روستاهای گردشگری اطراف تهران + اطلاعات کامل هر روستا

لكن ما به اين بحث نميپردازيم زيرا بنايمان در اين مقاله بررسي مسائل مربوط به (( خط مرزي )) است و اين بحث در جولانگاه (( حقوق بين الملل همزيستي )) واقع است ، (( حقوق بين الملل همكاري )) هنگامي كه دولتها در صدد تايين دقيق مرزهاي خود برمي آيند ، طبيعتاَ مي بايست برخي از اصول حقوق بين الملل عمومي را رعايت نمايند . توسعه دره هریرود در وادی هرات از یک طرف به سبب از بین رفتن بعضی شعبات سفید کوه و سیاه کوه است که قبلا دره را از نزدیک احاطه کرده بودند و از جانب دیگر به سرعت و قوت عمل ائتکال د راین ناحیه مربوط است که از احجار نسبتا نرم یعنی سنگ ریگی و جوش سنگ تشکیل یافته است .

پس از دهنه ذوالفقا رکه در گوشه شمال غربی خاک افغانستان واقع است راه عبور هریرود به جانب شمال باز شده و این رود به نام تجن یاد میشود . لفور از ییلاق های اطراف تهران و از دهستان های بی نظیر و سرسبز شمال کشور است که در شهرستان سوادکوه شمالی در استان مازندران واقع شده. هرات از نگاه داشتن آبهای جاری و آبهای تحت الارضی غنی است مساحت قابل ملاحظه ای از زمین های زراعتی هرات توسط آب رودخانه ها و جویهای کشیده شده از آن ، آبیاری میشود .

طول هریرود 850 کیلومتر سنجش شده که در حدود 500 کیلومتر میدانهای زراعتی هرات را آبیاری میکند . موقع آبخیزی و سیلابهای تند هریرود درفصل بهار است . هرگاه با استفاده از تخنیک پیشرفته و جدید سیلابهای بهاری این رودها مهار شده و در مسیر آب های جاری رودخانه ای بندهای آبی مناسب احداث شود ، بی شک ظرفیت آبهای متذکره در فصل تابستان افزایش چشمگیر پیدا میکند و میدانهای زراعتی ولایت هرات توسعه افزون میابند . رود درخت توت : در شمال غرب کروخ بین قریه های علی سیروانی ، انجیرک و ساخری جریان داشته که فصل آبخیزی آن در فصل بهار است .

پس از اعلام آستاراچای بهعنوان مرز بین ۲ کشور، توافق اولیه مسئولان وقت برای تعیین مدت زمان ۹ ماهه فصل صید ویژه بومیان منطقه محقق شد و صیادان محلی توانستند از حق صید در این رودخانه برخوردار شوند. غازی سردارخانم که این منظره دلخراش را مشاهده نمود طاقتش طاق شد و به داخل قلعه رفت و اسلحه ای راکه داشت بر داشت وچادر را بر دور سر پیچاند و به سرعت خود را به میدان نبرد رسانید و جنگجویان را در مقابله با دشمن تشجیع نمود.

بررسی اطلاعات موجود آبهای روستای گشنیزجان را می توان به دو بخش آبهای سطحی و آبهای زیر زمینی تقسیم نمود. عوامل محیط زیستی شامل افزایش درجه حرارت آب، کاهش شوری، شرایط مناسب نور و مواد مغذی، آب گرم سطحی و فراهم بودن شرایط مطلوب مواد مغذی هستند. آنگاه زمانی که بر اثرتابش نور خورشید قسمتی از آب دریا بخار میشود نمکی که در آن وجود دارد باقی میماند و این امر باعث میشود که غلظت نمک موجود در آب افزایش یابد.

در این زمان بگذارید آب زمین خشک شود یا آب اضافی کشت را قبل از برداشت برنج تخلیه کنید. خاک های بیابانی از دیگر انواع خاک موجود در ایران می باشند این نوع از خاک مخصوص آب و هوای بسیار خشک و زمین غالبا فاقد پوشش گیاهی است. و خشکسالی اجتماعی اقتصادی نیز هنگامی رخ میدهد که تقاضا برای آب بیش از عرضه باشد.همانطور که جمعیت انسانها در مناطق خشک و مرطوب افزایش مییابد، تقاضا برای آب نیز افزایش مییابد، به این ترتیب، بهسرعت از منابع آب نیز کاسته میشود. رود تگاو یکی از بزرگترین معاونین هریرود است که تقریبا به درازنای دوصد کیلومتر به کنارچپ هریرود به طور موازی جریان داشته و سپس در غرب حاکم نشین اوبه به رود هری میریزد .

هریرود در قسمت علیای خود و یا درآغازگاه دارای سرعت و سرنشینی زیاد است ، چنان که از منبع خود تا ساحت اوبه متجاوز از 2500 متر از ارتفاع خود میکاهد و در اوبه ارتفاع آن به 1268 متر میرسد . در ساحه تقریبا 150 الی 170 کیلومتر که از منطقه کهسان تا دهنه ذوالفقار را در بر میگیرد مجرای رود از نگاه توپوگرافی و طبقات الارضی در اراضی بسیار مختلف و متنوع به وجود آمده است . خبرگزاری صدا و سیما، مرکز اصفهان؛ مسوول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فریدن گفت: شاخه اصلی این رودخانه در فریدن حدود ۲۵ کیلومتر است و از روستاهای دهق، قودجانک، چیگان، قلعه ملک، سواران، موغان، نسار، اسکندری، سینگرد و عادگان عبور میکند و سپس در شهرستان چادگان به زاینده رودمی ریزد.

اگر گذرتان به دانشگاه افتاد، پیادهروی در ضلع شمالی و کوچه باغها را از دست ندهید. در این روستا میستوانید باغهای سیب متعددی را ببینید، برای این کار کافی است از میدان روستا به سمت راست بروید تا وارد کوچه باغهای این روستا شوید. طالبان موج تازهای از حملات خود را از روز چهارشنبه هفته گذشته برای تصرف ولسوالی بالامرغاب ولایت بادغیس آغاز کردند. نزدیک به ۲۵۰ سرباز پولیس از روز چهارشنبه در تعمیر فرماندهی پولیس ولسوالی بالامرغاب ولایت بادغیس به محاصره طالبان درآمدند. رییس شورای ولایتی بادغیس، اعضای این شورا و سخنگوی والی بادغیس تأیید میکنند که طالبان فرماندهی پولیس این ولسوالی، دفتر ولسوال و بازار ولسوالی بالامرغاب را عصر دیروز شنبه تصرف کردهاند؛ اما وزارت دفاع ملی، تصرف فرماندهی پولیس بالامرغاب را به معنای سقوط این ولسوالی نمیداند.

به گفته مسوولان وزارت دفاع، درگیری شدیدی میان طالبان و نیروهای ارتش در چندین موقعیت در ولسوالی بالامرغاب ادامه دارد. انکشاف جنبههای مثبت و منفی کهنالگوی سایه در اثر مورد بررسی در حین پرسش و پاسخهایی انجام میشود که میان مردم و پیامبر رد و بدل میشود. «کسانی در مراکز تجمع مردم گودالی میکنند و تمام بدن برهنه خود را تا گردن در خاک فرومیکنند. درون محوطه باید ۳۰۰ مسیر پیاده روی کنید تا به ابتدای محوطه برج برسید. هنوز آفتاب غروب نکرده بود که بر برج قلعۀ خود بالا رفت تا میدان جنگ را نظاره کند.

خط سیر هریرود از شمال غوریان تا اسلام قلعه در مربوطات کهسان به جانب شمال غرب است . ابتدا دو شاخه آمل و سرجنگل در واقع هریرود را تشکیل میدهند ، در ارتفاع تقریبا 4000 متر ، از دامنه غربی کوه بابا سرچشمه میگیرند . یکی از مسیرهای ارتباطی از طریق مترو است که شما میتوانید پس از ورود به مترو در ایستگاه سهراه خیام پیاده شده و پس از آن با گرفتن تاکسی یا خطوط اتوبوسی، از ابتدا بلوار خیام خود را به منطقه گردشگری سپاد و پارک ساحلی آفتاب برسانید.

هریرود از نگاه اقتصادی و زراعتی دارای اهمیت فراوان است . دره هریرود عبارت از تنگه های عمیقی است که در احجار آهکی عهد دوم و سوم طبقات الارض حفر شده و هنگامی ترتیب یافته است ک دریا به داخل موادی که در قمر جهیل های اوایل عهد چهارم طبقات الارضی ته نشین شده است . رودخانه کارون اهواز از میان شهرهای متعدد عبور میکند. در وادی هرات و دشتهای غوریان سرعت آن بسیار کم شده و خم و پیچها و جزیره های کوچکی در مسیر آن تشکیل میشود و زمانی که از شمال غوریان میگذرد خط سیر این رود به سوی شمال غرب امتداد یافته و در میان دشتهای ریگی و سنگچلزار غوریان جریان میابد .هریرود در منطقه کهسان از سطح بحر در حدود 740 متر ارتفاع دارد .

بعد از به هم پیوستن این دو شاخه در نزدیکی قریه دولت یار ، رود هری در میان سلسله مرتفع سیاه کوه و سفید کوه که از شمال و جنوب مانند دیوار بزرگی دره را در آغوش گرفته است ، جریان یافته و به جانب غرب سیر میکند . رود بشار یکی از جاهای دیدنی یاسوج محسوب میشود. این رود در واقع از جمله رودهای بزرگ حوزه آمو محسوب میشود که در بین سفید کوه و سیاه کوه از شرق به غرب جریان دارد به طوری که از منبع الی کهسان هری تقریبا 560 کیلومتر فاصله را موازی با سفید کوه و سیاه کوه میپیماید و از منطقه کهسان به بعد رود مذکور استقامت شمال را گرفته و در حدود 95 کیلومتر فاصله را تا دهنه ذوالفقار طی میکند .

در حقیقت دره هریرود در بین کهسان و دهنه ذوالفقار و حتی بعد ازآن هم عبارت از چندین تنگنا و حوزه است . در جغرافیه طبیعی افغانستان جلد اول دایره المعارف آریانا و اطلس عمومی افغانستان در مورد هریرود معلوماتی ارائه شده است که نگارش آن خالی از لطف نخواهد بود . رودهای کوچک گلران : درمنطقه گلران شیله آبهای بهاری بسیاری از رشته کوههای آن در موسم بهار به سوی دامنه ها و سطوح نسبتا هموار سرازیر شده ، رودهای کوچکی را تشکیل میدهند ، مانند رود افضل که از سمت شرق به سوی غرب جریان دارد رود غشوری از جنوب به جانب شمال و رود قاشقی که به سمت شمال امتداد یافته و به خاک ترکمنستان میپیوندد .

در محدوده اسفزار مسیر رود تغییر کرده و از غرب و جنوب غرب اسفزار گذشته و در ساحه فراه با دریاچه کوچک اناردره یکجا میشود و در شمال هامون صابری میریزد . دره ای که رود ، بستر و یا آخرین مسیر خود را در آن ساخته است . درحال حاضر از هریرود میتوان برای تولید برق نیز استفاده موثر کرد و در مسیر آن بخصوص در قسمت علیا آن که سرعت آب زیاد است بندهای آب و برق احداث کرد چنان که کار احداث بند آب و برق سلما در دوره داوود خان آغاز شده بود ولیکن در جریان جنگ کار پروژه یاد شده تعطیل شده و تجهیزات بند به غارت رفت .

پشتون زرغون : نهر نوا، ماروا ، فوشکان ، کمبراق ، شافلان ، کشمیران ، شاینان ، دشت نیزان ، آبروی دختر ، کبکان و گلواز آب که از رود کبکان که شاخه هریرود است جدا شده و در اراضی سمت جنوب شافلان جریان دارند . آب آن از ارتفاعات سیاه کوه در فرسی ، تولک ، تگاب اشنان ، شهرک ، بقند ، هفت گله و لرک تامین شده و از سمت جنوب شرقی وارد شافلان میشود .

دیدگاهتان را بنویسید