زایندهرود چگونه در سال بیآبی، سیراب شد؟

در بخش دوم تحقیق تغییرات هندسی، مکانی و زمانی بستر رودخانههای نکا و تجن در چهار دوره 1364، 1378، 1390 و 1394 بررسی و تغییرات پلان رودخانه در چهار دوره مورد مطالعه در محیط ENVI ترسیم گردید. با استفاده از روش همبستگی پیرسون ارتباط بین دو متغیر دبی (متغیر مستقل) و رسوب (متغیر وابسته) در محیط نرم افزاری Minitab محاسبه گردید. افرادی که شاهد این حادثه بودند بلافاصله موضوع را به امدادگران آتشنشانی و اورژانس خبر داده و تا رسیدن مأموران خودشان نیز دست به کار شده و موفق شدند به سختی یکی از سرنشینان خودرو را که خانم جوانی بود از آب بیرون بکشند.

نخستین بررسیها نشان داد داخل خودرو پدر و مادر و کودک ۳ ساله شان که همگی از اهالی روستا بودند، حضور داشتند با وجود تلاش بسیار پدر ۵۰ ساله و دختر 3 ساله بهنام سوگل پیدا نشدند اما مادر 40 ساله خانواده که با کمک اهالی و سایر نیروهای امدادی از داخل آب بیرون کشیده و مصدوم شده بود، بعد از انجام اقدامات درمانی پیش بیمارستانی اولیه به بیمارستان بوعلی سینا شهرستان ساری منتقل شد. وی با اشاره به اینکه جستوجو برای یافتن این دو نفر تا ساعت ۳ صبح ادامه داشت، تصریح کرد: صبح یکشنبه نیز ۳ اکیپ عملیاتی و نیروهای غواص آتشنشانی ساری برای جستوجو به محل اعزام شدند که با کمک نیروهای مردمی و امدادی حاضر در محل پیکر بیجان هر دو نفر کشف و از رودخانه به بیرون منتقل شد.

این رود پس از دریافت چندین شاخه فرعی در ناحیه کوهستانی و پس از مشروب کردن اراضی پشت بسطام و زیراستاق، به سوی کویر نمک میرود. رئیس سازمان آتشنشانی و خدمات ایمنی شهرداری ساری با تأکید بر رعایت تمامی موارد ایمنی از سوی شهروندان، گفت: شهروندان در صورت بارش باران و خطر آبگرفتگی و سیل از ورود به مسیر رودخانه و اماکن پرخطر جداً خودداری نمایند. به گزارش خبرنگار حوادث «ایران»، شامگاه شنبه 16 بهمن یک دستگاه خودرو پراید با سه سرنشین در حال عبور از روی پل موقت روستای گلورد ساری بود که به علت بارندگی شدید و زیر آب رفتن پل ناگهان خودرو به داخل رودخانه سقوط کرد.

روستای واریان پشت محدوده سد و رودخانه، تنها بهوسیله قایق با خارج از روستا ارتباط دارد. از آن تاریخ به بعد این مکان به دلیل امکانات و تفریحاتی که ارائه میدهد به یکی از پرطرفدارترین و معروفترین مکانهای تفریحی مشهد تبدیل شد. برای استفاده از امکانات درمانی در سفر به پاکستان، لازم است گردشگران، قبل از سفر به این کشور بیمه مسافرتی مناسب خریداری نمایند. وی در این باره اظهار داشت: بیمبالاتی برخی ازمسئولان موجب این حادثه شده است، چرا که این پل از سال ۹۸ بهصورت موقت روی رودخانه و بدون حداقل امکانات حفاظتی تعبیه شده و در اختیار مردم قرار گرفته بود که برای این موضوع پرونده قضایی تشکیل میشود و مسببین این حادثه مورد تفهیم اتهام قرار میگیرند و امیدوارم دفاع موجهی در این خصوص داشته باشند.

نمونه برداری از ماهیان رودخانه تجن به روش Electrofishing و با استفاده از تور پره چشمه ریز، در 11 ایستگاه و بصورت ماهانه، طی سال های 93-1392 صورت گرفت.در این رودخانه 35 گونه ماهی شناسایی شده که متعلق به 13 خانواده شامل: مارماهیان دهان گرد خزر (Petromyzontidae)، کپور ماهیان (Cyprinidae)، سگ ماهیان جویباری (Cobitidae)، سگ ماهیان جویباری (Nemacheilidae)، آزاد ماهیان (Salmonidae)، گاو ماهیان (Gobiidae)، کفال ماهیان (Mugilidae)، شیشه ماهیان (Atherinidae)، نی ماهیان (Sygnathidae)، سه خاره ماهیان (Gastrostaeidae)، گامبوزیا ماهیان (Poecilidae)، شگ ماهیان (Clupeidae) و اردک ماهیان (Esocidae) بودند. به گزارش خبرگزاری موج مازندران، آیتالله رئیسی در جمع خبرنگاران در پاسخ به سؤال خبرنگار موج مازندران درباره تدابیر دولت نسبت به عواقب انتقال آب رودخانه تجن ساری به کویر مرکزی با احداث سد فینِسک که بلای دریاچه ارومیه و رودخانه زایندهرود اصفهان را در مازندران تکرار و بخش کشاورزی با خطر خشکی مواجه میشود، اظهار داشت: این موضوع را به طور ویژه بررسی میکنیم و من هم گفتم باید بررسی کارشناسی صورت بگیرد و به هیچ وجه نباید موجب اختلاف بین دو استان مازندران و سمنان شود.

با پنبه سر بریدن؛ با نرمی و تدبیر آزار و اضرار را سبب شدن. سیدسلمان ابوالقاسمی، رئیس سازمان آتشنشانی و خدمات ایمنی شهرداری ساری که به همراه معاونان خود در محل حضور یافته بود درباره حادثه سقوط خودرو پراید از پل گلورد به رودخانه تجن گفت: با تلاش نیروهای مردمی و نیروهای امدادی یکی از سرنشینان خودرو که یک خانم بوده در یک شرایط بسیار سخت نجات یافت ولی متأسفانه دو نفر از سرنشینان که پدر و دختر خردسال بودند، ناپدید شدند. افغانستان دارای ۷۵ بیلون متر مکعب آب سالانه میباشد ولی حدود ۲۵ فیصد یعنی ۲۰ میلیارد آن استفاده نموده متباقی ۷۵ فیصد آن به کشورهای همجوار میریزد.

این رودها در سرچشمه معمولاً آب شیرین و گوارا دارند ولی با عبور از نمکزارها و زمینهای گچی، شور شده و دارای املاح زیادی میشوند. با اختراع و عرضه نسل سوم ژنراتورهای تولید آب از هوا در سال های اخیر بسته به نوع نیاز می توان از 10.000 لیتر آب در روز تا 10 میلیون لیتر آب در روز در هر نقطه بدون نیاز و وابستگی به رطوبت و شرایط محیطی حتی در کویر و صحرا با راندمان بالا آب شرب سالم تولید و در دسترس قرار داد. این در حالیست که تغییرات پلان بستر رودخانه تجن، بجز قسمتهایی که نزدیک شهر ساری و واقع بر زمینهای کشاورزی است، جابجایی زیادی را نشان نداد و حالت نسبتاً پایداری را در طول دوره سی ساله نشان داد.

همچنین رستورانی معروف نیز در این مجموعه حضور دارد که میتوانید اوقات خوشی را در آن سپری کنید. در کنار پیادهروی و کوهنوردی، میتوانید از دستگاههای ورزشی بوستان گلابدره تهران نیز استفاده کنید. روش­شناسی پژوهش حاضر، استفاده از تحلیل مسیر در کنار مطالعات کتابخانه­ای و میدانی اهم از مصاحبه و پرسشنامه است. البته برای این مسیر و همه مسیرهای کوهستانی، باید شرایط آبوهوایی را حتی در فصل بهار هم رعایت کرد و از نشستن کنار رودخانه خودداری کنید. این دریاچه کوچک و گمنام با مردابهای اطراف خود منظره رؤیایی را در منطقه ایجاد کرده است؛ که در اولین نگاه هر بینندهای را مجذوب خود مینماید!

بهسازی آب رابطه مستقیمی با کاهش بیمایهای عفونی دارد. رودخانه «پارانا» تحت تاثیر کاهش باراش باران در برزیل، امسال با کمترین سطح آب در ۸۰ سال اخیر مواجه شد. نتایج به دست آمده فرضیههای تحقیق را مبتنی بر تاثیر توسعه کاربریها و تغییرات پوشش گیاهی در مورفولوژی و فرسایش و رسوب رودخانه و تغییرات مورفولوژیکی بیشتر رود نکا نسبت به رودخانه تجن ، دلیل اختلاف میزان دخالتهای انسانی را اثبات میکند.

نتیجه گیری این که، اکوسیستم دریاچه پشت سد شهید رجایی و بالا دست آن ، شرایطی را فراهم نموده که احتمالا امکان معرفی و زیست برخی از گونه های در معرض خطر انقراض نظیر سس ماهیان به عنوان ذخیره گاه ژنتیکی برای حفظ تنوع زیستی وجود دارد. در همین زمان که در زیر باران قدم میزنم ؛ صدای دلنواز و زیبایی گوش هایم را نوازش میکند صدایی آمیخته شده از نم نم باران و لالایی گنجشکان و هیاهوی درختان. دراین خانه که پنج اتاق دارد، میتوانید وسایل شخصی صبا و شعرها و یادداشتهایش را ببینید و پا به دورهای بگذارید که این استاد بزرگ، با صدای سازش خانه را جلوه حیات میبخشید.

دیدگاهتان را بنویسید