عجایب هفتگانه دنیای مدرن

بهدلیل وسعت و حجم بالای آبی که رود کارون دارد؛ در طول زمان سدهای مختلفی برای تامین انرژی برق و آب آشامیدنی و کشاورزی ساخته شده است. احمد حسین زادگان افزود: برق نیمی از شهر کیاکلا وصل شده و بزودی تمامی شهر در مدار قرار خواهد گرفت. از صبح امروز دوشنبه سطح آب رودخانه های بزرگ از جمله تلار در قائمشهر، تجن در ساری و بابلرود در بابل از حد معمول خود بالاتر آمده و آب در برخی ازمسیرها سرریز و سبب طغیان این رودخانه ها به داخل شهر نیز شده است. مهندس ملکی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین نیز در خلال بازدیدهای میدانی صورت گرفته با اشاره به اقدامات این شرکت در راستای لایروی و بازگشایی حریم و بستر رودخانه های استان اظهار داشت: از ابتدای سال گذشته تاکنون بیش از 52 هکتار از حریم و بستر رودخانه های استان بازگشایی و رفع تصرف شده که حدود 32 هکتار آن مربوط به رودخانه حاجی عرب رود می باشد، همچنین در این مدت حدود 56 کیلومتر از رودخانه ها نیز لایروبی شده که این اقدام بزرگ که با تلاش شبانه روزی همکاران شرکت حاصل شده زو در ادامه نیز دارد در 30 سال گذشته در استان بی نظیر بوده است.

بارش شدید باران طی 24ساعت گذشته که بیشترین آن با 128میلی متر در دشت ناز ، 114در ساری ، 115در گلوگاه ، 129 در پل سفید و 83میلی متر دربابلسر باریده و همچنان ادامه دارد سبب شد تا شهرها و روستاهای پائین دست مناطق مرکزی و شرق مازندران در مسیر غرقابی قرار گیرند. طرح مذکور بزرگ ترین موزه جنگ خاورمیانه و یکی از بزرگترین پروژه های عمرانی استان مازندران می باشد که در این مطالعه به دو محدوده تفکیک شده است که شامل پل راه آهن تا بند انحرافی و از بند انحرافی تا پل کمربندی (بعد از سد لاستیکی در دست احداث) می باشد.

رودخانه تجن یکی از مهمترین رودخانه های شمال کشور است که به لحاظ طرح و الگوی پیچانرودی ، عبور از روی قطعات گسلی و برخی انفصالات و انحرافات در طول مسیر خود و به خصوص در سطح دشت سیلابی به نظر می رسد تحت تأثیر حرکات نئوتکتونیکی فعّال در منطقه باشد. شرکت ملی نفت ایران در سال ١٣٦٦ یک بویه از نوع دیسکی را از کشور نروﮊ خریداری کرده و آن را به مدت ١٣ ماه در حدود ٣٠ کیلومتری بندر نکا در عمق ٣٥ متری مستقر نمود.

در این مطالعه خوشبختانه اطلاعات مربوط به اندازهگیری موج که توسط شرکت ملی نفت ایران جمعآوری شده است، در دسترس میباشد. روش اول، شامل جمعآوری اطلاعات مربوط به اندازهگیری مشخصات امواج در منطقه طرح و انجام آنالیزهای آماری جهت تعیین خصوصیات موج طرح با دوره بازگشت مورد نظر میباشد. برای تعیین مدت تداوم وزش باد از داده های ٣ ساعته ثبت شده باد از مشخصات امواج ثبت شده در بویه نکا استفاده شده است. در این مقاله ابتدا وضعیت هیدرودینامیکی منطقه، منابع و مشخصات رسوبات در منطقه طرح مورد بررسی قرار خواهد گرفت و سپس با استفاده از روابط تجربی موجود، روند انتقال رسوب در منطقه طرح مطالعه خواهد شد.

روش دوم شامل جمعآوری اطلاعات مربوط به اندازهگیری مشخصات باد، تعیین طول بادگیر مؤثر در جهات مختلف، انجام تحلیل آماری بر روی داده های باد و در نهایت بدست آوردن خصوصیات موج طرح به کمک روابط تجربی موجود میباشد. تعیین مشخصات امواج برای انجام مطالعات هیدرودینامیک به دو روش انجام میشود. جهت تعیین مشخصات امواج از روی دادههای باد، روابط مختلفی موجود میباشند که در این پروﮊه از روابط مرجع (٢٠٠٢) CEM استفاده شده است. با توجه به نزدیک بودن فاصله میان بندر بابلسر و منطقه طرح از اطلاعات جمع آوری شده در بندر بابلسر جهت پیش بینی مشخصات موج استفاده شده است.

در همین حال پیش بینی هواشناسی مازندران نشان می دهد که بارش باران در مناطق جلگه ای و بارش برف در ارتفاعات به همراه وزش باد تا صبح روز چهارشنبه به صورت پراکنده در استان ادامه دارد. استاندار مازندران عصر دوشنبه در جلسه مدیریت بحران که درمحل فرمانداری شهرستان سیمرغ در حال برگزاری است بر لزوم ارائه خدمات امداد رسانی به مردم و پیش بینی تامین نان، کنسرو و آب معدنی،بیل مکانیکی، لودر، قایق و جت اسکی تاکید کرد. گزارش ها حاکی است اگرچه سدهای بزرگ و کوچک مازندران تا حدود زیادی حجم آب ناشی از بارندگی شدید دیروز و امروز را گرفته و مانع تخریب بیشتر سردهنه ها، دیوارهای حفاظتی و حریم رودخانه ها شد، اما طغیان رودخانه ها موجب غرقابی شدن شهرهای پائین دست حاشیه دریای خزر در مناطق مرکزی و شرق استان شده است.

همچنین بارندگی های شدید و سیلاب دبی رودخانه های میان حوزه ای تجن، تلار، نکا رود و زارم رود را چندین برابر کرده است و طبق بررسی های اولیه صورت گرفته از سوی شرکت آب منطقه ای مازندران حدود 500میلیون تومان به سردهنه های سنتی و مدرن و 2میلیارد تومان نیز به دیواره های حفاظتی خسارت وارد شده است. به گزارش ایرنا، با ادامه بارش باران در مناطق جلگه ای و برف در مناطق کوهستانی و ییلاقی مازندران که از عصر یکشنبه آغاز شده منجر به طغیان بیشتر رودخانه های بزرگ و کوچک استان شد.

اثرگذاری بارش شدید باران و جاری شدن سیلاب در مازندران علاوه بر مناطق روستایی، وارد محیط های شهری شد که آبگرفتگی برخی واحدهای مسکونی و تجاری در چند نقطه استان را در پی داشته و تردد وسایل نقلیه و مردم را دچار مشکل کرده است . و ی بیان داشت: بیشتر واحدهای مسکونی و زمین های کشاورزی بویژه باغات بخش مرکزی شهرستان سیمرغ دچار خسارت آبگرفتگی شدند. برخی کشورهای آمریکای مرکزی که جزیر ه ای هستند، از راه گردشگری، درآمد خوبی کسب می کنند.

فرماندار سیمرغ با بیان اینکه سیلاب و طغیان رودخانه ‘ تلار ‘ سبب شده تا شهر کیاکلا مرکز این شهرستان و 9 روستا بخش مرکزی دچار آبگرفتگی شدید شود، افزود: با توجه به آبگرفتگی بیشتر واحدهای مسکونی، خسارت های شدیدی به لوازم خانگی شهروندان کیاکلا وارد شده است. یکی رودخانه مالیر است که از شرق به سوی جنوب و مرکز شهر کراچی و دیگری رودخانه لیاری است که از شمال تا جنوب و غرب شهر جریان دارد. در راه با افراد دیگری به نامهای کوین و کارل آشنا شدند و به این ترتیب یک گروه تشکیل دادند.

اگر شیارهایی ایجاد شود که باعث فرسایش خاک شود و میزان بارندگی کافی وجود داشته باشد ، می تواند بستر رودخانه را تشکیل دهد. اختلاف رقوم سطح طبیعی زمین نسبت به رقوم بستر نهر ، گودی غیرعادی نهر را نشان می دهد . اگر سیلاب به ساحل رودخانه برسد و ساکن نشود، گِل رودخانهی طغیانگر نشان میدهد که شما در حال گذر به مراحل جدید زندگیتان مشکل دارید. حال در اینجا چندین منطقه جذاب و منحصر به فرد به شما معرفی میگردد تا در ایام تعطیلات بتوانید اوقات خوشی را سپری نمایید.

ساعت بازدید: باغ نگارستان از ساعت ۹ باز است و شما میتوانید تا ساعت ۲۲ از آن دیدن کنید. پارک لویزان نیز از جمله پارک های تهران است که میتوانید در آنجا چادر بزنید.آدرس و مسیر دسترسی: به این بوستان از طریق قسمت ابتدایی اتوبان همت و پایین اتوبان بابایی است. دریاچه تار در ارتفاع ۲۹۰۰ متری از سطح دریا و در فاصله ۵۰۰ متری از دریاچه هویر قرار گرفته است، پس اگر دوست داشته باشید تا از دریاچه هویر هم دیدن کنید تنها با نیم ساعت پیادهروی میتوانید خودتان را به دریاچه هویر برسانید.

فرماندار سوادکوه هم گفت که بارش شدید باران باعث رانش شدید و افتادن سنگ های بزرگ در جاده های ترانزیتی و نیز فرعی این شهرستان شده است و به همین دلیل بناچار این جاده ها به صورت موقت مسدود می شوند. به نظر من بهترین کاربری این پارک مسیر پیاده روی تقریبا 7 کیلومتری اونه (تقریبا نه هزار قدم) که دورتادور پارک قرار داره، این مسیر بخصوص اگه بچه یا کالسکه همراهتونه بسیار زیبا و همواره. بافت نامناسب خاک و کمبود مواد غذایی آلی، عمق کم خاک که بر روی لایههای رسوبی یا سیلابی مرکب از سنگ و سنگ ریزه قرار گرفتهاند و نفوذپذیری زیاد لایههای رسوبی خاک و از دست رفتن سریع رطوبت، توسعه و رشد درختان را در پارک پردیسان محدود میکند.

اگر در خواب مشاهده کنید نهنگى کشتى را واژگون مىکند، به این معنا است که اتفاقات ناگوارى پیش رو دارید. کاش ما آدم ها هم می توانستیم مانند یک رود، روان، صادق و یک رو باشیم و عشق وجودمان را نثار همگان می کردیم. لذا در ادامه مطلب بصورت خلاصه روش های متداول گندزدایی آب در مناطق روستایی رو ذکر کردیم. سعید یزدانی افزود: بارش شدید باران از ساعت چهار بامداد امروز در این شهرستان آغاز شده و همچنان ادامه دارد باعث شده تا زمین در برخی مناطق مسیر جاده اصلی تهران به سوادکوه رانشی شود. نظر کمیسیون مزبور مطابق قسمت اخیر ماده 9 آیین نامه مصوب 1379، قطعی و به منزله نظر وزارت نیرو است؛ سابقاً رسیدگی به اعتراضات از آرای کمیسیون های وزارت نیرو مانند کمیسیون رسیدگی به صدور پروانه ها و کمیسیون تعیین حد بستر و حریم در صلاحیت محاکم عمومی دادگستری بود.

پل بزرگمهر: یکی از مهمترین پل های زاینده رود است که در شرق اصفهان واقع شده است و مانند پلهای وحید، فلزی، آذر و فردوسی در دوران پهلوی ساخته شده است. یکی از دلایل نامگذاری روستای وردیج با عنوان روستای ارواح سنگی، وجود دامنه سنگهای آدمکمانند این منطقه است؛ سنگهایی با اشکال مختلف که منظره جالبی را به نمایش گذاشتهاند. در این تحقیق جهت بررسی تغییرات بستر رود از عکسهای هوایی دورهای زمانی مختلف در مقیاس های 1:20000 و 1:55000 و تصاویر ماهوارهای لندست TM.و اطلاعات حاصل از عملیات میدانی(در دو نوبت) استفاده شد. گام زمانی سه هفتهای از خرداد ماه تا مهر ماه برای نمونهبرداری انتخاب شد.

هرچند پیچانرودی بودن رودخانه ها، در سطح یک دشت سیلابی با شیب بسیار کم دور از انتظار نیست اما ناهنجاری های موجود از قبیل: پیچ و خم های غیر معمول، گسترش محلی مئاندرها، انحراف و یا انفصال کانال، آرایش شاخه ای، پهن و باریک شدن بستر کانال و تغییر مسیرهای ناگهانی در دورة زمانی مختلف، از نشانه های گذار از یک منطقه کاری و فعّال تکتونیکی است. این تخریب تا برقراری یک شیب ملایم در بالا دست ،ادامه پیدا کرد. بنابراین گزارش تخریب چندین دهنه پل، آبگرفتگی خزانه های شالیزاری و باغات حاشیه و اطراف از خسارت های طغیان رودخانه های بزرگ استان است.

دیدگاهتان را بنویسید