خاطرات تلخ و شیرین سالهای جنگ در کوچهپسکوچههای جوادیه

همچنین اگر جنگ ادامه سیاست است(41) و پس از شکست سیاست ادامه مىیابد، پس باید موقعى که جنگ در جریان است هیچ گونه روابط سیاسى بین متخاصمین در جریان نباشد، در حالى که در شدیدترین جنگها، روابط سیاسى ضعیفى بین طرفین درگیر برقرار است. جنگ و مبارزه در پشت عشقی که میان همفری بوگارت و اینگرید برگمان شکل میگیرد و یکی از رمانتیکترین زوجهای تاریخ سینما را شکل میدهد پنهان شده است. ابن ابی الحدید، در شرح نهج البلاغه، پیمانشکنان یا ناکثین را اصحاب جمل دانسته و روایتی را نقل کرده که بر اساس آن، حضرت محمد(ص) به امام علی(ع) خبر داده است که با ناکثین و قاسطین و مارقین خواهد جنگید.

فیلم ضد قهرمانی جذاب دارد؛ چندین ژانر گوناگون را ترکیب میکند؛ تاریخ را نه آنطور که رخ داده بلکه به شیوه تخیلی جایگزین میکند و در نهایت مرزهای میان درست و غلط را از میان میبرد. از این رو باید مهارت های کنترل افکار را بلد باشید و یا با یک روانشناس و یا متخصص این کار مشورت نمایید. در واقع لئوپولد درست بعد از جنگ جهانی دوم برای کار در راه آهن از آمریکا به آلمان آمده است اما چیزی نمیگذرد که با افرادی سیاسی و هنوز متعصب به نازیها به اختلاف عقیده میخورد. پس از جنگ، عایشه را از هودج بیرون آوردند و برای او خیمهای برپا کردند.

اکثر مورخان ایرانی بازگشت عجولانه سلیم را نوعی فرار از بیم بازگشت شاهاسماعیل دانستهاند. کلینت ایستوود در فیلم سینمایی «پرچمهای پدران ما» چشماندازی آمریکایی از نبرد ایوو جیما ارایه داد. فیلم سوالاتی را مطرح کرده و پاسخهایی ارایه میکند که در بهترین حالت مبهم به نظر میرسند؛ البته این ابهامها سرچشمهگرفته از ابهامات پرسشهای اخلاقی در زندگی واقعی است. این اثر سینمایی به کارگردانی ایشتوان سابو به جای اینکه همچون فاوست چگونگی تسخیر روح انسان توسط شیطان را نمایش دهد؛ نشان میدهد چه اتفاقی میافتد تا یک انسان روحش را به نازیها میفروشد.

فیلم سینمایی «پاتن» بیشتر از اینکه تصویری از جنگ ارائه دهد تصویر یک انسان است. ترکیب بسیاری از عناصر، شخصیتها و موضوعات جذاب درون فیلم این اثر سینمایی را به فیلمی فراموشنشدنی برای تمام زمانها تبدیل کرده است. داستان از این قرار است که در طول جنگ جهانی دوم یک کشاورز پیر روستای خود را برای یافتن پسرش که در بیمارستان بستری است ترک کرده اما به محض رسیدن به بیمارستان متوجه میشود پسرش دوباره به جنگ برگشته است. یک نیروی هیبریدی هم اجزاء متداول و هم اجزاء غیرمتداول را شامل میشود. بیش از ۳۳ هزار دانشآموز و بیش از ۳۵۰۰ دانشجو هم طی این هشت سال به شهادت رسیدند.

سهگانهای متشکل از سه فیلم «عنصر جنایت»، «اپیدمیک» و «اروپا». از جمله شخصیتهای فیلم میتوان از آلدو آپاچی (با بازی برد پیت)، هانس لاندا یا همان کلنل اس اس (با بازی کریستوف والتس) و دانی ملقب به خرس یهودی (با بازی الی راث) که در طول فیلم پرداخته میشوند اشاره کرد. در واقع میتوان گفت آتش در دشت یک سفر سینمایی به برزخ است. علی (ع) از نزدیک با طلحه و زبیر سخن گفت و به زبیر، که او را نصیحت پذیرتر میدانست، حدیثی از پیغمبر(ص) را یادآوری کرد و زبیر تأیید کرد و گفت اگر این را به یاد داشتم، به این راه نمیآمدم، به خدا هرگز با تو نمیجنگم.

سعی کنید تکلیف افکارتان را تا جایی که می شود معلوم کنید، یعنی یک بار بنشینید و به تمامی مسائلی که دائما در حال فکر کردن به آن ها هستید، بپردازید و ببینید اگر راه حل دارند، حل شان کنید و اگر ندارند، سعی کنید به زمان بسپارید. فیلم با داستان مهیج خود و طرح سوالات عمیق و اساسی کاری از فون تریه است با زیباییشناسی خاص او و البته تاثیرات انکارناپذیر کافکا و ابهامی که معمولا درون آثار این نویسنده جاری بود؛ به همین منوال کارگردان سعی کرده است گنگی و ابهام کافکاگونهای را در سبک فیلم رعایت کند.

فیلم سینمایی اروپا با تاثیرپذیری از رمان آمریکا اثر فرانتس کافکا تصویر جوانی امریکایی و ایدهآلگرا را نشان میدهد که سعی دارد مهربانی را به مردم المان بعد از جنگ جهانی دوم نشان دهد. کارگردان فیلم اولیور هرشبیگل دوازده روز آخر زندگی آدولف هیتلر، ترسها و تصمیمات او و متعاقبا مرگش در پناهگاهی در برلین را به تصویر کشیده است. فیلم که در جریان روزهای پر تنش جنگ جهانی دوم میگذرد یک رابطه عاشقانه قدیمی را با مانعی اساسی روبرو کرده که به یک دو راهی پیچیده ختم شده است؛ مردی که باید بین عشق و انساندوستی دست به انتخاب بزند.

اما در فیلم سینمایی «نامهایی از ایوو جیما» متقابلا داستان را از دید نیروهای ژاپنی در جنگ جهانی دوم روایت کرد. ایستوود تماشاگران را در شرایطی سخت و پیچیده قرار میدهد، توجه آنها را به جزئیات جلب میکند و در ساخت فیلم از زبان ژاپنی به عنوان زبان اصلی اثر استفاده میکند. فیلم سینمایی اروپا در جشنواره فیلم کن ۱۹۹۱ توانست جایزه هیئت داوران را از آن خود کند. شرکت Shell سرمایهگذاریهای خطرپذیر بسیاری را با شرکت روسی Gazprom انجام داده و ۵/ ۲۷ درصد از سهام میدان گازی ساخالین دو را در اختیار دارد که یک سوم صادرات LNG روسیه از طریق ساخالین دو انجام میشود.

ایزومی ناکامیتسو، نماینده عالی سازمان ملل در امور خلع سلاح، این بار نیز مانند هفته گذشته تاکید کرد که دفتر او هیچ گونه احباری از وجود برنامه سلاح بیولوژیکی در اوکراین ندارد و بنابراین هیچ مأموریتی نیز برای تحقیق در مورد آنها داده نشده است. ۲۰- مغالطه: مغالطه شامل گزینش و استفاده از اظهارات درست یا نادرست، مشروح یا مغشوش و منطقی یا غیرمنطقی است، به این منظور که بهترین یا بدترین مورد ممکن را برای یک فکر، برنامه، شخص یا محصول ارائه داد. اد مویا، تحلیلگر ارشد بازار نفت میگوید: «بازار نفت منتظر یک کاتالیزور بزرگ منطقی برای حرکت به سمت ۱۰۰ دلار است.

درواقع فیلم تمثیلی است از مقاومت برای جان سالم به در بردن از کشتاری دستهجمعی. پیچیدگیهای فیلم بیشتر از هر عامل دیگری به پیچیدگیهای خود شخص پاتن برمیگردد. پکن از محکوم کردن تهاجم روسیه به اوکراین خودداری کرده و ناتو را مسئول این درگیری میداند. ژان-ژاک آنو کارگردان این اثر سینمایی نبرد نیروهای بزرگ را در تجربه جنگیدن دو تکتیرانداز ماهر در استالینگارد با ظرافت و دقت به تصویر کشیده است. او به عنوان مسئول کشتن سرگرد کونیگ (با بازی اد هریس)-بهترین تکتیرانداز آلمانی- تعیین شده و چالشی میان آن دو در میگیرد.

آتش در دشت اقتباسی است از رمانی به همین نام نوشته شوهه اوکا که توسط کن ایچیکاوا کارگردانی شده است. فیلم سینمایی «کتابخوان» به کارگردانی استیون دالدری اقتباسی است از کتابی با همین نام نوشته برنهارد شلینک. نوجوان هم که پر از شور و اشتیاق بود و اصلا با علاقه میرفت و اعزامها خیلی شیرین بود. برونو و اشمول مخفیانه با هم آشنا شده و ارتباطات آن دو به مرور بیشتر میشود. سقوط با نشان دادن بخش احساساتی شخصیت هیتلر و روابط خانوادگی این شخصیت هیولایی به کیفیتی خاص و پیچیده میرسد؛ در واقع اینطور به نظر میرسد که حتی شیطان هم میتواند لحظاتی انسانی داشته باشد.

فیلم سینمایی «زندگی زیباست» داستانی ساده دارد اما نه به این معنا که داستان فیلم به سادگی قابل بیان باشد. فیلم چنین داستانی دارد: در اوایل دهه ۱۹۳۰ یک بازیگر در موقعیت دشواری قرار میگیرد؛ اینکه از موضع غیرسیاسی خود کنار بکشد و با مواضع و اصول رایش موافقت کند یا به فراموشی سپرده شود. محسن رضایی در این رابطه گفته است: «خودِ من و طالبانی نشستیم و بحث کردیم، تا از ارتش عراق یک نیروی کودتا تشکیل دهیم و کودتا شود.

دیدگاهتان را بنویسید