چرا آب های روی زمین تمام نمی شوند – ❤️ پست روزانه

القاصی با تاکید بر اینکه قانونگذار در خصوص جرایم درجه هفت مساله مرور زمان را پیشبینی کردهاست، گفت: قانونگذار تا سه سال مهلت داده تا دستگاههای متولی همچون منابع طبیعی و جهاد کشاورزی در زمان تصرف و تغییر کاربری بلافاصله ورود کنند و جلوی اقدام غیرقانونی را بگیرند؛ اما بعضاً سه سال و یا بیشتر طول کشیده که دستگاه متولی وظایف خود را انجام ندادهاست؛ بنابراین طرح شکایت پس از پایان مهلت قانونی سه سال، بهلحاظ شمول مرور زمان، منتهی به موقوفی تعقیب میشود. گازکشی، زمین چمن ورزشی بسیار خوب و بزرگ، دو مسجد، مدرسه دبستان، سرویس بهداشتی، نمازخانه و یک خانه بهداشت از جمله امکانات روستای آغشت هستند.

سد سلما در کنار تولید ۴۲ مگاوات ساعت برق، ظرفیت آبیاری حدود ۸۰ هزار هکتار زمین را نیز دارد. این دریاچه حدود ۳۵ کیلومتر طول دارد و آب آشامیدنی شهر مشهد و آب کشاورزی روستاهای واقع در منطقه چه در ایران و چه در ترکمنستان را تأمین میکند. این مرز از سال های گذشته مورد پذیرش دو همسایه قرار گرفته است اما اختلافات زیادی هنوز بر سر چگونگی تقسیم آب هیرمند وجود دارد و همچنان دیگر حقوق مربوط به این رودخانه که از کوه های بابا در هندوکش سرچشمه می گیرد و پس از یک هزار و ۱۰۰ کیلومتر به دریاچه هامون در سیستان میریزد، محل بحث و مناقشه است.

از این رود، نهرهای متعددی به داخل خاک ایران جاری میشود که پس از سیراب ساختن اراضی سیستان به دریاچه هامون میریزند. در این روستای زیبا آبشاری به طول 1 کیلومتر قرار دارد که از صخره ای با ارتفاع کم به پایین می ریزد. پیشبینی میشود این فشار بر سیستمهای آب استرالیا با افزایش تقاضا رشد کند، در حالیکه در ۱۰ سال آینده با ۱۰ تا ۲۵ درصد کاهش جریان رودخانه مواجه خواهد شد. مشکل آب کشاورزی به عنوان مهم ترین معضل، سال هاست که کشاورزان این دو کشور همسایه را تحت تاثیر قرار داده است.

در ۴۰ کیلومتری تهران دو روستا به نام روستای آهار و روستای شکر آب خودنمایی می کنند. روستای برغان از دیگر مناطق دیدنی اطراف تهران و از توابع ساوجبلاغ است که به فاصله ۱۳ کیلومتری شهر کرج در دره ای زیبا واقع شده. از همین رو است که بسیاری از شهرها در کناره رودخانهها قرار گرفتهاند و زندگی آنها به این رودخانهها وابسته است. ماهیان بزرگتر دارای سن بیشتری هستند و آن­ها مدتزمان بیشتری در مواجه با انگل­ها بودهاند و شانس ابتلا به انگل مخصوصاً سرکرها در آنها افزایشیافته است. هر چند این کشور دارای منابع غنی فسیلی است؛ و با فروش سالانه این محصول به کشورهای دیگر از جمله ایران، درآمدهای زیادی نصیب خود می کند؛ اما در عین حال به کشاورزی خود نیز رونق زیادی داده و شغل بیشتر مردم ترکمنستان، کشاورزی و دامپروری است.

سد سلما که بزرگترین پروژه دولت افغانستان در ۱۵ سال اخیر اعلام شده است؛ در نواحی بالایی هریرود در نزدیکی ولسوالی چشت شریف در ولایت هرات در غرب افغانستان قرار دارد. بر این اساس، در اردیبهشت ۱۳۹۶، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان ضرب الاجل سه ماههای برای دولت افغانستان تعیین کرد و برنامه این بود که تا پایان کار دولت یازدهم، معاهده جامع بین ایران و افغانستان به امضا برسد و تکلیف حقآبه هامون، رژیم حقوقی هریرود و اجرای کامل قرارداد هیرمند، برای همیشه روشن شود.با این وجود حال با گذشت ۴ ماه از آن ضرب الاجل، همچنان خبری از حل اختلافات ایران و افغانستان در موضوع آبهای مشترک نیست و ظاهرا سیاست افغانستان وقت کشی و تن ندادن به توافقنامه های حقوقی برای استفاده حداکثری از رودخانه های مرزی مشترک است؛ سیاستی خطرناک و غیر دوستانه که دیپلماسی فعالانه تر دولت دوازدهم را می طلبد.

امروزه جامعه جهانی به سمت این نظریه سوق یافته که نه تنها آب های جاری بین دو کشور از اصل حاکمیت مطلق پیروی نمی کنند، بلکه اقدام کشورهای بالادستی اعم از برنامه ریزی و اجرای عمل به منظور توسعه و استفاده از امکانات آب های جاری بدون در نظر گرفتن حقوق کشورهای پایین دستی و محاسبه خسارت ناشی از آن عمل، امری محکوم در حقوق بین الملل است. از یک طرف، دولت ایران بنا به موقعیت جغرافیایی خود که در حوزه پایین دستی رودخانه هیرمند قرار دارد به اصل استفاده محدودیت استفاده آزاد از آب ها استناد می کند و همواره خواهان اجرای رژیم حقوقی 1973 بین دو کشور بوده است .

رودخانه تایمز ؛ رودی است در جنوب انگلستان به طول ۳۴۶ کیلومتر که عمده شهرتش به دلیل عبور از شهر لندن است. بهترین گزینه برای تحقق این هدف، سفر به روستاهای اطراف تهران است که در اوج زیبایی و سرسبزی، فاصله کمی با این شهر دارند و برای سفرهای آخرهفته بسیار مناسباند. در چنین شرایط بی ثباتی، ایران و ترکمنستان خواهان مذاکره با افغانستان برای دست یابی به یک رژیم حقوقی مشترک و در نتیجه رهاسازی حجم مناسبی از آب رودخانه هریرود جهت رفع نیازهای آبی خود هستند. جواد حیران نیا کارشناس مسائل خاورمیانه مرکز بین المللی مطالعات صلح -IPSC از روز جمعه رزمایش بزرگ نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران، روسیه و چین در شمال اقیانوس هند آغاز شد.

رزمایش ایران، روسیه و چین؛ آیا ایران دکترین رئالیستی را دنبال میکند؟ آیا پول ایرانی قبول می کنی؟ این رودخانه بین المللی، از ارتفاعات هندوکش در افغانستان سرچشمه می گیرد و پس از طی ۶۵۰ کیلومتر در نزدیکی شهرستان تایباد به مرزهای افغانستان و ایران می رسد. اهمیت رودخانه هریرود به لحاظ و تامین آب شرب شهر مشهد و بخشی از نیازهای شرب و کشاورزی دشت سرخس از سد دوستی مورد توجه است.

در حالی که بین ایران و افغانستان توافق نامه ای در باره تقسیم آب هریرود وجود ندارد؛ تاریخچه توافقات ایران ترکمنستان بر سر هریرود به دوران شوروی سابق و زمانی که ترکمنستان هنوز بخشی از امپراطوری روس بود، باز می گردد. مهمه بدونید که پذیرش همزمان آقایان و خانم ها در دو بخش مجزا در پارک ساحلی آفتاب مشهد نیز باعث شده تا این پارک آبی هیجان انگیز طبقاتی از این نظر نیز جزو بهترین ها نام برده شود. هر چند این قرار داد به درستی اجرا نشد و در عمل تنها یک سوم آب این رودخانه ها به ایران اختصاص داده شد.

در دسامبر سال ۲۰۱۵ دولت هند هزینه تخمینی این سد را بالغ بر ۲۹۰ میلیون دلار تصویب کرد. مخزن این سد دارای گنجایش ۱٬۲۵۰ میلیون مترمکعب میباشد. ظرفیت این سد ۶۳۳ میلیون مترمکعب است. این کشور از آب مخزن سد دوستی تنها برای مصارف کشاورزی استفاده می کند. اگر میخواهید نمونهای از ایران کوچک را ببینید حتما به باغ مینیاتور تهران بروید. برای لذت بردن از زیباییها هم میتوانید در بین درختچهها، گلها و گیاهان قدم بزنید و هم از داخل کاخ، زیباییهای این باغ را تماشا کنید. بر این اساس، در تعیین نرخ برق توسط این دو کشور ملاحظات مربوط به روابط همسایگی و همچنین میزان آبی که از رودخانه های مشترک دریافت می شود، مدنظر قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید