قواعد حقوق بين الملل و روش تعيين مرزهاي رودخانه اي

جاجرود یکی از زیبایی های طبیعی شرق تهران است که 2 کیلومتر جلوتر از آن منطقه ای به نام کمرد و روستایی به همین نام نیز در این منطقه وجود دارد. کیفیت آب رود تجن با تأکید بر کارکردهای محیطزیستی آن در بازه بین سد شهید رجایی و شهر ساری به طول تقریبی 35 کیلومتر با انتخاب پنج ایستگاه نمونهبرداری و با هدف تأثیرپذیری اکوسیستم رودخانه از منابع آلاینده حاشیه رودخانه، مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گرفت. ابراهیمی ضمن اشاره به اینکه کشور ایران با 15 کشور دنیا هم مرز است و 16 مرزبانی در سراسر کشور وجود دارد، افزود: ایران 9 هزار کیلومتر نوار مرزی دارد و سهم گلستان از این آمار 458 نوار مرزی است.

مجتبی حبیب نژاد روشن در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه نیروهای امدادی آتش نشانی شهرداری، نیروهای انتظامی ، هلال احمر و اورژانس 115 در حال امداد رسانی هستند، افزود: از آنجایی که منطقه سیمرغ به لحاظ جغرافیایی در پایین دست و در واقع به صورت چاله مانند است، آبگرفتگی ها بیشتر خواهد شد. و ی بیان داشت: بیشتر واحدهای مسکونی و زمین های کشاورزی بویژه باغات بخش مرکزی شهرستان سیمرغ دچار خسارت آبگرفتگی شدند.

گزارش ها حاکی است اگرچه سدهای بزرگ و کوچک مازندران تا حدود زیادی حجم آب ناشی از بارندگی شدید دیروز و امروز را گرفته و مانع تخریب بیشتر سردهنه ها، دیوارهای حفاظتی و حریم رودخانه ها شد، اما طغیان رودخانه ها موجب غرقابی شدن شهرهای پائین دست حاشیه دریای خزر در مناطق مرکزی و شرق استان شده است. بارش شدید باران طی 24ساعت گذشته که بیشترین آن با 128میلی متر در دشت ناز ، 114در ساری ، 115در گلوگاه ، 129 در پل سفید و 83میلی متر دربابلسر باریده و همچنان ادامه دارد سبب شد تا شهرها و روستاهای پائین دست مناطق مرکزی و شرق مازندران در مسیر غرقابی قرار گیرند.

در چند سال اخیر به دلیل مسدود شدن زهکش های سنتی ناشی از ساخت و سازهای غیر مجاز و تجاوز به حریم و همچنین لایروبی نشدن رودخانه ها، معضل غرقابی شدن مناطق پائین دست و رودخانه های منتهی به دریا در زمان بارندگی و طغیان رودخانه ها چندین برابر می شود. دولت افغانستان طی سالهای اخیر در تلاش برای سدسازی و مدیریت آبهای این کشور، ساخت سد کمالخان را که یکی از بزرگترین طرحهای مدیریت آب این کشور خوانده شده آغاز و روز ۱۵ بهمن ماه امسال نیز اقدام به آبگیری این سد کرد.

طرح مذکور بزرگ ترین موزه جنگ خاورمیانه و یکی از بزرگترین پروژه های عمرانی استان مازندران می باشد که در این مطالعه به دو محدوده تفکیک شده است که شامل پل راه آهن تا بند انحرافی و از بند انحرافی تا پل کمربندی (بعد از سد لاستیکی در دست احداث) می باشد. امسال برای دومین بار مجوز جریان ۱۰ روزه آب در زایندهرود صادر شد و از دوازدهم بهمنماه، خروجی دریچههای سد زایندهرود برای تحویل آب به بخشی از کشاورزان پاییندست باز شد و از این رهگذر، آب به اصفهان هم رسید. حالا آنها برای انداختن دوباره قایق در دل هامون لحظهشماری میکنند.

او کتابی در ۴۰ جلد، به نام «تاریخ جهان» نوشت که امروز حدود ده جلد از آنها به دست ما رسیده است. به طوري كه اين دامنه تغييرات از فروردين ماه شروع به افزايش تا تير ماه و پس از تير ماه تا اسفند ماه كاهش مي يابد. ارشهای متناوبی که از بعد از ظهر ۲۶ اسفند ماه در شمال کشور آغاز و همچنان ادامه دارد موجب طغیان رودخانه «تجن» شهر ساری و خسارات و تخریب پارک و اماکن تفریحی شده است. در کنار تمامی این جذابیتها، کافی شاپ و رستوران پارک ساحل آفتاب را از دست ندهید، با رفتن به این قسمت از مجموعه آبی، میتوانید خود را به صرف غذاهای مختلفی دعوت کنید یا نوشیدنی های گرم و سرد متنوع را سفارش دهید.

شدت بارندگی و طغیان رودخانه تجن سبب شد تا پارک ملل شهر ساری واقع درحاشیه این رودخانه نیز به صورت کامل زیر آب برود و تردد رفت و برگشت روی پل تجن ساری مسدود شد، شهر کیاکلا و 9 روستا بخش مرکزی شهرستان سیمرغ نیز دچار آبگرفتگی شدید شد. از این روستا تا کرانه تجن و تا سردهنه ، نهر احداثی در ابعادی به مراتب کوچکتر و به صورت یک نهر معمولی با عمق کم است. متاسفانه به دلیل فوت آن افراد، دسترسی به آن ها و گوش کردن به اظهارات شان میسر نبود الا یک نفر ، همان یک نفر که در تصویر بالا با نگارنده در حال گفتگو است .

امروزه نزد مردم ، نهر احداثی که از ایجاد آن قرن ها بلکه هزاره ها گذشته است ادامه ساری رو محسوب میشود و به همین نام (ساری رو ) شهرت دارد .در همین تصویر ، دهقانی کهنسال ساکن روستای پل گردن را می بینید که تجربیات شخصی خود را در پیوند با گودال مرموز پل گردن با نگارنده مطرح می کند. از صبح امروز دوشنبه سطح آب رودخانه های بزرگ از جمله تلار در قائمشهر، تجن در ساری و بابلرود در بابل از حد معمول خود بالاتر آمده و آب در برخی ازمسیرها سرریز و سبب طغیان این رودخانه ها به داخل شهر نیز شده است.

در همین حال پیش بینی هواشناسی مازندران نشان می دهد که بارش باران در مناطق جلگه ای و بارش برف در ارتفاعات به همراه وزش باد تا صبح روز چهارشنبه به صورت پراکنده در استان ادامه دارد. صبح زود روز بعد با مشاهده این وضعیت که بیل تغییر وضعیت نداد و بیل بر زمین نیفتاد ، تعبیر می کند که کشت و کار در قطعه زمین برای او خالی از اشکال است . البته خرید آن برای همه آزاد نیست. تصویر (6) – دهقان سالخورده (86 ساله)ساکن پل گردن که بر روی زمین متعلق به گودال ایستاده است و از ماجرای تصرف آخرین قطعه از گودال مرموز پل گردن و کشت و کار خود در آن ؛ متجاوز از نیم قرن پیش ، با نگارنده سخن می گوید .

4- ” گبر ” اصطلاحی است که در ادبیات تاریخی ما شاید به نادرست به مردمانی زردشتی اطلاق می شود و زردشتیان خود چنین نامی را برای خود قائل نیستند . خودروی خود را از قبل برای این سفر آماده کنید و تمام مسائل احتمالی را در نظر بگیرید. او در ادامه روایت خود می گوید کفاره ای هم به حسینیه یا تکیه روستای پل گردن سالانه ادا کرده ام و سال ها به این کار ادامه دادم ، تا آن که قطعه زمین متصرفی را پس از سالیان دراز به دیگری فروختم .

دیدگاهتان را بنویسید