قبل از سفر بخوانید

آبشارهای ایگواسو از رودخانه ایایگواسو سرچشمه گرفته و در مرز استان میسیونز آرژانتین و استان پارانا در برزیل قرار دارد. رودخانه شيرود در شهرستان تنکابن جريان دارد که از کوه هاي البرز سرچشمه و به درياي خزر مي ريزد. بخشی از این روستا را رودخانه آن تشکیل میدهد که اکثرا آن را با نام دریاچه کردان کرج یاد میکنند اما جالب است بدانید که در حقیقت این موج قدرتمند آب متعلق به رودخانهای است که از کوه کهار بزرگ سرچشمه میگیرد. وجود مواد آلی در آب یکی از مهم ترین نگرانی ها در صنعت آب، طرفداران محیط زیست و دیدگاه عموم مردم از لحاظ تاثیر بر سلامتی انسان و حیوان، شامل حیوانات خانگی و وحشی، پرندگان و ماهی ها است.

• طول عمر: حداکثر سن گزارش شده برای ماهی سفید رودخانهای 22 سال است. سوال کتاب: اگر آب رودخانهای خشک شود، برای جاندارانی که در آن رودخانه و اطراف آن زندگی میکنند، چه اتفاقی میافتد؟ وی افزود: تاکنون دو روستا قره قاشلی و شورجه در محاصره کامل آب رودخانه اترک قرار گرفتهاند و ارتباط با این دو روستا قطع شده است. وی افزود: در این ملاقات مرزی که کارشناسان امور آب ایران و ترکمنستان نیز حضور داشتند همچنین طرفین نسبت به لایروبی بستر رودخانه اترک در حریم خود متعهد شدند. روستای خور با آب و هوایی منحصر به فرد در ارتفاع 3600 متر از سطح دریا در شمال غرب تهران قرار دارد.

از جمله روستای گمل که خیلی زیبا و دیدنی است. تپههای زیبا، برج و باروی «قلعه خور»، «امامزاده برچشمه» یا «زبیده خاتون»، «دره دو چنار» و «آبشار خور» از دیدنیهای اطراف این روستای زیبا هستند. کمی جلوتر از ماسال، روستای ماسوله را پیدا میکنید. از آساران و سولا گذشته و در روستای کلیس با رودخانه های سائو و سرلش تلاقی می کند و رودخانۀ کبیر را بوجود می آورند. در شهر رشت، دو رودخانه زرجوب و گوهررود که از آن به عنوان رودخانههای مرده نام برده میشود، اخیراً مورد توجه دولت و مسئولان قرار گرفته تا شاید بتوان اندک زندگی را به آنها بازگرداند.

در کشورهای شورای همکاری خلیج فارس، ۸۴ درصد از فاضلاب جمعآوری و در سطوح ایمن تصفیه میشود، اما فقط ۴۴ درصد مورد استفاده مجدد قرار میگیرد. این قلعه جایی متروکه است که قدیمها از آن به عنوان دژ استفاده میکردند. بیشترین نمود آب در شاهنامه به عنوان عنصر زایندگی و حیات در داستان اسکندر و آب حیات دیده میشود. باغها در حاشیه رودخانه بودند و تمرکز زندگی مثل دوران ماقبل تاریخ در کنار آب شکل گرفته بود.

بیش از ۵۰۰ هزار نفر جمعیت در این شهر زندگی میکنند این شهر دارای محلههای دیدنی زیادی است و در لیست بهترین شهرهای کشور پاراگوئه قرار دارد این شهر به طور کلی دارای فضای سرسبز بوده و منطقه دیدنی برای گردشگری محسوب میشود. رستورانهایی که غذاهای شمالی را با بهترین کیفیت برای مشتریها سرو میکنند. اینجا کلبههای محلی را میبینید و خود روستاییها که برای گردشگرها غذاهای سنتی و محلی درست میکنند. ماده۳ـ طرفین اعتبارات لازم برای طراحی و احداث نیروگاههای قره چیلر و مغری و تأسیسات آنها را تأمین می نمایند، به نحوی که هر طرف هزینه های احداث نیروگاه واقع در قلمرو خود را (قره چیلر ـ در قلمرو جمهوری اسلامی ایران و مغری در قلمرو جمهوری ارمنستان) پرداخت نماید.

این رودخانه در ۵ کیلومتری شرق مشهد واقع شده است. ريودولاپلاتا كه آرژانتين را از اوروگوئه جدا مي كند رودخانه اي كوتاه با مصبي گسترده ( با دهانه 136 ميل ) است . امروزه، پژوهشهای گسترده و شایان توجهی در مراکز دانشگاهی و پزشکی کشور انجام و دهها کتاب، مقاله و رساله نوشته شده است اما پژوهشهای انجامشده بر شناخت و چگونگی درمان اماس متمرکز هستند و پژوهشی برای علتیابی محلی و شناخت دلایل شیوع اماس در برخی مناطق انجام نشده است. یا ییلاق شکردشت در شمال تالش که از بکرترین مناطق شمال به حساب میآید. دشت شقایق شکردشت واقعا شگفتانگیز است.

به نوشته افه، این بیشترین میزان کمآبی رودخانه پارانا در ۷۷ سال اخیر، عملیات بارگیری کشتیها در پایانه های بندری «روساریو» در مرکز شهر «سانتا فه» را با مشکل مواجه کرده است. موضوع انشا : رودخانه و گذر رودخانه چه چیزهایی به ما می آموزد ؟ لذا بررسی دقیق موضوع نیازمند پاسخگویی به این سؤال اصلی است که بستر در قوانین ایران القاءکننده چه مفهومی است؟ ماهیگیری در نوخاله محبوبیت زیادی دارد. پس میشود نتیجه گرفت که در روستا رودخانههای زیادی هست. امکان خوابیدن در خانه روستاییها هم هست. در رشت چند خانه سنتی زیبا پیدا میشود. البته تموشل در چند سال اخیر به علت دفن زبالهها خیلی آسیب دید.

در رابطه به موضوع آب هیرمند بین ایران و افغانستان، هردو کشور دارای دید یکسان نمیباشند طوریکه جانب ایرانی خواهان اجرای مواد موافقتنامه سال 1351 میباشد . دبی( مقدار آبی که در یک ثانیه از یک نقطه معین عبور می کند) آب این رودخانه بطور متوسط 250 متر مکعب در ثانیه می رسد. از روی پل 700 متری عبور میکنید و بعد به ساحلی زیبا کنار دریا میرسید. بلکه در پارک ساحلی آفتاب مشهد فکر همه چیز را کردهاند و مکانهای مجهز به ماساژ و خدمات زیبایی را فراهم کردهاند.

خیلیها نمیدانند در تالش چنین جای زیبایی وجود دارد. مدیرکل سابق میراث فرهنگی استان قزوین با تاکید بر اینکه متاسفانه این اتفاق چند سال است در مقیاسی بسیار زیاد برای باغداران به وجود میآید، میگوید: یکی از بزرگترین تهدیدهای باغستان فقدان امنیت است که متاسفانه هیچ برخورد بازدارندهای برای این مساله نه در حوزه زیرساخت یعنی ممنوعیت ساخت و ساز در باغستان و نه در حوزه بحثهای انتظامی و قضایی انجام نشده تا با مداخلههای جدی و اثرگذار، امنیت بین باغداران ایجاد شود. این قزوینشناس و پژوهشگر اما به ایستگاه راهآهن قزوین که در شبکه سراسری راهآهن طراحی شده و به عنوان ایستگاه شماره دو در مسیر تهران به تبریز در قزوین به وسیله آلمانها در دوره پهلوی اول ساخته شده بود، اشاره میکند و میگوید: در آن زمان متاسفانه مسیر را از دل باغستان در بخش جنوبی آن انتخاب میکنند.

در این صورت میتوان آن را رادیویی درونی انگاشت که با تنظیم طول موج، صداهای بیگانه را حذف میکند و تنها صدای انسان بزرگ را میگیرد. سیاهکل زیباترین جنگلهای ایران را دارد. نمیشود در سفر شمال گردی به جنگلهای سیاهکل سر نزد. ماسال از معروفترین ییلاقهای شمال است. نمیشود شمال گردی کرد و ماسال را از نزدیک ندید. ساحل گیسوم از معروفترین جاهای دیدنی شمال است و فقط 40 کیلومتر با ماسال فاصله دارد.

رودی است که به طول حدود 1000 کیلومتر ، عمده ترین ریزابه های رود کورا و رود مرزی ایران با جمهوري ارمنستان و آذربایجان و ورد مرزی ارمنستان با ترکیه می باشد . مجسمه و ظروف چوبی، حصیربافی، سفال و دست بافت ها از مهم ترین صنایع دستی نکا محسوب میشوند. نوخاله طبیعت بکر و دست نخوردهای دارد. البته اینجا آنقدر زیباست که ارزش بالا رفتن از این همه پله را دارد. اینجا یک پل معلق هم هست که اهالی زیاد از آن استفاده میکنند. در سنگ تجن دو چشمه اسپی یو و گردو هست که خیلی زیبا به نظر میرسند.

دیدگاهتان را بنویسید