رودها و رودخانه های ایران – رودهای دائم و فصلی-سفر در ایران

محمد سرگزی نماینده مردم زابل در مجلس در نشست علنی امروز و در نطق میاندستور، با اشاره به وضعیت استان سیستان و بلوچستان اظهار داشت: وضعیت سیستان در همه بخشها خصوصا در آب، فوق بحرانی است؛ سیستان در حال موت است، تنگه اُحد جمهوری اسلامی ایران در حال نابودی است، چند روزی است که حسب اعلام متولیان دیپلماسی، برای رهاسازی حقابه رودخانه هیرمند علیرغم تمام پیگیریهای صورت گرفته نتیجهای حاصل نشد. به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، محمد سرگزی نماینده مردم زابل در مجلس در نشست علنی امروز و در نطق میاندستور، با اشاره به وضعیت استان سیستان و بلوچستان اظهار داشت: وضعیت سیستان در همه بخشها خصوصا در آب، فوق بحرانی است؛ سیستان در حال موت است، تنگه اُحد جمهوری اسلامی ایران در حال نابودی است، چند روزی است که حسب اعلام متولیان دیپلماسی، برای رهاسازی حقابه رودخانه هیرمند علیرغم تمام پیگیریهای صورت گرفته نتیجهای حاصل نشد.

تمام مسیری که این رود آبی بلند طی میکند سبز و دیدنی هستند و به نوعی هرکدام به تنهایی یک جاذبۀ گردشگری محسوب میشوند. به گفته این دیپلمات کشورمان « امیدواریم تا ظهر فردا آب به مرزهای کشورمان برسد و مردم استان سیستان و بلوچستان از آن بهرهمند شوند.» براساس معاهده هیرمند، سهم ایران از آب رودخانه هیرمند معادل ۸۲۰ میلیون متر مکعب در سال و در حدود ۲۶ متر مکعب در ثانیه است که البته در ماهها و فصول مختلف تفاوت میکند.

بر اساس معاهده 1351 آب رود هیرمند، توافق شده است که در سال­های نرمال حدود ۸۲۰ میلیون متر مکعب آب از رودخانه هيرمند به ایران جریان یابد. او گفت: با توجه به گزارشی که تا این لحظه داریم ۲ دریچه بند کمالخان باز و آب به سمت مرزهای کشورمان جاری شده این مهم برای ۴۸ ساعت آینده وضعیت را متفاوت خواهد کرد و ورودی آب را خواهیم دید. خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان ظهر دیروز نیز با حضور در محل ورودی آب به مرزهای ایران در پل جریکه، شاهد تعدادی از مردم منطقه بود و با آنها گفت و گو کرد.

۲- رنگ ها در آب منشا تولید تری هالومتان CHCL3 هستند که ماده ای بسیار خطرناک و مسموم کننده است. همچنين نبود ساز و کار مشترک برای اندازه­گيری ميزان حقابه دريافتی توسط ايران و گره خوردن موضوع ايجاد تأسيسات اندازه­گيری مشترک با موضوع تعيين خط مرزی باعث شده بود که مفاد بندهای الف و ب ماده 3 معاهده در مورد مواضع تحويل­دهی حقابه تاکنون اجرايی نگردد. اين واقعيت نشان دهنده روح همکاری و رويه مناسب کشورمان در موضوع آب­های مرزی با همسايگان خود است. انتخاب اين الگو وابستگي ميزان بارندگي هر سال را به 4 سال قبل خود نشان ميدهد.

همچنین نشان داده شده است که هر چه منافع افغانستان از روابط اقتصادی و سیاسی با کشور ایران افزایش یابد، سهم تعادلی ایران از آب هیرمند افزایش خواهدیافت و هر چه وابستگی اقتصادی و سیاسی ایران به افغانستان بیشتر شود، این سهم کاهش خواهدیافت. در این مطالعه با درنظرگرفتن هزینه های فرصت اقتصادی و سیاسی و با استفاده از ابزار نظریه بازیها سهم تعادلی دو کشور ایران و افغانستان از آب رودخانه هیرمند که می تواند منجر به توافقی پایدار بین دو کشور گردد، مورد محاسبه قرار گرفته است. بنابراین باید با یک رویکرد جامع و با استفاده از روشهای نوین علمی، تمام جوانب در تقسیم و سهم بندی آب درنظرگرفته شود، در غیر این صورت دستیابی به توافق و امضاء قرارداد ممکن است در کوتاه مدت مشکل را برطرف نماید، اما در بلندمدت نمی تواند راهگشا باشد.

او گفت: دولت باید هرچه زودتر نسبت به تامین حق آبه سیستان اقدام کند. نماینده مردم زابل در مجلس تاکید کرد: تنها بازگشایی دریچه های بند کمال خان کافی نیست؛ طبق حقوق جاری کشور افغانستان حق انحراف آب رودخانه هیرمند را نداشته و نخواهد داشت و ضروری است دستگاه دیپلماسی کشور این موضوع را به صورت جدی دنبال کند. محمد سرگزی گفت: طبق اصول و حقوق جاری، کشور افغانستان حق انحراف آب رودخانه هیرمند را نداشته و نخواهد داشت، ضروری است دستگاه دیپلماسی کشور این موضوع را به صورت جدی دنبال کند.

رهاسازی حقابه هیرمند نتیجهای نداشته است/ برنامه دستگاه دیپلماسی چیست؟ عدم پایبندی افغانستان به قرارداد 1351 مبنی بر تأمین حقابه رودخانه هیرمند و به تبع آن، خشکی هامون به عنوان دریاچه ای که حیات سیستان به آن وابسته است، چالش های فزاینده ای را در منطقه سیستان رقم زده است. افزود: عملیات ایمن سازی از سیلاب در بیش از ۱۰ هزار هکتار از اراضی انجام شده و برای تکمیل آن مبلغ ۳۰۰ مبلیارد ریال مورد نیاز است. این سد که مخزن ۵۲ میلیون مترمکعبی دارد, بیش از ۸۰ هزار هکتار زمین کشاورزی را در افغانستان آبیاری میکند و بیش از ۹ مگاوات انرژی برق برای مردم این کشور تولید میکند.

اشتراکات در تاريخ، فرهنگ، دين و زبان دو ملت ايران و افغانستان و همسايگی اين دو کشور، بستر بسيار مناسبی را برای همکاریهای نزديک و پيوند اين دو کشور در زمينههای فنی، سياسی، اجتماعی و اقتصادی فراهم میکند. دلیل اصلی نامگذاری زاینده رود آن است که این رودخانه در طول مسیر خود روستاها،باغ ها و مزارع فراوانی را آباد وزنده می کند و بستر این رودخانه از سرچشمه تا مصب از خود زایش آب می کند و نامگذاری آن به زاینده رود به همین جهت است.این رودخانه از قدیم به نام های زاینده رود،زنده رود،زندرود،زرین رود،زرینه رود،زرن رود و زندک رود نامیده شده است.

یونجه زارها و جالیزها، این روستا را در آغوش گرفته و درختانی چون گردو، سیب، فندق، اجا، بید، صنوبر و تبریزی در جای جای آن دیده می شوند. ب : در محدوده ای در اطراف این روستا مکانی غار گونه به نام ( کونه پیست ) وجود دارد که مردم از این حفره جهت نگهداری پنیر استفاده میکردند و جالب این که در تمام سال از حفره مذکور باد بسیار سرد و شدیدی می وزد که حتی در مواردی دیده شده است که لاشه حیوانات در نیمه تابستان در آن یخ بسته است . دریاچه تار از همه طرف توسط کوه های دوبرار و زرین کوه احاطه شده اند، به همین خاطر این منطقه دارای آب و هوای بسیار سرد کوهستانی می باشد.

همچنین معاون استاندار و فرماندار ویژه زابل گفت: بابت همه کوتاهیهای انجام شده از مردم صبور سیستان عذر خواهی می کنم. در اين راستا، بیستمین اجلاس کمیته مشترک کمیساران آب هیرمند بر اساس معاهده 1351 آب رود هیرمند بین دو کشور ایران و افغانستان طی روزهای 22 و 23 خرداد سال جاری به رياست “قاسم تقیزاده خامسی” معاون آب و آبفای وزارت نيرو و کميسار آب طرف ايرانی و “خان محمد تکل” معاون آب وزارت آب و انرژی افغانستان و کميسار آب طرف افغانستانی، در فضایی دوستانه و خردمندانه با محوريت اجرای دقيق معاهده 1351 در کابل برگزار شد.

به گزارش ایسکانیوز؛ معاون سفارت ایران در کابل از بازشدن دریچههای سد کمالخان از سوی طالبان طبق توافقات و جاریشدن آب به سمت مرزهای ایران خبر داد. مسئله استفاده از آب اين رودخانه، طی سالهای متمادی یکی از موضوعات مهم توافقات و مذاکرات بین دو کشور ايران و افغانستان بوده است. با توجه به نقش حياتي آب در ادامه بقاي انسان و اکوسيستم طبيعت، سياست گذاري مناسب در اين بخش بويژه با شرايط خشکسالي اخير در جهان بسيار حائز اهميت خواهد بود.

رويان يكي از هشت بخش طبرستان بود و به اين ترتيب نظر به استقلال رويان قديم است .نظر ديگري نيز در اين زمينه وجود دارد كه معتقد است رويان از روزگار باستاني بخش ديلم بود و هر دو يك بخش را تشكيل مي دادند در المعجم البلدان آمده است كه رويان ولايت مستقلي و يك سلسله جبال و آبرا احاطه كرده است . در بخش صنعتی نیز ما با ورود فاضلاب این واحدها به رودخانه مواجهیم.

دیدگاهتان را بنویسید