مقاله درباره ماسه شویی وشن

با وجود این با کاهش خروجی سد زاینده رود به ۱۱ مترمکعب بر ثانیه رسیدن جریان آب به شهر اصفهان تقریبا ناممکن شده است. حوزه آبخیز این تالاب وسیع بوده و منابع تامین آب آن نیز در حد بالایی می باشد و علت خشک شدن آب تالاب در تابستان ها عدم تناسب بین میزان آب ورودی و آب خروجی تالاب، می باشد. در این منطقه به دلیل کمی ریزش­های جوی و نداشتن چشمه­های بزرگ هیچ گونه رودخانه دائمی وجود ندارد و فقط تعدادی مسیل کوچک و بزرگ (واقع در جنوب غرب منطقه) که صرفاً در مواقع بارانهای ممتد و رگبارها آب دارند وجود دارد و کمبود منابع آب سطحی یکی از محدودیتهای این منطقه به شمار میرود به طوریکه مسیل های موجود همگی فصلی و موقتی می باشند.

تشکیل سازمان های تعاون کشاورزی و مرکز خدمات کشاورزی برای مشارکت هرچه بیشتر کشاورزان در مدیریت کشت و آب. همچنین در محدوده مطالعاتی، سنگ آبهای فصلی متعددی نظیر قطاری، دم کچ کن و خلو وجود دارد که چند ماهی آب را در خود ذخیره کرده و بیشتر مورد استفاده حیات وحش می باشند. ذخیره گاه ارژن و پریشان دارای دو تالاب بوده که تالاب ارژن در فاصله ٦٠ کیلومتری غـرب شیراز و در مسیر جاده کازرون قرار داشته و تالاب پریشان در جنوب شرقی شهر کازرون واقع بوده و نام دیگر آن دریاچه فامور است.

هر دوی این تالاب ها دارای حوزه بسته ای بوده و حوزه های آن ها در مجاورت یک دیگر قرار دارند. در بخش کوهستانی جنوب پناهگاه ارتفاع سریعاً افزایش یافته و در فاصله ای حدود ٧ کیلومتر از کناره دشت به بیش از ۱٧٠٠ متر می رسد . پناهگاه حیات وحش میانکاله خاستگاه زیستی حدود ٢۱ گونه پرنده و ماهی در حال انقراض از جمله گیلانشاه خالدار، اردک سرسفید، تاس ماهیان یا همان ماهیان خاویاری و …

تالاب عمق کمی داشته و بیشترین عمق آن حدود 5 متر می باشد. در قسمت غرب تالاب نیز جلگه مردابی به طولی حدود ٢٠ کیلومتر و پهنای 5 کیلومتر وجود دارد. حالا عجیب است که بتوانید ۷۰۰ کشتی جنگی وایکینک ها در قرن ۱۹ برای حمله به پاریس از قسمت شمالی، هزاران جسد شناور روی آب در سال ۲۷۵۱، قربانیان روز کشتار سن بارتولومئو، که سن را به رودخانه خون تبدیل کرد، تصور کنید. در بحث از تاثیر سدها، تاکید زیادی روی سد کجکی وجود دارد.

اما به نظر می­رسد که در رساله همه این وعدهها محقَق نشده و تنها به بحث پیرامون بدن بسنده گردیده و بحث راجع به نفس و همچنین ارتباط نفس و بدن عقیم مانده و بسیار گذرا به آن پرداختهشده است. از این دست آثار باید از تألیفات منصور نصیریطیبی با نام ایالت فارس و قدرتهای خارجی از مشروطیت تا سلطنت رضاشاه و نقش قشقاییها در تاریخ و فرهنگ ایران نام برد. از مهمترین چشمه ها و چاه های منطقه می توان به چشمه پیدنگون، آب زنیک، و چاههای ریکوگ، بندونک اشاره داشت و لای زهتی را به عنوان مهمترین آب انبار می توان نام برد.

عدم پایبندی افغانستان به قرارداد 1351 مبنی بر تأمین حقابه رودخانه هیرمند و به تبع آن، خشکی هامون به عنوان دریاچه ای که حیات سیستان به آن وابسته است، چالش های فزاینده ای را در منطقه سیستان رقم زده است. به دنبال تحقیقی که تحت عنوان بررسی کنوانسیون حمایت از میراث های فرهنگی و طبیعی (۱٩٧٢) و انتخاب چند نمونه از آثار طبیعی ملی ایران و تطبیق با معیارهای کنوانسیون مذکور جهت ثبت در فهرست میراث های جهانی صورت گرفت، از میان ٢٧۴ منطقه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست (مناطق چهارگانه) پس از بررسیهای اولیه هفت منطقه به جهت دارا بودن ویژگی های اولیه در تطابق با مفاد کنوانسیون (ماده ٢) به عنوان میراث های جهانی انتخاب و بررسی گردید.

جهت جریان آب زیر زمینی از جنوب و جنوب شرق به سمت شمال و شمالغرب می باشد. نتیجه مطالعات نیز پیشنهاد ثبت پارک ملی گلستان و پارک ملی کویر در فهرست میراث جهانی می باشد، که به سبب مطابقت بیشتر با معیارهای ارزشی گزینش میراث جهانی، دارا بودن طرح مدیریتی مستند و مدیریت موثر براساس زون بندی های صورت گرفته و هم چنین تعیین مرزها جهت محافظت از مناطق مورد نظر از تعارضات انسانی و اثرات بهره برداری غیر اصولی واجد شرایط مورد نظر بوده و می توانند به کمک حرکت های مشارکتی با پیش بینی ارتقاء حفاظت مناطق فوق الاشاره به همراه واجد اصل تمامیت بودن و نیز با تکیه بر مستندات قانونی (در سطوح بین المللی، ملی و محلی ) این مهم را محقق سازند.

مورد تجزيه و تحليل قرار گرفتند. شهرستان ممسنی با مساحت تقریبی 6هزار و 638کیلومتر مربع در شمال غربی استان فارس و غرب رشته کوه زاگرس قرار دارد. امنیت مسیرهای ارتباطی بوشهرشیراز و تسلط ایل ممسنی بر بخش مهمی از این مسیرها، از عوامل تنشزای سیاسیاجتماعی بود. اهمیت راههای ارتباطی در تأمین منافع انگلیس و حکام محلی و حکومت مرکزی، مناسبات سیاسیاجتماعی و اقتصادی جدیدی را در مناطق محل عبور این راهها و پیرامون آن ایجاد کرد. از میان این سدها می توان به سد کارون 1، کارون3 ، کارون 4، مسجد سلیمان، سدهای گتوند علیا و سد تنظیمی گتوند اشاره کرد.

از خزندگان شاخص این منطقه میتوان به لاک پشت مهمیزدار شرقی، انواع مارها، مارمولک و آگاما اشاره کرد. نتایج بررسی گونه های پستاندار نشان میدهد که در این منطقه پستانداران در 4 راسته گوشتخواران، سم داران، جوندگان و حشره خواران و 6 خانواده سگ سانان، گربه سانان، گاوسانان، کفتارها، جوندگان و خار­پشت­ها و 12 گونه طبقه بندی می شوند که از شاخص ترین آن­ها را می توان به گرگ، کل و بز، قوچ و میش، آهو، کاراکال، پلنگ، کفتار، خرگوش و خارپشت اشاره کرد.

از مهم ترین شاخه های رودخانه باهو کلات می توان به: رودهای کتجو، سرکور، نسکند، شیرکور، مچ کور، نلینت، سو رواشان، پشین و کستک اشاره کرد. مهم ترین تامین کننده آب تالاب از ناحیه خشکی، رودخانه قره سو می باشد که از ارتفاعات البرز سرچشمه گرفته و پس از آبیاری اراضی کشاورزی در مسیر خود از ناحیه جنوب وارد تالاب می شود. در بحبوحۀ نبرد بعد از ظهر ۲۷ جولای که دشت میوند از تف گرما به کوره حداد میمانست، وهنگامی که نيروهاى بريتانيائى تلفات سنگينى بر قشون افغانی تحت رهبری سردار ایوب خان وارد کرده بود، ملالى دوشيزه ايکه با مشک آب در ميدان جنگ به مبارزين آب ميداد، نا گاه چشمش به پرچم دارافغانى افتاد که هدف گلوله دشمن قرار گرفت و پرچم از دستش بر زمين غلتید.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نیرو، عیسی بزرگزاده، با اشاره به حضور هیئت بیش از ۲۰ نفره افغانستانی در ایران گفت: این هیئت به مدت یک ماه در زابل مستقر خواهند بود و در این مدت اکیپهای فنی دو کشور با حمایت مرزبانان ایرانی و افغانستانی وارد عرصه کار میشوند. از لحاظ درختچه ای ضعیف و تنها در قسمتهای کوچکی از منطقه در اطراف روستای هودر به صوت بادام وحشی همراه با بنه و انجیر وحشی دیده می شود.

VIII- منطقه حفاظت شده ارژن و پریشان به سبب طی مراحل مختلف زمین شناسی از جمله دوره کرتاسه، پالئوسن و ائوسن نمایانگر مراحل عمده ای از تاریخ زمین بوده، لذا قابلیت ثبت در فهرست میراث جهانی را در تطابق با بند هشت معیارها را دارا میباشد. زیستگاه های منطقه شامل زیستگاه های ساحلی، زیستگاه های تالابی، تپه های شنی، شنزارهای وسیع با پوشش اندک، جنگل های انارستان، بوته زارهای وسیع تمشک، زیستگاه های جنگلی با پوشش درختچه های گز، زمین های کشاورزی و مراتع می باشد. در منطقه شکار ممنوع مرور پوشش گیاهی از فرم های رویشی مختلف بوته ای، علفی، درختچه ای و درختی تشکیل شده است.

این زیستگاه ها شامل زیستگاه دشت های دامنه ای ارژن، دریاچه ارژن، دریاچه پریشان، زیستگاه جنگلی و کوهستانی میانکتل می باشد. بیشتر بیماران در مصاحبهها، به موضوع استرس و اضطراب در قالبهای مختلفی اشاره کردند که البته بیشتر این استرسها به پس از بیماری اماس مربوط میشوند؛ نتیجه ارزیابی مصاحبهها نشان میدهد که 13 درصد بیماران عامل اماس را یکی از انواع استرس شامل استرس تحصیلی، استرس شغلی، استرس آینده فرزندان و استرس آینده خود میدانستند.

آنها بر اساس یک زمانبندی تعیینشده در طول این هزار سال حقابه محلههای مختلفی برای باغستان قزوین تعریف کرده و آب خود را دریافت میکنند که به اصطلاح به آن «شیرین آب» میگویند که از نیمه دوم اسفند شروع و تا نیمه دوم خرداد آبیاری باغها انجام میشود. قبر این میرمن قهرمان تا هنوز در میوند وجود دارد ومردم به زیارت او میروند و یاد وخاطر او را با زیارت کردن مقبره او زنده نگهمیدارند.مرحوم رشاد میگویند که: قبرملالی درقسمت شمالی شیلۀ مانده واقع است. ابتدا باید به این نکته اشاره کنم که در سیستان و بلوچستان حتی در شرایط پرآبی هامون از قدیم طوفانهای شن در اراضی بیابانی در فصل تابستان، یک چالش جدی برای کشاورزان و محیط زیست بود و طرحهای خوبی هم برای مهار آنها اجرا شده است.

دیدگاهتان را بنویسید