پایانامه های دانشگاه صنعتی شاهرود

سرشاخه های اصلی و عمده رودخانه های اترک در منطقه مطالعاتی عبارتند از: رودخانه های تبارک آباد، تنسوآن، چری، قلچق و تعداد شاخه ها و مسیل های فصلی با آبراهه ها که از چشمه های حاشیه رودخانه سرچشمه می گیرد. دیدنیهای روستای واریش فراوانند؛ از چشمه واریش که آب سرد گوارایی را به گردشگران هدیه میدهد گرفته تا امامزاده بی بی زرین قمر که اکنون به پناهگاهی برای کوهنوردان این روستا تبدیل شده است.

وقتی که درجه گرما در این شهر زیاد میشود، به ۴۰ تا ۴۵ درجهٔ سانتی گراد میرسد. از درجه سختی ۴ به بعد فقط برای قهرمانهای قایقرانی در رودخانههای وحشی، قایقرانهای حرفهای و ماجراجوهای نترس مناسب است و به افراد معمولی به هیچ عنوان توصیه نمیشود. یکی از مسائلی که امروز بشر با آن دست به گریبان است ، افزایش درجه حرارت کره زمین میباشد از این رو در برخی کشورها از قلوه سنگ سفید به عنوان پوشش در پشت بام ها استفاده می شود تا ضمن انعکاس نور خورشید و اثر کلی برگرمایش کره زمین ، باعث مصرف انرژی کمتر در سیستم سرمایش ساختمان ها شود .متاسفانه در کشور ما به دلیل ارزان بودن انرژی و بی اهمیت بودن گرمایش کره زمین و مسائل زیست محیطی برای عامه مردم و مسئولان چنین کاربردهایی فعلا وجود ندارد ولی این مجموعه آمادگی دارد قلوه سنگ ها با چنین کاربردهایی را تولید نماید.

اساس آمار سازمان ملل متحد در سال ۲۰۰۵ میلادی، بین ۱،۲ میلیون تا ۱،۵ میلیون کودک در خیابانهای پاکستان زندگی میکنند. سازمان ملل تخمین میزند که نیمی از جمعیت جهان تا سال ۲۰۳۰ در مناطقی با تنش آبی بالا زندگی خواهند کرد و اثرات کمبود آب میتواند شامل افزایش تنشهای جهانی، کاهش دسترسی به آب تمیز، کمبود غذا، انرژی و کاهش رشد اقتصادی باشد. طبق آمار منتشره از سازمان ملل متحد، جمعیت کراچی در سال ۲۰۰۵ میلادی ۱۱٬۸۱۹٬۰۰۰ نفر بودهاست که از این لحاظ پرجمعیتترین شهر پاکستان و سیزدهمین شهر پرجمعیت جهان محسوب میگردد. این ناحیه از ییلاقهای محبوب در لرستان به حساب میآید و اطراف آبشار را رودخانههای پر آب و درختان بلوط و گردو، پوشاندهاند.

این شهر مکانی در نزدیکی رودخانههای راوی و وگاه است و به همین دلیل باغات سرسبز و زیبای فراوانی دارد. درخت ها بار دیگر سرسبز می شوند ، دشت ها پر از چمن زار و علفزار ها می شوند ، حیوانات از خواب زمستانی بر میخیزند و رودخانه ها با آب شدن برف ها بار دیگر پر آب و خروشان می شوند و صدای شرشر آب ، بار دیگر فضاهای خالی را پر می کند . آن وقت است که حشرات، نه حیوانی را باقی خواهند گذاشت و نه انسانی می تواند در این شرایط زندگی کند. رودهاى کوچک ديگرى که از زهآبهاى دامنه شرقى ارتفاعات کبيرکوه بوجود مىآيند مانند : سرآب کلان، سراب زنجيره، گرود، کليم و ميکان پس از عبور از مسيرهاى کوتاه به سيمره ملحق مىشوند.از رشتههاى فرعى سيمره در مناطق شرقى استان بهرهبردارى محدودى براى زراعت بعمل مىآيد.

دو رود وجود دارد که در همهٔ فصلهای سال جاری هستند و از ابتدا تا انتها شهر را میپیمایند. به گزارش خبرگزاری شفقنا افغانستان به نقل از آریانا نیوز:دولت هند در سالهای اخیر تلاش کرده است تا با سرمایه گذاری در ساخت بندهای آب به مدیریت آبهای افغانستان کمک کند که این موضوع نگرانی دولت پاکستان را برانگیخته است. شفقنا افغانستان-بخش عمده از آبهای افغانستان به دلیل عدم مدیریت و نبود بندهای آب به کشورهای همسایه خاصتاً پاکستان جاری است. پهناوری پاکستان معادل ۸۰۳، ۹۴۰ کیلومتر مربع است که حدوداً معادل مجموع پهناوری کشورهای فرانسه و انگلستان است. مسجد شاه فیصل در اسلام آباد که از بزرگترین مسجدهای جهان است.

در یک جشن دیگر عید قربان را به یاد قربانی حضرت ابراهیم انجام قربانی میکنند و گوشت آنرا بین دوستان و خانواده و فقرا تقسیم میکنند. هرچند به دلیل قرار گرفتن در مجاورت دریا، رطوبت هوا، آب و هوا را یکسان نگه میدارد و هوای معتدل را به سوی یک منطقه نزدیک، مرتفع و خنک در دریا میبرد. قصه با آمدن پسر جوانی به روستا در آستانه برگزاری مسابقه “مرد رود خانه برفی” آغاز می شود که این عنوان همیشه برای “مت مک گرگور” بوده ولی اکنون پسر جوان تازه وارد مدعی این عنوان و رقیب مت میباشد.

نگارنده در مقاله­ای جداگانه برخی نقد­های وارد بر نظریه دکارت و همچنین خوانش­های مدرن از نظریه دکارت را بیان داشته است. در بسیاری از موارد گروههای تندروی سُنی، غالبا پیروان مذهب شیعه را به ویژه در کویته، مرکز ایالت بلوچستان هدف قرار میدهند . بادهای شمالی گرمای هوا در ماههای تابستان را تغییر میدهند. آب و هوای لاهور در طی ماههای مه، ژوئن و ژوئیه خیلی گرم است. در حالی که پاکستان یک ملت مسلمان است روزهای تعطیل غیر مذهبی نیز در پاکستان وجود دارد که عبارتند از: روز پاکستان (۲۳ مارس)، روز استقلال (۱۴ اوت)، روز دفاع پاکستان ۶ سپتامبر، روز نیروی هوایی پاکستان ۷ دسامبر سالگرد تولد (۵ دسامبر)، و مرگ (۱۱ سپتامبر) محمد علی جناح، علامه اقبال لاهوری (۹ نوامبر) و تولد (۳۰ ژوئیه) و فوت (۸ ژوئیه) فاطمه جناح (مادر ملت) و همچنین سند کارگر (که به نام سندمی هم شناخته میشود) در روز ۱ می.

اکثر اوقات به دلیل وزیدن باد موسمی در ماههای ژوئیه و اوت هوا معتدل میشود. رودخانه راوی که در شمال لاهور جریان دارد، سنگهای رسوبی فراوانی را به وجود آورده است و در این منطقه منظرهای بسیار زیبا حاکم شده است. 32- سنگری که اغلب «دیوار آسیایی برلین» نامیده می شود در امتداد مرز بین هند و پاکستان قرار دارد. کراچی شهری در جنوب استان سند است که در سواحل جنوبی این استان و در ساحل دریای عرب واقع شدهاست. در پاکستان همچنین پیروان فرقه احمدیه که اواخر سده ۱۹ میلادی در آن کشور بنیان نهاده شد ، مورد اذیت و آزار گاه و بیگاه قرار دارند.

مطالعات اخیر کلاول و دیگر پژوهشگران (1978) نشان می دهد که کاهش خالص تراکم کلی و بیوماس این اجتماعات در پایاب رودخانه از محل برداشت شن و ماسه به ترتیب بین (13- 75 درصد) و (10-81 درصد) بوده است. دهههای اخیر حضور طبقه متوسط را در شهرهایی نظیر کراچی، لاهور، راولپندی، حیدرآباد پاکستان، فیصل آباد، سوکور و پیشاور شاهد بودهاست که خواهان حرکت در سوی یک جهت آزادی خواهانه تر هستند و این در مقابل نواحی قبیلهای شمال غربی است که با افغانستان هم مرز هستند و سنتهای دیرینه و روش محافظه کارانه را پیش میگیرند. همانطور که در بالا گفته شد، این رودخانه در بخش وسیعی از شهرهای کشورمان جاری است.

بسیاری از فعالیتها، غذاها بقایای تاریخی و مکانهای مقدس از حکومت موغل مسلمان و فرمانروایان افغانها برجای مانده که شامل لباس ملی شلوار کمیز (تمیز) میشود. هر دو عید از تعطیلات عمومی هستند و مردم میتوانند در این دو روز از خانواده و دوستان دیدن کنند و بچهها لباس نو هدیه و شیرینی میگیرند. آب وهوا نیز به همین روال متفاوت است؛ زمستانهای سرد و تابستانهای گرم در شمال و آب و هوای معتدل درجنوب که متأثر از تأثیر اقیانوس هند است.

کمبود آب شیرین در کشور هند اغلب به عدم برنامه ریزی صحیح دولت، فساد، افزایش میزان خصوصی سازی شرکت ها و افزایش میزان زباله های انسانی و صنعتی که در داخل آب دفع میشود، مربوط میگردد. در حالی که مردان شلوارهایی با رنگهای تیره تر میپوشند و معمولاً شیروانی یا اچکان (نوعی کت بلند) که برروی لباسها میآید برتن میکنند. همچنین وقتی به اهمیت آب پیمی بریم که بدانیم در زمان که احساس تشنگی میکنیم، تنها ۱ درصد از کل آب بدن خود را از دست دادهایم!

دیدگاهتان را بنویسید