حوادث غرقشدگی رودخانه دز از کجا آب میخورد؟

قسمتی از نمك موجود در آب دریا از طریق فعالیتهای اتشفشانی زیر آبی وارد آن میشود اما قسمت اعظم این نمك مربوط به فرسایش پوسته زمین یا خاك است.املاح معدنی موجود در خاك در آب باران حل میشود و از طریق رودخانهها به دریاها حمل میگردد. اژیه یکی از شهرهای منطقه شرق اصفهان است که مناسبترین کانون طبیعی فرهنگی اقتصادی و اجتماعی این محدوده شناخته میشود. نساء: به نظر نویسنده، چون قسمتی از آن آفتابگیر نیست و سایه است، نسام یعنی سرد و از نسیم گرفته شده است، به این نام معروف است. مرکز فعلی فراه متشکل از دو قسمت بنام یزدی و پشتو میباشد که در شمال و جنوب بازار واقع شده ظاهراً یزدی و پشتو منسوب به دو شخص معروف و متنفذ زمان های پیشین فراه بوده که نباید تاریخ آن از زمان صفویان ایران بیشتر بوده باشد.

بنابراین، حتی در فقدان معاهده بین المللی ناظر بر رودخانه فرامرزی میان ایران و افغانستان، توجه به اصول و قواعد بین المللی ناظر بر رودخانه های مشترک، دولت ایران را از حقوق منصفانه ای در استفاده از رودخا نه هیرمند برخوردار می کند و دولت افغانستان نمی تواند با استناد به حاکمیت خود، ایران را از حقوق خود محروم کند. پیله رود به ۱۴ روستا با اسامی ذیل بترتیب : فتح مقصود ــ نظر علی کندی ــ هشنه ــ خوش آباد مسجد محله سی ــ آقایارلو ــ یوزباشی قلعــه سی ــ پیرجوار ــ پیرزاده ــ قلعه ــ قاضی کندی ــ گودلر ــ صالح قشلاقی و ولی آباد اطلاق میگردد .پیله رود با داشتن حدود ۲۰ کیلومتر مرز مشترک ٬ همجواری با جمهوری آذربایجان را دارد کــه روستای ییلاقی فتح مقصود در چند صد متری مرز و جاده پاتران قرار گرفته است.

رودخانه هیرمند تنها شریان آبرسان به این منطقه از کوه های بابا یغما در مناطق مرکزی افغانستان و در فاصله حدود هزار کیلومتری از مرز ایران سرچشمه می گیرد و آب حیات بخش را پس از آبرسانی به چند صد روستا و پارچه آبادی به مرز ایران و افغانستان می رساند. رودباران هرات از روزگاران بسیار قدیم در این خطه باستان جریان داشته و به سان شاهرگ های حیات بخش جسم فیاض این ولایت تر و تازه نگه داشته اند ، که هریرود به عنوان شاهرگ اصلی شایان توصیف افزون است .

شهر اژیه از توابع شهرستان اصفهان واقع در بخش جلگه در فاصله 75 کیلومتری شرق اصفهان و در مرکز منطقه حاصلخیز رودشتین فی مابین پنج مرکز بخش جلگه، کوهپایه، بن رود، جرقویه علیا و جرقویه سفلی بر روی مدارهای 45/22/52طول شرقی و 30/26/32عرض شمالی در ارتفاع 1480متری سطح دریا قرار دارد. مجموعه روستاهای پیله رود از توابع استان اردبیل و شهرستان نمین و زیر مجموعه ای از بخش مرکزی (بخش ۳ نمین)می باشد که فاصله اش تا مرکز استان ۵۲ کیلومتر و با مرکز شهرستان در حدود ۳۵ کیلومتر می باشد که دو شهر نمین و عنبران سفلی در سمت شرقی پیله رود قـــــرار گرفته اند.منطقه پیله رود از شمال به کشور جمهوری آذربایجان و جنوبـاً به روستـا های کلندرق علیا ٬کلندرق سفلی و روستای علی کمر و شرقـاً به اراضی روستاهای عنبران علیـا و قشلاق (پیله زیر) و غربـاً به روستاهای دلیکلی داش ٬خواجه بلاغی٬ بویاغچلو وسرخانلومنتهـــی میگردد که در دوره های قدیم بیشتر این روستاها نیز به پیله رود تابعیت داشته اند.

درافسانه ی مردم محلی نقل می شود که درزمان قدیم در این منطقه پهلوان و سرداری که بر این قلمرو حاکم بوده و در جایی بنام ” قلعه زنگی” که مشرف بر رودخانه است سکونت داشته است که فردی باهیکلی تنومند وصورتـــی چاق٬ پلک و ابروانی ضخیم و با چشمانی درشت بوده بطوریکه پیله چشمان و ابروانش (افتادگی و ورم پوست بالای چشم و پلک بالایی که مژه آن زیاد بوده )سنگینی کرده وبصورتش می ریخته که آنها را به وسیله گیره هایی بالا نگه میداشته وچون بر همه روستاهای اطراف پیله رود صدارت داشته با اشاره به ظاهر وی منطقه سکونتش را بدین نام خوانده اند که در لغت نامه هم پیله بمعنی چشم و پلک چشم آمده است .

در اوایل حال به معلمی زبان فرانسه اشتغال ورزید و سپس با جمعی از دوستان به قصد نشر افکار آزادی خواهی روزنامه ای تأسیس کرد و دولت اطریش آن را توقیف کرد. که جزئیات آن در کتاب اجزاء ساختمان تعریف همین نگارنده آمده است و در اینجا فقط به این مطلب اشاره می شود که بزرگی بزرگترین دانه شن و ماسه در سازه ها مختلف متفاوت است مثلا برای بتن ریزی های حجیم مانند بتن سدها و پایه های بزرگ پی حتی دانه هایی که با بزرگی 25 سانتی متر را هم انتخاب می نمایند و برای پی سازی در ساختمانهای بتنی می توان از دانه هائی حداکثر با بزرگی 5/2 سانتی متر استفاده نمود و برای تیرهای اصلی ساختمان های بتنی بزرگی دانه تا 8/0 سانتیمتر است به هر حال بزرگی دانه نباید طوری باشد که در بتن ناهماهنگی به وجود بیاورد برای این منظور عدد تقریبی زیر را تعیین نموده و می گویند بزرگترین دانه شن نباید از 2/1 کوچکترین قطعه بزرگتر باشد البته این بدان معنی نیست که اگر بخواهیم مثلا سدی به طول 200 متر و عرض 16 متر بسازیم می توانیم از سنگهایی به بزرگی 4 متر استفاده نماییم زیرا در اولین برخورد می توانیم حس کنیم استفاده از چنین سنگی در بتن موجب ناهمگنی و متلاشی شدن آن خواهد گردید و این سنگ مانند یک گره در چوب در سازه خواهد کرد.

این رود با طولی در حدود ۱،۱۶۵ کیلومتر، پس از رود راین، طولانیترین جریان آب را با بیشترین تردد کشتی در آلمان دارد. در ساحه تقریبا ۱۵۰ الی ۱۷۰ کیلومتر که از منطقه کهسان تا دهنه ذوالفقار را در بر میگیرد مجرای رود از نگاه توپوگرافی و طبقات الارضی در اراضی بسیار مختلف و متنوع به وجود آمده است . به گزارش ایرنا، سیدمحمد پژمان روز چهارشنبه در بازید از اثر باستانی ارگ نادری شیروان گفت: باید نوع نگاه به ابنیه تاریخی تغییر یابد زیراکه با برنامه ریزی مناسب می توان از ظرفیت این بناها در اشتغالزایی و توسعه گردشگری استفاده کرد.

آبادی کرکبود مانند دیگر جاهای طالقان زیبا و دیدنی است، از زیبایی های روستای کرکبود میتوان به رودخانه جاری در کنار روستا اشاره کرد. «اوتم سینها» کارشناس مسائل سیاسی در دانشگاه مطالعات دفاعی هند، لغو معاهده سند را عملی و مطلوب ندانست و اظهار کرد گزینه عملی در چارچوب توافق استفاده بیشتر از آب رودخانههای غربی است . میتوانید با خیال راحت لباسها را بکنید و از آبتنی در هوای عالی اینجا لذت ببرید، چون اینجا کاملاً در انحصار شماست. این رود در واقع از جمله رودهای بزرگ حوزه آمو محسوب میشود که در بین سفید کوه و سیاه کوه از شرق به غرب جریان دارد به طوری که از منبع الی کهسان هری تقریبا ۵۶۰ کیلومتر فاصله را موازی با سفید کوه و سیاه کوه میپیماید و از منطقه کهسان به بعد رود مذکور استقامت شمال را گرفته و در حدود ۹۵ کیلومتر فاصله را تا دهنه ذوالفقار طی میکند .

آصفی اظهار کرد: مسیر مذکور بسیار عمیق و در بالادست پارک علیکله و در قسمت شرقی است و جایی است که امکان استقرار خانوادهها هم کم است و خانوادهها از ورود به آب منع میشوند. در لغت نامه ها اشاراتی شده به “پیله”بمعنی (صحرا و زمینی خشک و وسیع که در میان دو آب واقع شده باشد یعنی دو طرف آن دو رودخانه رفته باشد یا یک رودخانه دو شاخ شود و آن زمین را در میان در آیـــــــد.) (بحالت جزیره در آید)با توجه به کوهستانی بودن منطقه و وجود دره های زیاد دراطراف٬رودخانه هایی شکل گرفته ولی همه آنها بدون آب بوده ویا اینکه فقط آبهای فصلی در آنها جاری هستند و تنها رود خانـــــه بزرگ و قابل قبول رودخانه ای است که از وسط روستاها میگذرد و از کوههای اوچ دره و هفت چشمه سـرچشمه و تا رودخانه قره سو در نزدیکی اردبیل پیش میرود که آنهم در سالهای گذشته کمترین آب در فصول سال را داشته .در مواردی “پیله” بمعنی گیل دیک (نام محلی وعام گلی است) آمده است .

بزرگترین زلزله تاریخ این کشور زلزله ای با بزرگی ۵٫۵ ریشتر بوده است که آن هم یک قرن پیش اتفاق افتاده است. نمین – سولمازپورنعمت – خبرنگار همشهری :پیله رود منطقه ای است باوضعیت توپوگرافی کوهستانی واقع در حاشیه غربی دریای خزر است. ابتدا دو شاخه آمل و سرجنگل در واقع هریرود را تشکیل میدهند ، در ارتفاع تقریبا ۴۰۰۰ متر ، از دامنه غربی کوه بابا سرچشمه میگیرند .

از حصص غربی سیاه کوه و ارتفاعات ۳۰۰۰ متری در تولک و فرسی سرچشمه گرفته و دارای دوشاخه عمده است که یک شاخه آن از دره هنوت و شاخه دیگر آن از دوزخ دره فرسی آب میگیرد . در طی این مسیر دقت کنید که در دو محل به سه راهی جاده میرسید که اگه بخواهید مسیر ساحلی رو انتخاب کنید باید مسیر سمت راست رو انتخاب کنید، چون مسیر سمت چپ شما را از رودخانه دور میکنه و به جاده سامان میبره. پس گرسیوز را برای آشتی به نزد رستم و سیاووش میفرستد. مناطق بکر جنگلی در شمال کم نیست و برای بازدید از بهترینها، لازم است که از قبل با موارد چشمگیر آن، آشنا باشید.

این شهر با جمعیت 4500 نفر در بخش جلگه شهرستان اصفهان قرار دارد. وِلِه: کنار جاده چالوس و در همسایگی ده گچسر قرار دارد. گچسر: این ده همانطور که از اسم آن پیداست، روی معدن گچ قرار دارد و حدود ۷۵ کیلومتری کرج قرار دارد. این ده هم در مسیر جاده آزاد بر و کنار رودخانه واقع شده است. در وادی هرات و دشتهای غوریان سرعت آن بسیار کم شده و خم و پیچها و جزیره های کوچکی در مسیر آن تشکیل میشود و زمانی که از شمال غوریان میگذرد خط سیر این رود به سوی شمال غرب امتداد یافته و در میان دشتهای ریگی و سنگچلزار غوریان جریان میابد .هریرود در منطقه کهسان از سطح بحر در حدود ۷۴۰ متر ارتفاع دارد .

اژیه در اصل ((ژی )) به معنای تالاب آبگیر و زمین گود بوده و معرب آن جی میباشد که هنوز در زبان محلی مردم شرق اصفهان باهر دو نام ( ژی ، جی ) تلفظ میشود و در کتب تاریخی و لغت نامه دهخدا به مناسبتهای مختلف از جی زیاد نام برده شده است. همشهری از مشکلات منطقه ای در نمین گزارش می دهد . برخی از اهالی نیز که از اجداد خود شنیده اند بر این باورند که گذشتگانشان در کنار این رود خانــه بخاطر وجود آب مسکن گزیده و بدلیل اینکه منطقه ای جنگلی و پر از درختان توت بوده است به پرورش کرم ابریشم اشتغال داشته و از این طریق امرار معاش مینموده اند وبهمان خاطـــــر به این منـــطقه پیله رود گفته میشود .

این میدان محل تقاطع چهار خیابان اصلی فشم است و به دلیل وجود بازارها و فروشگاههای متعدد در اطراف آن، یکی از پر ازدحامترین و پر رفتوآمدترین نواحی فشم محسوب میشود. اژیه بر سر چهار راه ارتباطی مراکز بخش و نقاط شهری، روستائی شرق اصفهان واقع شده است و از همین لحاظ رفت و آمد از سایر نقاط به این شهر بسیار سهل و آسان صورت میگیرد. قسمتی از ویلات رود است که نزدیک پیست اسکی قرار گرفته و در گذشته، معادن زغالسنگ بسیار فعال بود، به طوری که کارکنان، خانه سازمانی، اداره بهداشت، درمانگاه، مسجد، حمام و سرویس رفت و آمد داشتند.

این پارک یکی از بزرگترین پارک های آبی سرپوشیده خاورمیانه است و امکانات و تفریحات متعددی دارد و کمتر کسی می تواند بی توجه از کنار آن بگذرد. در این زمان فرد احساس سوزش در عضلاتش می کند، به سختی نفس می کشد و خشکی نفس را احساس می کند. طول هریرود ۸۵۰ کیلومتر سنجش شده که در حدود ۵۰۰ کیلومتر میدانهای زراعتی هرات را آبیاری میکند . در قریه دهنه ذوالفقار از مربوطات حاکم نشین گلران هرات که ارتفاع رود از سطح بحر ۵۰۰ متر است .مسیر رود مزبور خط سرحدی و مرز سیاسی بین المللی افغانستان و ایران را تشکیل میدهد .

دیدگاهتان را بنویسید