رودخانه زاینده رود را بیشتر بشناید .دلایل خشک شدن زاینده رود

شیب آبراهه ها در مسیر رودخانه 5 تا 20% بر روی دو دامنه شرقی و غربی است و شیب قسمت جنوبی جنگل تا 90% هم می رسد. به همین دلیل با ایستادن روی پلههای آن، گویا روبهروی ایفل (البته با چندین کیلومتر فاصله) ایستادهاید. به دلیل وجود تعدادی روستا و همچنین حضور عشایر در منطقه و به علت دسترسی به این محل ها، وجود راه های دسترسی آسفالته و خاکی در منطقه اجتناب ناپذیر می شود. اما حجم آلودگي آب درياچه به حدي است كه به جز چند قطعه فلامينگو كه به قول مسوولان محيط زيست بومي شدهاند و راه فراري ندارند بقيه پرندگان اين منطقه را ترك ميكنند، فلامينگوها نيز به زندگي با فاضلاب و غوطه خوردن در آبهاي آلوده عادت كرده اند.

معاون ادارهكل حفاظت محيط زيستاستان فارس دربارهاين درياچه گفت: پارسال حدود ‪ ۱۰۰هزار قطعه پرنده شامل فلامينگو، مرغابي ، حواصيل و كفچه نوك به حاشيه اين درياچه آمد اما امسال تعداد پرندگان حدود‪ ۳۰درصد كاهش يافته است. حفاظت فیزیکی منطقه به واسطه حضور شبانه روزی مامورین محیط بان در منطقه با سه پاسگاه محیط بانی برجوئی، معدن و چهارطاق صورت می پذیرد. به همین دلیل دسترسی به منطقه از طریق جاده آسفالته و خاکی پاسگاه برجوئی، از طریق جاده خاکی سر پیر، از طریق جاده آسفالته بروجن به لردگان، جاده آسفالته لردگان به معدن و معدن به دورک و جاده آسفالته حیدرآباد از طریق شهر ناغان و جاده خاکی وستگان از طریق روستای وستگان و جاده خاکی تنگ زندان جاده خاکی حیدر آباد به دم آب و تنگ لاغر و جاده خاکی روستای چاه گاه مسیر خواهد بود.

از دره های پر پیچ و خم و مرتفع سوادکوه گذشته و در شیرگاه وارد جلگه می گردد.رودخانه پس از عبور از قائم شهر در جنوب کیاکلاه دو شاخه شده و جلگۀ نسبتاً وسیعی را با رسوبات خود پر می کند و در منطقۀ میررود وارد دریای خزر می گردد. جنگل های پراکنده واقع در حاشیه رودخانه کره بس از روستای معدن تا دورک از جمله زیباترین چشم اندازهای منطقه سبزکوه به شمار می آیند. اما در کنار نیکا یک روستای بسیار زیبا هم وجود دارد به نام نارنجه باغ و بعد از اینکه تفریح خودتان را انجام داده اید می توانید یک سری هم به روستا بزنید تا با دیدن جاذبه های دیدنی روستا شگفت زده شوید.

در حالیکه حداقل میتوانست هر چند ماه یک بار برای دیدن همسر و پدرش به چوسون بیاید. حميد ظهرابي افزود: بار آلودگي آب درياچه زياد است و از دو مسير فاضلاب شيراز و مراكز توليدي دراين درياچه تخليه ميشود. رودخانه بالغ پایدار بوده و مقاطع عرضی در هر بازه آن قادر به حمل بار رسوبی ورودی به آن بازه است، شیب رودخانههای بالغ اغلب کمتر از دو درصد است. یکی از کارهای درآمدزا در کشور ارمنستان آرایشگری است مردم این کشور زمان و پول زیادی را برای آرایشگری می پردازند و شما در صورتی در رشته خاصی تحصیل نکرده اید می توانید در این رشته کار کنید و به نتیجه خوبی برسید.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین در بخش پایانی صحبتهای خود با اشاره به بند اسفرورین بیان داشت: با توجه به سیلاب های رودخانه خررود و پیش بینی خسارت در پایین دست این رودخانه ساخت بند اسفرورین در دستور کار شرکت قرار گرفت و در حال حاضر نیز بخش عمده ای از آن اجرا شده و امیدواریم ظرف یک ماه آینده این بند که تاثیر بسزایی در کنترل سیلاب خررود در محدوده شهر اسفرورین دارد به بهره برداری برسد. جنگل ناهارخوران ۳۰۰ هکتار وسعت دارد و اصلیترین تفریحگاه شهر گرگان محسوب میشود.

آثار فرهنگی و تاریخی: برج قدیمی که قدمت آن حداقل به ۲۰۰ الی ۳۰۰ سال پیش برمی گردد. دیده شده است .که نشان دهنده ی این است که تمدن بسیار قدیمی داشته به خاطر در حریم رودخانه رودبر (رودر) از سرچشمه های هلیل رود جیرفت است که به گفته ی اهالی احتمالا روستای زمین انجیر روستایی بوده است(۲۰۰ الی ۳۰۰ سال پیش) که ویران گشته و آثاری از آن در زیر خاک نمایان می شود.

ضمن اینکه آب آشامیدنی این روستا در بهار سال ۱۳۸۸ از طریق لوله کشی فراهم شد؛ امکانات این روستا هم عبارتند از: برق، دبستان (مختلط) ، مخابرات، تلفن و مسجد (در حال بهره برداری) ، ضمنا از خانه بهداشت روستای رودبر (رودر) ، شعبه نفت و فروشگاه تعاونی شهر رابر استفاده می کند. نام دیگر روستای زمین انجیر، نهرانجیر بوده و به مختصات : طول جغرافیاییْ۵۶ و عرض جغرافیایی ْ۲۹ و ارفاع متوسط ۲۲۳۰متر،با موقعیت طبیعی دره ای .رودخانه فصلی رودبر (رودر) در مجاورت غرب این آبادی جریان دارد و کوه ماران با ارتفاع ۳۴۰۰متر در ۹ کیلومتری شمال شرق ،کوه لاله زار با ارتفاع۴۰۴۰متر در ۱۶ کیکومتری شمال غرب و کوه باغ شاه با ارتفاع ۲۷۲۳ متر در ۷کیلومتری شرق این آبادی واقع شده اند و همچنین دره رودبر در مجاورت غرب این آبادی قرار دارد .

از طرف دیگر 8 گونه درختی و درختچه­ای در جنگلهای اروپای مرکزی رویش دارند که در جنگلهای شمال ایران وجود ندارند. روستای زمین انجیر پایگاه اصلی انقلابیون شهرستان رابر در قبل از انقلاب بوده است و اکثریت جوانان این روستا دارای تحصیلات بالایی هستند. مردم محلی از این املاح در پخت و پز خود استفاده کرده و آن را دارای خواص درمانی می دانند. رودخانه نمک: این رودخانه فصلی با برخورداری از املاح بالا در طول مسیر چند کیلومتری خود حاشیه ای سفید از املاح نمک را در اطراف خود به جای می گذارد که گاهی به تشکیل توده های بزرگی از نمک به اشکال بسیار زیبا و شبیه مرجان های دریایی می انجامد.

آبشار قزل و یا آبشار کردی سبزکوه که مسیر این آبشار از طریق کرهبس بوده ارتفاع آن بسیار بلند و منظره آن بسیار دیدنی و جالب است. دسترسی به این آبشار بسیار زیبا تنها برای افراد آشنا با فنون کوهنوردی و صخره نوردی میسر است که هیجان بازدید آن را دو چندان می کند. در ممالک مذکور عملیات دفع کرم خاردار بوسیلهء معدوم ساختن آن در محل اقامتگاه زمستانی صورت میگیرد بدین معنی که جبراً اهالی را به جمع آوری و سوزاندن باقی مانده های مزارع پنبه ملزم نموده و یا اقدامات دیگر فلاحتی (از قبیل ایجاد مزارع مخصوص جهت جلب کرم مزبور و یا شخم زدن مزارع پنبه) بعمل می آورند.

وي افزود: اين منطقه از سال ‪ ۷۹با عنوان منطقه شكار ممنوع تحت حفاظت زيست محيطي قرار گرفته اما استفاده چنداني به صورت گردشگري در طبيعت از آن نميشود. اطراف آن باغ های انار وجود دارد و محیط زیبایی را بوجود آورده است. منطقه حفاظت شده سبزکوه منطقهای کوهستانی است و به لحاظ تغییرات ارتفاعی زیاد در این منطقه مناظر زیبا و چشماندازهای بدیعی را بوجود آورده است. به علت کوهستانی بودن منطقه آبشارها و غارهای متعددی در این منطقه بوجود آمده است.

رودخانه کره بس: که با برخورداری از آب فراوان در طول منطقه سبزکوه جریان دارد، در طی مسیر خود مناظری بدیع و دیدنی به وجود می آورد و از جمله مناظر مهم منطقه که می تواند محور اصلی جذب بازدید کننده قرار گیرد محسوب می شود. ديدم در صفحهي نخستِ سايتش از رودخانهي «سنگماشه» سخن گفته است، از شنا کردن در اين رودخانه و « اينكه شنا در تابستان و در اين منطقه(پل معروف سركاري) لذت خاصي دارد. شاید برای شما جالب باشد بااینکه اترک پنجمین رودخانه بلند ایران با طولی در حدود 669 کیلومتر است، اما این رودخانه در کشور ترکمنستان بلندترین و طولانیترین رودخانه این کشور بهحساب میآید.

بلندترین ارتفاع منطقه مربوط به کوه هزاردره با ارتفاع ۳۸۷۰ متر و کمترین ارتفاع ۱۱۲۰ متر از سطح دریا می باشد. از این زمان، واژۀ انبوران بر تمام ممسنی اطلاق شد و نوبندگان مرکز این منطقه شد. خوشبختانه در داخل منطقه هیچگونه شهر و یا روستایی وجود ندارد ولی در اطراف منطقه و در حاشیه آن روستاهایی وجود دارد که منطقه از آن متاثر خواهد شد. خوشبختانه شهر ماسال نیز این امتیاز را داراست. در اکثر دنیا شهرهایی که رودخانه ای از میان شهر میگذرد یک امتیاز ویژه برای آن شهر محسوب میشود.

بنای تاریخی عمارت مفخم بزرگترین و شاخص ترین اثر تاریخی دوره قاجار در استان خراسان شمالی در شهر بجنورد قرار دارد. یافتهها: نتایج این تحقیق نشانداد که براساس شاخص IRWQISC آب رودخانه چهلچای در رده کیفی نسبتا خوب قرار میگیرد. با مقایسه این نتیجه با نتایج حاصل از نمایه ایولو نشان میدهد که این ماهی تمایل به تغذیه از تریکوپترا دارد، هرچند درصد فراوانی نسبی ماده غذایی نشان میدهد که میزان این شاخص برای تریکوپترا نسبت به راسته دوبالان و یکروزه­ها بهمراتب کمتر بود اما ماهی خیاطه ترجیح داده از تریکوپترا تغذیه نماید.

هم از دیگر امکانات پارک ساحلی آفتاب می باشند. از نظر آب های زیرزمینی با توجه به سازماندهای آهکی به صورت گسترده در منطقه و گسل ها و شکستگیهای فراوان، چشمههای زیادی در این پارک وجود دارند که ۱۱۴ دهنه از آنها اندازه گیری شده و تقریباً در هر ٨٠٠ هکتار از سطح پارک ملی یک چشمه وجود دارد. مردمانش سختکوش و درآمد اهالی بیشتر از راه کشاورزی و دامداری تامین می شود. با اینکه بیشتر فرق صوفیه در این منطقه مذهب اهل سنت داشتند، علاقه به امام علی(ع) و خاندان اهل بیت(ع) بخشی جدایی ناپذیر از اندیشه و تعالیم آنان بود.

از آنجا که سرعت جریان در سطح آزاد بیشتر از سرعت در نزدیکی بستر است، ذرات سیال که در نزدیکی سطح آزاد قرار دارند تحث اثر «نیروی گریز از مرکز» که با توان دوم سرعت نسبت مستقیم دارد، به سمت قوس بیرونی رانده میشوند، زیرا نیروی گریز از مرکز در امتداد شعاع قوسی عمل میکند. به علت وفور درختان انجیر در گذشته در این محل آبادی به زمین انجیر معروف شده است در حال حاضر درختان انجیر اکثرا از بین رفته است.

دیدگاهتان را بنویسید