دیپلماسی آب و دو سال پربارش دلایل رفع مشکل حقابه هیرمند

سید هاشم افضلی افزود: ما در غرب و شرق کشور، رودهای مرزی مهمی داریم. افضلی با گمانه زنی درباره علت سخنان وزیر نیرو درباره اختصاص حقابه هیرمند به ایران بدون چالش های گذشته، بیان کرد: یکی از دلایل این امر می تواند دو سال پر بارش گذشته باشد یعنی افغانستان آب مازاد ناشی از سیلاب ها را رهاسازی کرده است که قاعدتا ارقام آبدهی رودخانه ها را بالا می برد.

در ابتدای بلوار میرزابابایی حد فاصل میان میدان پونک و بلوار عدل رستوران و فوت کورت های بسیاری وجود دارد که سکنه ی این منطقه می توانند برای خرید وعده های مختلف غذایی به آن جا مراجعه کنند. مسئله استفاده از آب رودخانه هیرمند طی سالهای متمادی یکی از موضوعات مورد بحث میان ایران و افغانستان بوده است. آنها همچنین خواستار ادامه رایزنیهای مسئولان جمهوری اسلامی با افغانستان برای جلوگیری از انحراف مسیر هامون شدند.

وی افزود: در این اجلاس برای اولین بار افزون بر موضوع حقابه هیرمند، مسائل گرد و غبار در منطقه سیستان نیز به تفصیل مورد بحث قرار گرفت و مقرر شد گزارشی از سوی جمهوری اسلامی ایران که دربرگیرنده شدت وقوع گرد و غبار و راهکارهای مهار آن است به طرف افغانستانی ارائه شود. بزرگزاده با اشاره به سرپرستی هیئت ایرانی توسط وزارت نیرو و نیز حضور معاونان کمیساریایی ایران و افغانستان در این نشست، اظهار داشت: جلسات روز گذشته به کار خود پایان داده و امید است در مدت یک ماه که هیئت افغانستانی در ایران حضور دارد، کار نقشهبرداری رودخانه مرزی هیرمند به پایان برسد.

عیسی بزرگزاده، دبیرکل دفتر رودخانههای مرزی و منابع آب مشترک وزارت نیرو با اشاره به حضور هیئت بیش از ۲۰ نفره افغانستانی در ایران گفت: این هیئت به مدت یک ماه در زابل مستقر خواهند بود و در این مدت اکیپهای فنی دو کشور با حمایت مرزبانان ایرانی و افغانستانی وارد عرصه کار میشوند. وی با تأکید بر اینکه هماینک دغدغه خاصی برای ورود حجم آب پیشبینی شده به کشور نداریم، افزود: تمامی اعضای ستاد بحران، دهیاران، شوراها و معتمدان به صورت شبانهروزی در آمادهباش کامل هستند تا این سیلاب بدون خسارت به سمت تالاب هامون هدایت شود.

مدرس خیابانی با ابراز امیدواری به ادامه این روند افزود: در توافقاتی که با دولت افغانستان داشتهایم، این کشور متعهد شده این جریان تا زمانی که حقابه ایران به طور کامل تأمین شود، ادامه داشته باشد. رودخانه های بزرگ افغانستان مانند آمو، هریرود و کابل، هرکدام با پیمودن فاصله های مختلف در داخل، به خارج از افغانستان جریان دارند. همچنین برای راستی آزمایی این امر می توان بازخوردهایی را که از احیای تالاب هامون وجود دارد، سنجید اما این هم نیاز به آمار، ارقام و حجم ورودی آب دارد اما اینکه به این ارقام دسترسی پیدا کنیم به دلیل اینکه در همه جای دنیا، اطلاعات مربوط به رودخانه های مرزی جز مسائل حساس است، دشوار است.

جز رود و رودخانههای فصلی ایران، برخی دیگر از رودهای این سرزمین هم هستند که در تمامی طول سال پرآبند و میتوان در هروقتی از سال به آنها سفر کرد. رستوران و بخشهای دیگری در این بخش وجود دارند که بسیار خاص هستند. درست است که لواسان تهران آبوهوایی ییلاقی دارد و در بهار و تابستان بسیار دیدنی و زیباست اما هر چهار فصل سال جذابیت خاص خود را برای دیدن لواسان و کوچهباغهایش دارد.

گرچه قبل تر که اشرف غنی رئیسجمهور فراری افغانستان در اظهارات عجیبی که در خصوص فروش آب به ایران داشت و سعی کرد با سوار شدن بر احساسات مردم افغانستان و ندادن حقابه هیرمند، بذر نفرت را در دو سوی مرز بکارد اما اکنون توپ در زمین طالبان است تا با عمل به معاهده هیرمند نشان دهند که آیا به معاهدهها و قراردادهای بین المللی پایبند هستند یا خیر؟ اردکانیان گفت: از جمله وظایف این کمیساریای هیرمند، نظارت بر اجرای معاهده بوده و خوشبختانه با توجه به فضای خوب همکاری، این بخش از معاهده فعال است. وی افزود: جلسات کمیساریای هیرمند به صورت مرتب در تهران و کابل برگزار میشود.

رعایت حقابه رودخانه هیرمند و متعاقب آن خشک شدن همیشگی تالاب هامون که بهعنوان هفتمين تالاب بینالمللی جهان و بزرگترین درياچه آب شيرين كشور است، حجم زیادی از رسوبات به همراه باد به حرکت درآمده و موجب افزایش گردوغبار و آلودگی هوا در منطقه سیستان میشود، مسئلهای که موجب به خطر افتادن سلامت و امنیت انسانی جنوب شرق کشور و مصداق بازر نقض حقوق بشر مردم این مناطق است. دبیرکل دفتر رودخانههای مرزی و منابع آب مشترک وزارت نیرو از آغاز کار نقشهبرداری رودخانه هیرمند مرزی توسط گروه مشترک دو کشور به منظور تحویل حقابه ایران از این رودخانه خبر داد.

با برگزاری «بیستویکمین اجلاس کمیته مشترک کمیساران آب هیرمند» در تهران در آبان ماه ۹۸، معاون آب و آبفای وزیر نیرو گفته بود: طرفین در این نشست موفق شدند در خصوص مسائل مهمی همچون زمانبندی ایجاد سامانههای اندازهگیری تحویل حقابه ایران توافق کنند. تقیزاده خامسی در این باره گفت: در این جلسه طرف افغانستان طرح کلی ارائه شده از سوی طرف ایرانی برای مطالعه سامانههای برداشت و اندازهگیری حقابه در مرز مشترک را پذیرفت و مقرر شد، در یک برنامه زمانی منسجم بررسیهای تکمیلی به صورت دوجانبه و مشترک ادامه یابد. در غرب، رودخانه اروندرود قرار دارد و با عراق مشترک است و در سمت شرق هم هیرمند و هریرود قرار دارد که با افغانستان مشترک است.

سیستان کنونی در شرق ایران و در شمال استان سیستان و بلوچستان در دشت پست و همواری در ۳۰ درجه و ۱۸ دقیقه تا ۳۱ درجه و ۲۰ دقیقه عرض شمالی و ۶۱ درجه و ۱۰ دقیقه تا ۶۱ درجه و ۵۰ دقیقه طول شرقی، نسبت به نیمروز گرینویچ قرار دارد. برای رسیدن به این آبشار باید چند کیلومتری به شهر بهشهر مانده با دیدن تابلوی روستای پاسند در سمت راست جاده گرگان – ساری در اولین بریدگی جاده دور زده و بعد از گذر از ورودی روستا از ورودی دوم که ورودی جنگل پاسند می باشد از طریق جاده بسیار زیبا و جنگلی روستای پاسند پس از ۳۰ دقیقه به رودخانه (نکاء ) رسید و از این نقطه به بعد با پای پیاده در راستای خلاف جهت رودخانه (به سمت شرق) حرکت نمود – قسمتهائی از این مسیر از داخل رودخانه میگذرد لذا پیمایش مسافت تقریبا دو ساعته این آبشار بسیار مفرح و لذت بخش است.

دیدگاهتان را بنویسید