گنجینهای به نام آب شیرین: بحران آب در جهان و ایران – زومیت

البته شمال آنقدر جای دیدنی دارد که نمیشود همهاش را پوشش داد. پوشش گیاهی این پناهگاه بسیار غنی است و در آن انواع گیاهان مثل :درخت بادام كوهي، درخت انجير،بوته شقايق وحشي، لاله وحشي، گل گندم، خارشتر، بارهنگ، آويشن و گیاهان دارویی همچون اسفند، خاكشير تلخ، گل گاوزبان و… همچنین میتوانید در رودخانه سیروان قایق سواری کنید. ۲۵ خرداد ۹۹ فاطمه برحی دختر ۱۹ ساله ی آبادانی که پس از ازدواج اجباری با پسرعمویش از خانه فرار کرده بود، توسط او در کنار رودخانه بهمنشیر آبادان سر بریده شد.

زمینه و هدف: رودخانه بهمنشیر یکی از منابع مهم آب در جنوب غرب ایران می باشد که دخول شوری و سایر آلاینده­ها، این رودخانه را تحت تاثیر قرار داده است در این مطالعه، مدل سازی کمی و کیفی رودخانه­ بهمنشیر به همراه کانال های آب رسانی مجتمع پرورش میگوی چوئبده با استفاده از نرم افزار MIKE11 انجام یافته است. با آنالیز حساسیت پارامترهای مختلف مدل، پارامترهای مهم مدل مشخص و کالیبره شدند و مدل کالیبره­شده مورد صحت­سنجی قرار گرفت. این رود تنها دو شاخه مهم دارد: نیل آبی در اتیوپی و نیل سفید در رواندا که در سودان بهم می رسند.

دانشمندان دیگر عرب مخروطات او را مورد مطالعه قرار داده و در آن اصلاحاتی کرده اند مانند: احمدبن موسی، ابوالفتح اصفهانی، نصیرالدین طوسی، یحیی بن ابی الشکر، و محیی الدین المغربی. سپس اقدام به مدل سازی شوری با استفاده از حل معادله همرفت- پخش شد و ضریب پخش طولی رودخانه مورد کالیبراسیون و صحت­سنجی قرار گرفت و ضریب پخش طولی برای این رودخانه برابر با تعیین شد. پس از بازگرداندن رومینا به خانه، رضا اشرفی با تحریک اطرافیان از جمله عموهای دخترش، در حالی که رومینا در خانه در خواب بود، با داس اقدام به بریدن سر فرزند خود کرد.

رومینا اشرفی دختر ۱۳ ساله ی تالشی بود که پس از مخالفت های پدرش، رضا اشرفی، با ازدواج او با پسر مورد علاقه اش، جوانی ۲۸ ساله به نام بهمن خاوری، به همراه او اقدام به فرار از خانه کرد تا با یکدیگر ازدواج کنند. رومینا اشرفی چرا کشته شد؟ فاطمه برحی چرا کشته شد؟ ۲۶ خرداد ۹۹ ریحانه عامری دختر ۲۵ ساله ی کرمانی توسط پدرش با ضربه ی یک میله آهنی (به گفته ی برخی رسانه ها با تبر) با انگیزه ای که روایت های مختلفی از آن وجود دارد، کشته شد.

۳۱ اردیبهشت ۹۹ رومینا اشرفی دختر ۱۳ ساله ی تالشی که با پسر مورد علاقه ی خود از خانه فرار کرده بود، توسط پدرش در خواب با داس سر بریده شد. رضا اشرفی پیش از قتل درباره ی مجازات فرزندکشی تحقیق کرده بود و می دانست در صورت قتل فرزندش قصاص نخواهد شد. هر آنچه قرار است در مستندی کمتر از سی دقیقه درباره ی رودخانه بهمنشیر که یکی از شاخههای رود کارون در استان خوزستان و آبادان است بدانیم در مستندی با نام همین رودخانه می بینیم. انتقاداتی بر عدم لایروبی رودخانه و رسوب گذاری آن و خطری که کم عمق شدن مسیر رودخانه ممکن است در آینده به همراه داشته باشد، سرریز شدن فاضلاب شهری و نمایش آن با نمایی هوایی تا عمق دید بهتری ایجاد کند و نکاتی درباره ی آسیب های این فاضلاب ها و زباله های رها شده در رودخانه، عدم احداث یک اسکله ی حتی کوچک برای تغییر شکل ماهی گیری مردم محلی و رشد آن و توضیحی درباره ی بازار محدود کسب درآمد از طریق صید به خاطر فقدان اسکله و…

بعضی بر این باورند که در گذشته ای نه چندان دور با استفاده از تیغههایی در این حفره ها، اتاقکهای کوچکی ایجاد کرده اند تا نستعلیق نویسان در این نقاط بنشینند و به نوشتن قرآن و آثار ادبی مشغول شوند. یکی صحنه ی معرفی بازار ماهی فروشان که ضربه های کارد به ماهی ها توسط ماهی فروشان با صدای سازهای کوبه ای خوزستان تلفیق می شود تا حسی همزمان از دو زمینه ی فرهنگی در باب موسیقی و غذا ایجاد نماید. اهمیت آب این رودخانه برای ایران بقدریست که بسته شدن آب هیرمند بالای ایران باعث تحولات منفی زیست محیطی و حتی فاجعه انسانی در استان سیستان و بلوچستان ایران خواهد گردید.

۳. در مصوبات متعدد و از جمله آییننامه اجرایی «پیشگیری از تخریب تالابها»، بر اولویت نیاز آبی محیط زیست پس از شرب تأکید گردیده و حتی برای ممانعت از ورود هر مترمکعب آب از جریان پایدار زایندهرود به تالاب بین المللی گاوخونی، جرایم نقدی قابل توجهی تعیین شده است. رودهایی که در جلگه خوزستان جریان دارد، از آبهای کوهستانهای بختیاری و لرستانسرچشمه گرفته و از شمال و شرق به طرف جنوب غربی سرازیر شده و جلگه خوزستان را از آبرفتهای خود، ساخته و پرداخته کردهاند. موسیقی نواحی خوزستان در لابه لای تصاویر و رویدادهای فرعی نیز جذابیت دیداری و شنیداری را بیشتر می کند و هم اینکه بر حس و حال فضا می افزاید.

درویش یادآوری میکند: «امسال در حوضههایی از بلوچستان میانگین ریزشهای آسمانی نسبت به میانگین ۵۲ ساله، ۸۸ درصد هم کاهش پیدا کرده است. نظر باينكه بشرح مندرجات بشرح مندرجات صورتجلسه معاينه محل مورخ 23/1/1366 به نقل از خواهانهاي بدوي سه بند سه دهانه در مسير رودخانه قره سو يكسال قبل از پيروزي انقلاب احداث شده كه آب دو دهانه وارد رودخانه ساري سو مي شودوآب يك دهانه آن برودخانه زنگبار مي ريزد و سد بند كه آب دو دهانه وارد رودخانه ساري سو مي شود و آب يك دهانه آن برودخانه زنگبار مي ريزد و سد بند مزبور در اجراء صورت جلسه مورخ 18/2/1365 ايجاد نگرديده و بندهاي 6و12 و20 فتوكپي نامه شماره 261353/4/1364 اداره ثبت اسناد واملاك شهرستان ماكو پيوست پرونده راجع به حقابه قريه گدار پلاك 102 اصلي و قريه خليج پلاك 91 اصلي و قريه قره باغ پلاك 46 اصلي بترتيب از آب قره سوي بازرگان و گدار و آب سياه چشمه بازرگان و چشمه بازرگان علاوه بر رودخانه زنكبار به معناي تعلق تمامي آب رودخانه زنگبار نميباشد آن قسمت از دادنامه شماره 16272/3/66 دادگاه حقوقي يك ماكو كه ناظر است بر بطلان دعوي خواهانها بدعوي خواسته الزام خوانده به عدم ممانعت از ريزش آب ساري سو به رودقره سوي بازرگان تازه كند برودخانه زنگبار نسبت بدو دهانه از نظر نتيجه صرفنظر از استدلال مخالفتي با قانون و موازين شرعي ندارددرخواست تجديدنظر عنوان شده از طرف تجديدنظرخواهان نسبت باين قسمت حكم بلخاظ عدم انطباق با ماده 12 قانون تشكيل دادگاههاي حقوقي يك و دو رد مي شود.

زمانی در حاشیه رود اترک در قوچان باغ بزرگ سیب یزدیان بود که مردم قوچان علاوه بر استفاده از محصول این باغ، حتی از علفهای باغ برای خوراک یکی دو راس دام داشتی خود استفاده میکردند، در فصل برداشت، برخی از مردم به عنوان کارگر در چیدن سیب کار می کردند. همه اهواز را با رود کارونش می شناسند و خوزستان با این رود زنده است؛ رودی که بزرگ ترین و پر آب ترین رودخانه ایران به حساب می آيد و نام آن با تاریخ و تمدن های کهن ایران گره خورده و آوازه آن در فرهنگ منطقه و ترانه های فولکلورش ریشه دوانده است.

حفاظت از تمامیت ارضی، مقابله با دشمنان در داخل و خارج از کشور و بویژه انجام عملیاتهای ضد تروریستی نیز از دیگر معیارهای رسانههای آمریکایی برای انتخاب بهترین سازمان اطلاعاتی جهان بود. زمینه و هدف : رودخانه ها جزء کوچکی از آب های جاری جهان و به عنوان یکی از منابع اساسی تأمین آب برای مصارف گوناگون از جمله کشاورزی، شرب و صنعت مطرح می باشند. رودخانه آمازون دارای بزرگترین حوزه آبریز جهان است که (۷.۰۵۰.۰۰۰ متر مربع مساحت) دارد و بعد از رود نیل به عنوان طولانی ترین رودخانه جهان شناخته می شود. به طور کل عنصر صدا در این مستند دارای نکاتی است که اثر را در قالب تلویزیون و مستندی آموزشی و خبری مورد توجه قرار می دهد.

این پارامترها در رودخانه به ترتیب 5300، 2/2، 2/1 و 11 ppmتعیین شدند. یافتهها: نتایج نشان داد رفتار کانال های آب رسان از نوع راکتور اختلاط کامل می باشد و با محاسبه ضرایب تبدیل پارامترهای مختلف رودخانه به کانال، تغییرات غلظت شوری و دیگر پارامترهای کیفی در کانال ها محاسبه و مقدار متوسط شوری، اکسیژن محلول، آمونیاک و نیترات در کانال ها حدود 27000 ، 3 ، 3 و 5 ppm تعیین شد. در ادامه به مدل­سازی پارامترهای کیفی نظیر اکسیژن محلول، نیترات، آمونیاک، BOD و دما در طول رودخانه و کانال­های آب­رسان با استفاده از زیر برنامه ECOLAB پرداخته شد.

این رودخانه از ارتباطات مشترک در کشور ایران و آذربایجان در شمال غربی ایران سرچشمه گرفته آورد سالیانه أی حدود 70 میلیون مترمکعب را جمع آوری و به دریای خزر می ریزد. گفت: بحث حقابه و توزیع عادلانه آب تعاریف مختلفی دارد و اگر بخواهیم بر اساس آمایش سرزمین و حقابه در نظر بگیریم خوزستان از لحاظ آوردی که دارد نیازهای برایش تعریف شده است. این رود در ادامه جریان خود و عبور از ایلام، ضمن دریافت شعبات چندی بسوی جلگه خوزستان پیش میرود، در قمست غربی خوزستان، قسمتی از آب آن به مصرف آبیاری میرسد و قسمتی دیگر به طرف دجله جریان مییابد، ولی قبل از آنکه به دجله برسد در باتلاقهای شرقی دجله محو میشود.

جاذبههای طبیعی و امکانات رفاهی و تفریحی که در فشم وجود دارد، این منطقه را تبدیل به یک منطقه توریستی بکر برای تفریحات آخر هفته کرده است. کتیرا، شیرین بیان،بومادران، خاکشیر، گیاهان تیره، نعنائیان، پونه، کرفس، کنگر، و غیره از جمله گیاهان دارویی منطقه می باشد. سیاوش در این مرحله از کهنالگوی «سفر قهرمان» چشم به امدادهای غیبی دارد. در باختران، رود قره سو به آن ملحق میشود، پس از مشروب ساختن باختران و دریافت شعباتی چند مانند: رود «ماهیدشت» و هلیلان و کرند، وارد لرستان میشود، در لرستان در یک بستر سنگی و عمیق در پای «کبیرکوه» به جریان خود ادامه میدهد، پس از دریافت شعباتی چون، کشکان، زال، غزال رود، از بخشهای چغلوندی، هرو، خرمآباد و غیره از نواحی گرمسیری لرستان، در مسیر خود به دره عمیق و بستر تنگ وارد میشود، در پل تنگ، آبشاری به ارتفاع ۴۳ متر و عرض ۳ متر تشکیل میدهد.

کارون در طول مسیر خود بسوی غرب از تنگهها و درههای عمیق و بستر پر پیچ و خم کوهستانی میگذرد و در راه، شعبات چندی منجمله رود کوهرنگ، رود بازفت و رود خرسان به آن وارد میشود و در شمال شوشتر دو شعبه شده یکی بنام «گرگره و شطیط»، اولی در شرق و دومی در غرب شوشتر بسوی جنوب جریان مییابد، ولی این دو شعبه در جنوب شوشتر در محلی بنام «بندقیر» مجدداً به هم ملحق میشوند. جواری و دیگران در مقالهای با عنوان «تحلیل شعر ققنوس نیما یوشیج با نگرشی بر اندیشههای گاستون باشلار» عنصر آتش را به عنوان عنصر نهفته در تصویر شعر ققنوس نیما یوشیج بررسی کرده­اند.

دیدگاهتان را بنویسید