معنی درس 4 چهارم عربی هشتم ؛ التجربة الجديدة – ماگرتا

VIII- منطقه حفاظت شده ارژن و پریشان به سبب طی مراحل مختلف زمین شناسی از جمله دوره کرتاسه، پالئوسن و ائوسن نمایانگر مراحل عمده ای از تاریخ زمین بوده، لذا قابلیت ثبت در فهرست میراث جهانی را در تطابق با بند هشت معیارها را دارا میباشد. منطقه مرکزی از آبرفت های دوران چهارم زمین شناسی تشکیل شده و به طور عمده شامل رسوبات با بافت سنگین و دارای املاح گچ و نمک بوده که در مناطقی وسیع، پوشیده از ماسه های روان می باشد که به دلیل پوشش گیاهی اندک و وزش بادهای شدید، تثبیت نشده اند. خاک­های منطقه از دو نوع لیتوسولها (عمدتاً آهکی) و رگوسل ها (از جنس رسوبات آبرفتی درشت دانه) می باشند که بافت خاک آن شنی لومی از نوع سبک تا متوسط، اکثراً کم عمق تا نیمه عمیق به طور متوسط با عمق 50 سانتیمتر با زهکشی و نفوذپذیری خوب و حاصلخیزی ضعیف به همراه مقادیر متغیری سنگریزه می باشد.

جنس این پل، از سنگ و ملاط ساروج است و با تیرهای چوبی بسیار قطور كلافبندی و مستحكم شده و روی آن با آجرهای قرمز رنگ تزئین شده است. تالاب میانکاله در دشت آبرفتی کواترنری از خاک های لوس قرار دارد که از نظر کشاورزی بسیار حاصلخیز می باشد. پناهگاه حیات وحش میانکاله در بخش مرکزی از تالاب میانکاله تشکیل شده که در منتهی الیه جنوب شرق دریای خزر واقع شده و طول آن حدود ٧٠ کیلومتر و عرض آن ۵/٦ تا ٧ کیلومتر می باشد.

پناهگاه حیات وحش میانکاله خاستگاه زیستی حدود ٢۱ گونه پرنده و ماهی در حال انقراض از جمله گیلانشاه خالدار، اردک سرسفید، تاس ماهیان یا همان ماهیان خاویاری و … وَلَدُ الْفَرَسِ یَسْمَعُ کَلامَ الْحَیَوانَینِ وَ یَقولُ فی نَفْسِهِ: «ماذا أَفْعَلُ یا إلٰهی؟ شهرستان نکا در شمال ایران با جذابیت های فراوان طبیعی و تاریخی، دریا، دشت و مناطق دیدنی دارای بیش از ۱۱۰ هزار نفر جمعیت در شمال ایران و در حاشیه دریای خزر قرار گرفته و به لحاظ مسیرهای ارتباطی مناسب و ایده آل نظیر راه آهن، راه دریایی، راه هوایی و راه آسفالته و در مسیر بارگاه امام رضا (ع) قرار گرفتن، بهترین مسیر برای گردشگری میباشد!

16- در حاشیه همان صفحه آمده: «کذا در جمیع نسخ (؟)». این مزیت فقط در صورتی می­تواند سودمند باشد که ستون آب با ثبات باشد. زیستگاه های منطقه شامل زیستگاه های ساحلی، زیستگاه های تالابی، تپه های شنی، شنزارهای وسیع با پوشش اندک، جنگل های انارستان، بوته زارهای وسیع تمشک، زیستگاه های جنگلی با پوشش درختچه های گز، زمین های کشاورزی و مراتع می باشد. عمده ترین زیستگاه های موجود در ذخیره گاه زیستکره توران شامل زیستگاه های کویری، دشتی، بیابانی و نیمه بیابانی کوهستانی و تپه ماهوری، شنزارهای بدون پوشش گیاهی و دشت های سیلابی با پوشش نی می باشد.

قسمت عمده سنگ های آن را آهک ها و سنگ های آذرین تشکیل می دهند و توفیت، مارن، شیل و کنگلومرا نیز در آن دیده می شوند. بیشترین نمود آب در شاهنامه به عنوان عنصر زایندگی و حیات در داستان اسکندر و آب حیات و در داستان یزدگرد بزهگر و چشمۀ سو دیده میشود. این مجموعه متعلق به دوران سوم بوده و بر اثر حرکات شدید کوه زایی آلپی به وجود آمده است و بازالت و تراکیت در آن فراوان دیده میشود. ماریای 28 ساله مجموعه جدیدی از لباس های زنانه در آرژانتین راه اندازی کرده است که به زودی در فروشگاه های روساریو به فروش می رسد.

از دور به نظر می رسد که این پل یک خرپای ساده است اما تنها از دید کسانی که می خواهند از آن عبور کنند همچون یک پل و با اصل ساختاری خود بر آن ها نمایان می شود. VII- پارک ملی منطقه حفاظت شده و پناهگاه حیات وحش توران به سبب داشتن پدیدهها و چشم اندازهای بدیع طبیعی از جمله مناطق کوهستانی با شیب زیاد ، تپههای ماسهای و مسیل های با عرض زیاد که گاهی به بیش از یک کیلومتر میرسد و … از ۱۱۵ کیلومتر مربع حوزه تالاب ارژن، ۵/٣٢ کیلومتر مربع آن مناطق دشتی و بقیه آن مناطق کوهستانی میباشد.

VIII- پارک ملی توران منطقه حفاظت شده و پناهگاه حیات وحش به علت آن که منطقه مرکزی آن از آبرفت های دوران چهارم زمین شناسی تشکیل شده (شامل رسوبات با بافت سنگین و املاح گچ و نمک) نمایانگر مرحله عمدهای از تاریخ زمین و نیز شکل ظاهری، قابلیت ثبت در فهرست میراث جهانی را در تطابق با بند هشت معیارها دارا میباشد. ، طبق بند هفت در برگیرنده پدیدههای ممتاز طبیعی و زیبای واجد اهمیت جهت ثبت در فهرست میراث جهانی میباشد.

نتیجه مطالعات نیز پیشنهاد ثبت پارک ملی گلستان و پارک ملی کویر در فهرست میراث جهانی می باشد، که به سبب مطابقت بیشتر با معیارهای ارزشی گزینش میراث جهانی، دارا بودن طرح مدیریتی مستند و مدیریت موثر براساس زون بندی های صورت گرفته و هم چنین تعیین مرزها جهت محافظت از مناطق مورد نظر از تعارضات انسانی و اثرات بهره برداری غیر اصولی واجد شرایط مورد نظر بوده و می توانند به کمک حرکت های مشارکتی با پیش بینی ارتقاء حفاظت مناطق فوق الاشاره به همراه واجد اصل تمامیت بودن و نیز با تکیه بر مستندات قانونی (در سطوح بین المللی، ملی و محلی ) این مهم را محقق سازند.

از همین رو در مطابقت با بند هشت معیارها، قابلیت ثبت در فهرست میراث جهانی را دارد. به تدريج در طول رودخانه ميزان کيفيت رودخانه روند رو به بهبود در پيش مي گيرد به طوري که در ايستگاه آخر و در نزديک سد کنگير دوباره کيفيت رودخانه به بازه متوسط برمي گردد، که نشان از قابليت خود پالايي رودخانه مي باشد. می بینید که برای انتخاب اسم مناسب زمان زیادی رو سپری می کنند. با تعریق آب به صورت نامحسوس از بدن دفع می شود؛ با نفس کشیدن آب، با هوای بازدم خارج می شود؛ از طریق ادرار و با مدفوع مقدار زیادی آب از بدن دفع می شود.

بارندگی نسبتاً زیاد در این منطقه که بیشتر به صورت برف است و تبخیر کم آن باعث شده تا جویبارهای زیادی از کوهستانهای مرتفع آن سرچشمه گرفته و به داخل ارس وارد شوند. راه پر پیچ و خم، سنگ های خزه بسته، رنگ تیرهی آب و هوای مه گرفته، همه و همه دست به دست هم دادهاند تا به این دریاچه نام تالاب ارواح هم بدهند. زمانی که دیواره نهر قائم باشد شیب دادن آن به منظور ساخت سنگ فرش مقرون به صرفه نیست و ساده ­ترین راه این است که قطعات سنگی را در نزدیکی لبه دیوار انباشته کرد.

لذا برای پیگیری مشکلات پیشآمده، سریعاً میبایست که مذاکراتی جدی و بدون توقف با طالبان صورت پذیرد و نشستهایی در ادامه نشست های قبلی با مشارکت کارشناسان آب، حقوقی، سیاسی، زیستمحیطی و مسئولان مرتبط از دو کشور برمبنای توافقنامه 1351 ، برگزار و این مشکل را حل کرد. قراردادی که با گذشت 49 سال همچنان در اجرای آن چالشهای جدی وجود دارد و طرف افغانستانی در بسیاری از سالها حقابه ایران را اختصاص نمیدهد و با سدهایی که روی رودخانه احداث کرده عملاً به خشک شدن هامون دامن زده است، موضوعی که مسئولان ایرانی بارها با مذاکرات دیپلماتیک تلاش کردهاند آن را برطرف کنند.

تالاب ارژن از جمله اکو سیستم های مهم و با ارزش استان فارس می باشد که بیش از ۱٠٠٠ هکتار وسعت دارد و در ٦۵ کیلومتری جنوب غربی شیراز قرار گرفته و دارای آب شیرین می باشد. زیستگاه های خشکی این منطقه نیز شامل زیستگاه های جنگلی، کوهستانی و دشتی است. زیستگاه هایی که در ذخیره گاه زیستکره ارژن و پریشان وجود دارد شامل زیستگاه های آبی و زیستگاه های خشکی بوده که زیستگاه های آبی شامل زیستگاه های تالابی و دریاچه ای می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید