درگاه الکترونیکی شهرداری اصفهان|نجات ماهیان گرفتار در رودخانه زایندهرود

رودخانه ها از جمله با ارزش ترين اکوسيستم هاي آبي هستند که سلامت و بقاي آنها سبب حفظ بقاي تمام موجودات زنده استفاده کننده از آنها مي شود. درواقع زندگی بسیاری از موجودات زنده از جمله ما انسانها و نه فقط ما انسانها که سایر موجودات زنده با این رود خروشان و عظیم وابسته است. حسین امیری در گفت و گو با خبرنگار ایمنا، اظهار کرد: چند روزی از بسته شدن آب زاینده رود گذشته و بستر رودخانه در برخی قسمتها به طور کامل خشک شده و در برخی قسمتها هنوز اندکی آبی وجود دارد؛ در این میان هزاران قطعه ماهی در حال از دست دادن زیستگاه خود هستند.

بیامد و با ونداد هرمزد خصومت پیش گرفت و جمله کهستان از او باز ستد و چنان خلق گردانید که به آبادانی قرار نتوانست گرفت، به بیشهها میبود و او همچنین دنبال میداشت تا روزی مردکی را بگرفتند» (ابن اسفندیار،1366 :187). از جانوران و پرندگان این منطقه میتوان به انواع پرندگان اهلی و وحشی از جمله قوش ، کرکس ، کلاغ ، قرقی و باز ، اوئیل (انجیرخوار) ، اوشوم (بلدرچین) ، گنجشک ، اردک وحشی ، سار ، غاز ، کبوتر و انواع ماکیان محلی از جمله مرغ ، خروس ، اردک محلی ، بوقلمون ، غاز و…

انواع سگها و گربهها ، جانوران آبی مانند شنگ ، ماهی سفید ، کپور ، کفال ، کولی ، اردک ماهی و … رودخانه یک زیستگاه برای بسیاری از گونه های گیاهان و جانوران است. برخي از آنها در آب زندگي مي كنند و برخي ديگر مثل گراز و شغال گرچه خشكي زي هستند ولي وابستگي اكولوژيكي شديد به محيط هاي آبي دارند.كمترين تنوع گونه اي جانوري را دوزيستان دارند. برنامه سفر هشت روزه “لیون و پرووانس” (Lyon & Provence) که میهمانان را از آوینیون (Avignon ) به لیون (Lyon) می برد ، علاوه بر کاوش رومن پرووانس در آمفی تئاتر لس آرنس Les Arènes و کاخ پاپ پونت دو گارد و آوینیون ، کلاس های نقاشی را برای علاقه مندان به هنر ارائه می دهد.فعالیتهای تفریحی شامل چیدن قارچ های خوراکی و مشاهده طرز تهیه پنیر چاویر است.

در طول این مسیر که میروید در زیباکنار ویلا شهرکی های شرکت انبوه سازان مدرن سازه را مشاهده میکنید که با به روز ترین تکنولوژی های دنیا و سازگار با محیط زیست استان گیلان طراحی و ساخته شده که به عنوان یکی از معتبر ترین شرکت ها در زمینه ساخت ویلا در زیباکنار فعالیت میکند . این کنوانسیون پس از سالها تلاش و فعالیت سرانجام گزارشهای خود را به مجمع اعلام داشت و مجمع در سال ١٩٩٧ کنوانسیون مربوطه را با عنوان «کنوانسیون حقوق بهرهبرداری از آبراههای بینالمللی برای مقاصد غیرکشتیرانی» به تصویب رساند. دریاچه سد لتیان که یکی از دریاچههای اطراف تهران است به عنوان یکی از جاهای دیدنی اطراف تهران شناخته میشود.

سفر به خراسان رضوی و بازدید از جاهای دیدنی خراسان رضوی و دیدنی های مشهد سفری زیارتی-سیاحتی محسوب می شود. این پل از منظر ترابری بسیار مهم بوده است چرا که از آن به عنوان یک راه ارتباطی بین مراغه، هشترود و میانه استفاده میشد، طول این پل 42 و ارتفاع آن 7 متر است که یکی از جذاب ترین جاهای دیدنی مراغه را تشکیل داده است. پیدایش تدریجی جلگهی ساحلی دریا از جمله لشت نشاء از نظر زمین شناسی به احتمال زیاد مربوط به دوران چهارم جدید (هولوسن) است که از انباشت رسوبهای آب سفیدرود ، دلتایی و رودخانهای تشکیل شده است و از چند بخش اراضی ماسهای ، اراضی جنگلی ، اراضی باتلاقی و اراضی جلگهای شکل گرفته است .

آب و هوایی لشت نشاء شامل شن های ساحلی ، خاکهای رسوبی بافت ریز و خاکهای چمنی مرطوب و نیمه مردابی است. لشت نشاء دارای آب و هوای معتدل و مرطوب جلگهای است ، میانگین دمای هوای سالانهی آن ۶/۱۵ درجه سانتیگراد است ، هوای معتدل ساحلی آن سبب میشود کمتر برف ببارد و برف زیاد پایدار نماند . لشت نشاء سرزمین شالیزارها ، دریا و جنگل ، ماهی و سبزی و طراوت منطقهای با آب و هوای معتدل و اراضی حاصل خیز ، در شمال شرقی رشت ، هزاران نشانه و اسرار شگفت انگیز از گذشتهی دور در سینهی خود دارد .

آب و هوای معتدل و خوب لشت نشاء شرایط بسیار مناسبی را برای رشد گیاهان ، ایجاد فضای سبز ، کشاورزی و پرورش انواع محصولات را در این منطقه پدید آورده است . 2- پس از آنکه خداوند آنها را مخاطب قرار داد، ابتدا مرد سخن گفت. در سال ۱۳۸۶ پل تاریخی شفارود مورد بازسازی قرار گرفت. این پل آجری در جاده تالش به رضوانشهر بر روی رودخانه شفارود در منطقه پونل، از توابع شهرستان رضوانشهر واقع شده است.

بدين منظور روشهاي مختلف برآورد دبي نشت از رودخانه ها مورد بررسي قرار گرفته و بعد معادله هاي حاکم بر حرکت موج سيلاب (معادله هاي سنت- ونان) يا وارد کردن عبارت مربوط به تلفات انتقال اصلاح شده و با استفاده از نرم افزار Matlab يک برنامه کامپيوتري (مدل روند يابي ديناميکي) براي حل اين معادله ها نوشته شده است. البته امروزه این پل کهن سال به دلیل همجواری با پل اصلی متروکه باقی مانده است و مورد استفاده قرار نمیگیرد اما همچنان یک جاذبۀ گردشگری جذاب به شمار میرود.

ضخامت طاق اصلی در پایین و بالا یک متر است. كه كشتي هاي كشور هاي خارجي به ويژه كشتي هاي كشور همسايه ممكن است در آن كشتيراني كنند1. با تماشای رنگ سبز و شنیدن صدای آبی رود و تنفس عطر خاک آب زده، زندگی در اوج زیبایی خودنمایی میکند. ۴۷۵ کیلومتر از این رود مرز آبی بین ایران با ارمنستان و جمهوری آذربایجان را تشکیل میدهد. این پل زیبا و تاریخی بیش از سایر اجزا از آجر تشکیل یافته است.

شهر لشت نشاء با حدود ۱۳ هزار نفر جمعیت از محلات مروانکلایه ، سر بازار ( جورشر) بالاجور شر ، خشکرود ، توچاء ، گنجعلی محله ، صادات محله تشکیل شده است . قلب داد ستد و تجارت این شهر سه شنبه بازار و شنبه بازار ، دو بازار هفتگی است که عموم مردم از شهرها و حتی شهرستانهای اطراف از آن استفاده کرده و محصولات روستایی و محلی عمده شهر را در این مکان عرضه می کنند . زیارت امام رضا(ع)، در پایتخت مذهبی ایران، خراسان رضوی، آرامشی وصف ناشدنی و لحظه های روحانی را به زائران هدیه می دهد و گشت و گذار در آرامگاه شاعران بزرگ نیشابور و توس حس و درکی افتخار آمیز را از فرهنگ و هنر ایران به ارمغان می آورد.

مشهد به عنوان مرکز استان خراسان رضوی و آرامگاه امام هشتم شیعیان، علی بن موسی الرضا، میباشد و به همین دلیل سالانه 27 میلیون مسافر برای زیارت به این شهر سفر میکنند. پونک به معنای کوچههای پونه که امروزه از خوش آب و هواترین مناطق شمال غرب تهران است، قبلا روستایی به نام ده پونک بوده که باغهای توت بسیاری را شامل میشده و علت نامگذاریاش نیز به دلیل وجود گلهای پونه فراوان در این منطقه بوده است. در آرامگاههای مذهبی دیوار نگارهها ، بیننده را مسحور نقاشیهای دیواری میکند . دوستداران آثار نیز در این منطقه با آثار تاریخی دیرینه مجذوب می شوند .

مردم لشت نشا گیلک هستند و به زبان گیلکی صحبت می کنند . املاک لشت نشا در زمان ناصر الدین شاه و مظفر الدین شاه از املاک خاصه شاه بوده اند .با ما همراه باشید تا در مورد جاذبه های طبیعی لشت نشاء بهشت گمشده گیلان صحبت کنیم . ۱۱-با طبیعت زندگی می کنیم ؛ بدون آن می میریم . با این حال باید نکاتی را حتما رعایت کنیم تا نه خودمان و نه طبیعت ئچار مشکل نشود. این کویر بدون پوشش گیاهی، خشن و داغ است و برای سفر کردن به این دشت حتما باید وسایل لازم جهت نقشه خوانی و مواد خوراکی همراه داشته باشید؛ زیرا اگر در این دشت وسیع مسیر خود را گم کردید خدا میداند برای شما چه اتفاقی خواهد افتاد.

دیدگاهتان را بنویسید