رودخانه بالخلی – مجله مِستر بلیط

بندرهای واقع در راستا معمولاً شامل اوگلیچ (Uglich) -شهری که مانند یک افسانه با گنبد پیازی بر روی رودخانه واقع شده است- و جزیره کیژی (Kizhi) با میراث دنیای خود و ساختمان های چوبی خود هستند. کشت زراعت سیب زمینی در منطقه مرس و معدن شن این روستا، شهرت بسیاری دارد. بسیاری از مردم شهرها و روستاهای اطراف برای زیارت این امامزاده و نیز برای در امان ماندن از گرمای تابستان به اینجا مسافرت می نمایند؛ در سال های اخیر به خصوص ایام تعطیلات فصل تابستان، جنگل منطقه امامزاده یحیی، مملو از جعمیت برای اقامت موقت در شب ها و روزهای متوالی می گردد!

تخته چوبهایی نیز در آستانه قرار دارد. در قرن سوم هجری قمری به دستور ناصرالحق (ناصرالکبیر) ابومحمد حسن معروف به حسن اطروش نوه حسن بن زید در روستای رودبارک مسجدی ساخته شد که بعدها این مسجد به نام آستانه هفت امام معروف شده است. یافتهها: در آب رودخانه کرج میانگین غلظت داروهای آموکسی­سیلین305/2، اریترومایسین229/2، جنتامایسین 231/2 و سفالکسین 325/2، در تصفیه­خانه­ها غلظت آموکسی­سیلین240/7، اریترومایسین301/7، جنتامایسین390/7 و سفالکسین 799/6 و در پساب ناشی از تصفیه­خانه­ها غلظت آموکسی­سیلین289/5، اریترومایسین362/5، جنتامایسین344/5 و سفالکسین 608/4 میکروگرم بر لیتر بدست آمد. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانابه نقل از کورد پیام از آذربایجان غربی؛ روستای خورنج که از توابع شهرستان پیرانشهر می باشد سنگهای افسانه ای آن زبان زد عام و خاص شده که در زیر مختصری از آن را بر زبان قلم و تصاویر درآورده ایم.

در گذشته مردم منطقه برای زالو درمانی به استخر کلا رفت و امد میکردند، ولی از چند سال پیش که پرورش ماهی در استخر آغاز شد، زالوها نیز از دریاچه رخت بربستند. کوه های زیبا گاه سرسبز و گاه عریان و روبه روی این منطقه تفریحی و جنگلی ((گردره)) با چشمه مشهور آن؛ که در سمت شمالی کلنگاه (ورودی از راه مالرو روستای مرس)؛ قرار گرفته؛ بسیاری از مسافران را به سمت خود جذب میکند! آب ایگواسوی پایین در دره ای جمع شده و به رودخانه پارانا می ریزد، که در مقابل آن سد ایتایپو بسته شده است.

اشکور جزء بخش رحیم آباد شهرستان رودسر و در جنوب شهر کلاچای به سمت رحیم آباد قرار گرفته و عجائب هفتگانهای را در دل خود جای داده که قدمتی به درازای تاریخ دارد. درب چوبی که به بی بی هیبت معروف است در قسمت غربی دیوار آستانه نصب شده است و اعتبار زیادی به آستانه 7 امام بخشیده است. اما از پلهای پر تردد و مستحکم اصفهان است که در نقش کمربندی شهر قرار دارد. علت اصلی وجود این آسیاب، آب فراوانی است که از دهانه یک سنگ بزرگ در سرچشمه رودخانه آسمانرود بیرون میآید.

کانال های دارای قایق باریک مرسوم شامل کانال کنت (Kennet) و آون (Avon) که بین رودخانه های تیمز و آون واقع شده است و کانال شلوغ لینگولن (Llangollen) که از انگلیس به ولز می گذرد و به عنوان زیباترین کانال در بریتانیا شناخته می شود، هستند. چلم کوه به علت فاصله به نسبت کوتاه راه ارتباطی ماشین رو و مناظر زیبا؛ توجه بسیاری از گردشگران آشنا به منطقه را به خود جذب نموده است؛ قله نیل کوه یا نیله کوه با ۲۷۰۶ متر ارتفاع در همین کوها واقع شده است.

قرار گرفتن مسیر امامزاده یحیی، منطقه زیبای جنگلی اطراف چلم کوه، قله نیل کوه و کوه گچ چال، منطقه تفریحی کلنگاه چشمه و منطقه تفریحی گردره در جنوب روستای مرس بزرگ و نیز چشمه های زیبای اطراف و نقاط ییلاقی و خنک برای فصل تابستان و … از طریق وسایل نقلیه می توان تا گردنه های قله کوه پیش رفت، سپس با دقایقی پیاده روی به راحتی می توان بلندترین قله دهستان استخر پشت و یکی از بلند ترین قله های شرق مازندران را فتح نمود. امروزه برخی از آداب مربوط به مرده سوزی با تفاوت هایی برگزار می شود که اجمالاٌ از این قرار است پس از قرار دادن جسد بر روی هیمه، مجری مراسم سه بار بر خلاف حرکت ساعت، گرد جسد می گردد و خویشاوندان نزدیک نیز در پی او این عمل را انجام می دهند.

رود کارون متعلق به همه ایرانیان است و جایگاه خاصی در میان ایشان دارد. شهر لائوسی ونگ وینگ در میان یک چشم انداز اثرگذار واقع شده و بهترین دید را از موقعیت خمیده و شناور بر روی یک تایر تراکتور به دست می دهد. بدین معنی که «متهم را در آب میافکندند» اگر غرق میشد که نتیجه میگرفتند گناهکار بوده است و به سزای خویش رسیده و اما اگر میتوانست از آب خارج گردد و آسیبی به وی نمی­رسید، میپنداشتند که بیگناه است. جنگل زیبا و گاه درختچه های مرتعی و چشمه معروف ((قلقل چشمه))؛ (به معنی جوشش و فوران آب چشمه) منطقه ییلاقی و خنک کلنگاه را بوجود اورده است و به هر گردشگری که در گرمای تابستان به مسافرت رفته، جانی دوباره میدهد.

جریان آبی مشهور قایق رانی در بریتیش کلمبیا (British Columbia) از 10 دریاچه می گذرد و در امتداد سه رودخانه به مسافت 116 کیلومتر ادامه می یابد. با اینکه روستایی به نظر می رسد اما شما سر خود را مستقیم نگه دارید زیرا داستان وحشتناک اتفاقی نیز وجود دارند؛ گاهی که آب بالا باشد جریان های سریع در امتداد نام سانگ می توانند بسیار دلهره آور باشند. این (تفنگ آبی با فشار بالا) بسیار خوب کار می کند، نسبتا ایمن است و برای محیط زیست مضر نیست. قایق های مسافری بر روی رودخانه در فصلی که آب بالا است بین آگوست تا میانه دسامبر کار می کنند و شما می توانید پنج روز بسیار شلوغ از بین کولیکورو (Koulikoro) تا کوریومی (Korioumé) را انتظار داشته باشید.

از لحاظ زیبایی و بکر بودن در منطقه خاص میباشد؛ ولی در کتب و راهنماهای گردشگری استان مازندران و شهرستان نکا نامی از این دریاچه برده نمی شود و به دریاچه ی استخر پشت اکتفا می کنند. این دریاچه، در ۲۵ کیلومتری جنوب شهر نکا و در حاشیه روستای استخرپشت واقع است. این دریاچه که در زبان محلی به «اسطل»، مشهور است؛ در ۷۵ کیلومتری شهر نکا (قسمت غربی روستای «کلا») و در ارتفاع ۱۶۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است.

برای قایق رانی در این جریان، می توان از میانه ماه می تا میانه اکتبر پارو زده شود؛ سپتامبر بهترین ماه درنظر گرفته شده است زیرا نمایش های زنده ای از رنگ پاییز را ارائه می دهد. 11) چگونه با فرفره می توان فهمید که سرعت باد زیاد است یا کم؟ آیا جایی را در این روستا میشناسید که ما از قلم انداخته باشیم؟ کوه عروس و داماد از دیگر عجائب اشکورات است که در روستای زیاز واقع شده است.

دیدگاهتان را بنویسید