محله پونک تهران کجاست؟

مسیر دسترسی به روستای زیبا و تاریخی جواهرده رامسر از منتهی الیه غربی شهر رامسر و از جنوب(سه راه تگزاس) منشعب گردیده و با عبور از میان کوههای مشجر و گذر از جنگلهای انبوه و سرسبز و مناظر طبیعی و زیبا،پرندگان و جانوران وحشی و شگفت انگیز و در امتداد رودخانه خروشان و وحشی صفا رود ادامه یافته و با افزایش ارتفاع در طول مسیر به تدریج نوع پوشش گیاهی تغییر یافته و از تراکم درختان کاسته می شود و در نزدیکی جواهرده کاملا از پوشش جنگلی خارج شده و در 26کیلومتری رامسر به چمنزار و بوته زار تغییر شکل داده و از این نقطه در دامنه کوههای پر برف سماموس،روستای سنتی و ییلاقی جواهرده با نمای وصف نشدنی خودنمایی می کند.بهشتی که اختلاف دمایش با شهر حدود 10تا12 درجه می باشد و در تابستان بخاطر دارا بودن آب و هوای خنک مورد استقبال هزاران توریست خارجی و داخلی واقع می شود.این مکان توسط ارتفاعات اطراف رامسر محاصره شده و چشمه ساران قابل شرب زیادی مانند چشمه های شیخان،آبعلی،سلمان،بریشی و کمربن در آن جریان دارد.جواهرده جزء معدود مناطق کوهستانی رامسر است که با وجود فاصله بسیار کم با دریا،بیش از 2000متر از سطح دریا ارتفاع دارد.در زمستان نیز این منطقه دارای جلوه های زیبای طبیعی بوده و حدود شش ماه از سال پوشیده از برف است و در تابستان اکثرا مه آلود بوده و هوایی شاعرانه و عاشقانه دارد.جواهرده رامسر یکی از شاهکارهای طبیعی خلقت خداوند بزرگ مانند نگینی گرانبها در دل کوهستانهای سرافراز البرز می درخشد.جواهرده از سه جهت در محاصره کوههای زیباست و شبیه به دره ای کم عمق بوده با عرض کم و شیب ملایم که عرض آن در اوشیانسر،اندک بوده و به تدریج از غرب به شرق بر گستردگی آن افزوده می شود.

درکه، زیبایی و آب و هوای وصف ناشدنی دارد، همچنین خوراکی های خوشمزه اش و کوهنوردی خاطره انگیز آن، دلیل خوبی برای رفتن به این منطقه است. بعد هم بیایی در سایه درختان پایین دست بنشینی و ناهاری دور همی بخوری و سرحال و قبراق خود را برای گشت های بعدی در دل طبیعت بکر و دل انگیز کلات آماده کنی. پوشش گیاهی منطقه درختان کهنسال بلوط، انجیر، گردو، گلابی کوهی، زالزالک، چنار، زبان گنجشک، صنوبر و سپیدار، بید، سیب، آلوی کوهی و در خلال آن سرشار از گون و درختچه های کوهستانی است.

از جاده درکه، گذر کنید و اگر اندکی راه ادامه دهید و به قسمت های بالایی جاده بروید، میتوانید به تماشای زیبایی طبیعی و بکر رودخانه و درختان اطراف آن، بنشینید. دیوارهای کاخ مزین به نقوش بسیار زیبای اسلیمی هستند و طاق ها و مقرنس های آن نیز بر زیبایی آن افزوده اند. بهترین دانشگاه روسیه با ده ها هزار دانشجو از سراسر دنیا که در زمان حکومت استالین با هدف مدرن کردن پایتخت ساخته شد. این خانه ده ساله،، خانه محبت دوستان است، به واسطه این خانه است که همچنان انگیزه رفتن و نوشتن و پیدا کردن دوستان و همراهان خوب را دارم.

سیر نجومی دلار از یک سو و کرونا از سویی دیگر ما را خانه نشین کرد، همچنین گرانی کمرشکن و حوادث ناگوار جامعه دل و دماغی برای نوشتن باقی نگذاشت اما بارها گفته ام و باز هم میگویم که برای من نوشتن مرهمی است بر هر دردی. پیش از نوشتن سفرنامه جدیدم نوروز 1400 و آغاز قرن پانزدهم خورشیدی را خدمت دوستان و همراهان باوفای وبلاگ قصه گو شادباش میگویم و سالی سرشار از تندرستی و پیشامدهای خوش برای همه عزیزان آرزو میکنم. حالا برویم به سراغ یک سفرنامه جامانده از گذشته. سال گذشته برای ما و اغلب اهالی سفر سال خوبی نبود شاید کم کارترین کارنامه سفری مان در سال گذشته رقم خورد.

شاید برای شما جالب باشد بااینکه اترک پنجمین رودخانه بلند ایران با طولی در حدود 669 کیلومتر است، اما این رودخانه در کشور ترکمنستان بلندترین و طولانیترین رودخانه این کشور بهحساب میآید. جالب آنکه در هنگام عکاسی از آنها در فواصلِ نزدیک، بسیار مواظبِ لنز دوربینم بودم، زیرا از سرِ بازیگوشی و کنجکاوی علاقهمند بودند که سرِ خود را داخل محفظة لنز نمایند و حتی با منقار نوک تیز خود، سطح شیشة لنز را نوازش کنند!

نوای دلنشین رودخانه، گوش را نوازش میدهد. این سد جان میدهد که بروی رویش بایستی و عکسی دسته جمعی با همسفرانت به یادگار بگیری. در نهایت شرایط امروز افغانستان تحت حکومت طالبان به آن سیاهی که در رسانهها تبلیغات میشود، نیست؛ شایعهای که تحت عنوان موضوع نکاح زنان و گورهای دسته جمعی و حضور عربستانیها در ساختار افغانستان مطرح میشود، دروغی بیش نبوده و بیشتر یک بازی رسانهای هدفمند برای تداوم نفوذ آمریکاییها در افکار عمومی این کشور محسوب میشود. همچنین نشان داده شده است که هر چه منافع افغانستان از روابط اقتصادی و سیاسی با کشور ایران افزایش یابد، سهم تعادلی ایران از آب هیرمند افزایش خواهدیافت و هر چه وابستگی اقتصادی و سیاسی ایران به افغانستان بیشتر شود، این سهم کاهش خواهدیافت.

فکرش را بکنید شهری که امروز به آسانی برای همه گردشگران قابل دسترس است روزگاری شهری ممنوعه بوده و غریبه ای را به آن راه نبوده؛ روزگاری که نادرشاه افشار پس از فتوحات شرقی خود تصمیم گرفت که گنجها و غنایمی که به همراه خود آورده بود در این مکان امن نگه دارد. با مجله گردشگری و توریسم تاریخ ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد درکه به شما ارائه کنیم. تعبیر خواب به روایت منوچهر مطیعی تهرانی بسیار اتفاق می افتد که در خواب می افتیم یا بی آنکه خوابی دیده باشیم حالتی شبیه افتادن و پرت شدن پیدا می کنیم و در …

کم یا زیاد، کوتاه یا مفصل، خوب یا بد هرچه هست، درب این خانه نباید قفل شود، روی این خانه نباید غبار فراموشی بنشیند. رودخانه درکه در مسیری شمالی- جنوبی جریان دارد که اهالی این منطقه فرح بخش، خانه های خود را به صورت خطی در امتداد آن ساخته اند. شما در فاصله نزدیکی می توانید گونه های زیبای طوطی مکائو و توکان را مشاهده کنید. کلات نادری شهر نسبتا کوچکی است در فاصله 145 کیلومتری مشهد که قرنهاست در آغوش کوهها و صخره هایی ستبر به دور از هیاهوی شهری جاخوش کرده. اما بنای مهم و زیبای دیگری که در فاصله دویست متری کاخ خورشید قرار دارد مسجد کبود کلات است؛ به گونه ای که گویی این مسجد بخشی از محوطه کاخ بوده که شاه و ملازمانش به آن آمدوشد میکردند.

کاخ خورشید که در سه طبقه ساخته شده، بنایی است هشت ضلعی با برجهایی استوانه ای شکل که محل سکونت شاه و خانواده اش در زمان حضور در کلات بوده. بسیاری از تهرانی ها برای در ماندن از دغدغه های زندگی ماشینی و شلوغی آن، حداقل یک بار هم که شده، برای تماشای زیبایی های درکه و قدم زدن در کوچه باغ ها و لذت بردن از هوایی تمیز، دل به جاده زدند. بسیاری از دانشجویان به این منطقه در رفتوآمد هستند. پارک ساحلی افتاب مشهد همانند دیگر مجموعه های آبی در شهر مشهد، دارای امکانات بسیاری نظیر رستوران و جویس بار است.

برای رسیدن به مجموعه پارک آبی ایرانیان راههای دسترسی متفاوتی وجود دارد اما از آنجایی که استفاده از مترو، راهی مطمئن و سریع برای رسیدن به مقصد است، گردشگران میتوانند از طریق مترو مشهد، خود را به ایستگاه پارک ملت برسانند و پس از رفتن به بلوار امامت، از طریق تاکسی یا اتوبوس به پارک آبی ایرانیان مراجعه کنند. آبی جوشان از میان دهانه این غار جریان دارد. در جنوب در آبهای تیره در دهانه رودخانه سند تمساح نیز وجود دارند. رقص در خواب اگر به معناي پاي کوفتن باشد خوب نيست واگر فقط حرکت دست باشد طلب کردن و خواستن است و احساس نياز است به ديگران اما نه چندان شديد.

یکی دیگر از مراسم مهم گوگان روز لیلةالرغایب است که همه بر سر خاک از دست رفته -گانشان میروند و در حق آنان خیرات می دهند. نمونههای فراوانی در این اثر او از این دست به شمار میآیند که به بعضی اشاره میشود. از جمله خیابان های اصلی این محله می توان به: میرزابابایی، شهید مخبری، سردار جنگل، بلوار عدل، خیابان زیتون، بلوار کمالی و اشرفی اصفهانی اشاره کرد. و اما آخرین مکان دیدنی ما در شهر کلات بند نادری است؛ سدی خاکی و قدیمی در چهارکیلومتری شرق کلات بر روی رودخانه ای قرار دارد که شوربختانه امروز چیزی از آن باقی نمانده و به سرنوشت سایر رودها و دریاچه های ایران دچار شده.

این سد که به لحاظ معماری و عملکرد در زمره نمونه های شگفت انگیز ایرانی قرار دارد، در دوره سلجوقی ساخته و در دوره نادر ترمیم اساسی شده است. این مکان خاطره انگیز به دلیل آب و های باصفا، کوچه باغ های دلپذیر، خوراکی های ترش و شیرین و رستوران های سنتی شهرت یافته است. علم مواد جدید همچنین میتواند راهحلی جایگزین برای دستگاههای شیرین کن فعلی ارائه دهد. دریاچه هامون به عنوان هفتمین تالاب بین المللی جهان و بزرگ ترین دریاچه آب شیرین کشور تقریباً برای همیشه از روی نقشه جغرافیایی پاک شد .

با وجود سدهای احداثی افغانستان نیاز به عزم جدی دستگاه دیپلماسی است تا با پیگیری معاهدههای بین المللی و فشار بر طرف افغانستانی، حق آبه کشاورزان و ساکنان ستخکوش سیستان گرفته شود. اگر نگاهي دقيق به موقعيت جغرافيايي افغانستان بياندازيم خواهيم يافت كه در منطقه ما مسئله آب يكي از مهمترين مسائل كشورها مي باشد. در دوران خلافت مامون عباسی و والی عهدی امام رضا، سید محمد والی یکی از نوادگان امام سجاد به ایران می آید؛ اما د ربین راه در شهر ری، خبر شهادت امام را به ا میدهند، یاران ایشان او را به منطقه درکه میبرند. در آن زمان، زمین های آنجا بایر بوده و سید محمد والی آن را آباد کرد.

طبق روایات گفته شده سید اولین شخصی بوده که در این منطقه ساکن شده و پس از مرگ، زیارت گاهی برای وی، ساختند. این روستا دارای سابقه ی مذهبی و انقلابی پرباری است و اکثر جمعیت ساکن در آن افرادی معتقد و دیندار هستند، یکی از آیین هایی که مردم روستای زرین دشت هر ساله برگزار میکنند مراسم تعزیه خوانی برای شهادت امام حسین (ع) در روز عاشورا است. اگر میخواهید یک روز را به دور از زندگی ماشینی و شلوغی آن بگذرانید، درکه منطقه ای محبوب برای پیاده روی و کوهنوردی است. کوچه باغ های درکه مکان خوبی برای یک پیاده روی سبک همراه خانواده است.

کافیست با خط ۲ مترو در ایستگاه میدان بهارستان پیاده شوید و از آنجا، با یک پیادهروی کوتاه از خیابان دانشسرا به باغ موزه بروید. از این رو به عنوان راهبرد اصلی در مواجهه با این موضوع؛ نگاه کل نگر به رودخانه به مثابه یک سیستم یکپارچه، فهم پیوسته مسایل اکولوژیک و تحلیل تاثیر جامعه بر ادراک از یک رودخانه شهری را مطلوب خود قرار داده است. سوال این است هر کدام از اینها که با هم تطبیق شوند و با همدیگر در یک مجموعه قرار بگیرند تعبیرات چگونه خواهد شد؟ برای فرار از آلودگی و شلوغی پایتخت، گذراندن یک روز کوهنوردی از میان بافت روستایی همراه شنیدن آوای خوش رود، گزینه خوبی است.

دیدگاهتان را بنویسید