سوالات متن هفتم

برای رفتن به جزیره هنگام باید از راه کناره جنوبی جزیره قشم به سمت روستای شیب دراز رفت و از آن جا قایق ها به صورت دربست شما را به گشت دور و داخل جزیره می برند. وقتی از مناطق بکر شمال حرف میزنیم یعنی به مکانهایی اشاره داریم که هنوز پای ویلاهای رنگارنگ و تغییرات اساسی در طبیعت به آنجا باز نشده است. کانی گراوان از چشمه های آب معدنی است که املاح محلول در آن حداقل یک گرم در لیتر است، چشمه در کنار روستایی به نام کانی گویز در جنوب شرق حوضه زاب قرار گرفته که آب جوشان از آن بیرون می آید، در کل این چشمه معدنی و گازدار است و حتی در امور پوست درمانی مورد استفاده قرار می گیرد.

البته اوایل پاییز هم هنوز هوا برای زدن به دل جنگل مناسب است. دیدن سد البرز یا دریاچه لفور در قلب جنگلهای سوادکوه مازندران یعنی سفر به عمق زیباییهای یک جنگل و طبیعت خالص. زمستان که واقعا گزینه خوبی برای بازدید از طبیعت جنگلی نیست اما اوایل پاییز که هوا هنوز یاد تابستان را با چاشنی بادی خنک به همراه دارد هم زمان تقریبا خوبی برای سفر به دریاچه عباسآباد خواهد بود. در شعبه اصلی مصب رودخانه ((سه گوویا )) و در بالا دست رودخانه تا ملتقایی كه به نام (( پوته كا )) ( یا بودگا ) است ، مرز بایستی بدون انقطاع بر اساس و اگوآدا ( یاتالوگ ) باشد .

شرقی و غربی و اردبیل است و آب و هوای معتدلی نسبت به نیمه جنوبی این استانها دارد بارش فراوان در این منطقه علاوه بر کمک به اعتدال آب و هوا باعث ایجاد رودخانههای متعدد شده است. با وجود حرم حضرت علی (ع)، این شهر به عنوان شهر مسجد آبی شناخته میشود. در امتداد دریاچه گهر، رودخانهاى به نام سفیدآب جریان دارد که پس از طى چند کیلومتر وارد یک درهٔ نیمه صخرهاى با عرض تقربى ۵۰۰ متر مىشود.

دریاچه کوه گل در شمال شهرستان بویراحمد و در شمال شرقی شهرتوریستی سی سخت در دهانه انبری گردنه مشهور بیژن و در کنار تپههای کوه گل واقع شده است. این دهکده تفریحی توریستی به مساحت 206هکتار، 250 کیلومتری شمال شرقی شهرستان اهواز در 69کیلومتری جنوب شرقی شهرستان ایذه ، 14 کیلومتری جنوب شهر دهدز و 39 کیلومتری سد کارون 3 است. بازدید از لفور بیشتر برای کسانی مناسب است که به دنبال طبیعتی خاص میگردند و شمال برایشان به معنای کشف نقاط مختلف و بکر طبیعی است. طول آن حدودا 776 کیلومتر است و از رودخانه بورگاندی سرچشمه میگیرد و در نهایت به کانال مانش (قسمتی از اقیانوس اطلس که آن را به دریای شمال پیوند میدهد و در بخش شمالی فرانسه قرار دارد.) میریزد.

تجن از شهر ساری در مرکز استان مازندران میگذرد و در طول ۱۲۰ کیلومتری که برای رسیدن به دریای خزر طی میکند، به نواحی اطرافش زندگی میبخشد. شنا و غواصی در سواحل پیرامون جزیره و تماشای لاکپشت های دریایی، سواحل زیبای صخرهای و شنی از جمله جاذبه های دریایی اطراف هنگام و طبیعت منحصر به فرد، آهوان و تنها پارک کروکودیل کشور از جاذبههای داخل جزیره هنگام محسوب میشوند. در امتداد تنگه تاپله به دریاچه گهر می رسیم که بعد از دریاچه تنگ نی گا بزرگ شروع می شود که تا بنار پنبه کار ادامه پیدا می کند.

بهترین زمان بازدید: زمان بازدید مناسب از مناطق بکر شمالی مانند دریاچه عباسآباد معمولا بهار و تابستان است. آب چشمه پس از جریان در سطح زمین از خود موادی برجای می گذارد و به دنبال آن روز به روز بر حجم توده مخروطی شکل و زیبای آن افزوده می شود. این سد در سال ۱۹۹۴ از سوی انجمن مهندسی عمران آمریکا به عنوان یکی از عجایب هفتگانه دنیای مدرن انتخاب شد. این مسیرهای آبی همیشه روان رازهای بسیاری در خود نهفته دارند: از فرهنگ های محلی گرفته تا آشپزی و نوع زندگی آن منطقه. ما همراه با انسان (آدمی) زندگی میکنیم و به او خدمت میکنیم.

رانندگی کردن در هر یک از این مسیرها هم نیاز به دقت بالایی دارد چون پیچوخمهایی در آن است که دقتنظر بالایی را طلب میکند. مسیر رفتن به لفور: برای رسیدن به لفور در شیرگاه باید از فیروزکوه و پل سفید بگذرید. آب های نیلگون خلیج فارس و انواع گونه های جانوران دریایی که با کمی دقت می توان به وفور آن ها را در جزیره پیدا کرد، معروف ترین آن ها دلفین ها هستند که از جاذبه های گردشگری این جزیره به حساب می آیند. ابراهیمی با اشاره به برخی اقدامات فنی مهندسی در حوضه زاینده رود، می افزاید: متاسفانه در این حوضه میزان پمپاژ از رودخانه زیاد است و کشاورزان به خصوص در بالادست صرف نظر از وضعیت اقلیمی هر سال از رودخانه و دیگر منابع آب در حد نیاز برداشت کرده و حتی دامنه مصارف را به برداشت از منابع تجدیدناپذیر آب توسعه داده اند که در نهایت منجر به افت سفره های زیرزمینی و فرونشست زمین شده است.

این منطقه توریستی، به دلیل داشتم چشم اندازهای زیبا و مشرف به تمام نقاط جلگه ای از جمله کردکوی، گرگان، خلیج گرگان، میان کاله، بندر ترکمن و سایر روستاها، طبیعت زیبا، برخورداری از آب و هوای مناسب از جمله مناطق جالب و منحصر به فرد کشور است.همچنین این دهکده ییلاقی در داخل منطقه حفاظت شده قرار دارد. نقاط بکر شمال از دریاچههای دیدنی سرشار است. علاوه بر مواردی که گفته شد، دریاچههای متعدد دیگری هم در استان مازندران وجود دارند که سر زدن به آنها لذتبخش و مفرح است. بهترین زمان بازدید: بهار و تابستان معمولا بهترین زمانها برای مسافرت کردن به نقاط شمالی هستند.

هر نظامی که نادرست مدیریت شود می تواند بی فایده باشد، همه روش ها پتانسیل این را دارند که تحت شرایط مناسب و مدیریت و زمان بندی صحیح آبیاری، کارایی بالایی داشته باشند. براي رودخانه هاي جزر و مدي که جهت جريان در شرايط مد دريان معکوس مي گردد، بايد از روش هاي هيدروليکي استفاده گردد. در زمانی که کار ساخت کانال به پایان رسید حدودا 27 هزار و پانصد کارگر جان خود را در حین اجرای این پروژه از دست دادند.

بناءً هرگاه دولت ایران به عنوان طالب اجرای قرارداد 1351 بخود حق میدهد که قرارداد مورد نظر خود را نقض کند، جانب افغانستان نیز بخود حق خواهد داد تا قرارداد متذکره را مورد تجدید نظر قرار دهد. رود کارون پرآبترین و بزرگترین رودخانه ایران است. این تنگه باریک که رود سفید آب در قعر آن جارى است داراى دیوارههاى صخرهاى بلندى است که فقط پیاده مىتوان در آن راهپیمایى کرد. علت بزرگ نامیدن آن وسعت پهنای این قسمت از تنگه است. در ادامه و البته با یک فاصلة سی بیتی، از کشتی نوح سخن به میان می آید، در اینجا سخن از یک کشتی واحد است و بحث به هم بر زدن کشتیها در میان نیست؛ اما میتوان گفت داستان کشتی نوح به واسطة ذکر نام کشتی در ابیات قبل تداعی شده است.

اگر شما هم به این مکانها سفر میکنید و قصد بازدید از آنها را دارید باید به این نکته توجه کنید که طبیعت، بیاغراق، مهمترین سرمایه ماست و اجازه نداریم که با خودخواهی و بیفکری به حریم آن تجاوز کنیم. مردم بیشتر از گذشته در مورد فرایند تهیه و توزیع اقلام مصرفی خود تحقیق می کنند. این رود در نزدیکی جلفا عرضی در حدود ۲۰۰ متر و عمقی ۲ الی ۳ متری دارد که در بازه زمانی پرآبی به ۴ متر هم میرسد، به همین دلیل بیشتر مردم ایران رود ارس را به عنوان سومین رودخانه بزرگ ایران میشناسند. سرچشمه آن از كوههاي مين گول داغ (هزار بركه) تركيه واقع در جنوب شهر ارزروم است ، محل مذكور كه در مركز تجمع آبهاي اين كوهها وتشكيل ارس بوده ، بيش از 800 متراز سطح دريا ارتفاع ندارد وطول رود از سرچشمه تا مصب قريب 800 كيلومتر است .كه پس از سرازير شدن از سرچشمه درنقطه اي به اسم “دوالو” مجاور خاك ايران شده واز همين محل تا نقطه“قره دوني” كه آخرين حد فاصل خاك ايران و ارس مي باشد ، در شمال غربي ايران جريان دارد.

به بزرگترین اندازه کشتیهایی که از این کانال میتوانند عبور کنند پاناماکس گفته میشود، این اندازه کشتیهای به استانداردی در صنعت کشیسازی تبدیل شده است و امروزه کشتیهای به عصر پیش از پاناما و قبل از آن تقسم میشوند. دهکده توریستی زراس یکی از مناطق بسیار زیبا و خوش آب و هوا در منطقه ایذه به خصوص در فصل زمستان و بهار است. بتوان از آن ها بهره برد . یعنی برای وجب به وجب آن ارزش قائل باشیم و با رعایت بهداشت محیط و آسیب نزدن به طبیعت، آن را زیبا و سبز نگه داریم. هیرمند با تبخیر خود بر هوای پیرامونش اثر زیادی می گذارد و از خشکی شدید هوا به ویژه در تابستان می کاهد.

اگر به شهر ساری سر میزنید که قطعا در فهرست گزینههای مختلف برای انتخاب بهترین شهر شمال برای تفریح جای دارد به بازدید از دریاچه چورت هم فکر کنید. مسیر رفتن به چورت: در ۱۰ کیلومتری روستای چورت، در حد فاصل ساری تا کیاسر استان مازندران، دریاچه زیبای چورت انتظارتان را میکشد. ۵- باران بار دیگر به زمین رفته و جذب دریاها و اقیانوسها می شود. این منطقه منحصربه فرد در میان رشتهکوههای البرز قرار دارد که بر فراز ارتفاع آن می توان دشت گرگان و دریا را نظارهکرد. در دشت های این منطقه زیبا حیواناتی چون آهو، مارال، قوچ، میش، بز، پلنگ و خرس قهوه ای در سرزمین زیبایی ها می تازند و سیاه خروس، کبک، عقاب طلایی، اردک، حواصیل، اگرت و بوتیمار، قرقاول، طرلان و بالابان در پستی و بلندی زمین سبزش می خرامند.

مهمترین جاذبه های مرگور عبارتند از: دره زیبا و سرسبزبنار، روستاهای واقع در کوهپایه همچون کچله ونوی، آبشار روستای سوله دوکه ل (سلوک که چشمان هر بیننده ای را به خود خیره می کند)، معنی سوله دوکل در کردی، آبشار دودآلود است، چرا که این آبشارهنگام برخورد با سنگ ها، ذرات آب در اطراف آبشار فضای مه آلودی را به وجود می آورد که چشمان هر بیننده ای را خیره می کند. این بخش با امکانات مدرن و به روز یکی از بهترین قسمتهای مجموعه آبی است که مرکز تخصصی و بهداشت و سلامت پوست و همچنین سرسرهای آبی که در دو طبقه قرار گرفته و به استخری استاندارد ۲۵ متری میرسد.

دیدگاهتان را بنویسید