سفر به سرزمین فوتبال و قهوه (برزیل) – قسمت 2

۱٫۸ میلیون کودک زیر ۵ سال هر روز از ابتلا به اسهال به علت آشامیدن آب ناسالم میمیرند. طوریکه در مبحث مربوط به رود آمو بیان کردم در اجرای طرح دیپلوماسی آب افغانستان رودخانه آمو در مقام اول قرار دارد یعنی افغانستان اولاً باید در مورد رودخانه آمو اقدام کند. در گرگان نامه آمده است «بزرگتر و متمولتر و متمدن ترين تمام طوايف يموت اول طايفة جعفرباي وثانيا طايفة آتاباي است.

به هر حال هم در دسته اول و هم در دسته دوم آنچه بيشتر ملاك قرار گرفته تكيه بر رسم يك خط دقيق در آب است، كه به نظر ميرسد براي مرزهاي رودخانهاي به لحاظ اينكه معمولا مسير آن در حال تغيير است، مناسب نباشد. پدر تبسمی کرد و گفت : هر کدام از مخلوقات خداوند زبانی دارند که بوسیله آن بتونند با هم جنسشون ارتباط برقرار کنند و با همان نیز به ذکر خداوند میپردازند. رودهایی که در خط ساحلی ایران به دریای کاسپین میریزند، از ارتفاعات شمال البرز مانند ارس، سفید رود، چالوس، هراز، سه هزار، بابل، تلار، تجن، گرگان، اترک، قرهسو و نکا سرچشمه میگیرند.

این رودخانه از ارتفاعات کهار بزرگ سرچشمه میگیرد. ریش و سبیل آنان کم، بینی های ایشان دراز و گاهی کمابیش منقارمانند است لبهای سطبر و دندانهای بسیار سفید دارند معمو تن خود را با انواع نقوش و صور منقش میسازند، گوش، بینی، و لب ها را سوراخ کرده گوشواره و زینت آلات و گاهی چیزهای بسیار بزرگ بدان ها می آویزند. درحدود هشتصد سال پیش ، یاقوت حموی درکتاب معروف خود معجم البلدان از فراه اینطور یاد کرده است: فره شهری است بزرگ در نواحی زرنج و روستاهایش به شصت دهکده میرسد.

اين طوايف چهارگانه اولاد از طوايف مقدس تركمن به شمار مي آيند. بطوريكه در ميان تركمن ها ضرب المثلي است كه مي گويند ««اولادينگ ايتيني كشكي گورمه»» يعني حتي سگ سيد را كشكي نبين. و اين ضرب المثل بخاطر ترس آنها از لعن ونفرين سيدها مي باشد. اين طوايف چهارگانه كه از چهاريار پيامبر(ص) انشعاب يافته اند بخاطر اينكه چهاريار از ياران و خويشاوندان نزديك رسول اكرم (ص) مي باشند اولاد آنها در نزد تركمنها مقدس شمرده ميشوند. غير از طوايف و تيره هاي مختلف تركمن، تركمنها داراي چهار طايفه ديگري موسوم به اولاد هستند.

درحال حاضر این باغ وحش مجموعه ای از حدود ۱۳۷۸ حیوان و ۱۳۵ گونه مختلف را در اختیار دارد. همسايگان آنها نيز ايشان را ارجمندترين تيرة قبيلة يموت ميشمارند قبيله هاي يموت از حدود غربي به مشرق به ترتيب ذيل مقيم هستند. تمام قبايل معمولي تركمن همواره با اين قبايل داراي تبار مقدس مناسبات صلح آميز داشتند، زيرا به اعتقاد تركمنهاي معمولي، ياغي شدن به آنها موجب عقوبت شديد الهي بود.

بعضي از گروههاي تركمن نيز در افغانستان ساكنند ، گروهي از تركمن ها درياي خزر را دور زده و هم اكنون در تركيه و عراق به سر مي برند. اين احترام و قداست سيدها نه تنها در ميان يموت بلكه در ميان تمامي طوايف تركمن همواره برقرار بوده است و حتي هم اكنون در ميان تركمنها قبايل مقدس تركمن از احترام و عزت نسبتاً زيادي برخوردار هستند. گونه سودوموناس پوتیدا دارای بیش ترین کارآیی دفع آنتراسن بوده است و گونه انتروکوکوس نیز از کم ترین راندمان برخوردار بود. یا اگر تیره و گندیده باشد، تعبیرش این است که بیمار خواهی شد (دفع بلا و گرفتاری).

پیاده روی و گشت و گذار در دل روستای هرانده از بهترین تفریحاتی است که در این روستا میتوانید داشته باشید. قایقرانی در دریاچه سد لتیان یکی دیگر از تفریحاتی است که میتوانید در کنار رودخانه جاجرود تجربه کنید. رودهای همیشه پویان که اطلس تاریخ را میسازند و نیز نماد مبارزان همیشه در صحنه. دره دربند بسیار سرسبز و پر از آب است و همچنین بستر رودخانه دربند نیز سنگی بوده و می توانید با حرکت موازی در کنار رودخانه از سایه درختان و زیبایی های به وجود امده توسط آب استفاده نمایید.

مرحله دوم آن نیز به تازگی و با حضور رئیس جمهور آغاز به کار کرده است. مشغول کلنجار رفتن با کارمند مربوطه هستم که ماشینهای زیادی پشت سرهم از راه میرسند. در منطقه­ی مورد مطالعه با توجه به روشـی که برای تعیین رطوبت پیشین بـه کار رفته است، وضعیت رطوبتی خاک در گروه دوم قرار دارد. در بسیاری از روابط CN برای محاسبه­ی مقدار رواناب حاصل از بارش بر روی یک حوضه به کار می­رود.

ملایی عنوان کرد: علاوه بر کاهش بارش در حوضه زایندهرود، افزایش دما نیز صورت گرفته، بهطوریکه طی 50 سال اخیر حدود دو درجه افزایش دما رخ داده و این مهم به معنای تبخیر و کاهش ذخیره برفی است. آب هوشمند واسپموت اولین سامانه سنجش کیفیت آب است که برای پایش بیوقفه آب به ابر متصل میشود،». عناب از جمله نباتاتى است که به جرئت میتوان آنرا مروارید سرخ نامید. ورود مهاجران افغان در استانهای غربی، موسیقی پشتو و زبان فارسی را دوباره زنده کردهاست و پیشاور را به عنوان محلی برای موسیقی دانای افغان و محلی برای گسترش موسیقی افغان به خارج از کشور مبدل ساختهاست.

تجزیه بلوچستان از پاکستان و تشکیل کشور بلوچستان هدف اصلی این گروه است. برخی از کارشناسان و مردم سیستان می گویند: متاسفانه نه تنها حق همسایگی و میهمان نوازی بجا آورده نشده بلکه کشور همسایه با ساخت سد برروی رودخانه هیرمند که در آن کشور به رود هلمند مشهور است، آب را از تالاب بین المللی هامون و زمین های تشنه سیستان و حتی ولایت نیمروز خودشان دریغ کرده اند. به پیش اندرآید چو درنده گرگ.دقیقی.

به باطن چو خوک پلید و گرازی. این امر به دلیل کمی محافظت که خاک در برابر عوامل محیطی مانند بارش دارد ، به طور مستقیم بر میزان رسوبی که به آب آن می رسد تأثیر می گذارد. كلنل ييت كه سفري به ميان گوكلان ها داشته و آنها را از نزديك مشاهده كرده است مي- نويسد:‹‹به نظر ميرسيد كه آنها تيرههاي بسيار متفاوتي از تكه ها، ارساري ها و ساير تركمن هاي ديگري كه تا آن موقع ديده بودم باشند بعضي از آنها بور و تعدادي نيز زرد پريده رنگ بودند و در مقايسه با تكهها و ساريكها ريشهاي پرتري داشتند آنها اسبهاي بهتري را سوار بودند و كلاههايي از پوست بره، تقريباً بزرگتر و پهن تر از كلاههاي عادي بر سرداشتند.

دیدگاهتان را بنویسید