رود ارس کجاست + تصاویر رودخانه ارس

زاینده رود به عنوان تنها منبع اصلی و تامین کننده آب تالاب گاوخونی است که پس از عبور از پیچ و خم های فراوان مسیر به بخش بن رود و شهر ورزنه می رسد و با طی مسافتی در حدود ۳۰۰ کیلومتر و در یک مسیر پر پیچ خم در جهت جنوب شرقی اصفهان پیش می رود که بخش اعظم آب زاینده رود وارد اصفهان می شود و در نهایت به تالاب گاوخونی ختم می شود . زاینده رود در مناطق بی کربنات کلسیک،بی کربناته در سازندهای سیلیکاته و بی کربناته و سولفاته و کلروره جریان دارد. هنوز آب تهران را می توان نوشید .اما برای افرادی که از آب چاه استفاده می کنند مصرف آب در برخی مناطق خطرآفرین است .

طی این مطالعه رابطهای تجربی حاصل شد که به کمک آن میتوان هدایت هیدرولیکی را به کمک منحنی دانهبندی به دست آورد. چشمه مذکور در این ناحیه میجوشد و به طرف مشرق سرازیر میشود.پس از طی سه فرسنگ، به چشمه دیگری به نام «چهل چشمه» میرسد. در یکی شبیه بر شبیه تاثیر میگذارد و در دیگری جزء بر جزء اثر میگذارد. زمانی که وضعیت بارش بحرانی باشد و ما نسبت به متوسط نرمال بلندمدت کاهش بارش دارشته باشیم، میزان افت سالیانه هم به همان نسبت افزایش پیدا میکند و شدت خشکسالی بر افت آبهای زیرزمینی تاثیر مستقیم میگذارد.

به علاوه خشک شدن رود، آثار مخرب زیست محیطی، سیاسی و حتی روانی بسیار عمیقی بر جا میگذارد. وزن مخصوص آن نباید از 5/1 گرم بر ساتیمتر مکعب کمتر باشد .این سنگها نباید پوک باشند و یا پوسیدگی موضعی داشته باشند . با این حال هنوز مشخص نیست که آیا آبیاری تفریحی (که شامل باغ های خصوصی است) تأثیر قابل توجهی بر روی منابع آبی دارد یا خیر. استفاده از روش های مختلف جهت بهبود طعم و بوی آب به ۴۰۰۰ سال قبل از میلاد بر می گردد.

گیاهانی مانند گل بابونه و گونه های درمنه در نواحی کوهستانی می رویند.گونه های متنوعی از گندمیان،پروانه آساها و گل جالیز نیز در نواحی مختلف دیده می شوند.انواع قیچ و گون و اسکنبیل در نواحی پست در حاشیه رودخانه می رویند. گونه های متنوعی از گز همچون شوره گز،گز گلبرگ نازک و غیره در حاشیه رودخانه زاینده رود می رویند. این رودخانه به دلیل اینکه از ارتفاعات سرچشمه می گیرد و وارد نواحی کویری و نیمه کویری می شود،دارای تنوع گیاهی چشمگیری است.از گیاهان کناره های این رودخانه می توان گونه های تیره اسفناج مانند لارک و اشنان نام برد که در نواحی کویری می رویند.

طول این رود در حدود 1072 کیلومتر است. شاعر میگوید: اکنون زمان شادی نیست که تو اینگونه در آرامش و شادی به سر میبری، ببین که جوانان آشفته و پریشان وطن همچون سبزههای کبود از چنگال اهریمن، در غم و افسردگی و ناراحتی به سر میبرند و دیگر جای آرامشی در ایران نمانده و ایران دیگر بیشه نیست بلکه سوگوار از دسترفتن همة ثروتهای خود( جوانان، فرهنگ و تمدن چند هزار ساله، ثروتهای ملّی که استعمارگران غاصب به چپاول آنها میپردازند)، است. اگر می خواهید درباره زاینده رود، اسامی دیگر زایندهرود ، علت نامگذاری، سرچشمه اصلي رودخانه زاينده رود و …

رودخانه زاینده رود یکی از مهمترین آثار طبیعی ایران است. در کل اگر بخواهیم انشعابات اولیه رودخانه زنده رود را در نظر بگیریم، رودخانههای آب کوهرنگ و خوربه مهمترین سرچشمههای زایندهرود هستند. رئیس حوضه آبریز زایندهرود خاطرنشان کرد: حوضه آبریز زایندهرود شامل دو بخش بالادست سد زایندهرود متاثر از ایستگاه کوهرنگ و بخش حوضه زایندهرود است که شامل پائیندست بوده و تا تالاب گاوخونی ادامه پیدا میکند. کوهرنگ در دوره بلندمدت 51 ساله حدود 1405 میلیمتر بارش داشته است.

البته تعداد پلههای برج بسیار زیاد است. تعداد چاه های قانونی در بخش کشاورزی، صنایع و مصارف شهری در مقایسه ی با ۳۰ سال قبل حداقل ۷ برابر شده است. آب این رودخانه به مصارف آبیاری زمین­های کشاورزی اطراف این شهرستانها می­رسد. این رودخانه به داشتن تمساح ایرانی معروف است. در نزدیکی رودخانه پارکینگی وجود دارد که افراد ماشینها را آنجا پارک کرده و با اندکی پیاده روی به روی پل معروف آن به نام پل پل رومی میرسند. شاید باورتان نشود که در نقطهای از ایران روستایی وجود دارد که تنها راه تردد در آن قایقسواری است. ارس حالا در میانه راه است و باید همچنان عزمش را برای ادامه راه جزم کند.

این رود مانند نامش زندگی بخش است و حیات را به بسیاری از نقاط ایران میبرد. امروزه سدهای مختلفی به منظور آبیاری شالیزارها و همچنین تامین آب مورد نیاز صنایع ذوب آهن و فولاد مبارکه اصفهان بر سطح رودخانه احداث شده است. این مقدار تغذیه همچنین توسط مدل عددی GMS حدود ۰/۹ مترمکعب بر ثانیه به دست آمد. این عوامل دلیل محکمی برای فرونشست خواهد بود. میزان مجاز مصرف آب برای یک فرد در شبانه روز ۱۵۰ لیتر تعیین شده است اما در ایران متوسط مصرف در شبانه روز ۲۵۰ تا ۳۰۰ لیتر است. وی با بیان اینکه از سال 92 تاکنون بار آبی جدیدی به حوضه آبی زایندهرود تحمیل نشده است، ادامه داد: امسال یکی از خشکترین سالهای آبی را سپری میکنیم و خشکسالی موجب شده است اقدامات خوب انجام شده چندان دیده نشود.

اگر تا کنون به هریک از این پارکهای آبی مراجعه کردهاید، لطفا نظرات خود را با خوانندگان ما در میان بگذارید و ما را از آخرین اخبار پارک های آبی مشهد مطلع کنید. همچنین این رودخانه در مسیر خود رودخانه های جوب آسیاب،شور،نهرگیشی،نهر مروان،پلاسبحان،دره گاو،آسیاب،دره تیزاب،خشک رود و سمندگان را زاینده رود در جهت شمال غرب به جنوب شرق جریان دارد.طول رودخانه405کیلومتر و شیب متوسط بسترآن0/15درصد است.این رودخانه سرانجام در حدود 120کیلومتری جنوب شرقی اصفهان به باتلاق گاوخونی می ریزد.باتلاق گاوخونی در30کیلومتری جنوب شرقی ورزنه واقع شده است.میانگین بارندگی سالانه در امتداد زاینده رود سالانه450میلیمتر و وسعت حوضه آبگیر آن حدود27100کیلومتر مربع است.

طول رودخانه زاینده رود حدود 405 کیلومتر و شیب متوسط بستر آن 3 درصد است. خبرگزاری میزان – حجتالاسلام والمسلمین جعفری در جلسه شورای قضایی استان اصفهان بیان کرد: در سالهای اخیر اقداماتی در خصوص آزادسازی حریم و بستر رودخانهها و مسیلها صورت گرفته، اما تا وضعیت مطلوب فاصله وجود دارد؛ از اینرو با انجام تحقیقات و اقدامات کارشناسانه با همکاری سازمانهای مسئول وفق قانون و مقررات، رفع هرگونه تصرف و تجاوز به حریم یا بستر رودخانه زایندهرود و مسیلها عملیاتی خواهد شد و با متخلفان این حوزه برخورد لازم صورت خواهد پذیرفت.

دیدگاهتان را بنویسید