10 روستای زیبا اطراف تهران برای سفری یک روزه

«هیمانشو تاکار» کارشناس رودخانهها و محیط زیست هند با بیان این که این کشور تاکنون هیچگاه از حق خود براساس این توافقنامه استفاده نکرده تصریح کرد باید بر ساختن مخازن ذخیره آب و استفاده بیشتر از آب رودخانه سند متمرکز شویم .به نظر میرسد تنش بین هند و پاکستان که به طور خطرناکی درحال افزایش است با پیوستن کشورهای منطقه از جمله چین و گسترش آن به موضوعاتی مانند آب که حیات کشور خشک پاکستان وابسته به آن است به سمت غیر قابل کنترل پیش میرود. رییس تیم اعزامی ستاد مقابله با بحران پاکستان ضمن تایید خبر کشته شدن 23 شهروند پاکستانی گفت: تعداد زیادی از کودکان و زنان در این سیلاب ناپدید شده اند که تلاش برای پیدا کردن آنها ادامه دارد.وی با بیان اینکه بیشتر جان باختگان این حادثه عضو مدارس دینی “لیسوا” بودند ، افزود: با توجه به حضور گردشگران در منطقه ، احتمال افزایش تلفات وجود دارد.

اما در پایان معلوم میشود که هدف مطرب این است که معشوق را اثبات کند و نفی راهی برای اثبات است و لذا بین مقدمه و پایان این قصه انطباق وجود ندارد. تپه های موری ( Murree ) منطقه ای ییلاقی است که باید در تابستان به آن رفت تا از زیبایی هایش لذت تمام را ببریم، البته اگر به دنبال برف و سرما هستید و می خواهید تجربه ای دیدنی و شگفت انگیز از بارش برف کسب کنید ، می توانید در فصل زمستان هم به موری بروید. ساکنان این روستا مردمانی با آداب و رسوم و فرهنگ باستانی و قدیمی هستند و زندگی شگفت انگیزی دارند و نوعی خاص زندگی می کنند ، آن ها مردمانی شاد هستند اما همه ی خانه هایشان را با رنگ های تیره و مایل به سیاه می سازند ، آنان جشنواره های زیادی دارند که در فصل های مختلف برگذار می شوند و نظر گردشگران را جلب می کنند، روستای کالاش روی تپه ی زیبایی قرار گرفته که زیبایی خود روستا از دیدنی های این منطقه است.

اما برجسته ترین و محبوب ترین آن ها پل سفید یا پل معلق است که به عنوان نماد شهر اهواز شناخته می شود و برای بسیاری از اهالی شهر و گردشگرانی که تا به حال بلیط هواپیما خریده اند و به اهواز سفر و از این پل دیدن کرده اند، حال و هوای نوستالژیکی دارد. رودها و رودخانههایی که برخی ورودی و برخی خروجیاند و هر کدام از آنان به دلیل نحوه بهرهبرداری و عوامل آلودگی جای مناقشه بسیار دارند که دیر یا زود دامن کشور را خواهند گرفت.

مکان دقیق برگذاری جشنواره ی چوگان ۱۶۸ کیلومتری شهر چترال است که باید از آنجا با شاسی بلند و جیپ ها برای دیدن چوگان رفت و این راه در زمستان به دلیل بارش شدید برف بسته می شود. این تعریف درعهدنامه مورخ 1840 فرانسه و باد كه ناظر به رودخانه ( راین ) است دیده می شود . مقامات اعلام کردهاند اگر چه تا زمان پیدا شدن آخرین نفر، عملیات جستوجو ادامه خواهد یافت اما جریان سریع و عمق زیاد رودخانه شانس زیادی را برای نجات افراد مفقود شده باقی نمیگذارد. شن و ماسه طبیعی هر سال پس از فصل بارندگی و طغیان رودخانه ها مقدار زیادی شن و ماسه در بستر رودخانه باقی می ماند که پس از کم شدن آب رودخانه ها این منابع در دسترس قرار می گیرد و این ماسه ها را پس از شستن و سرند کردن مورد استفاده قرار می دهند.

هند در نشستی با اعضای دولت احتمال تغییراتی در مفاد قرارداد سرچشمههای آب سند را مطرح کرد .پاکستان نیز در واکنشی شدید این اقدام هند را به منزله اعلام جنگ به این کشور دانست .نخست وزیر هند نیز در سخنانی که در رسانهها بازتاب داشت اعلام کرد که آب و خون همزمان نمیتوانند جریان داشته باشند. پاکستان به دلیل وضعیت جغرافیایی شدیداً به جریان آبی رودخانههای سند، جهلم و چناب برای تأمین نیازات آبی وابسته است. همانطورکهدیده میشود نحو جملات در این سطور نه به دلیل ایجاد موسیقی و وزن، بلکه برای تأکید معنایی تغییر یافته است و همین نحوپریشی موجب زیبایی کلام میشود.

در مسیر غرب به شرق این بزرگراه، بعد از عبور از چهارراه جهان کودک به خیابان علامه شهیدی میرسید. دره ی کاقان ( Kaghan ) از شمال تا شرق منطقه ی مانسهره ( Mansehra ) پاکستان را در برگرفته، این دره نه تنها گردشگران داخلی بلکه پذیرای تعداد زیادی توریست خارجی هم هست که برای فتح قله های هیمالیا به این نواحی می آیند. نیاوران از شرق به محله آجودانیه از غرب به جماران از جنوب به حصاربوعلی محدود شده است.

دره ی هونزا از شمال تا غرب کوهستان در مسیر رود هونزا امتداد پیدا کرده است. البته ایران برای به بنبست کشاندن اهداف غرب بهدرستی راه مذاکره با طالبان را در پیش گرفت. گذر رودخانه جاجرود از این شهر و سرریز شدن آن در سد لتیان، آب و هوای مطبوع، چشم اندازهای زیبایی را برای این شهر به ارمغان آورده و آن را به یکی از گرانترین شهرهای ایران تبدیل کرده است. شماری از کارشناسان و مقامات هندی میگویند دهلی نو میتواند با استفاده از آب رودخانه سند به پاکستان که به شدت نیاز به آب این رودخانه دارد فشار وارد کند.سند(ایندوس) از فلات تبت سرچشمه گرفته و پس از عبور از جامو و کشمیر ،گیلگت و بلتستان ، بخش میانی پاکستان را پیموده و در نزدیکی بندر کراچی به دریای عرب میریزد.پاکستان با 240 میلیمتر بارندگی از خشک ترین کشورهای جهان است که با چالشهای بزرگی در تامین آب کافی برای کشاورزی و صنعت مواجه است .

و نوار مرزی ایران و جمهوری آذربایجان را میپیماید و به دریای خرز میریزد. ماهی اوزون برون (دراکول) کوچکترین ماهی خاویار دریای خزر میباشد که در ایران به اشتباه کلیه ماهیان خاویاری را به نام وی اوزون برون مینامند. رودخانه براهماپوترا که 2 هزار و 880 کیلومتر طول دارد، از تبت سرچشمه می گیرد و در چین با نام «یارلونگ تسانگپو» شناخته می شود. از دیگر مشخصات سد طول تاج ۴۵۰ متر، عرض تاج ۸ متر و شامل دو رشته تونل جهت سیستم انحراف و آبگیر کشاورزی و شرب به ترتیب به طولهای ۳۰۶ و ۲۲۷ متر است.

بدین ترتیب دو هيئت نمایندگی کمیسیون مشترک ایران و شوروی را اداره و در راستای ایران و شوروی استقرار یافتند .و چون مطابق موافقت نامه 1333 در سرتاسرمرز ایران و شوروی تحدید حدود مجدد و د ربعضی مناطق تعیین حدود به عمل می آمد بدین جهت و برای سهولت کار با موافقت طرفين برای تحدید حدود مرز وعلامتگذاری ، سر تاسر مرز به ده قسمت تقسیم و برای هر قسمت یک کمیسیون فرعی تعیین گردید .

اینجا کشوری بسیار زیبا است که از دید جامعه ی بین الملل بهترین مناطق طبیعی را دارد، مخصوصا شمال آن و منطقه ی کشمیر که به دلیل کوهستان های سر به فلک کشیده، رودخانه های پاکیزه، دریاچه های درخشان و حیات وحش غنی بسیار مورد توجه است. دره ی نیلوم به دلیل گیاهان سرسبز و شاداب، چشمه ها ، رودخانه ،دریاچه و تپه های درهم و برهمش همیشه مورد توجه گردشگران طبیعت بوده است، از دیگر مکان های کشمیر می توان به اتموکام ( Athmuqam ) ، کوتان جاگران ( Kutton Jagran )، کارن ( Karen )، راتی گالی ( Ratti Galli )، بابون ( Baboon )، نوری تاپ ( Noori top )،شاردا ( Sharda ) ، دانشگاه قدیمی شاردا ( Sharda University )، کل ( Kel )، سورگان ( Surgon )، حالمت ( Halmet )، تائوبات ( Taobut ) و …

دیدگاهتان را بنویسید