روش های گندزدایی آب در مناطق روستایی

باید بارندگی ها خیلی خیلی خوب باشد که در تابستان بتوانیم در شهر آب داشته باشیم. این پل تماشایی سالیان بسیار جریان پرخروش آب رودخانۀ کردان را به جان خریده است و در مقابل هر سختی و خشونتی چه از سوی آب و چه از سوی باد ایستاده است تا به عصر و روزگار ما رسیده است. در بیشتر موارد وقتی هر کدام از ما در چنین شرایطی قرار بگیریم تمام سعی خودمان را به کار میگیریم که هر طور شده دوباره قدرت تمرکز از دست رفته را به دست بیاوریم بیخبر از این موضوع مهم که در چنین شرایطی هرچه بیشتر برای ایجاد تمرکز تلاش کنیم بیشتر از آن دور خواهیم شد.

نکته : بیشتر سدها را هر چند وقت یکبار لایروبی می کنند . او می گوید: در شرق اصفهان عمدتا کشاورزان غله کارند و بیشتر گندم می کارند. شاید بهتر باشد بیشتر به قلب خودمان توجه کنیم و شاید بهتر باشد همیشه مراقب احساسات پاکمان باشیم. این روزها مراقب آجرهای خشتی آسیبدیدهاش باشیم. حقیقتی که همه ی ما در مورد گربه ها میدانیم این است که به تنفر از آب معروف هستند و هرگز از خیس شدن خوششان نمی آید ولی تا به حال علت آن را از خود پرسیده اید و میدانید چرا گربه ها تا این حد از آب بیزار هستند ؟

اگر شما هم این خواب را گاهی میبینید، برای دانستن معنای آن با ما در این نوشتار همراه باشید! در كشور ما در جلگه ها و اطراف رود ها و برخی كوه پایه ها خاک های حاصلخیزی وجود دارد كه مواد آلی و معدنی مناسب دارند. اولا اینکه آب آشامیدنی با کلر و مواد شیمیایی ضدعفونی می شود و این در حالی است که آب آب معدنی بدون دخالت هیچ گونه مواد شیمیایی آماده و تصفیه می شود علاوه بر این املاح موجود در آب معدنی با توجه به بارش سالانه متغیر است و این باعث تحریک بیماری های کلیوی و گوارشی برای افراد می شود و مصرف بیش از اندازه آن برای بدن صحیح نیست.

تاکنون پژوهشهای وسیعی درباره چگونگی کنترل و درمان این بیماری مانند ساخت انواع داروهای شیمیایی، مصرف داروهای طب سنتی، زنبوردرمانی، کاردرمانی، اصلاح رژیم غذایی، فیزیوتراپی و بکارگیری انواع ورزشها انجام شدهاند. او درباره شیوه های صرفه جویی و ذخیره شدن آب در سد زاینده رود می گوید: تابستان امسال در چند شهر ایران، آب در وضعیت قرمز بود، اصفهان هم در وضعیت قرمز قرار داشت. اما چه چیزی باعث شد، زاینده رود در نیمه پاییز ۹۳، زنده شود؟ مدیر دفتر بهم پیوسته حوضه آبریز زاینده رود دراین باره کوتاه پاسخ می دهد: بخشی از آبی که می آید، از کوهرنگ یک و دو است که از سرشاخه های رود کارون انتقال پیدا می کند.

پیش بینی می کنیم در سال آبی ۹۳-۹۴ حدود ۹۸۰ میلیون مترمکعب آب در سد زاینده رود ذخیره شود. برای توزیع یکنواخت آب در قسمت فوقانی سختی گیر یک آب پخش کن مخروطی یادیسکی تعبیه شده و همچنین جهت جمع آوری آب سختی گیری شده و توزیع یکنواخت آب شستشوی معکوس یا بک واش در کف هر سختی گیر یک صفحه فولادی جهت تعبیه نازل ها قرار گرفته است. گونهای از سیاهماهی که از ماهیان بومی رودخانه کن محسوب میشود هم از طریق آب ورودی به دریاچه منتقل شده و در این محیطزیست میکند.

نتایج این پژوهش نشان دادند برای سطوح مختلف توسعه، تفاوتهایی جدی در تلقی افراد از چیستی خرافات وجود دارد و وجه تمایز اصلی آنها در نسبتهای بهدستآمده «اعتقادات مذهبی» بوده است. کانال آن راهی طبیعی برای اتصال بین جمعیتی است که بانک های آن را اشغال می کنند. پارانا در ترکیب با رودخانه های پاراگوئه و اروگوئه رودخانه ریو دلا پلاتا (rio de la plata) را در پایین رود تشکیل می دهد. از طرفی قرار نیست همه افراد دیدگاه یکسان با شما داشته باشند.9.

بستگی به اینکه از چه کسی این سوال را بپرسید، برخی به شما میگویند آن را یک رودخانه، خور، خلیج یا دریای مرزی به شما معرفی میکنند. این سفر یکی از بینظیرترین تجربههای سفری شما را رقم خواهد زد. در تابستان باوجود اینکه می توانستیم با حجم زیاد آب را برای شرب و صنعت رهاسازی کنیم و مردم برداشت کنند، اما چون هدف بزرگتری داشتیم و می خواستیم حتما آب برای کشاورزان شرق استان ذخیره کنیم، حجم توزیع آب شرب و صنعت کم شد تا به وعده ای که به مردم شرق اصفهان داده بودیم، عمل کنیم.

مردم اصفهان می گویند کشاورزان بختیاری، حقآبه زاینده رود را استفاده می کنند (اینجا)، کشاورزان بختیاری می گویند که اصفهانی ها بی جهت دنبال پروژه بهشت آباد هستند و نباید به انتقال آب فکر کنند (اینجا) و البته خوزستانی ها هم می گویند که چرا از کارون آب به اصفهان منتقل می شود و به یزد می رسد؟ آن ها زمان زیادی را به خودشان می رسند و احتمالاً از چیزهای غیر طبیعی و غیر معمول در ظاهر خودشان بدشان می آید . آنچه که ارزشی مضاعف به این پل میبخشد این است که با وجود اینکه از آجر و سنگ و ساروج ساخته شده است اما سالهای سال در مقابل طوفان و سیل و زلزله و تمام حوادث طبیعی و گاه غیر طبیعی دوام آورده است و چند قرن به طور متوالی مورد بهرهبرداری قرار گرفته است.

5. شکم نهنگ یا عبور از قلمرو شب. روز و شب چگونه به وجود می آید ؟ بخار آب در آنجا به دلیل کاهش دما ، متراکم و به ابر تبدیل می شود. در حالی که اغلب مردم تصور میکنند، خشکسالی، دورهای از آب و هوای خشک و کاهش شدید بارندگی است. امروزه هم مردم تهران به تبعیت از گذشته هرگاه احساس خستگی میکنند به کردان پناه میبرند تا در این روستای سبز و خوش آب و هوا در امان باشند. خوشحالی مردم شهر در دو روز گذشته به دلیل رسیدن آب به رودخانه و تغییر فضای زندگی، و بازگشت زندگی به پل های معروف اصفهان، بسیار گزارش شده است.

احسانی می گوید: این آب چند منظوره است؛ زیست محیطی، گردشگری، اقتصادی و کشاورزی و قاعدتا برای رسیدن به کشاورزی در شرق استان، از شهر اصفهان عبور می کند. این خانهها از نی و خشت و گل ساخته شدهاند و اهالی این روستا همچنان بهصورت سنتی زندگی میکنند. پلها هستند که راههای سخت و فاصلههای سهمگین را به مسیری راحت و سهل الوصول تبدیل میکنند. پیوندهای هیدروژنی پایدار بوده و شکل بلوری خود را حفظ میکنند. «یتیم» مانند «معصوم»، خداوند را راهنما و حامی خویش میداند. در حالی که حضور تعدادی از جنس­ها مانند Didymosphenia, Meridion, Stauroneis, Gyrosigma, Cymbopleura و Ulnaria بصورت فصلی بود.

و البته یکی از مواردی که اکنون و با جاری شدن آب در زاینده رود، مورد مناقشه قرار گرفته، همین منشا آبی است که در این روزها زیر سی و سه پل جاری است. در همه بخش ها این اتفاق افتاد تا بتوانیم در پایان سال آبی ۹۲-۹۳ حدود ۴۰۰ میلیون متر مکعب پشت سد زاینده رود ذخیره کنیم. این جریان قیفی شکل حدود 290 کیلومتر طول دارد و و محلی است که رودهای اروگوئه و پارانا در آن به هم می پیوندند. برای اینکار، یک نفر با استفاده از یک بیلچه یا هر وسیلهی دیگر جریان آب را آشفته میکند و شخص دیگر اندکی پایین تر و در مسیر جریان، با استفاده از کاسهای که پیش تر به آن اشاره شد، اقدام به جستجو میکند.

البته این سیاست کلی وزارت نیرو در تخصیص آب به مناطق مختلف است و این نیست که مدیر منطقه ای بتواند آب را برای شهری بدون برنامه انتقال دهد. آب این رودخانهها در زمانی که بارندگی نیست از ذوب برف و یخ نواحی مرتفع و یا از ورود آبهای زیرزمینی به داخل آنها تامین میشود. مثلا استفاده از تیر و کمان در انسان ابتدایی برای تهیه غذا وجود داشته، امروزه هم نوعی ورزش است. روستای صراخیه در میان این تالاب قرار دارد و برای گشت و گذار از کوچههای آن مانند شهر ونیز ایتالیا باید از قایق استفاده کنید.

عبدالله بن مقفع این نامه را از پهلوی به عربی برگردانده بود. نیاز به فرهنگ سازی برای کشاورزان دارد تا الگوی کشت و شیوه آبیاری را تغییر دهند. او این آیین را-قربانی- شبیه پیشکشی که برای یک پادشاه جهت احترام یا عنایت صورت میگیرد در نظر گرفت.(hastings,1967: p.36) قربانی از نظر او کشش طبیعی درون انسان و تعهدی است، بین او و آنچه در ذهنش بهعنوان مقدس در نظر میگیرد.(p.1:(ibid «تایلور» روند تحول و تکامل قربانی را در سه مرحله بیان کرد: مرحله اول از همان اهداکردن معمولی سرچشمه میگیرد؛ مانند بخشیدن چیزی به شخصی بزرگتر یا خدایی که مانند بشر است.

رودخانه پاراگوئه سیلاب های فصلی را به عنوان تأثیر بارندگی ها در مسیر خود و انشعابات آن ارائه می دهد ، با دبی متغیر در طول کانال خود. با این حال، بهره وری کشاورزی در ایران در بهترین حالت، حدود ۳۵ درصد است و هدررفت آب بالاست. در روزهای نخست فصل ماهیگیری گشوده شدن دریچه های سد باعث افزایش شدت جریان آب می شود. پست تر جریان پیدا می کنند . البته این موضوع فقط مربوط به کشور عزیزمان ایران زیبا نمیشود، بلکه اگر دقت کرده باشید در تمام کشورهای جهان این جریان به وضوح دیده میشود. در کنار رودخانه زنبق های زرد رنگ رشد کرده اند که خود را به دل زلال رودخانه سپرده اند و با هر تکان رود به رقصی موزون در می آیند.گل های بنفشه و نسترن در اطراف این رود فراوان اند که با دستان پر مهر و سخاوتمند رودخانه از تشنگی نجات میابند و سیراب میگردند.رودخانه در مسیر خود با پیشکش کردن بخشی از وجودش به حیوانات و گیاهان بی رمق آنها را پر انرژی و شاداب میسازد.

بر اساس گزارش روزنامه گاردین، گردشگران بریتانیایی ایگواسو را به عنوان محبوب ترین مقصد گردشگری انتخاب کردند و شبکه CNN ایگواسو را در لیست ۱۴ مقصد رمانتیک دنیا قرار داد. استان مازندران (8)، Neogobius fluviatilis، Neogobius pallasi، Albernoides eichwaldii، Paracobitis malapterura و S. cephalus استان گلستان (10) گزارش شده است. این آب البته امروز به کشاورزان شرق استان اصفهان هم رسیده است. ضیائیان بیان کرد: در سه روز آینده وزش باد شدید گاهی همراه با گرد و خاک در شرق کشور به ویژه زابل پیشبینی میشود.

دیدگاهتان را بنویسید