سفر به سرزمین فوتبال و قهوه (برزیل) – قسمت 2

اگر فرصت کافی برای گردش دارید، پیشنهاد میکنیم با قایق به روستاهای ساحلی و جزیرهای این تالاب هم سری بزنید. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۲۹۱۷۴۴۳۱ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. به گزارش همشهری آنلاین، زمستان بهترین فصل برای سفر به مناطق جنوبی ایران و استفاده از حال و هوای بهاری و دلچسب طبیعت آنهاست. بهمن هوشمند اظهار داشت: در دهه های اخیر به دلیل بی توجهی مردم و مسوولان بخش زیادی از زیستگاه ها از جمله رودخانه ها و چشمه ها مورد تخریب قرار گرفت در صورت ادامه تخریب این زیستگاه ها، با توجه به ریزدانه بودن خاک سطحی و وجود املاح فراوان در این نوع خاک ها، این مناطق به منشا ریز گردها تبدیل خواهند شد و نتیجه آن افزایش ذرات معلق و آلودگی هوا در روستاها و شهرهای هم جوار خواهد بود و از طرفی تخریب این نیزارها، موجب به هم خوردن تعادل اکولوژیک در منطقه می شود.

این رودخانه از گذشته های دور، تاثیر به سزایی در اقتصاد ساکنان منطقه داشته، به طوری وجود پل های قدیمی و تاریخی چون: پل آجری در مسیر راه ساری- بهشهر، پل معلق راه آهن، پل محمد حسن خان، پل آقامحمدخان، پل آجری خزرآباد، گواه از پررونق بودن این منطقه در آن زمان ها بوده است. علاوه بر این ابراهیم نژاد و نیکو (1383) در بررسی خود در رودخانه ماربر استان اصفهان افزایش قابل توجه بزرگ بیمهرگان کفزی در مناطق جنگلی این رودخانه را به افزایش مواد آلی ناشی از بقایای گیاهی در این نواحی نسبت داد.

همانگونه که در اسطورههامیبینیم، یکی از موانعی که در سر راه قهرمان برای رسیدن به درخت حیات وجود دارد، مار است؛برای مثال گیلگمش پس از پشت سر گذاشتن مراحل سخت با راهنماییهای اوتناپیشتیم به قعردریا رفت و گیاه خارداری را چید که با خوردن آن جوان شد، اما در راه بازگشت به شهر اوروک، هنگامیکه میخواست در آب خود را شستوشو کند،موجودی حلقهوار (مار)آن گیاه حیات را از دست گیلگمش دزدید و با خوردن آن پوست انداخت و به گیلگمش ثابت کرد که تمام کوششهایش از ابتدا بیفایده بوده است و زندگی جاودان را برای خود رقم میزند.(گریمال1387: 42) در این روایت، مار مانعی بر سر راه انسان است که نمیگذارد انسان به حیات جاودان دست یابد و حیات جاودان را از انسان میرباید.

ايسنا: اين كاوشگر با كمك ابزار ساخت سازمان فضايي آمريكا (ناسا) كه روي آن نصب شده، به شواهد قويتري از وجود آب بر روي تنها قمر طبيعي سياره زمين دست يافته است. رودخانه ها از زمانهای قدیم یکی از مهمترین منابع تامین آب اجتماعات بشری بوده است. بله، درست حدس زدید در روستای کردان زیبا یک رودخانه در جریان است. کشاورزی نقش مهمی را در تاریخ اروگوئه و هویت ملی این کشور ایفا کردهاست تا اواسط سده بیستم که تمامی کشور مانند یک چراگاه بسیار بزرگ بود (زمینهای کشاورزی) و ثروت بدست آمده درمناطق داخلی کشور در مونته ویدئو به عنوان «کاسکو» (casco) یا راس مدیریتی خرج میشد.

کانادا: در این کشور مردم دسترسی نا محدودی به آب تمیز برای آشامیدن دارند. احسانی می گوید: این آب چند منظوره است؛ زیست محیطی، گردشگری، اقتصادی و کشاورزی و قاعدتا برای رسیدن به کشاورزی در شرق استان، از شهر اصفهان عبور می کند. در مناطق مردابی که از چرخه جزر و مد کنار گذاشته می شوند به دلیل وجود سیل گیر ، سفره آب همیشه به کانال ها تخلیه می گردد و در آب های سطحی و آب های زیرزمینی اصلاً چینه بندی شور وجود ندارد. اگر چه بسیاری از گربه ها عاشق ماهی هستند اما هرگز به اقیانوس یا رودخانه برای گرفتن ماهی نمی روند و همیشه دوست دارند در یک منطقه خشک باشند.

امیدوارم پلهای زندگیتان همیشه پایدار و مقاوم باشند و باعث عبور آسان و راحت شما از درهها و تنگناها و رودخانههای عمیق زندگی باشند. عکس از وبسایت Wikipediaرودخانه بابل یا بابلرود یکی از بزرگترین رودهای شمال کشور است که با احتساب سرشاخه اصلی خود، ۱۰۹ کیلومتر طول دارد؛ گرچه سرچشمه اصلی بابلرود را باید سد کرج دانست؛ چراکه این رود از بههم پیوستن آذررود، کارسنگ رود و اسکلیم رود در این سد تشکیل میشود و در نهایت پس از گذر از سوادکوه شمالی، بابل و بابلسر، به دریای خزر میریزد. به گفته مدیر دفتر بهم پیوسته حوضه آبریز زاینده رود، کشاورزی شرق اصفهان، با غرب استان، تفاوت عمده دارد؛ عمده کشاورزان شرق اصفهان، غله کارند، اما کشاورزی غرب اصفهان، بیشتر باغ دار.

او می گوید: در شرق اصفهان عمدتا کشاورزان غله کارند و بیشتر گندم می کارند. تبخیر می شود و به ارتفاعات صعود می کنند . به همین دلیل در پاییز کشت می کنند و یک نوبت آب می دهند. احسانی دراین باره می گوید: برای مصرف آب در غرب اصفهان ۲۰۰ میلیون متر مکعب پیش بینی شده است که در طول بهار و تابستان رها سازی می کنیم. این حجم زیاد آب به یک نیروگاه زیر زمینی منتقل می شود که سه توربین هیدرولیک دارد و می تواند 432 مگاوات انرژی تولید کند.

تاریخ مطالعه برای ایجاد سد به سال 1973 باز میگردد، هنگامی که تیمهای مهندسی از برزیل و پاراگوئه به دنبال یافتنِ مکانی مناسب برای استفاده از انرژی عظیمِ آب رودخانة پارانا در قلب آمریکای جنوبی، به نقطهای به نام ایتایپو رسیدند که با فاصلهای اندک، پس از محلِ الحاقِ رودخانه ایگواسو به پارانا قرار دارد. اما باید بدانید که شنا در این رودخانه آنقدرها هم که تصور میشود رویایی نیست! البته میدانم که زندگی صنعتی و شهری تمام زمان را برای خودش میخواهد و همین تلاشهای روزانه برای به دست آوردن فردایی بهتر هیچ زمانی برای تفریح و گشت و گذار در دل طبیعت باقی نمیگذارد؛ اما واقعیت این است که زندگی دقیقاً همین قلب و روح و احساس است و همان لحظههای نابی که باید در میان سبزهزارها سپری شوند.

شاید اولین پلهای زندگی هر فرد پدر و مادرش باشند. سیاوش در بدو ورود خود به دربار پدر و محیط خانواده مورد محبت قرار میگیرد. تا اینکه روزی دختربچه ای به کنار رودخانه آمد که تنگی با یک ماهی قرمز در دست داشت و از آنجا که تصمیم داشت برای زندگی به شهر دیگری برود و نمی توانست آن ماهی را با خود ببرد، می خواست ماهی را در رودخانه بیندازد و آزادش کند.

پس با صراحت و شجاعت تمام میتوان گفت تمام این مناطق زیبایی و شادابی خود را مدیون جریان این رود پر برکت هستند. این رودخانۀ سخاوتمند در این مسیر تمام زمینهای کردان را سیراب میکند. بدون شک دویدن یا حتی قدمزدن در حاشیۀ رودخانۀ کردان تجربۀ منحصر به فرد و جذابی خواهد بود. آن ها زمان زیادی را به خودشان می رسند و احتمالاً از چیزهای غیر طبیعی و غیر معمول در ظاهر خودشان بدشان می آید . امکاناتی مانند پرواز با هلیکوپتر بر فراز منظره آبشار نیز در این منطقه فراهم می باشد. برای مثال پادشاه انگلیس حق انحصاری تجارت خز را در کل خلیج هودسن به شرکتی به همین نام در منطقه روپرت واگذار کرد.

دیدگاهتان را بنویسید