فرانسه – شمیران گشت

دانشمندانی که برای تحقیق به این منطقه سفر کردهاند، آنجا را با وجود زیباییهای بیشمار، به دلیل آمار بسیار کشتهشدگان و گمشدگان، جهنم سبز نامیدهاند. برای رسیدن به این منطقه باید از دزفول به سمت منطقه شهیون حرکت کنید و از آنجا روستای بیشه بزان و بازارگاه و پیرچل را پشت سر بگذارید. فلسهای خط جانبی و قسمت بالایی پشت ،دارای رنگدانهء سیاه و واضح در لبهء خلفی و یک نقطهء سیاه در بخش قدامی هستند. نکته خیلی مهم: پشت آبشار آب ملخ پرتگاه زیبا اما درعینحال ترسناکی قرار دارد که اینجا را تبدیل به یکی از خطرناکترین آبشارهای ایران کرده است.

برای دیدن پست رودخانه کارون اینجا را کلیک(لمس) نمایید. به اینجا هفت آبشار هم گفته میشود. چشمه آبنیک چشمه بسیارمعروفی در آن منطقه است که آبی زلال و گوارا داشته و گفته میشود به دلیل خواص آب این چشمه، ساکنان منطقه آبنیک تنومند و خوش قامت هستند. بدین طریق نه تنها بر بحران بی آبی در هر نقطه و هر مکانی حتی در کویر نیز می توان فایق آمد، بلکه آب از نظر اقتصادی برای دولت ها و تولید کنندگان می تواند درآمد اقتصادی ایجاد نماید چون قابل نصب در همه جا می باشد، نیاز به لوله کشی سراسری نداشته و با کمترین هزینه به دست مصرف کننده می رسد.

این جا یکی از شهرهای تقریباً بدون گردشگر ایران است که هنوز زیباییهای آن هنوز برای عموم مردم ناشناخته مانده. چشمههای پلکانی تراورتنی بینظیر در ایران و کمنظیر در جهان هستند که در روستای ارست بخش چهاردانگه در 100 کیلومتری شهرستان ساری واقع شده است. از مهمترین آثار زمین شناسی این جزیرهی زیبا گنبد نمکی نمکدان است که در نوع خود در جهان مشهور است و همچنین دره ستارگان که در فاصله 5 کیلومتری از ساحل جنوبی جزیره قرار دارد.

فاصله ماسال از شهر تالش ۶۰ کیلومتر است و با رشت از راه صومعهسرا ۵۵ کیلومتر فاصله دارد. اصولا انتظار می رود که آب باران کاملا خالص باشد، ولی به علت تماس آن با گرد و خاک ، ذرات معلق گازهای مخلوط در هوا ، مقادیر قابل توجهی از آنها را در خود حل و به زمین می آورد. تیمور کریمزایی روز سهشنبه در گفتوگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بخش دامن ایرانشهر با آب و هوای مساعد، باغات و زمین های کشاورزی، رودخانه ، قنات ها و چشمه های مختلف همچون نگین سبزی در قلب بلوچستان خودنمایی می کند.

دریاچه ها از نظر تامین مواد غذایی ،مواد معدنی ذخایر نفت و گاز گردشگری ، تعدیل آب و هوای منطقه ، حمل و نقل و کشتیرانی اهمیت دارند. شکل 2- وضعیت شاخص ارجحیت غذایی دو گونه ماهیان P. cyriusوA. به منظور تعیین وضعیت آلودگی فلزات در رسوبات بستر دریاچه سد لتیان و تعیین ارتباط و نقش رسوبات در جذب عناصر، 8 ایستگاه در دریاچه سد لتیان انتخاب و نمونهبرداری از آب و رسو بات سیحی بستر دریاچه به عمل آمد.

در آمریكای شمالی مسایل مربوط به دریاچه های بزرگ و شبكه دریاچه ای و رودخانه ای حد فاصل میان و آمریكا و كانادا به موجب عهد نامه پاریس ( مورخ 3 سپتامبر 1783 ) منعقد بین آمریكا و انگلیس حد و فصل شد .عهدنامه مذكور مرز كانادا و آمریكا را منطبق با خط منصف رودخانه ها ودریاچه ها از رودخانه سن لوران تا دریاچه جنگلها دانست اما به هنگام ترسیم خط دقیق و تحدید حدود مرزها وجود جزایر متعدد و معابر میان تخته سنگهای دریاچه ها و رودخانه های مورد بحث مسایل و مشكلات متعددی را پیش آورد به موجب عهد نامه (( گان )) ( مورخ 24 سپتامبر 1814 ) دو دولت تصمیم گرفتند كه امر تعیین مرزهای دریایی خود را به دو كمسیون مختلط محول نمایند .

در آسیا مرز بر روی مكونگ بر حست تالوگ ـ كه تعریف هم نشده ـ تعیین گردیده است . دمای مرکز این دشت در سالهای اخیر به عنوان گرمترین نقطه زمین با بیشینه دمای 70.7 درجه سلیسیوس ثبت گردیده است. علت نامگذاری این رود به نام اترک را میتوان در سالهای گذشته جستوجو کرد. در این تجمع، که در مقابل پل خواجو برگزار شد، حاضران خواستار اختصاص حق آبه کشاورزان حاشیه زاینده رود شدند و از دولت ایران خواستار عملی کردن وعدههای خود در این مورد شدند. کاروانسراهای تاریخی در دل کویر مرنجاب ساخته شده که امکانات رفاهی را در اختیار گردشگران میگذارند.

مسیر دسترسی به این غار زیبا و مرموز سخت نیست و تا نزدیکی دهانه غار ماشینرو است و هرساله این غار گردشگران زیادی را به خود جذب میکند. پیاده روی در تپههای سر سبز در سایه کوه پوشیده از برف دماوند حس طراوت را در انسان ایجاد میکند. این چشمه توسط سازمان میراث فرهنگی در سال ۱۳۸۷ پس از کوه دماوند به عنوان دومین میراث طبیعی ایران در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد. نمارستاق دارای آب و هوای بسار عالی بوده و دارای موقعیت بسیار مناسب نسبت به بقیه روستاهای همجوار در کوهپایه دماوند است. آب و هوای خوب محله پونک ، نزدیکی به رشته کوه البرز و امکانات بسیار مناسب محله پونک این منطقه را به لحاظ قیمت خانه در سطح مناطق خوب تهران جهت خرید و فروش آپارتمان قرار داده است.

بدون قطع جریان با حداقل اثرات منفی زیست محیطی حجم اضافی سیلاب را درمخزن خود ذخیره می کند و به تدریج از طریق روزنه مجرای تحتانی به سمت پایاب تخلیه می کند درواقع مجرای تحتانی که دائما باز است تنها اجازه عبور دبی تا یک مقدار آستانه را داده و دبی های بزرگتر درمخزن سد ذخیره می شوند بدین ترتیب استفاده ازسد خشک علاوه کاهش خسارت سیل می تواند فوایدی چون زیباسازی شهر ایجاد تفرجگاه مطبوع نمودن هوای شهر و همچنین عدم قطع مسیر حرکت آبزیان را درنتیجه ذخیره موقت سیلاب درمخزن درپی داشته باشد ایده سد خشک دربرخی سدهای ایران باستان مورد توجه بوده و امروزه نیز درکشورهای چون ژاپن و آمریکا مورد استفاده قرارگرفته است دراین مقاله مبانی هیدرولوژی و هیدرولیکی طراحی مجرا مورد بحث قرارگرفته و بهعنوان یک کاربرد ابعاد مجرای تحتانی پل بزرگراه همت واقع برروی رودخانه پونک محاسبه شده است.

این پیست با توجه به شرایط آبوهوا، از آذر ماه تا اواخر فروردین، دردسترس علاقمندان قرار میگیرد. حال با توجه به دشت بودن و گرم بودن سطح وسیعی از کشور، تعداد رودها و رودخانه های پرآب و دائمی نسبت به وسعت کم است. رودخانه از میان تمام سنگریزه ها و از دل سنگ های سخت و نرم بیرون می آید و جاری می شود و همچنین خبر سلامتی جنگل ها و طبیعت بی مانند و بی همتا را با خود می آورد، به همراه این خبر بوی خوش گل ها و گیاهان سبز و قرمز و صورتی و…

با اینکه ساختار اولیه این پل از سنگ بوده و ۵ دهنه داشته است اما چندین بار مورد بازسازی و تعریض قرار گرفته است و به دلیل ارزش تاریخی در فهرست آثار باستانی و تاریخی فرانسه ثبت شده است. اعتقاد بر این است که مکان اولیه آبادی در میان دشت قهیز و مجاور امامزاده عبدالله و ابراهیم (ع) بوده است . علاوه بر این در کنار آبشار، قلههایی با ارتفاع بیش از 4000 متر وجود دارد که یک گزینه عالی برای کوهنوردی به شمار میروند. قسمت پایینی آبشار برای نشستن زیر درختان و گذراندن اوقات فراغت یک گزینه عالی است.

هرساله یخنوردان زیادی برای تفریح به این آبشار میآیند. رودخانه کرج، در امتداد جاده کرج، چالوس واقع شده است و سرچشمه اصلی رودخانه کرج کوه کلون بستک است؛ البرز در مسیر خود دشتهای زیادی از جمله دشت کرج و شهریار را سیرآب می کند و در پایان به دریاچه نمک قم میریزد. فشم جاهای دیدنی زیادی دارد. امروزه در این مطلب از اتاقک به معرفی فشم پرداختهایم. در ادامه برخی از مهمترین دیدنیهای اوشون فشم را معرفی خواهیم کرد. یکی از زیباترین روستای فشم، آهار است که در 12 کیلومتری فشم قرار دارد. این آبشار یکی از زیباترین جاهای دیدنی فشم است که در 12 کیلومتری شمال شرقی این شهر قرار دارد.

در غرب این کویر و در 100 کیلومتری قم، دریاچه نمک بزرگی قرار دارد. بنابراین این گونه تاکنون فقط از شمال ایران گزارششده است و متاسرکر این بادکش­دار برای اولین بار از ماهیان حوزه­ی قشلاق و غرب کشور گزارش می­شود. بنابراین سطح آب های زیرزمینی افغانستان در حال سقوط است و این آب آلوده است. این آبشار یکی از با ارزشترین آبشارهای ایران میباشد که از بین کوهای جنگلی و از ارتفاع 105 متری سقوط میکند. پل طبیعت مسیر دسترسی به پارک آب و آتش از بوستان طالقانی، طرفداران و علاقهمندان پیادهروی را جذب میکند. ویل که برای یک ماموریت به خارج از برج رفته است متوجه می شود که همسر و دو فرزندش در آتش گرفتار شده اند.

معنی: سنجابی حرف آنها را می شنود و می گوید: “نه. در عین خشن بودن این دشت، طبیعت بکر فوق العاده و بینظیری وجود دارد که دیدن از آنها خالی از لطف نیست. علی احمدی جوانی که تقاضا دارد چاه به پایین دست آب ندهد، میگوید: «آب آشامیدنی هم وضع خوبی ندارد، یک روز هست یک روز نیست. اگر از علاقمندان طبیعتگردی هستید و دوست دارید آخر هفته جذابی در دل طبیعت داشته باشید، مسیر پیادهروی روستای آهار به شکراب میتواند انتخاب خیلی خوبی برای شما باشد. اگر به دنبال مناطق بکر ایران هستید، در ادامه چند مورد از زیباترینهای این مناطق را خواهید یافت.

در مسیر حرکت به سوی آستارا در استان گیلان شما یکی دیگر از شگفتیهای طبیعت ایران برخورد خواهید کرد؛ آبشار خاتون آباد. یکی دیگر از آبشارهای بسیار زیبای فشم، آبشار لارمحله است. جزیره زیبای قشم در جنوب ایران در سواحل نیلگون خلیج فارس و در جنوب بندر عباس واقع شده است و جزء بزرگترین جزایر خلیج فارس میباشد. روستای افجه یکی از روستاهای زیبای لواسانات است. آسمان خیره کننده شب و تماشای ستارگان و سپیده دم محسور کننده، این منطقه را به یکی از جاذبههای بینظیر و بکر طبیعت ایران تبدیل کرده است. پیست دربندسر امکانات رفاهی را برای همه گروههای سنی فراهم کرده و در زمستان از ساعت 8 صبح تا 8 شب باز است.

دیدگاهتان را بنویسید