قواعد حقوق بين الملل و روش تعيين مرزهاي رودخانه اي

پهنای متوسط آن 60 متر و متوسط عمق آن 5/2 متر می باشد. روی رودخانه هیرمند و شعبه های آن بندهایی احداث گردیده است . باشگاه خبرنگاران جوان شهرکرد – معصومه نوروزی گفت: وزش باد شدید و سرد همراه با کولاک موجب یخ بستن رودخانه “چمِدَر” شهرستان کوهرنگ از سرچشمه های زاینده رود شده است. در کوچه و خیابان های پونک ترافیک زیادی دیده نمی شود، به همین خاطر زندگی در پونک از یک آرامش نسبی برخوردار است. در سالهای گذشته چند بند روی شاخه های فرعی این رود، مانند قندوز، ساخته شده است. با در نظر گرفتن اين شرايط در مي يابيم كه افغانستان نقش بسيار مهمي در اقتصاد منطقه بازي مي كند و عملا همسايگان ما كاملا وابسته به منابع افغانستان مي باشند و علاوه بر مقوله هايي مانند ادامه حيات ساكنين منطقه و اشتغال زايي؛ ساليانه ميلياردها دالر عايد پيدا مي كنند.

مي تواند منافع سياسي بسيار زيادي هم براي كشورمان داشته باشد از جمله اينكه افغانستان مي تواند با داشتن اهرم مهمي مانند تامين آب رهبري بسياري از معادلات منطقه را دست گيرد و وضعيت سياسي و اقتصادي خود را به صورت برجسته اي در منطقه نمايان سازد. روستای برغان کرج، خلوتی به دور از هیاهوی شهرهای بزرگ اطراف خود است که فرصت با خود بودن و به خود فکر کردن را برایتان ایجاد میکند. آنچه که امروزه تحت عنوان پونک شناخته می شود از شمال به خیابان آبشار ،ازجنوب به بزرگراه شهید همت ،از شرق به بزرگراه یادگار امام و رودخانه پونک و از غرب به بزرگراه اشرفی اصفهانی محدود می گردد.

به هر حال اصل تساوي در تحديد حدود دريايي نقشي محدود دارد ، زيرا محاكم قضايي بين المللي از (( بازسازي طبيعت پرهيز دارند )) به عكس هنگام تحديد حديد حدود رودخانه اي ، اصل تساوي دو دولت ساحلي جاي عمده اي را اشغال ميكند . البته این نکته را به خاطر داشته باشید که منطقه فیروزکوه از تهران همیشه کمی سردتر است و شکوفه ها دیرتر از آنچه انتظار دارید باز می شوند.

اين عمل اين كشور باعث شده است كه همواره در مسائل ژئوپوليتيك به عنوان يك مثال از آن ياد كنند. اميد است كه رهبران كنوني كشور به جاي مسائل حزبي و قومي به اين مسائل بيانديشند تا افغانها هميشه سربلند باشند و ديگر به خاطر لقمه اي نان به كشورهاي ديگر مهاجرت نكنند و تن به مارهاي سخت و طاقت فرسا در آن كشورها ندهند بلكه افغانستان اين پتانسيل را دارد كه نيروهاي كار آن كشورها به افغانستان به خاطر انجام كارهاي سخت بيايند.

همچنین عدم وجود قوانین و مقرارت بین المللی و سازمانی برای تقسیم منابع آب رودهای بین المللی نیز احتمال درگیری و منازعه میان کشورها را بیشتر افزایش داده است. این کارشناسان بر این باورند که اگر ایران میخواهد با پشتوانه نفت توسعه یابد، افغانستانیها میخواهند با پشتوانه آب توسعه پیدا کنند، به همین دلیل در مورد قراردادهای آب با همسایگان بسیار حساس هستند، همانگونه که هیچ مقام ایرانی نمیتواند درباره واگذاری منابع نفت با همسایگان وارد مذاکره شود.

یا در مورد رودخانه کرخه در ایران که بخشی از آن به داخل عراق می رود و بر می گردد و همچنین در شرق کشور که بخش مهمی به طور طبیعی حق آبه ای دارد و به ایران اختصاص داده شده و این از زمان رژیم گذشته گفته شده است و مسیر طبیعی خود را طی می کرد ولی افغان ها در آن جا سد سازی کرده اند و اگر چه نیمه کاره است و هنوز به طور کامل تشکیل نشده است ولی زمزمه هایی وجود دارد که اگر ایران حق آبه و آب می خواهد باید در مقابلش به ما نفت و گاز مجانی بدهد.

وول هی: میتوان گفت که بهترین نقش را در این سریال وول هی ایفا کرد. رودخانه نقش مهمی برای مزارع اطراف نیز بازی می کند. رود آمو سالیانه بیش از 250 میلیون متر مربع مواد رسوبی را به خارج از کشور حمل می کند. مرد ماهیگیر با تکان دادن آن ریسمان باعث گلآلود شدن آب رودخانه می شود و در آن هنگام رهگذری که او را در حال گل آلود کردن رودخانه میبیند از او علت این کار را می پرسد. شعبه های این رود در خاک افغانستان عبارتند از : رود کوکچه، رود قندوز ، رود شیوا به همراه آبهای واخان و پامیر، تقریبا چهل درصد آب این رودخانه را در افغانستان تشکیل می دهند.

افغانستان سرزمین رودهایی است که از قلههای بلندی چون «هندوکش» سرچشمه گرفته و همانند شاهرگهایی مناطق مختلف این کشور را سیراب میکنند. گازهایی چون اکسیژن ، گاز کربونیک و ازت نیز در آب باران موجود خواهد بود که حلالیت هر یک از آنها در آب باران ، علاوه بر ساختمان شیمیاییشان به فشار جزئی آنها در اتمسفر مربوط میشود. این فرد چون از اولین شهدای راه کلیسا و مسیحیت بوده در میان مسیحیان شهرت یافته است. وی ادامه میدهد: متأسفانه از همان سال کاری برای رود ارس انجام نشد و همچنان مشکل ارس روزبهروز بدتر شد.

نتايج مطالعات انجام شده نشان ميدهد که ضرب المثلها و واگويه ها در گونه اشعار کلهري قرار نميگيرند. خانواده های شناسایی شده شامل: Cyprinidae – Siloridae – Baltoridae Cobitidae – Poecilidae – Percidae – Gobiidae می باشند که خانواده کپور ماهیان با ۱۵ گونه در رودخانه ارس و ۱۱ گونه در دریاچه ارس از بیشترین تنوع برخوردار هستند. شخصا به علم جغرافیا و هواشناسی خیلی علاقه دارم و بعضی وقتا تو تایم آزادم در مورد چرا و چگونه های کره زمین و مسائل مربوط به جغرافیا مطالعه می کنم ، یعنی اگه بخوایم روی اینجور مسائل زوم بشیم خیلی خیلی بیشتر از قبل به بزرگی جهان و خدایی که بهش نظم داده پی می بریم .

رود آمو (جیحون) از کوههای «پامیر» سرچشمه گرفته و حدود 1126 کیلومتر از طول آن در قسمت مرزهای شمالی افغانستان با تاجیکستان، ازبکستان و ترکمنستان است و بخشهایی از آن قابل کشتیرانی است. طول این رودخانه ۲۵۴۰ کیلومتر مرز مشترک با افغانستان و جمهوریهای تاجیکستان، ازبکستان وترکمنستان را تشکیل میدهد. چهکسی فکرش را میکرد ماهیهایی که تداعیگر آب و رود و جریان هستند، روزی به فجیعترین شکل جانشان را از دست بدهند؟ زایندهرود یکی از بزرگترین رودخانههای ایران است که در مرکز کشور، یعنی استان اصفهان، از مغرب به مشرق جریان دارد. 51.8 درصد از آبهای افغانستان در این حوزه جریان دارد.

یکی از موضوع های زیر را انتخاب کنید و پس از طراحی نقشه ذهنی به کمک یکی از راه های پرورش فکر متنی درباره ی آن بنویسید. وقتی که اینگونه باشی تو به معنای واقعی انسان بودن و انسانیت را درک کرده ای. در طول سال این رود چندین بار در اثر پر آبی در مناطق اطراف سیل ایجاد کرده و باعث خسارات بسیاری میشود. رود کابل از کوههای شرقی افغانستان سرچشمه گرفته و از وسط دو شهر مهم «کابل» و «جلالآباد» عبور کرده، وارد خاک پاکستان میشود و به رود «سند» میریزد. به همین دلیل از بدو جدایی دو کشور، در همه حکمیت های خط مرز، بهگونهای حکمیت در مورد آب و حقآبه دو کشور از رودخانه هیرمند نیز مورد بررسی و اعلام نظر قرار گرفته استاز جمله حکمیتهای مذکور میتوان به حکمیت گلداسمیت (1872)، مک ماهون (1905) و نیز کمیسیون دلتا (1951) اشاره نمود.

پارک چیتگر که بسیار پرآوازه است، به عنوان یکی از بزرگترین و مهم ترین پارک های جنگلی استان تهران بزرگ، در بیشتر فصل های سال از آن استفاده می شود. اجباری را می رساند که خارج از اختیار و ارادۀ گوینده یا شنونده است. شهرهای تاریخی بست، نادعلی و زرنج شهرت خود را مدیون این رود و شعبههای ان هستند. آنها مزارع را در پاییز آماده می کنند و محصولات خود را پرورش می دهند. هیرمند یکی از رودهای مهم، بزرگ و پرآب افغانستان است که با شعبههای خود، نواحی وسیعی ازجنوب غربی کشور را آبیاری مینماید. هریرود از کوه «بابا» در مرکز افغانستان سرچشمه گرفته، از «هرات» میگذرد و در شمال غربی افغانستان اندکی از مرز مشترک ایران و افغانستان را تشکیل داده و سرانجام در ریگزارهای ترکمنستان فرو میرود.

به جز بخشی از شمال شرقی، تمامی این ناحیه جزو مناطق حفاظت شده محسوب میشود. این رودخانه در ۶۰ کیلومتری شمال شرق مشهد، التیمور، جاده امرغان، بعد از روستاهای احمد آباد و هندل آباد، روستا چاه سلیمان واقع شده است. روستای سولقان از توابع بخش کن نزدیک ترین روستا به تهران است. سرانجام در سال 1351 معاهده نحوه استفاده از آب رودخانه مرزی هیرمند بین دو کشور امضا و مبادله گردید که در حال حاضر نیز مورد استناد و پذیرش هر دو کشور قرار دارد.

راههای درسترسی: برای بازدید از این موزه بهتر است با مترو به آنجا بروید، زیرا در محدوده طرح ترافیک قرار دارد. رودخانه کابل و شعبههای بزرگ و کوچک ان، تنها رود افغانستان است که پس از پیوستن به رود سند پاکستان به اقیانوس هند (آبهای آزاد) میریزد. این رود سرانجام به دریاچه هامون میریزد. گیاهان در فتوسندز ابتدا قندی به نام گلوکز ساخته و سپس با وصل کردن مولکول¬های گلوکز به هم نشاسته را می¬سازند.

انگار باید مسائل جدیدی را از آب رودخانه یاد بگیریم . اگر بخواهیم اشتباهات گذشته را تکرار نکنیم باید در برنامه هفتم توسعه محور توسعه را تغییر دهیم. طبق نظر این استاد دانشگاه ایران، اگر دیپلماسی فقط حول گرفتن حقآبه از افغانستان بچرخد، سالهای سال به نتیجه نخواهد رسید و باید دیپلماسی ایران حول محور توسعه پایدار در افغانستان باشد. دو شاخه این رود بعد از شوشتر، «گرگر» و «شطیط» نام میگیرند. در نزدیکی رود راین، ما بین دو شهر کوبْلِنتس و بینگِن قلعه تاریخی وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید