کاربست روش تاریخ شفاهی در تحلیل و بررسی شیوع بیماری اماس در منطقه پیربکران (1345تا1395ش/1966تا2022م)

در تابستان، این روستای زیبا خنکای خاصی دارد که برای فرار از گرمای تابستان پیشنهاد می شود. آبشار براق: آبی که از پشت سد درودزن آمده و از میان تنگه عبور میکند، پس از برخورد به دیوارههای صخره و همراه با آب بالادست به سمت پایین سرازیر میشود و آبشاری زیبا را پدید میآورد. از آبشار، دشت، جنگل و دریا که بگذریم یکی دیگر از جاذبههای طبیعی که بسیار شگفتانگیز و جذاب هستند تنگهها و درههای پدید آمده درگوشه و کنار طبیعت هستند. اکنون ما میخواهیم شما را با یکی از این تنگهها به نام تنگ براق که در استان فارس قرار دارد آشنا کنیم.

این منطقه در تمام فصول دیدنی و شگفتانگیز خواهد بود؛ اما اگر میخواهید در آب و هوایی معتدل و بدون بارش از تنگه دیدن کنید و ساعتها در این منطقه بمانید باید در فصل تابستان به تنگ براق بروید. متاسفانه امکانات رفاهی تنگ براق خیلی چشمگیر و متنوع نیستند. چه زمانی به تنگ براق برویم؟ دیدنیهای براق تنها به تنگه محدود نمیشود. تنگه براق در روستایی به همین نام قرار دارد. تاریخ طبرستان با تمامی اهمیت و داشتن مطالب متنوع در زمینه های ادب، لغت،حکایت، نظم و نثر عربی و فارسی،تاریخ ادب محلی و ملی، تاریخ ملی و محلی، جغرافیای منطقه و بسیاری از مطالب دیگر، متاسفانه چنان که باید و شاید مورد توجه محققان قرار نگرفته است.

راههای دسترسی: برای دسترسی به موزه جواهرات ملی میتوانید از اتوبوس های خط جمهوری-بهارستان استفاده کنید و در تقاطع خیابان جمهوری و فردوسی پیاده شوید و با چند دقیقه پیاده روی به ساختمان بانک مرکزی و خزانه برسید. به هرحال رودخانه زهره همچون سفیر رحمت از کوههای زاگرس به طرف روستاها می رود و مردمان دهملا همواره قدردان آن هستند و در تمیزی آن می کوشند. این رودخانه از نزدیک روستای کوت معنا و منطقه شابوالقاسم، زمینهای دهملا را آبیاری می کند تا نزدیک امامزاده بی بی علیه بین روستای دهملا و بخش پایین دست آن یعنی چم خلف عیسی .آبکشی از رود توسط موتورهای گازوئیلی مانند مارگو و دورمن و بنز و پمپ های گریز از مرکز صورت می گیرد که کلاً به مکینه آبی معروف اند یعنی ماشین آبی البته امروزه موتورهای برقی هم اضافه شد و دولت هم تلمبه خانه ای تاسیس کرده که دعوای قدیمی تقسیم آب را هم به وجود آورده.

این بخش در جنگل آتلانتیک واقع شده است ، معروف به جنگل آتلانتیک ، یک بیوم به لطف تنوع گسترده جانوری و گیاهی که پناهگاه آن است ، در سال 1992 توسط یونسکو ذخیره گاه زیست کره اعلام شد. وعرض آن حدود 150 متر است و لی در زمستان 2 برابر این می شود. و خانه خود او هم سر کمر رود است. بستر رودخانه زهره تقریباً 13 متر از زمین روستا پایین تر است و در تابستان آب آن کم می شود به طوری که مردم شنا کنان عرض آن را طی می کنند ولی هیچ وقت خشک نمی شود .در زمستان هم آب تا سر کمر یعنی همسطح زمین روستا بالا می آید که به دلیل آب بندی که کل روستا را احاطه کرده خطر سیل دهملا را تهدید نمی کند.

تنگه براق درهای پرآب میان انبوهی از درختان سر به فلک کشیده، چشمهها و رودخانههای خروشان، غارهای زیبا، آبچکها و ستونهای معلق آهکی و… باغ اربابی خوردین و قنات خوردین میراث تاریخی شهرک غرب هستند که امروز حصار کشی شده و ورود عموم در آن ممنوع است.آب و هوا و جغرافیابه دلیل وزش دائمی باد از غرب به شرق در تهران و نیز پالایش هوا توسط انبوه درختان بوستانها و کوههای مجاور، شهرک غرب از مناطق خوش آب و هوای تهران به حساب میآید و از هوای بمراتب بهتری نسبت به سایر مناطق شمالی شهر برخوردار است.شهرک غرب از نظر موقعیت جغرافیایی حدوداً در ۵۱ درجه و ۲۱ دقیقه طول شرقی و ۳۵ درجه و ۴۶ دقیقه عرض شمالی قرار گرفتهاست.میانگین ارتفاع زمینهای شهرک غرب از سطح دریا حدود ۱۵۳۵ متر، میانگین مقدار باران سالیانه ۴۰۵ میلی متر و متوسط سالیانه رطوبت نسبی هوا ۴۵ درصد میباشد.جهت وزش باد غالب، غربی (۲۷۰ درجه) و متوسط سرعت وزش باد ۵/۵ متر بر ثانیهاست.

به همین خاطر این منطقه دارای آب و هوای معتدل و خنک کوهستانی است. دریاچه ملاصدرا: یکی از دیدنیهای نزدیک به تنگه براق دریاچه ملاصدار است. حوضچههای اطراف آبشار: آبی که از آبشار به سمت پایین جاری میشود باعث تشکیل حوضچههای کوچک و بزرگی میشود که آبتنی در آنها بسیار لذت بخش خواهد بود. هنگامی که هموسو توسط ارتش هان گرفته می شود ، شاهزاده گمواا از بیو که دوست هموسو است از او نگهداری می کند و از آنها را در قصر بیو در کنار همسرش ملکه ونهو فرزندانش تسو و یونگ پو نگهداری می کند.جومونگ که قدرت و هوش پدرش را به ارث برده است در مهارت های رزمی پیشرفت چشم گیری می کند و خودش را برای بازپس گیری سرزمین چوسون قدیم و شکل گیری دوباره گروه دامل آماده می کند ولی …

گفته می شود که اصل این گیاه از قسمتهای شرقی هندوستان به ایران رسیده و ظاهر آن به این صورت است که برگ های پهن و شاخه های رو به پایین شکل گرفته است و ریشه های آن در لابلای شن ها میروند و آب و سایر مواد معدنی لازم برای رشد گیاه را به آن می رسانند. 1- ژوزف مارکوات، (1368) در کتاب خود تحت عنوان “جستارهایی در جغرافیای اساطیری و تاریخی ایران شرقی” به این نتیجه رسیده است که نام حقیقی «کشَفرود»، «کاسَکرود» است و «هریررود» نیز «کاسَک» و «ویه» و «سند» خواندهمیشود. دیگری نیز در خیابان ولیعصر، تقاطع قلمستان میباشد.

همچنین خیابان گلابدره (در مسیر کانال آب) مکان مناسبی برای پارک ماشین است. اطراف این حوضچهها مکان اصلی اطراق مسافران است. ببر بیان) و دیگر سلاحهای او بهزیبایی به نمایش گذاشته شدهاند و رابطة بین تصویر و متن اصلی را برای مخاطب معنادار کردهاست. به تصویر کشیدن داستانها و مضامین بلند شاهنامه میان هنرمندان رواج داشتهاست تا «بدانجا که تعداد صحنههای مصور از شاهنامه را بیش از دَههزار تصویر دانستهاند» (گرابر، 1383: 97). قابلیتهای تصویری و نوع پرداخت روایتهای اساطیری شاهنامه در کنار مضامین بلند حماسی زمینهساز آن شد تا این اثر یکی از مهمترین متون ایرانی برای تصویرگری بهشمار آید.

در این مسیر میتوانید از جاهای دیدنی شیراز نیز بازدید کنید. 1392) روی آثار توسعة شهری بر روانابها و نیز افزایش جریان اوج و رواناب سطحی مطالعه کرده است و بیان میکند کاهش زمان پایة وقوع سیلاب بسیار پرواضح و این تغییرات در سطح یا جریان رودخانه به شاخصهای کلیماتولوژی و فیزیکی حوضة آبخیز وابسته است. پارامترهاي فيزيکوشيميايي، وضعيت مواد مغذي و يون فلزات سنگين رودخانه هاي هولوکا (Huluka) و آلالتو (Alalto) واقع در آمبوي اتيوپي مورد مطالعه قرار گرفت.

جهت بررسی غلظت فلزات در ماهیان و ارزیابی خطر بهداشتی مصرف آنها، ۶۰ نمونه ماهی از رودخانه برداشت شد. توجه داشته باشید که در نزدیک به تنگه براق باغ با سکوهای بتنی و سرویس بهداشتی جهت رفاه حال مسافران ساخته شده است؛ اما امکاناتی بیشتر اعم از رستوران، سوپر و… سیستم آموزشی در این کشور کاملا رایگان بوده و شاید برایتان جالب باشد بدانید که، دولت این کشور در زمینه تشویق هر چه بیشتر دانش آموزان به فراگیری علم و دانش، به هر دانش آموز خود یک لپ تاپ هدیه داده است. یک پیشنهاد :کوله پشتی خود را فقط با لوازم ضروری پرکنید و وسایل اضافی که در سفر استفاده ای نخواهید کرد با خود حمل نکنید تا سنگینی ان شما را اذیت نکند.

غار آهکی: روی دیوار یکی از صخرههای به وجود آمده یک غار دیده میشود که منشا آهکی دارد، آب از سقف آن قطره قطره به پایین میریزد و کف و دیوارههایش از خزه پوشیده شده است. امکانات رفاهی این منطقه، آثار تاریخی و جاذبههای طبیعی فراوانی که دارد آن را به یکی از نقاط گردشگری استان فارس تبدیل کرده است. مسیر دوم: اگر میخواهید از سمت یاسوج به این منطقه بروید، باید از شهر یاسوج به سمت جاده یاسوج به سپیدان حرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید