رودخانه ارس مرز بین ایران و جمهوری آذربایجان

دریاها و رودخانه ها بدنهای آب هستند که در پایداری تمدنها ضروری هستند. دریاها میلیاردها سال پیش تشکیل شده اند در حالی که ممکن است برخی از رودخانه ها طی چند سال تشکیل شوند. آبی که از آسمان بر زمین نازل می شود و علاوه بر اینکه موجب طراوت و سرسبزی طبیعت می شود ، با تشکیل رودخانه ها و سفره های زیرزمینی آب آشامیدنی موجودات زنده را فراهم می کند. در نتیجه، دلتا تر تشکیل شده است که عرض بیش از 60 کیلومتر و طول – 130 کیلومتر است. در این بخش به معرفی رودخانه های ایران (رودهای ایران) بطور مفصل میپردازیم.

در ماده اول (( ريودولاپلاتا )) تعريف ميشود و با ارجاع به نقاطي كه بر روي زمين معين ميشود تحديد ميگردد ، سپس به هر يك از دو دولت ساحلي منطقه اي اعطا ميشود كه در پهنه آن بطور انحصاري حقوق خودرا اعمال نمايند . مثال تاريخي ديگر مربوط به رودخانه (( اسپرشيوس )) است كه اكنون بطور كامل در يونان قرار دارد . است و در اصل و اساس خطي بوده كه عميق ترين نقاط دره را به هم مي پيوسته است . به تعبير ديگر مرز از پيوند نقاط تلاقي فضاي دو حاكميت متفاوت پديد مي آيد در گذشته غالباَ مرز برخي از نواحي جهان بصورت منطقه بيش و كم گسترده اي بود كه در سر حد دو دولت قرار داشت .

در آمريكاي شمالي مسايل مربوط به درياچه هاي بزرگ و شبكه درياچه اي و رودخانه اي حد فاصل ميان و آمريكا و كانادا به موجب عهد نامه پاريس ( مورخ 3 سپتامبر 1783 ) منعقد بين آمريكا و انگليس حد و فصل شد .عهدنامه مذكور مرز كانادا و آمريكا را منطبق با خط منصف رودخانه ها ودرياچه ها از رودخانه سن لوران تا درياچه جنگلها دانست اما به هنگام ترسيم خط دقيق و تحديد حدود مرزها وجود جزاير متعدد و معابر ميان تخته سنگهاي درياچه ها و رودخانه هاي مورد بحث مسايل و مشكلات متعددي را پيش آورد به موجب عهد نامه (( گان )) ( مورخ 24 سپتامبر 1814 ) دو دولت تصميم گرفتند كه امر تعيين مرزهاي دريايي خود را به دو كمسيون مختلط محول نمايند .

اولین مورد از این لیست، سد کُنترا یا سد Verzasca در شهر تیکینو کشور سوئیس است. برخلاف اصطلاحات (idioms) که به یک چیز خاص، شخص خاص، یا عمل و وضعیت خاصی دلالت می کنند، ضرب المثلها با اشاره به یک حقیقت کلی، برای پند و اندرز دادن و راهنمائی اخلاقی به کار می روند. این خطوط را خطوط اختیاری می نامند ، چون مطابق ضوابط جغرافیایی یا هندسی یاد شده ترسیم نمیشوند، دلایل این طرز كار متعدد است از جمله : وجود جزایر ، جریانهای آب و سراشیبیهای تند در رودخانه را مد نظر قرار میدهند .

1. آلودگی محیط زیست: جغرافیای محل زندگی و عواملی مانند آب، هوا، صنایع، طول و عرض جغرافیایی، ارتفاع از سطح دریا، سطح تابش نور آفتاب، نوع خاک و معادن نقش بسزایی در مبتلاشدن یا نشدن افراد به بیماری اماس دارند. به گزارش تجارتنیوز، محمد درویش، عضو هیأت علمی موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور و فعال محیط زیست به تجارتنیوز میگوید: مهمترین دلیل خشکی کارون سدها هستند. این داستان را به شکل دیگری نیز میتوان تفسیر کرد. علاوه بر سدهای ساخته شده می توان به پلهای بسیاری که روی رود ارس ساخته شده اشاره کرد که معروفترین آنها در ایران به نام پل خداآفرین روی ارس و در قره داغ است.

خطي كه سرزمين دو كشور همسايه را از يكديگر جدا مي كنند مرز نام دارد . گفتيم كه در زمان ما مرزها ، عملا بدقت تحديد ميشوند و بيشتر مرزها نيز بصورت خطي است نه منطقه اي ، اما اين واقعيت مانع از آن نيست كه ديگر بار گرايش به تعيين مرزهاي منطقه اي رو به فزوني گذارد .نيازي به همكاري ميان دولتهاي همسايه ، در نواحي مرزي و رشد اين نياز سبب شده است كه دكترين جديد نظريه اي تازه ، در زمينهْ مرزهاي منطقه اي ، تدوين نمايد و از چشم انداز (( حقوق بين الملل همكاري )) به اين مسئله نظر كند .

در عهد ما (( بوگ )) و (( جون )) جغرافي دانهاي وزارت خارجه آمريكا اين خط را خطي دانسته اند كه كليه نقاط متساوي البعد نزديكترين نقاط دو ساحل رودخانه را به يكديگر وصل ميكند . درماده 2 عهدنامه آمده است كه : محور تالوگ خط سيري است كه بلا انقطاع عميق ترين نقاط رودخانه را همراهي مي نمايد . علاوه بر رشد جمعیت انسانی، گرم شدن کرهی زمین نیز موجب افزایش شدت خشکسالی در بسیاری از نقاط جهان میشود.برای خشکسالی که طی ۲ دههی اخیر نواحی مرکزی و جنوبی ایران از جمله استانهای یزد، اصفهان، سیستان و بلوچستان و کرمان را در بر گرفته، عوامل مختلفی از رشد سریع جمعیت تا عدم مدیریت مصرف صحیح، حفر بیرویه چاهها و همچنین توسعه کشاورزی نام برده میشود.

اعتقاد بر این است که آن باز بود یک مسافر از اسپانیا به نام خوآن دیاز د سولیس. ما به دین مطلب باز خواهیم گشت . مرده سوزی دقیق ترین و مفصل ترین آیین در میان آیین های مربوط به مرگ و پس از مرگ است. در رودهاي ( ماروني ) ميان گويان فرانسه و سورينام و (( تاناآلو )) ميان نروژ و فلاند و در معابر آبي ميان ليتواني و روسيه و بين لتوني و روسيه ( كه امروز معابر آبي داخلي به شمار ميروند ) مرز منطبق با خط منصف است . بنار اين اگر مرز منطبق بر خط منصف باشد ، اين معبر تحت حاكميت يكي از دو دولت قرار خواهد گرفت و دولت ديگر از كشتيراني ، عيب و اشكال خط منصف آشكارتر شد و خط مذكور جاي خود را به تالوگ داد .

بدین منظور از استاندارد ایران، سازمان جهانی بهداشت و محیط زیست کانادا و دیاگرامهای شولر و ویلکاکس استفاده شد. پانتئون ملی یکی از نمادهای ملی در کشور پاراگوئه است که در شهر آسونسیون پایتخت این کشور قرار دارد این نماد قهرمانی به طور کلی تبدیل به یک محیط شناخته شده است و البته که این شهر بسیار محبوب و فوق العاده طراحی شده است به طور کلی این رویداد تاریخی در کشور پاراگوئه بسیار جذاب است و هر ساله گروه گردشگری زیادی را به سمت خود میکشاند. در روایت اول که شباهت زیادی به شاهنامه دارد، اسکندر جریان آب حیات را از پیری، میشنود و به سمت آن حرکت میکند.

از حرکت آب می توان برای توربین های تولید برق و چرخ های آسیا استفاده کرد. امواج در دریا نسبت به آب جاری یک رودخانه کندتر حرکت می کند. کاش ما آدم ها هم می توانستیم مانند یک رود، روان، صادق و یک رو باشیم و عشق وجودمان را نثار همگان می کردیم. این موضوع برای منطقه معضلات سیاسی نظیر مخاطرات برای امنیت ملی، منابع آبی و مشکلات اجتماعی و اقتصادی مانند مهاجرت گسترده، قاچاق، بیکاری، از بین رفتن کشاورزی و همچنین چالشهای زیستمحیطی نظیر معضل امنیت منابع آب شرب و بروز ریزگردها را به همراه داشته است. ساخت سد نیز به 40،000 کارگر احتیاج داشت که بیشترشان را از برزیل استخدام کردند و برای اسکان دادن این تعداد، محیطی ایجاد شد که چندین مدرسه، بیمارستان، پارک و کلیسا را دربرمیگرفت.

سرانجام در تاریخ پنجم نوامبر 1982، با حضور رؤسای جمهور وقت برزیل و پاراگوئه، سد ایتایپو رسماً افتتاح شد؛ سدی که تا آن زمان برای ساخت آن 14 میلیارد دلار هزینه شده بود. موافقتنامه ميان بلژيك و انگليس ( مورخ 22 نوامبر 1934 ) نيز براي تعيين مرز ميان تانزاني و (( روآندا )) در رودخانه (( كاژارا )) از همين تعريف پيروي مينمايد . در مبادله يادداشت بين برزيل و انگلستان ( در خصوص گويان انگليس ) هم كه تكميل كننده موافقت نامه مربوط به تعيين اراضي ساحلي مرز ميان برزيل و گويان انگليس است ( 27 / اكتبر ـ اول نوامبر 1932 ) همين تعريف ذكر شده است .

اين سيستم در عهد نامه صلح و مودت (( اوترشت )) ( 11 / آوريل 1713 ) ميان فرانسه و پرتقال در خصوص (( آمازون )) اعمال گرديد . اين وضع در عهد نامه ورساي پيشبيني شده و در خصوص پلهاي موجود بر روي رودخانه راين بر آلمان مغلوب تحميل گرديده است . علاوه بر اين ميتوان در چگونگي تنظيم و بيان مطالب بدقت نظر كرد و با روش بررسي عهد نامه هاي بين المللي ، دسته بندي و نتيجه گيري از آنها و سرانجام استخراج قواعد در حقوق بين الملل قراردادي ، آشنا شد . در مورد رودخانه هاي اروپا ، اين تعريف درعهدنامه هاي صلح پايان بخش جنگ اول جهاني ( ماده 30 عهدنامه ورساي 1919 و عهدنامه هاي سن ژرمن نوييي و سور ) و نيز درعهدنامه اوزان ( مورخ 25 / ژوئيه 1923 ) ميان قواي متحد از يك سو و تركيه از سوي ديگر ( ماده 6 ) عنوان شده است ، بيان مشترك اين عهدنامه ها چنين است كلمات مسير يا معبر كه به منظور تعيين مرز در اين عهدنامه به كار رفته است در رودخانه هاي غير قابل كشتيراني به معني خط منصف مسير آب يا شاخه اصلي آن و در رودخانه هاي قابل كشتيراني ، خط منصف معبر اصلي كشتيراني است .

همين تعريف در عهدنامه 27 سپتامبر 1935 ميان آلمان و چكوسلواكي در مورد آبهاي مرزي بخش هاي (( ساكسون و (( باواروآي )) (( الب )) و در پروتكل نهايي تحديد حدود ميان لهستان و روماني ( مورخ 17 / مه 1935 مه 1935 ) مربوط به رودهاي كناره اين دو دولت ديده مي شود . به موجب عهدنامه ورشو ( مورخ 18 سپتامبر 1773 ) ميان لهستان و پروس رودخانه (( نتز )) به پادشاه پروس واگذار گرديد همين سيستم در مورد (( دوب )) و (( فورون )) و نيز رودخانه ونسان پنسون ( ميان گويان فرانسه و گويان پرتقال ) بكار رفت .

در 19 / مارس 1912 وزير امور خارجه نيكاراگوئه اعتبار و جنبه الزامي اين راي را مورد اعتراض قرار داد و پس از مذاكرات نافرجام ديگر ، بالاخره هندوراس در اول ژوئيه 1958 عرض حال مقدماتي خود را به ديوان بين المللي دادگستري تسليم كرد . اين قرارداد ( مورخ 21 مارس 1898 ) سربوط به مناطق نفوذ دو كشور مي باشد . از جمله عهدنامه هاي مربوط به رودخانه هاي امريكاي لاتين ، عهدنامه ليما ، ميان كولومبيا و پرو ( مورخ 24 مارس 1922 ) است كه به موجب آن دو حكومت تصميم گرفته اند . در1973 ، دو دولت اختلاف خود را به موجب عهدنامه مربوط به اين رودخانه و جبهه رديايي آن حل نمودند .

اين اصول در درجه اول ناظر به مسايل شكلي و بنابر اين مربوط به مسايل مورد استفاده است . 2 ـ مورد دوم قضيه رودخانه (( ريودولاپلاتا )) است ، كه از پيوستن (( پارانا )) و (( اوروگوئه )) تشكيل ميشود . همين قاعده به قسمت (( موز )) كه لوكزامبورگ را از كنت نشين (( نامور )) جدا ميكند و نيز به قسمت (( موزل يعني حد فاصل ميان لوكزامبورگ و آلمان اعمال ميشود .

دیدگاهتان را بنویسید