مرکز پژوهشها – قانون توزیع عادلانه آب

رودخانه عظیم ناگهان در دل غاری گم میشود و آبشاری از فراز دهانه سرسبز غار به داخل آن میریزد . طبیعت سرسبز و هوای پاک روستای آهار گردشگران زیادی را به خود جذب میکند که در برنامههای یک روز به پیادهروی در اطراف روستا پرداخته و خستگی و ملال زندگی شهری را از خود دور میکنند. بنابراین اگر قصد دارید آخرهفتهای آرام و بهدور از زندگی پرمشغله شهری داشته باشید و کمی اکسیژن خالص استنشاق کنید، پیشنهاد میکنیم سری به روستای افجه بزنید.

در واقع عبور از این رودخانه توسط رزمندگان اسلام یکی از شاهکارهای نظامی است. شگفتی سوم اینجاست که یک چشمه بزرگ دیگر هم از درون دیواره صخره ای غار بیرون زده و تشکیل آبشار سومی میدهد و از همان داخل دیواره غار به درون رودخانه میریزد و همه این زیباییها در مکانی با مساحت چند صد متر مربع در کنار هم جمع شده اند و از انسان در برابر اینهمه زیبایی جز سکوت و تماشا چیزی بر نمیاید. همه دیوان کوشیدند او را از این حال خارج کنند، اما موفق نشدند و زمانی او آرامش یافت که جهی، روسپی و دختر اهریمن، کارهای پلید خود را برشمرد.

همه این اطلاعات را با تجربه و مطالعه پیشینه اروند به دست آوردند. البته آب در زیر جریان دارد، ولی سطح آب، تقریباً راکت است و در این حالت، آب آخرین سطح ارتفاع خودش را پیدا میکند و شروع به جذر میکند. سرچشمه هیرمند از کوه های «بابا» در ۴۰ کیلومتری در شمال غرب «کابل» از رشته کوه «هندوکش» در افغانستان سرچشمه می گیرد و در مسیر ۱۱۰۰ کیلومتری خود تا زمانی که وارد دریاچه هامون بین افغانستان و ایران شود، زمین هایی که در دو طرف رودخانه قرار دارد، را سیراب می کند و پس از عبور از «ریگستان» و دشت «مارگو» به ایران میرسد.

یکی از جاذبههای تاریخی و کهن این منطقه، پل شاه عباس است که روی رودخانه جاجرود و در روستای سعیدآباد بنا شده. زندگی روزمره در شهر نیز بعد از 45 روز عادی شده بود. ق. بتماشاي چشمه آب ملخ رفت و بقرار معلوم در قزوين هم چشمه آب ملخ وجود دارد«. راه دیگر برای تشکیل رودخانه از طریق چشمه ها است. 4. از زیبایی طبیعی کنار رودخانه لذت می برند. 6-فلات های آسیا را از غرب به شرق نام ببرید.

17-چرا در شرق وجنوب شرقی آسیا بلایای طبیعی و کوه های آتشفشانی بیشتر است؟ این رودخانه با طول ۱۴۳ کیلومتر که از کوه سوادکوه سرچشمه می گیرد، پس از عبور از قائمشهر به دریای خزر می ریزد و قبل از پیوستن به دریای خزر مزارع دشت شیرگاه واقع در مازندران را آبیاری می کند. یمانی، مجتبی، حسین زاده، محمد مهدی، 1381، بررسی تغییرات الگوی رودخانه تالار در جلگه ساحلی دریای مازندران، پژوهش های جغرافیایی، شماره 43، 122-109. – Brooshkeh, E, Sokuti, R. 2017, Temporal and Spatial Variations of Zarrineh-Rood River Morphology Using RS and GIS.

صبح زود روستا را به قصد آبشار ترک کردیم و بنا به عادت همیشگی برنامه های کوهنوردی راه سربالایی پیش گرفتیم . سالها پیش یک توریست خارجی با دیدن رودخانه خشک زاینده رود به گریه افتاد و گفت من اگر بجای مردم اصفهان بودم با اشک چشمهایم این رود را پرآب میکردم. چگونه رزمندگان به منظور عبور از عرض رودخانه اروند از پدیده جزر و مد استفاده می کردند؟ اما چگونه رزمندگان به منظور عبور از عرض رودخانه اروند از پدیده جزر و مد استفاده می کردند؟ گروه شما باید به صورت خطی موازی که کمی به سمت انتهای رودخانه زاویه گرفته است واردآب شود .

برای دیدن موزه باید به روستای کندلوس بروید، روبهروی روستای میخساز. «سترون شده ست خاک.»/ اینک ببین برابر چشم تو چیستند:/ هر صبح و شب به غارت طوفان روند و باز،/ باز، آخرین شقایق این باغ نیستند. یعنی یگانهایی بودند که نیروی غواص شان ۱۰-۱۵ مرتبه در شب عرض اروند که تقریباً از ۵۰۰-۶۰۰ متر تا ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ متر بود را رفته و برگشتند. 18- آسیا از نظر دما به چند بخش تقسیم می شود؟ 13-دلتا ها از چه نظر مناسب و از چه نظر نامناسب می باشد؟

از سوی دیگر ایستگاه متروی مرزداران که به زودی افتتاح میشود، کار را برای ساکنین این محله حسابی راحت میکند. و رهایی را تجربه میکند ! این تفکر زمینه را برای رشد و رواج خرافه آماده میکند. براساس این آمار طی 20 سال آینده در مقیاس زمانی 9 ماهه نواحی شمالی و شرقی را به طور کامل خشکسالی فرا می­گیرد. آیا عصر که خورشید غروب می کند زمین به طور ناگهانی سرد می شود ؟ جزر و مد عبارت است از بالا رفتن آب و حرکتش به سمت ساحل (مد) و پایین آمدن آب (جزر) در سطح اقیانوسها، دریاها و حتی دریاچهها به علت نیروی گرانش یا جاذبهای که از سمت ماه و خورشید بر آنها وارد میگردد.

تمام دره تنگ لبریز از صدای هیاهوی آب است . دهها رودخانه کوچک، حداقل ۷۰ رودخانههای فصلی یا دائمی کوچک، صدها آبراهه و مسیل و هزاران چشمه کوچک حکم آن ریشه را دارند که اینها آب زایندهرود را در بالادست و حتی تا میانه رودخانه تأمین میکنند. مولف مرآت البلدان نويسد: «چشمه اي است که بزعم بعضي نويسندگان آب آن چشمه دافع مضرت ملخ است و از کوه دنا که از مشاهير جبال ودر ميان اراضي فارس و عراق واقع است ميجوشد و آب چشمه بر روي پل سنگي ميريزد و از دو طرف داخل رودخانه ميشود.

شهر “فوز دو ايگواکو” برزيل که در آن آبشار هاي مشهوري قرار دارد در کرانه غربي رود پارانا و درست در مرز ميان برزيل و پاراگوئه واقع شده است. این سد، اولین و بزرگ ترین سد نیروگاهی برق – آبی در جهان است که در میان مرز برزیل و پاراگوئه واقع شده است. بنابراین کشورهایی که در این منطقه واقع شد ه اند، همواره در معرض بلایای طبیعی٭ چون زمین لرزه، سونامی٭ و فعال شدن کوه های آتشفشانی هستند. سیم خاردارهای رشته ای، مانند: حصیر بافته و حلقویهایی که بهم تنیده اند، بر روی «میلههای خورشیدی» قرار گرفته اند که درمیانشان انواع مینها جا دارد.

دیدگاهتان را بنویسید