روستاهای گردشگری اطراف تهران + اطلاعات کامل هر روستا

استخر موج، رودخانه ای با دو تونل سنگی، چاله فضایی، سقوط آزاد به ارتفاع 20 متر و غواصی به عمق ۱۲ متر با نمایی طبیعی از مناظر زیبای زیر اقیانوس، چیزهایی نیستند که هر روز با آن ها سر و کار داشته باشید، پس فرصت را از دست ندهید. تراز اين حوضه بين 1200-1680 متر بالاتر از سطح درياهاي آزاد مي باشد و در زون ساختاري ايران مرکزي قرار گرفته است. مضافا اینکه وقتی از فضای سبز صحبت میکنیم حواسمان به طرف سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری میرود، سطح سبز کل سبزینه محیط یعنی همینجا.

چارهای هم ندارند. یک عده از دوستان ما اعتراض میکنند که چرا جاهایی از فضای سبز با پساب آبیاری میشود، چارهای ندارند. ستاد مدیریت بحران شهرستان فریدن با توجه به بارش های اخیر و سرریز شدن آب زیاد به سمت رودخانه پلاسجان و بند خاكی غرغن؛ در اطلاعیه ای هشدار داده است مردم تا اطلاع ثانوی از تردد از مسیر پل موغان و پل روستای غرغن و نزدیك شدن به حاشیه رودخانه پلاسجان خودداری نمایند. مسوولان محلی هشدار داده اند مردم تا پایان مساعد شدن وضعیت جوی در خانه بمانند و از سفرهای غیر ضروری به اطراف شهرها و حاشیه رودخانه ها پرهیز كنند همچنین اخبار و توصیه ها را از طریق رسانه های رسمی و شبكه های اجتماعی معتبر دنبال كنند.

وضعیت پل تاریخی اورگان چادگان در وضعیت هشدار قرار گرفته است، همچنین امكان تخریب پل سودجان در نزدیكی پل اورگان چادگان وجود دارد به طوری كه از اهالی و گردشگران درخواست شده سریعتر این محل را ترك و از تردد و اسكان اطراف آن خودداری كنند. آب این رودخانه به مصارف آبیاری زمین­های کشاورزی اطراف این شهرستانها می­رسد. همچنین تخمین زده میشود که حدود ۶۰ هزار رشته قنات، هنوز هم در نواحی مرکز کشور در یزد، خراسان و کرمان برای مصارف خانگی و کشاورزی در نواحی روستایی و شهری مورد استفاده قرار میگیرند. آرامش و آسایش را همراه با خانواده درکنار ما تجربه کنید اسکان در خانه های زیبای روستایی پذیرایی با غذاهای تازه محلی و ارگانیک منقل آتیشی با چای و دمنوش کوهی سبب زمینی کلوخ پز کرسی زغالی سنتی بازدید از شهر زیرزمینی بازدید از کلیسای زیبای سورپ نشان بازدید از مقبره گریگور و قبرستان قدیمی ارامنه مکانهای دیدنی خود روستا و اطراف: ۱-شهرزیر زمینی چهار طبقه موغان ۲-رودخانه پلاسجان ۳-کلیسای سورپ نشان غرغن ۴-مقبره گریگور مقدس ۵-مقبره کاوه آهنگر ۶-رودخانه زاینده رود ۷-آبشار پونه زارنمایش بیشتراقامتگاه بومگردی پلاسجان انتخاب طبیعت گردان و گردشگرانی است که دوست دارند در محیطی آرام و به دور از هیاهوی شهری با آرامش کامل در کنار عزیزانشون و با خوردن غذاهای ارگانیک، محلی ،تازه و خوش طعم در محیطی تمیز و پاکیزه از سفرشان لذت ببرند و خاطره ای ماندگار از تجربه سفر به شهرستان فریدن و روستای موغان در ذهن خود جاودانه کنند.

بدنه : صدای گوش نوازی شنیده می شود جلوتر که می رویم صدا بلندتر و واضع تر می شود این نغمه آب است،سرود طراوت،پاکی،لطافت و آرامش است. صدای تار شهناز و نی کسایی خیلی دلنشین است، اما هرگز در مقابل ساز و دهل صدایش شنیده نمیشود. تا پیش از تاسیس فاز دوم مجموعه در سال ۱۳۹۷، سرزمین موج های آبی به صورت یک روز در میان به آقایان و بانوان اختصاص داشت که این موضوع تا حد زیادی برای خانوادهها مشکل ساز بود؛ چرا که خانوادهها برای بهرهمندی از تفریحات آبی باید دو روز از سفر خود را به بازدید از این مجموعه اختصاص میدادند، اما با تاسیس فاز دوم پارک آبی، فاز اول به آقایان و فاز دوم به بانوان اختصاص یافت تا همه افراد خانواده بتوانند به طور همزمان به تفریح و بازی در این پارک آبی جذاب بپردازند.

ارگانیک، محلی ،تازه و خوش طعم در محیطی تمیز و پاکیزه از سفرشان لذت ببرند و خاطره ای ماندگار از تجربه سفر به شهرستان فریدن و روستای موغان در ذهن خود جاودانه کنند. روستای رینه به خصوص در تابستان به دلیل آب و هوای خنک و مطبوع خود یکی از بهترین روستاهای اطراف تهران برای گردشگری و لذت بردن از مواهب طبیعی است. البته روستای کن و روستای سولقان است. حداکثر کشت برنج در استان اصفهان نه حوضه زایندهرود، ممکن است دو یا سه هزار هکتار باشد. نکته : بیشتر آب های شیرین زمین به صورت یخ در یخچال های طبیعی قرار گرفته اند .

سیلاب در زمین های كشاورزی زرین دره بویین میاندشت نیز راكد است. میانگین بارش ما نصف میانگین کشوری و یکششم میانگین جهانی است؛ بنابراین اتفاقا مردم این دیار که توانستهاند در حاشیه کویر به قول راوندی نویسنده راحهالصدور «تصویر بهشت» را ایجاد کنند، قدر آب را میدانستهاند و میدانند. این مردم در 40 سال گذشته این درختها را نکاشتهاند. نیروگاه شهید منتظری و پالایشگاه هم از آب زایندهرود استفاده میکردهاند، ولی وقتی آب در زایندهرود نیست چه کار میکنند. چه ربطی به فضای سبز دارد؟ و چه بسا با خشكشدن آن دیگر هیچ حیاتى در منطقه مشاهده نشود و روستاهاى فراوانى به ویرانى مبدّل گردند.

در غروب به این فکر میکردم که رودخانه با هر بار گذر سریعش زلال تر و شفاف تر میشد برعکس مرداب که ساکن و بی حرکت است و هیچ لذتی هم نمیبرد. در رودخانه كرچ ‘انار بار’ شهرستان بویین میاندشت نیز به شدت جریان پیدا كرده و آب رودخانه در برخی از قسمت ها بالا آمده است. 40 سال قبل هشت برابر امروز سطح سبز در اصفهان داشتیم و 60 سال قبل 11 برابر امروز سطح سبز در اصفهان داشتیم. سطح سبز یعنی درخت و حتی کشاورزی در محدوده شهر. آب در یک رودخانه از یک منطقه بالاتر می رود در حالی که آن چیزی که به دریا می رود ممکن است از همان سطح باشد.

هر تانکری که درب منازل برای تخلیه آب میآید حدود 300 تا 400 هزار تومان هزینه در پی دارد.خب کمتر کسی چنین پولی دارد.بنابراین مردم سراغ حفر چاه به صورت غیرقانونی میروند. دریچه های خروج سد افوس بویین میاندشت با هدف تخلیه آب و ایجاد ظرفیت برای جذب سیلاب احتمالی باز شد، دریچه خروج آب اضطراری سد خاكی نوغان بویین میاندشت با دستور مدیركل منابع طبیعی استان باز شده است. رودخانه فصلی محله ششجوان همچنین رودخانه كرچ بویین میاندشت نیز جریان پیدا كرده است به طوری كه دستور تخلیه برخی از منازل روستاهای همجوار با آن صادر شد.

اتوبوسهای عادی در این محله در مرز شمالی و جنوبی آن، دارای ایستگاه هستند. چون 68 درصد فولاد کشور در اصفهان تولید میشود و صنعت را نمیتوان تعطیل کرد. پاکستان نیز مانند افغانستان با کمبود آب مواجه است و اکثریت قریب به اتفاق مردم این کشور معیشتشان وابسته به کشاورزی است. در این نگاره، پادشاه با لباس قهوهای که نماد قدرت، استحکام و استواری است، نشان داده شدهاست. در دور نخست بارش ها به دلیل افزایش ذخیره آب در محل بند خاكی روستای غرغن، خروجی این بند كه مسدود شده بود با كمك اهالی و دهیار بازگشایی و آب اضافی خارج شد.

مدیرکل دفتر رودخانههای مرزی و منابع آب مشترک با تاکید بر اینکه موضوع آب به عنوان یک عامل همکاری، منشأ انعقاد قراردادها و اقدامات و بهرهبرداریهای مشترک فیمابین ایران و همسایگان بوده است، افزود: در حال حاضر جمهوری اسلامی ایران با کشورهای همسایه دارای ساختارهای سازمانی مشترک در چارچوب قراردادهای دوجانبه موجود است و موضوعات مربوط به رودخانههای مرزی و منابع آب مشترک را از طریق آنها پیگیری می­کند. این سریال محصول مشترک ایالات متحده آمریکا و بریتانیا میباشد که در بسیاری از کشورهای اروپایی پخش شده است و در بین مردم این کشور ها بسیار محبوب است.

رودخانهٔ ماه (بازگشت ایلجیما) در واقع دنبالهٔ سریال «ایلجیما» میباشد. در همین کوچه درختهایی که 50 سال قبل کنار مادی بودند هستند. اینجایی که نشستهایم 40 سال قبل باغ بوده. اصفهان از 30 سال قبل باید شهر گردشگری میشد، ظرفیت و امکانات آن را هم بهتر از هرجا داشت. ما صرفهجویی را از هزاران سال قبل یاد گرفتیم، چون آسمان نسبت به ما بخیل بود و مثل مناطق پرآب، بارش نداشتیم و مجبور بودیم به فکر سال بعدمان هم باشیم. در مناطق بزرگ کرهزمین مشکل آلودگی آب نیست، بلکه عدم وجود آن است. نهتنها کمبود بارندگی و درجه حرارت بالا، موجب خشکسالی میشود، بلکه رشد بیش از حد جمعیت نیز نقش مهمی در خشکسالی ایفا میکند.

اداره منابع آب شهرستان فریدونشهر در اطلاعیه ای از مردم خواسته است با توجه به هشدارهای هواشناسی مبنی بر بارندگی های شدید و احتمال وقوع سیلاب تا پایان بارشها و عادی شدن اوضاع از استقرار و نزدیك شدن به رودخانه ها، پل ها و مسیل ها جدا خودداری كنند. منظور مطالعه يك امر اجتماعي ،نهاد،دسته،جمعيت،گرده و يا سازمان معيني است با شناسايي دقیق آن مي توانيم به يك سري قواعد كلي كه احتمالاْدر مورد مشابه ديگر نيز برقرار است برسيم».

بله، تغییر اقلیم داشتیم، اما چند درصد از خشکی مربوط به این امر است؟ این بارش ها موجب وارد آمدن خسارت به چندین منزل مسكونی و فرو ریختن دیوار خانه های قدیمی، سقوط تابلوها و قطع درختان در غرب استان شده است. اقتصاد مردم اين روستا در گذشته و حال عمدتا،كشاورزي و دامداري است. بیشتر مردم این روستا از طریق کشاورزی، دامداری، باغ داری و فعالیت هایی اینگونه امرار معاش میکنند، البته بعضی از خانواده ها هم با ساخت صنایع دستی و فروش آن به گردشگران به فعالیت اقتصادی میپردازند. با این حال، رودخانه مکونگ، راه اصلی و عمده تجارت بین چین غربی و جنوب شرقی آسیا است.

دیدگاهتان را بنویسید