رگ حیاتی پایتخت

ویکی از مشکلات این روستا میتوان از خانه بهداشت نام برد که روستاییان مجبورهستن ، برای معالجه خود به شهر بیاین. یکی دیگر از مراسم مهم گوگان روز لیلةالرغایب است که همه بر سر خاک از دست رفته -گانشان میروند و در حق آنان خیرات می دهند. ارتفاع سد هفتاد متر و ضخامت آن نیز بین بیست تا بیست و هفت متر است و مصالح به کار رفته در آن آجر و ساروج است. چشمه سر آغاز« ساری رود بود ، چشمه ای که امروز تنها گودالی وسیع و مرموز از آن باقی مانده است و هاله ای از افسانه ها پیرامون مکان آن و نیز در باره حرمت آن از زبان مردم شنیده می شود .

گوگان یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی است که در فاصله ی ۶۰ کیلو متری جنوب غرب تبریز واقع است از توابع آذرشهر بوده و نوزدهمین شهر پر جمعیت استان در بین ۵۸ شهر می باشد نام آن در قدیم گاوگان بود که بعد ها به گوگان تغییر نام داد. مدیركل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان شرقی چندی پیش به ایرنا گفته است كه رودخانه ارس به دلیل ورود پساب های صنعتی از سمت ارمنستان به شدت با مشكلات زیست محیطی و بهداشتی مواجه شده و اگر برای جلوگیری از ادامه این روند تدبیر و تصمیمی مناسب اتخاذ نشود، آینده ای ناخوشایند همچون آثار منفی خشك شدن دریاچه ارومیه در انتظار مردم استان های آذربایجان شرقی ، غربی و اردبیل خواهد بود.

در حالی از ساماندهی و حفاظت از ساحل رودخانه کارون که بخشی از آن نیز مربوط به لایروبی این رودخانه است سخن به میان می آید که براساس مصوبه سفر هیات دولت به خوزستان ساماندهی و حفاظت از ساحل رودخانه کارون با اعتبار 250 میلیارد تومان تصویب شد اما به دلیل اینکه سفر در زمستان و پس از بستن بودجه انجام شده بود، ردیف اعتباری این طرح در بودجه سال 86 گنجانده نشد و طرح برای گرفتن اعتبار به سال بعد موکول شد. مواد و روش­ها نمونهبرداری در دو فصل زمستان 96 و تابستان 97 دو نوبت از 7 ایستگاه طالقان، الموت، رجاییدشت، رازمیان، لوشان، پاییندست لوشان 1 و 2 انجام گردید و پارامترها شامل: TDS، pH، درجه حرارت، Ec، کلسیم، منیزیم، مس، روی و کروم در ایستگاههای مختلف اندازهگیری شد.

مراکز خرید لوکس یا سنتی که از سوغاتیهای مشهد تا خریدهای عادی را میتوانید در آنها، انجام دهید. ماهیگیری یکی از تفریحات و یا بتوان گفت ورزش هایی است که در ایران به صورت نیمه حرفه ای دنبال میشود. البته درباره وجه تسمیه این کاخ گفته میشود که نادر نام یکی از همسران سوگلی اش (خورشید) را بر این کاخ نهاده. کلات به معنی ارگ و قلعه است و بیراه نیست که این نام بر این شهر نهاده شده است چراکه به واسطه جغرافیای منحصربفردش دژی طبیعی برای محافظت از گنجینه ای تاریخی بوده؛ دژی تسخیرناپذیر که حتی تیمورلنگ نیز نتوانست در طی چهارده بار لشکرکشی آن را فتح کند و درست به دلیل همین تسخیرناپذیر بودنش بود که نادرشاه افشار آن را برای پنهان کردن گنجینه بزرگ تاریخی اش برگزید.

پاییز 94 بود که با همکاران بیمارستان تصمیم گرفتیم سفری به کلات نادری در خراسان رضوی داشته باشیم؛ سرزمینی که نامش با نادرشاه افشار یکی از نام آورترین پادشاهان ایران زمین گره خورده. فکرش را بکنید شهری که امروز به آسانی برای همه گردشگران قابل دسترس است روزگاری شهری ممنوعه بوده و غریبه ای را به آن راه نبوده؛ روزگاری که نادرشاه افشار پس از فتوحات شرقی خود تصمیم گرفت که گنجها و غنایمی که به همراه خود آورده بود در این مکان امن نگه دارد. گفتیم کتیبه و حیف است که برای دیدن کتیبه اصلی نادرشاه به دل کوه نزنیم.

یکی از مهمترین یادگارهای نادرشاه کتیبه اوست که در دل کوهی در ورودی شهر موسوم به دربند حجاری شده. گفته میشود نادرشاه در ساخت این کاخ از اسرای هندی که با خود به ایران آورده بوده بهره گرفته است برای همین است که معماری هندی آن مشهود است و مرا به یاد منار قطب در دهلی می اندازد. با نوشتن است که حالم خوب میشود پس امسال هم تصمیم دارم که در این خانه قدیمی همچنان بمانم و بنویسم.

این خانه ده ساله،، خانه محبت دوستان است، به واسطه این خانه است که همچنان انگیزه رفتن و نوشتن و پیدا کردن دوستان و همراهان خوب را دارم. مسجد کبود که به دلیل کاشیهای نیلگون زیبایش به این نام شهرت دارد، مسجدی فاخر است و معماری تحسین برانگیزی دارد. اما بنای مهم و زیبای دیگری که در فاصله دویست متری کاخ خورشید قرار دارد مسجد کبود کلات است؛ به گونه ای که گویی این مسجد بخشی از محوطه کاخ بوده که شاه و ملازمانش به آن آمدوشد میکردند. به این دلیل است که رودخانه ها می توانند برای اهداف مختلف مورد استفاده قرار گیرند.

درکه، زیبایی و آب و هوای وصف ناشدنی دارد، همچنین خوراکی های خوشمزه اش و کوهنوردی خاطره انگیز آن، دلیل خوبی برای رفتن به این منطقه است. مسیر دسترسی به روستای زیبا و تاریخی جواهرده رامسر از منتهی الیه غربی شهر رامسر و از جنوب(سه راه تگزاس) منشعب گردیده و با عبور از میان کوههای مشجر و گذر از جنگلهای انبوه و سرسبز و مناظر طبیعی و زیبا،پرندگان و جانوران وحشی و شگفت انگیز و در امتداد رودخانه خروشان و وحشی صفا رود ادامه یافته و با افزایش ارتفاع در طول مسیر به تدریج نوع پوشش گیاهی تغییر یافته و از تراکم درختان کاسته می شود و در نزدیکی جواهرده کاملا از پوشش جنگلی خارج شده و در 26کیلومتری رامسر به چمنزار و بوته زار تغییر شکل داده و از این نقطه در دامنه کوههای پر برف سماموس،روستای سنتی و ییلاقی جواهرده با نمای وصف نشدنی خودنمایی می کند.بهشتی که اختلاف دمایش با شهر حدود 10تا12 درجه می باشد و در تابستان بخاطر دارا بودن آب و هوای خنک مورد استقبال هزاران توریست خارجی و داخلی واقع می شود.این مکان توسط ارتفاعات اطراف رامسر محاصره شده و چشمه ساران قابل شرب زیادی مانند چشمه های شیخان،آبعلی،سلمان،بریشی و کمربن در آن جریان دارد.جواهرده جزء معدود مناطق کوهستانی رامسر است که با وجود فاصله بسیار کم با دریا،بیش از 2000متر از سطح دریا ارتفاع دارد.در زمستان نیز این منطقه دارای جلوه های زیبای طبیعی بوده و حدود شش ماه از سال پوشیده از برف است و در تابستان اکثرا مه آلود بوده و هوایی شاعرانه و عاشقانه دارد.جواهرده رامسر یکی از شاهکارهای طبیعی خلقت خداوند بزرگ مانند نگینی گرانبها در دل کوهستانهای سرافراز البرز می درخشد.جواهرده از سه جهت در محاصره کوههای زیباست و شبیه به دره ای کم عمق بوده با عرض کم و شیب ملایم که عرض آن در اوشیانسر،اندک بوده و به تدریج از غرب به شرق بر گستردگی آن افزوده می شود.

ومنتظر مهمان می نشینند در روزهای اول سال کوچکترها به دیدن بزرگترها می روند وبعداً بالعکس .عید دیدنی در این منطقه در همه اعیاد مذهبی نیز وجود دارد وفقط مختص عید نوروز نیست . در این پیست امکانات رفاهی، خدماتی و اقامتی حرفهای و کاملی وجود دارد که میتوانید از آنها بهرهمند شوید. بررسی عملکرد مدل هیبریدی ماشین بردار پشتیبان-الگوریتم گیاهان مصنوعی در تخمین جریان روزانه رودخانه ها (مطالعه موردی: حوضه دز). 6- گروه سبزی ها و میوه ها در بدن انسان چه می کنند ؟ ۴. برخی نیز این نام را برگرفته از منطقهای در رُخَج بنام Gandutava/گَندوتاوا میدانند؛ که در سنگنوشته بیستون از نبردی در آن منطقه بین ساتراپ هخامنشی آنجا و شورشیان علیه داریوش بزرگ یاد شدهاست.

اگر از نظر تاریخی به این منطقه بنگریم پی می بریم که جاده ابریشم از این جا گذشته بود ویا می توان به زیارتگاههایی چون زینب خاتون در کوهپایه ای در روستای دستجرد که در روز اربعین حسینی مردم در آنجا به عزاداری می پردازند ویا صدیقه خاتون در کوه شیشه ای که در گذشته وقتی کودکی از دنیا می رفت او رادر آنجا خاک می کردند .یا به مساجد قدیمی مانند مسجد جامع گوگان یا مسجد حضرت ابوالفضل (ع) اشاره کرد . چون رستم را خفته مییابد، نخست قصد کشتن مرکَب او و آنگاه خود او را دارد، اما پیش از آنکه به سوار دست یابد، به وسیلة اسب وی به هلاکت میرسد.

دیدگاهتان را بنویسید