عجایب هفتگانه دنیای مدرن

او با بیان اینکه ۱۲۰ میلیون مترمکعب حجم آب خط قرمز کیفی است، افزود: تقریبا ۵۰ میلیون مترمکعب از این آب، حجم مرده آب به حساب میآید و از طرفی ما در همان سال ۹۳ اعتراضات بسیار زیادی به کیفیت و طعم و بوی آب داشتیم و بنابراین ۱۲۰ میلیون مترمکعب آب را به عنوان خط قرمز کیفی در نظر گرفتیم چراکه زیر این میزان کیفیت آب افت میکند و واقعا این خط قرمز کیفی را نمیتوان جبران کرد.

چون قدم زدن بر روی پل سفید و تماشای کارون از روی این پل بسیار لذت بخش و هیجان انگیز است و تقریبا در بخشی از خاطرات همه اهالی شهر و همه کسانی که تا به حال به اهواز سفر کرده اند، نقش بسته است. این رود بزرگ اهواز را به ۲ بخش شرقی و غربی تقسیم کرده و سواحل همین بخش ها به تفرجگاه و پاتوق اهالی شهر تبدیل شده است. این رودخانه که دهمین رودخانه بزرگ جهان به شمار میرود دچار کم آبی شدید شده است.

این رودخانه با نام کردی و فارسی سیروان و نام عربی نهر دیالی به عنوان طولانی ترین رودخانه کردستان و با آبدهی 2700 میلیون متر مکعب در سال پنجمین رودخانه داخلی پرآب ایران به شمار می رود. سد کارون سه در شهرستان ایذه بهعنوان یکی از بزرگترین و معروفترین سدهای کشور و از جاذبههای گردشگری خوزستان به شمار میرود. او ادامه داد: حفظ بستر آب در دستور قرار گرفته است که نیازمند ساز و کار جدیدی است و تنها در سایه مشارکت مردم امکانپذیر است، همچنین وزارت نیرو خود را متعهد به پرداخت حقابه مطابق با قوانین جاری کشور میداند.

آب دریا به قدری شور است که قابل خوردن و زراعت نیست، البته امروزه تبدیل آب شور به شیرین با استفاده از دستگاههایی امکانپذیر است. با ظهور مفهوم تالوگ و تعيين آن به عنوان مرز در رودخانه هاي قابل كشتيراني ,گهگاه دولت ها مرز در روي پلها را با مرزي منطبق نموده اند كه تالوگ را همراهي ميكند . اما برجسته ترین و محبوب ترین آن ها پل سفید یا پل معلق است که به عنوان نماد شهر اهواز شناخته می شود و برای بسیاری از اهالی شهر و گردشگرانی که تا به حال بلیط هواپیما خریده اند و به اهواز سفر و از این پل دیدن کرده اند، حال و هوای نوستالژیکی دارد.

یکی از این معابد بودا مربوط به پیروان بودا در شهر فوزدوایگواسو قرار دارد. دولت در ابتدا این نرخ را در وضعیت صفر اعلام کرد، پس از دوره ای مشخص شد که وضعیت مالیاتی در کشور پاراگوئه شاخص های دقیقی دارد و البته که دولت سعی داشته این اصول را پیگیری نماید. پس جا دارد در مورد رودخانه های کشور تحقیقات مفصلی صورت گیرد و قوانینی برای حفاظت از آنها به تصویب دولت برسد. مقدمه : طبیعت جای زیبایی است و آسمان و جنگل و دریا و زیبایی های آن بر کسی پوشیده نیست.

باید به جای نمک چیز دیگری برای فروش به شهر ببرم. حتما می دانید که اهواز به شهر پل های خاورمیانه شهرت دارد چون بر روی رود کارونش ۱۰ پل زیبا ساخته شده که بیش تر آن ها جزو جاذبه های شهر به حساب می آیند. این رودخانه در جنوب غربی کردستان جاری است و یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری منطقه محسوب می شود. از برجستهترین این آبشارها، آبشار آب سفید در نزدیکی شهر الیگودرز است که به نام عروس آبشارهای ایران شهرت دارد.این آبشار زیبا در شرق استان لرستان و جنوب غربی شهر الیگودرز قرار گرفته است.

فرات(forāt)بزرگترین رود آسیای غربی است که از دشت ارمنستان در ترکیه سرچشمه گرفته، از سوریه گذشته وارد عراق میشود و به دجله متصل شده و شطالعرب را تشکیل میدهد و به خلیج فارس میریزد. ــ رودی است به طول 2540 کیلومتر در آسیای مرکزی، از دامنههای جبال هندوکش سرچشمه گرفته، مرز بین تاجیکستان و شمال شرقی افغانستان را تشکیل میدهد و سپس به دریاچة آرال میریزد. همه اهواز را با رود کارونش می شناسند و خوزستان با این رود زنده است؛ رودی که بزرگ ترین و پر آب ترین رودخانه ایران به حساب می آيد و نام آن با تاریخ و تمدن های کهن ایران گره خورده و آوازه آن در فرهنگ منطقه و ترانه های فولکلورش ریشه دوانده است.

کافه رستوران لنج در همین چند سال اخیر افتتاح شده و به عنوان بزرگ ترین کافه رستوران شناور اهواز معروف شده است. می توان گفت که وجود رود کارون باعث محبوبیت اهواز در بین گردشگران شده و شب های خاطره انگیز کارون هر کسی را برای سفر به این شهر وسوسه می کند. در خط ساحل شرقی کارون هم رستوران رویال پارک اهواز وجود دارد که انواع غذاهای ایرانی و فرنگی را سرو می کند. وقتی قایق سرو ته میشود اصطلاحاً میگویند (flip) شدیم. وقتی جریان آب کند میشود پاروها را بالا گرفته و کمی استراحت کنید.

حتی اگر می توانید یکی از هتل ها و اقامتگاه های حاشیه رود را رزرو کنید و شب هایی که فرصت گشت و گذار در کنار رود را نداشتید، از پشت پنجره خود نظاره گر جلوه های زیبای آن باشید. عوامل مورد بررسی در این آزمایش شامل سطوح شوری خاک با غلظت های 0، 6، 10 و 14 دسیزیمنس بر متر، شوری آب مخزن سمپاش با غلظت های 0، 50، 100 و 150 میلی مولار و کاربرد علف کش گلایفوسیت در هفت سطح شامل 0، 375، 5/562، 750، 1125، 1500 و 1875 گرم در هکتار ماده مؤثره (0، 50، 75، 100، 150، 200 و 250 درصد مقدار دز مؤثر) بود.

این نغمه آب است، سرود طراوت، پاکی، لطافت، آرامش است و آب چشمه از دل کوه میجوشد و به سختی سنگهای ریز و درشت را کنار میزند و روشنی را که میبیند روی زمین سینه پهن میکند گویا سفرهای در میان دشت است. بدنه : صدای گوش نوازی شنیده می شود جلوتر که می رویم صدا بلندتر و واضع تر می شود این نغمه آب است،سرود طراوت،پاکی،لطافت و آرامش است.

دیدگاهتان را بنویسید