دبی آب رودخانه های منتهی به گنبدكاووس كاهش یافت – ایرنا

شیر مرجان در باغ وحش کابل دفن شد و مجسمهای برنزی در ورودی باغ وحش برای یادبود آن قرار داده شد که تبدیل به یکی از جاهای دیدنی افغانستان شده است. نادر شاه در سال 1933 ترور شد و مقبره یادبود وی به عنوان یکی از جاهای دیدنی افغانستان در شرق کابل و تپه مرنجان واقع بنا شد. موزه کابل زمانی یکی از بزرگترین موزههای جهان و از جاهای دیدنی افغانستان است. علاوه بر مینهای زمینی، در این موزه بمبهای خوشهای، موشکها، اسلحههای منفجر نشده و بمبهای هوایی هم به نمایش گذاشته شدهاند. اسناد بسیار قدیمیتر هم میتوانید در این آرشیو پیدا کنید از جمله نامههای قرن چهاردهم که مربوط به دوران تیمور است و چندین قرآن بسیار قدیمی.

مناظر بسیار زیبای تپههای شنی، آسمان پرستاره شب و قدم زدن روی شنها تنها بخشی از جذابیتهای این کویر هستند. گازکشی، زمین چمن ورزشی بسیار خوب و بزرگ، دو مسجد، مدرسه دبستان، سرویس بهداشتی، نمازخانه و یک خانه بهداشت از جمله امکانات روستای آغشت هستند. امروزه درختان زیادی از جمله درختان گردو، گیلاس، توت و زردآلو در این باغ به آن زیبایی میدهند. این باغ مجدد توسط دولت افغانستان بازسازی شد و 11 هکتار از این باغ به فضای سبز عمومی اختصاص داده شده است.

این رود از ارتفاعات 3800 متری دامنه های غربی کوه پغمان و بهسود ، پنجاب و دایکندی ( میان دو کوتل اونی و حاجیگگ ) سرچشمه می گیرد . آب کابل رود، ابتدا از بهم پیوستن آب دره سنگلاخ و دره سرچشمه بوجود می آید که از ارتفاعات کوتل اونی کوه پغمان ( به ارتفاع 3670 متری ) سرچشمه می گیرد. البته در ارتباط با رودخانه های مرزی وضعیت روشن است اما در این مورد که اگر سرچشمه رودخانه ای در کشور دیگری باشد تا چه میزان حق سد سازی وجود دارد و آیا می توان جریان کل رودخانه را مهار کرد و سد کرد؟

مدیر امور منابع آب شهرستان های گنبدكاووس، مینودشت و گالیكش اضافه كرد: اكنون حدود 70 میلیون متر مكعب آب در پشت سد گلستان وجود دارد. معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقهای اصفهان گفت: افزایش خروجی سد زاینده رود صحت ندارد. همانطور که پیشتر گفته شد با استناد به آزمون Z(705/14-) که در سطح خطای کوچکتر از 01/0 معنیدار است میتوان گفت که به لحاظ آماری با اطمینان 99/0 تفاوت میان سرمایههای طبیعی در زمانهای قبل و بعد از احداث سد معنیدار است. اما آنگونه هم مخاطره آمیزنیست که بتوان درمورد آن هشدارداد .

حتی همسر و فرزندانش هم در اسرائیل هستند. حتی مینهای روسی در این موزه وجود دارند که کودکان غالبا آنها را به دلیل رنگارنگ بودنشان با اسباب بازیهای پلاستیکی اشتباه میگیرند. اما برای دیدن سنت استپانوس تماشایی و نقش برجسته های خیره کننده سنگی اش باید کمی از این جاده ساحلی دور شد و سه کیلومتر در جهتی که تابلو کلیسا نشانه رفته، راند. این پدیده را بارها به هنگام شروع یخ زدن آب، درون فریزر منزلتان دیده اید؛ در زمستان با یخ زدن سطح آب دریاچهها، لایه عایقی از یخ ایجاد میشود که این لایه، از یخ زدن لایه های زیرین خود جلوگیری مینماید.

به گفتهی کارشناسان، طلای نسبتاً زیادی در رودخانههای مناطق مختلف وجود دارد که همواره ارزش آن را دارد که برای یافتن آنها دست به کار شویم. ماهیگیران زیادی از مسا فت های دور و نزدیک برای صید ماهی قزل آلا به این منطقه می آیند . شهرهای تاریخی بست، ناد علی و زرنج شهرت خود را مدیون این رود و شعبه های آن هستند . شهر طالقان یکی از شهرهای شمالی استان البرز است که در ۱۲۰ کیلومتری شمال غرب تهران قرار گرفته است. شهرهای اصلی این رودخانه عبارتند از: اقصر، خارطوم، قاهره و اسوان.

قبل از رفتن به موزه مین عمر در جریان باشید که بدون هماهنگی به شما اجازه بازدید از موزه را نمیدهند و لازم است ابتدا از طریق دفتر اصلی OMAR در کابل هماهنگی لازم را انجام دهید. بند کجکی ، یکی از مشهورترین و بزرگترین بندهای افغانستان که هزاران هکتار زمین را آبیاری می نماید، از جمله آنهاست. رود ارغنداب، از جمله ی بزرگترین رودخانه هایی است که به این رود می پیوندد. آبرفت ها هنگامی شکل می گیرند که نهرها و رودخانه ها سرعت آنها را کند می کنند.

نهر اغلب به اندازه کافی بزرگ نیستند تا بتوانند تولید انرژی کنند یا برای حمل و نقل استفاده شوند. گردشگران ابتدا باید کوهنودری کنند و بعد از آن سوار اسب شده و به این پارک زیبا بیایند. این آرشیو بیشتر مورد بازدید محققان قرار میگرید و با توجه به زیبایی ساختمان، نقاشی و حکاکیهای درون آن به یکی از جاهای دیدنی افغانستان در کابل مبدل شده است. یک از مکان های دیدنی افغانستان موزه مین عمر است که در آن انواع مینهای استفاده شده در جنگ افغانستان همراه سایر سختافزارهای جنگی که در دهههای اخیر در افغانستان به کار رفته بودند؛ به نمایش گذاشته شدهاند.

به خاطر استفاده بهتر از آب این رودخانه ها برای زراعت و تولید برق، بندهایی روی این رودها احداث شده است که می توانیم از بندهای سروبی، نقلو، درونته، بنده کانال ننگرهار، ماهیپر،خروار و بتخاک نام ببریم . افغانستانهای یکی از پر مینترین کشورهای جهان است که قربانیان غیر نظامی زیادی داشته است. در زیر برای شما توضیح می دهیم اگر خواب رودخانه پر از ماهی ببینید چگونه به تعبیر آن بپردازید. منطقه ۸ بطور کلی، از لحاظ تقسیمات شهرداری، از شمال و شمالشرقی به بزرگراه رسالت (منطقه ۴ )؛ از جنوب به خیابان دماوند(منطقه ۱۳)؛ از غرب به سبلان جنوبی و استاد حسن بنا (منطقه ۷) منتهی میگردد.

کنیسه در خیابان گل کابل قرار دارد و از جاذبه های گردشگری افغانستان است که سالها مرکز جدال دو یهودی زابلون سیمینتف و اسحاق لوین بود. با شروع حکومت طالبان در افغانستان در سال 1996، طالبان قول دادند که از آنچه در این موزه باقی مانده است محافظت کنند، اما این یک قول بیهوده بود. در این دوره موزه به غارت رفت. کاوشها در این تپه به پیدا شدن سکه و مجسمههای مربوط به قرن چهارم میلادی منجر شد. بعضی از مجسمههای شکسته و تابلوهای پاره شده توسط نیروهای طالبان به ظرافت بازسازی شدهاند و در موزه قرار داده شدند.

11. میزان خواب: اصغری میگوید: « اختلالات خواب در بیماران مبتلا به اماس ممکن است تا سه برابر شایعتر از افراد عادی باشد» (اصغری، 1388: 63). علیبابایی، یکی از بیماران، گفت: «قبل از بیماری در ابتدا مدت خوابم زیاد شده بود. کاش بعضی از ما آدما بفهمیم روخونه و طبعیتی که برای تفریح کثیف میکنیم، کلی آشغال توشون میریزم، سهم همه هست نه فقط ما. نیازی به گفتن نیست که شهر هرگز ساخته نشد. در این بخش ، Paraná با جزایر مشخصه و پیچیده از دره سیلاب به معنای دقیق به یک رودخانه ساده تبدیل می شود. 60 کیلومتر از طول این رودخانه ، مرز مشترک بین افغانستان و ایران را تشکیل می دهد.

امان الله خان، حاکم افغانستان بین سالهای 1919 تا 1929، دستور ساخت این بنای چشمگیر را صادر کرد، قصد داشت این کاخ محور و مرکز جدید پایتخت کشور باشد. در سالهای پرباران رودخانه هیرمند که از افغانستان سرچشمه میگیرد، به هامون آبرسانی میکند. رودخانه کابل و شعبه های بزرگ و کوچک آن، تنها رود افغانستان است که پس از پیوستن به رود سند پاکستان به اقیانوس هند ( آبهای آزاد ) می ریزد . اگر به این محل رفتید و از مردم محلی آن منطقه در مورد رودخانه چالوس پرسیدید و چیزی جواب ندادند تعجب نکنید چون این رودخانه به نام های دیگر رود کجور هم معروف است.

به گزارش پایگاه خبری ندای اُمّت، سرهنگ منصور صدر گفت: در پی اعلام مرکز فوریت های پلیسی ۱۱۰ مبنی بر غرق شدن دختری جوان در رودخانه خرسان بلافاصله مأموران انتظامی و نیروهای امدادی به محل حادثه اعزام شدند. بله؛ البته علت این است که بعد از جنگ جهانی دوم تا ده پانزده سالی نه بودجه ای بود و نه نفت به آن صورت قیمت داشت. او به نگاه «شرف جهان قزوینی» ۶۰۰ سال بعد از توصیف ناصرخسرو اشاره میکند که در توصیف شهر قزوین و بخشنده بودنش، گفته است «دلیل همت شان آنکه هیچ کس نکشد/پی مضایقه بر گرد باغ حصن حصین» و ادامه میدهد: مرحوم دهخدا نیز در توصیف قزوین به این نکته (باز بودن فضاهای بین باغها در باغستان) اشاره دارد که «یکی از ویژگیهای اجتماعی و فرهنگی مردم قزوین است.» به همین دلایل باید این دیدِ مردم را نیز یکی از میراث مردم قزوین به حساب آورد.

در دهه 1930 دسترسی عمومی مجاز بود، اما باغها از بین رفتند و درختان زیادی برای چوب هیزم در طول جنگ داخلی قطع شدند. با توجه به موقعیت استراتژیک مقبره روی تپه، این محل در دهه 1990 مرکزی برای دیدهبانی جنگی بود. کاخ سلطنتی دارالامان قرار بود سمبل درخشانی از آینده مدرن افغانستان باشد اما اکنون به دلیل بمباران به ویرانه تبدیل شده است. از سال 1992 تا 1994 این موزه به عنوان پایگاه مجاهدین مورد استفاده قرار گرفت. با استفاده از يک جعبه شن شويي در مقايسه با لاوک طلاشويي، رسوب و ماسه بيشتري را با سرعت زيادتر، میتوان شستشو کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از گرگان، «میرمحمد غراوی» شامگاه امروز( شنبه 3 فروردین) در شورای هماهنگی مدیریت بحران استان گلستان اظهار کرد: در مدت چهار روز بارش مداوم در سطح استان گلستان شاهد بودیم که سیلابی با 570 مترمکعب بر ثانیه ایجاد کرد که شهر گنبدکاووس را با خطر روبهرو کرد. پلههای شکسته شما را به سمت پایین و مقبره سلطان محمد، پدر بزرگ نادر شاه، هدایت میکنند که با گچبریهای ایتالیایی تزیین شدهاند اما خود مقبره به شدت آسیب دیده است. این موزه در سال 1919 افتتاح شد متأسفانه به سرعت در خط مقدم جنگ وحشتناک مجاهدین برای کابل قرار گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید