ولایت تر و تازه نگه داشته اند ، که هریرود به عنوان شاهرگ اصلی شایان توصیف افزون است .

هریرود در موسم آبخیزی همه ساله دو سوی مسیر خود را تخریب میکند و از این ناحیه به زمینهای زراعتی دولب رود خسارات زیادی وارد میشود . این شاخهها در گُتوند خوزستان به هم میپیوندند و در شوشتر به دو شاخه تقسیم میشوند. اداره منابع آب شهرستان فریدونشهر در اطلاعیه ای از مردم خواسته است با توجه به هشدارهای هواشناسی مبنی بر بارندگی های شدید و احتمال وقوع سیلاب تا پایان بارشها و عادی شدن اوضاع از استقرار و نزدیک شدن به رودخانه ها، پل ها و مسیل ها جدا خودداری کنند. هنگام آب خیزی ، رودهای خورد و بزرگ هرات در هنگام بارانهای زمستانی و بیشتر در موسم بهار است : زمانیکه برفهای کوهساران آب شده و بارش های زمستانی و بهاری شدت میابد .

از مهمترین رود های ایران و تهران، رودخانه جاجرود است که رودخانه ای دائمی است. درحصه پیش برآمدگی شعبات سیاه بوبک ، قره باغ و بکتال کوه دره مذکور شکل تنگنا به خود گرفته و بعد از آن فراخ و پهناور شده است . در حقیقت هریرود پس از گذشتن از تنگنای اوبه به وادی بزرگ و سرسبز هرات وارد شده و شکل رود مهم و نسبتا آرامی را به خود میگیرد . هریرود علاوه بر ارزش اقتصادی ، دارای ارزش سیاسی نیز است زیرا در حصصی مرز سیاسی بین افغانستان و ایران و ایران و ترکمنستان را تشکیل میدهد .

آبشار سیجان از مسیرهای کوهنوردی یکروزه خوب برای گردشگرانی است که قصد سفر یکروزه از تهران را دارند. در جغرافیه طبیعی افغانستان جلد اول دایره المعارف آریانا و اطلس عمومی افغانستان در مورد هریرود معلوماتی ارائه شده است که نگارش آن خالی از لطف نخواهد بود . آرپاچاي تقريباً در همان امتداد ولي درجهت مخالف از شمال به جنوب جاري است. پوششهای بدنه را می توان بنا به جنس مصالح قابل دسترس در انواع گوناگون طراحی نمود به عنوان مثال یک روش معمول در اروپا و آمریکا استفاده از ماشین های قراضه و تایرهای فرسوده اتومبیل می باشد که پس از ایجاد یک شیب ملایم در ساحل آنها را به صورت آجر چینی در کنار هم قرار می دهند ولی با توجه به شرایط فعلی در ایران، استفاده از پوشش های بدنه از جنس سنگریزه (سنگ لاشه) ، تورسنگ (گابیون)، بلوک های بتنی و یا کیسه های مخلوط سیمان و ماسه پیشنهاد می شود.

آیلتس کیوکارد IELTS Cue Card شماره 63 :توصیف شخص مشهورآیلتس کیوکارد IELTS Cue Card شماره 63 توصیف یک شخص مشهور در کشورتان است. دشت لار به دشت شقایقها معروف است، چرا که در بهار پر از گلهای شقایق میشود و این مسئله خودش یکی از جاذبههای گردشگری این منطقه است. ذخایر بزرگ شن به عنوان یکی از مشخصات زمینشناسی منطقه در نظر گرفته میشوند. در این رهگذر ناله خانواده های داغدار، سال هاست در صدای رودخانه بشار خاموش می شود، گویا این ناله ها به گوش مسئولان نمی رسد تا به طور جدی تدابیر و تمهیدات لازم را برای پیشگیری از بروز این سوانح اتخاذ کنند تا دیگر شاهد غرق شدن مسافران تابستانی و یا شهروندان بومی و غیربومی در رودخانه بشار نباشیم و همگان به هشدارها توجه کرده و با پرهیز از شنا در مناطق ممنوعه جان خود را در معرض خطر قرار ندهند.

برای جلوگیری از آن لازم است تا راضی دوکنار رود در حصص هموار توسط درخت کاری و یا طرف فنی دیگر تثبیت شود . دره ای که رود ، بستر و یا آخرین مسیر خود را در آن ساخته است . هرگاه با استفاده از تخنیک پیشرفته و جدید سیلابهای بهاری این رودها مهار شده و در مسیر آب های جاری رودخانه ای بندهای آبی مناسب احداث شود ، بی شک ظرفیت آبهای متذکره در فصل تابستان افزایش چشمگیر پیدا میکند و میدانهای زراعتی ولایت هرات توسعه افزون میابند . به طور مثال : مقدار آب در حصه اوبه به طور متوسط 985 متر مکعب در ثانیه بوده و لیکن د رمنطقه غوریان خیلی کاهش پیدا میکند .

در این موقع امواج تند و شتابان رود مقدار زیادی از خاک و میده ریگ را برداشته و به خارج کشور سرازیر میسازد و به این ترتیب ورقه مفید اراضی را تخریب میکند . دره هریرود عبارت از تنگه های عمیقی است که در احجار آهکی عهد دوم و سوم طبقات الارض حفر شده و هنگامی ترتیب یافته است ک دریا به داخل موادی که در قمر جهیل های اوایل عهد چهارم طبقات الارضی ته نشین شده است . خط سیر هریرود از شمال غوریان تا اسلام قلعه در مربوطات کهسان به جانب شمال غرب است . در وادی هرات و دشتهای غوریان سرعت آن بسیار کم شده و خم و پیچها و جزیره های کوچکی در مسیر آن تشکیل میشود و زمانی که از شمال غوریان میگذرد خط سیر این رود به سوی شمال غرب امتداد یافته و در میان دشتهای ریگی و سنگچلزار غوریان جریان میابد .هریرود در منطقه کهسان از سطح بحر در حدود 740 متر ارتفاع دارد .

در محدوده اسفزار مسیر رود تغییر کرده و از غرب و جنوب غرب اسفزار گذشته و در ساحه فراه با دریاچه کوچک اناردره یکجا میشود و در شمال هامون صابری میریزد . آب دریاچه مصنوعی چیتگر از رود کن تامین میشود و دره دوچناران که مشرف به این رودخانه است، چشماندازی زیبا به محیط داخل دره کن دارد.اطراف دره کن رودهای کوچک دیگری نیز قرار گرفتهاند که در مسیر روستاهای این محدوده جریان دارند و آنها را بیشتر با نام روستای اطرافشان میشناسند.

در این امتداد رود مزبور خط مرزی بین ایران و ترکمنستان را تشکیل داده و از پل خاتون میگذرد و در ساحت سرخس ترکمنستان و ایران جریان میابد تا بالاخره در منطقه دلتای امروزه خود به شمال تجن در ریگزارهای ترکمنستان ناپدید میشود . محله درکه در منطقه دو شهرداری تهران وبخشی از شهرستان شمیرانات میباشد. بنابراین، باتوجه به کمبود اطلاعات دراین زمینه و اهمیت رقابت غذایی گونه­های مختلف در طول زنجیره غذایی و عملکرد اکوسیستم­های آبی، در مطالعه حاضر سعی شده با تعیین برخی شاخص­های تغذیه­ای، رقابت غذایی این دو گونه در رودخانه تجن موردبررسی قرارگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید