همگی نشانههای این وضعیت تازه است

آستانه امامزاده قاسم، در اطراف روستای چرمی یا همان منطقه ای که اکنون به چهار سو معروف میباشد، قرار گرفته است. با وجود کارخانه سیمان، اسکله نفتی و نیروگاه تولید برق نکاء در ساحل دریا، وجود تنها سیلوی گندم مازندران، و مجاورت با ساری مرکز استان و بهشهر، هم اکنون وجه غالب اقتصاد منطقه کشاورزی و اشتغال روستایی میباشد. احتمالا این علامت سوال در ذهن شما هم شکل گرفته و بهتر است زودتر درباره وجه تسمیه آبشار آب ملخ برایتان بگوییم. وی گفت: براساس نتایج آزمایشات متعدد که به تازگی از سوی حفاظت محیط زیست انجام شده است، هیچ گونه مواد مضری که حیات بشر و سایر موجودات زنده را به خطر بیاندازد در آب رودخانه ارس و مخزن سد خداآفرین مشاهده نشده است.

وی خاطر نشان کرد: وجود گونه های مختلف آبزی در رودخانه ارس و ادامه حیات آنها در دریاچه سد خداآفرین، خود دلیل متقنی بر نبودآلودگی آب این رودخانه مرزی است چراکه در صورت آلودگی آب، ماهی ها ودیگر آبزیان به عنوان موجودات حساس به آلودگی، بلافاصله تلف می شوند. وی در خصوص پایش و اندازه گیری میزان فلزات سنگین در رودخانه ارس نیز گفت: نمونه برداری به صورت موردی توسط آزمایشگاههای معتمد انجام شده و در اغلب موارد گزارش های واصله و بررسی نتایج حاكی از استاندارد بودن میزان این فلزات در رودخانه مذكور می باشد. طول سواحل نکا، در نقشه جغرافیایی حدود ۵کیلومتر میباشد، متاسفانه اغلب آن در اختیار سازمان ها، کارخانه جات و نهادهای دولتی میباشد.

یکی از چشمه های مشهور مسیر جاده لایی به بندبن در اطراف ورودی فرعی روستای لیمونده ((مریو))، است؛ اغلب سرنشینان اتومبیل هایی که از این جاده می گذرند دوست دارند در کنار این چشمه و منظره ی زیبا آن بایستند! وجود چشمه ای پر آب و خنک در پای کوه و رودخانه ای زیبا و زلال در کنار آن و منطقه سرسبز و دل ربا در اطراف، مکان بسیار مناسبی برای اقامت گردشگران بوجود اورده است! نکا در منطقهای کاملا دشتی واقع است و آب و هوای آن معتدل و مرطوب میباشد. میتوانید با گسترش آن به ویکیپدیا کمک کنید.

بارش فراوان در این منطقه علاوه بر کمک به اعتدال آب و هوا،باعث ایجاد رودخانه های متعدد با دبی زیاد شده است. «(ایرانیان) بر این پندار عجیباند که فرمان شاه مافوق امور طبیعى است. با واحدهای آلاینده از طریق جرایم زیست محیطی که براساس انجام آزمایش و خروجی آلایندهها تعیین میشود؛ برخورد قانونی میشود. بدنه این انشای زیبا : گذر رودخانه همچون گذر لحظات زندگی هرچه را که در راه خود باشد با خود می برد و تنها نشانه هایی از خود به جا می گذارد.

جابجای تالوگ در نتیجه مرز ما را با عدم ثبات دائمی مرز مواجه میسازد . به طور كلي ميتوان گفت 8 ميليون متر مكعب خاك از تونل با سرعت ميانگين 2400 تن در ساعت استخراج شده است. این بخش دارای امکانات تخصصی است که توسط مرکز تخصصی و بهداشت و سلامت پوست بانوان مجوز گرفته است و دارای استخری به طول 25 متر است که به صورت یک سازه آبی دو طبقه شده است، این استخر مجهز به پیشرفته ترین سیستم تسویه و گند زدائی ( OZONE) می باشد که این عمل مهم ترین عامل در از بین بردن قارچ، باکتری و سایر آلودگی های استخر است.

روستای استخر پشت، مرکز دهستان استخر پشت بخش هزارجریب شهرستان نکا در پای ضلع غربی رشته کوه سوچلما، و شمال رشته کوه واریان و نیز جنگل های وسیع منطقه در اطراف آن قرار گرفته است. مرکز کیهان. نشانة بهشت آسمانی. تالاب لپو – پلنگان در خاور نیروگاه نکا، جنگلهای نکا در داخل نکا، دریاچه استخرپشت در میان دره رودخانه زارم مسیرنکا و سواحل زاغمرز در مسیر زاغمرز – نکا از معروفترین مناطق شهرستان نکا محسوب میشوند. شهرستان نکا، در ۳۳ کیلومتری جنوب باختری بهشهر، در مسیر راه اصلی ساری – گرگان واقع است و رود نکا از میان مرکزاین شهرستان عبور کرده و در پایان به دریای مازندران جاری میشود.

شهرستان نکا، در ۳۳ کیلومتری جنوب باختری بهشهر، در مسیر راه اصلی ساری – گرگان واقع است و رود نکا از میان مرکزاین شهرستان گذشته و سرانجام به دریای مازندران میپیوندد. مجموعه مردابهای لپو و پلنگان به فاصله یک کیلومتری جنوب دریای مازندران و در شرق نیروگاه نکا واقع شده اند. 1- کلیسای سنت استپانوس در 16 کیلومتری غرب جلفا و به فاصله ی 3 کیلومتری کرانه جنوبی ارس و در روستای متروکه ای به نام دره شام قرار دارد و نام کلیسا ملهم از نام استپانوس شهید اول راه مسیحیت می باشد و به علت استقرار آن در روستای دره شام به این نام نیز خوانده می شود.

این چشمه، در فاصله ۱۰ کیلومتری شهر نکا؛ در میان روستاهای زرندین علیا و درویشان در جنگلی بسیار زیبا قرار گرفته؛ معروفیت این چشمه به خاطر خاصیت درمانی (کلیوی) آب آن بوده، که بسیاری از هموطنان را وادار نموده؛ تا از سایر نقاط کشور برای نوشیدن آب این چشمه به منطقه سمسافرت مینمایند! روخانه نکا با طول ۱۷۶ کیلومتر که سرچشمه آن کوه شاهکوه در گرگان می باشد یکی دیگر از رودخانه های ایران محسوب می شود. چشمه مریو، با آب بسیار گوارا از پای کوه روستای لیمونده سرچشمه میگیرد. کنترل آب در این مناطق بسیار سخت است.اما باید بدانیم که کنترل یعنی دست کاری و بارزترین دست کاریها در بستر رودخانهها اتفاق افتاده است.

قلوه در گویش بختیاری به معنای گرد و قلنبه است و سنگ نیز در فرهنگ دهخدا به توده ای بزرگ و سخت معدنی و طبیعی که داری ساختمانی صلب و املاح و عناصر معدنی یا آتشفشانی و یا رسوبی که جزو پوسته جامد زمین محسوب میشوند گفته میشود.در عربی به آن حجر و صخره گفته میشود در تعریف کلی سنگ قلوه قطعه سنگی است،گرد کوچک و نتراشیده درشت تر از گردو و تا اندازه یک سیب.

آب کشاورزی شهرستاننکا از رودخانهها تأمین میگردد و محصولات عمده آن گندم، جو، پنبه، آفتابگردان، برنج، سویا و تره بار میباشند. این رودخانه حدود ۲۵ کیلومتر طول دارد و فقط در ارتفاعات دارای جریان دائمی آب است. “بعد از تجن، رودخانهای که در سر راه قرار دارد؛ نیکا نام دارد که از شاه کوه شروع شده، در چهار فرسخی شمال جاده به دریا جاری میشود. با توجه به نتايج به دست آمده مي توان گفت که در دوره زماني مطالعه شده، مولدين رودخانه تجن در مقايسه با رودخانه شيرود در تکثير و بازسازي ذخاير، از کيفيت و کميت بهتري در لقاح و درصد بازماندگي لاروها برخوردار بوده اند.

دیدگاهتان را بنویسید