‫ معرفی فشم تهران – همه آنچه باید درباره فشم بدانید

چشم انداز گنبد زیبایی از یک مسجد در شهرک مدیسه که در پشت زمینه نمای پل کله قرار دارد مزید بر زیبایی این صحنه شده و صحنه زیبایی از رود، جنگل، پل، روستا و گنبد دارد. شهرک مدیسه در سمت دیگر پل کله قرار گرفته و شهرک باغشاد و بیشه های جنگلی اون در سوی دیگر پل کله قرار گرفته اند. ساخت این پل در زمان صفویه و به دست یکی از خان های قشقایی به نام زمان خان صورت پذیرفته. معمولا در این مناطق سطح آب زیرزمینی پایینتر از آن است که بتواند رودخانه را تغذیه کند. باغبهادران دارای یک پارک ساحلی کوچک است که معمولا شلوغ میشود.

دوست دارید یک روز متفاوت را در این سرزمین تجربه کنید، پیشنهاد ما به شما، پارک ساحل آفتاب مشهد است. بوستان پردیسان از سمت شمال به بزرگراه همت و محله شهرک غرب، از شرق به بزرگراه شیخ فضل الله نوری، از غرب به مسیل رودخانه پونک و از جنوب به بزرگراه حکیم و محله بلوار مرزداران محدود می شود.موزه تنوع زیستی، موزه آب، باغ وحش، پارکینگ، سالن همایش و اجتماعات، بوفه، سرویس بهداشتی و آلاچیق از جمله امکانات این پارک می باشد.

البته خروج ماهی ها از این سوراخ ها ممکن نیست. روستای خشویه دارای بافت قدیمی و جذابی است که دیدار از اون خالی از لطف نیست و همینطور روستای چم نور هم طبیعت زیبایی برای عکاسی دارد و میتوانید از کنار جاده نمایی از روستا، رودخانه، درختان، مزارع کشاورزی را همگی داخل یه قاب عکس ثبت کنید. حتی نام این مرداب کمی شما را به فکر فرو میبرد و بد نیست بدانید که مردم محلی در گذشته دور بر این باور بودند که یک دیو در این مرداب زندگی میکند! بعد از روستای چم نور از محل روستای چمتاق و با عبور از پلی از روی رودخانه، جاده از زاینده رود فاصله میگیرد و وارد جاده ای به نام شوراب میشه که بعد از عبور از گردنه های کوهستانی کم ارتفاع به جایی در جاده اصلی تیران به سامان میرسه.

از باغبادران یک جاده آسفالته باریک به موازات رود زاینده رود و به سمت بالا دست این رود امتداد پیدا میکنه که البته در قسمت هایی از مسیر از حاشیه رود جدا میشه و در قسمت هایی دوباره به رود نزدیک میشه و یا از طریق پل های باریک فلزی به این سو و اون سو رود میرود. از پل زمان خان جاده ای به سمت بالادست رودخانه ادامه پیدا میکند که بعد از گذشتن از پل در ارتفاعات مجاور رودخانه به سمت سد چادگان راهی میشیم. وی تصریح کرد: یکی از مهمترین شعارهای دولت نهم حل مشکل آب مردم خوزستان بوده است که متاسفانه با وجود گذشت زمان زیاد از آغاز به کار این دولت همچنان مشکل آب از مهمترین مشکلات مردم خوزستان است.

نام باستانی فریدن در ازمنة دیم پرتیکان بوده و یکی از آبادترین نقاط مرکزی ایران محسوب میشده است. در محل روستایی به نام چم آسمان که مابین باغبهادران و پل کله قرار داره، یه سد کوچک انحرافی بر روی رودخانه زاینده رود ایجاد کرده اند که قسمت زیادی از آب رود را به داخل حوضچه ها و سپس تونل هایی منتقل میکنه که آب شرب اصفهان و یزد و آب مورد نیاز صنایع پایین دست را به این طریق تامین میکنند. در طی این مسیر دقت کنید که در دو محل به سه راهی جاده میرسید که اگه بخواهید مسیر ساحلی رو انتخاب کنید باید مسیر سمت راست رو انتخاب کنید، چون مسیر سمت چپ شما را از رودخانه دور میکنه و به جاده سامان میبره.

رسوبات آبرفتی در طی زمان دریاچه های کوچک را پر می کنند و در نتیجه سبب ایجاد دشت های حاصلخیزی می شوند که برای کشاورزی مناسب است. وجود اماکن تاریخی مانند پل ها،برج های کبوترخانه،آثار تاریخی شهر اصفهان و غیره از جاذبه های تاریخی در نواحی مجاور این رودخانه است.در سواحل زاینده رود مردمانی با آداب و رسوم و فرهنگ های گوناگون همراه با زاینده رود به زندگی جریان می دهند.

طبیعت پیرامون این مسیر چشم انداز زیبایی از دشت و تپه های سرسبز را در پیش چشمان شما قرار میدهد. عرض این پل های فلزی فقط به اندازه عبور یک ماشین هست. در مسیر جاده باغبادران به سمت بالادست رودخانه یعنی به سمت پل زمان خان از روستاهای متعددی خواهیم گذشت که برخی از آنها جاذبه های طبیعی و گردشگری شاخص تری دارند. باغبادران یا باغبهادران، شهرک نسبتا بزرگی است که به علت وجود باغات و بیشه های کنار رودخانه، گردشگران و خانواده های زیادی برای گشت و گذار به این شهر میروند.

با دیدن تابلو روستای مورکان در کنار جاده باید به جاده فرعی سمت راست بپیچیم که بعد از یکی دو کیلومتر و عبور از روی پلی از روی رودخانه به محل روستای مورکان میرسیم. مسیر نزدیک تر مسیر اصفهان به نجف آباد و سپس تیران است و بعد از تیران وارد جاده سامان میشید و چند کیلومتر قبل از سامان به پل زمان خان میرسید. به گفته مقامهای شرکت دولتی ضرب سکه بریتانیا، در تاریخ این کشور رسم بر این بوده که اگر تاریخ واقعی تولد پادشاهان یا ملکهها در تابستان نباشد، یک روز را در این فصل بهعنوان روز رسمی تولد آنها جشن میگیرند.

در فصل بهار و تابستان این نواحی چشم اندازهای ویژه ای به خود اختصاص می دهند. به ویژه باغات هلو که در ایام تابستان هلو های بزرگ و شیرین آن جلب توجه میکند و به نام هلو سامان مشهور هستند. برنامه سفر هشت روزه “لیون و پرووانس” (Lyon & Provence) که میهمانان را از آوینیون (Avignon ) به لیون (Lyon) می برد ، علاوه بر کاوش رومن پرووانس در آمفی تئاتر لس آرنس Les Arènes و کاخ پاپ پونت دو گارد و آوینیون ، کلاس های نقاشی را برای علاقه مندان به هنر ارائه می دهد.فعالیتهای تفریحی شامل چیدن قارچ های خوراکی و مشاهده طرز تهیه پنیر چاویر است.

در اطراف پل زمان خان امکانات توریستی زیادی مهیا شده از جمله پارک، هتل ، اقامتگاه، مسجد، سرویس بهداشتی، اغذیه فروشی، امکانات ورزشی مانند رفتینگ، قایق سواری. علاوه بر این روستای مورکان یک مسجد جامع بزرگ و نوساز هم داره که در نزدیکی ساحل زاینده رود احداث شده و طبیعت زیبایی از جویبار و درختان اطراف آن قرار دارند. وجود رستورانها و کافههای سنتی و مدرن، رودخانه زیبا و کوههای بلند در اطراف آن باعث شده است که فشم، به مکانی ایدهال برای سپری کردن یک اخر هفته به یادماندنی تبدیل شود.

سه راهی دیگه بعد از روستای چم علیشاه قرار داره که مسیرش همون مسیر سمت چپ هست و از رودخانه فاصله میگیره و به جاده سامان میرسه و مسیر سمت راست هم به روستای چم نور منتهی میشود. مسیر فرعی دیگری در راه بوشهرشیراز به سمت راست میپیچید ( 1857: 116,Monteith) که از راه بوشگان کازرون به منطقۀ بازرنگان و از آنجا به چنارشاهیجان و از مِله نَعل (حسینی فسایی، 1388: 1/591) به نورآباد ممسنی و بوان و کرکان میرسید. در باغبهادران به جز ویلاهای شخصی و اقامتگاه های منحصر به ادارات، آپارتمان ها و ویلاهایی هم در حاشیه رود از طرف شهرداری باغبهادران برای اسکان شبانه اجاره داده میشوند.

از جمله ویژگی های جالب توجه پل زمان خان که باعث ماندگاری در برابر امواج رودخانه در این قسمت نسبتا تنگ و باریک از رودخانه زاینده رود شده این هست که هم پایه های کناری و هم پایه میانی این پل در داخل آب قرار نگرفته بلکه بر صخره هایی بزرگ و استوار قرار گرفته که در دو سو و در میان رودخانه در این تنگه باریک قرار داشتند. یکی از این سه راهی ها بعد از روستای برنجگان قرار داره که باید مسیر سمت راست را انتخاب کنید که بعدش به روستای ساحلی خشویه میرسه. نکته قابل توجهی که هنگام عبور از روستاها مشاهده میکنید وجود سرویس های بهداشتی تمیزی است که برای استفاده اهالی و رفاه مسافران در میان روستا و حتی مجزا از مساجد ساخته اند و به صورت رایگان میشه از آنها استفاده کرد.

در خلاصه داستان فیلم با بازی تام هالند، دیزی ریدلی و دمیان بیچیر آمده است: «در آینده ای دور سیاره ای شبیه به زمین کشف می شود و سفینه هایی از زمین که انسان ها بر آن سوار هستند به آنجا رفته و کلونی های اولیه انسانی را تشکیل می دهند. که دریاچه ی ارومیه هم از جمله همین دریاچه ها است. این جاده باریک از میان یا از مجاورت روستاهای متعددی میگذرد که در حاشیه رود زاینده رود قرار گرفته اند و نام تعداد زیادی از آنها با واژه چم شروع میشه. رودخانه جاجرود در شمال تهران واقع شده و یکی از مهم ترین رودهای دایمی استان تهران به شمار می آید.

دیدگاهتان را بنویسید