حقایق جالب در مورد ملکه الیزابت انگلستان

منصوری، جمشید، (1364)، تالاب هامون پناهگاه حیاتوحش هامون، تهران: سازمان حفاظت محیطزیست. به گفته معصومه ابتکار، رئیس سازمان محیط زیست ایران، برخی از مراحل در نظر گرفته برای احیای دریاچه هامون، از جمله خراب کردن آب بندهای در مرز ایران و افغانستان، می تواند 20 میلیون متر مکعب آب را برای ورود به هامون آزاد کند. برنامه محیط زیست سازمان ملل نیز در حال حاضر برای بازسازی هامون با ایران و افغانستان همکاری دارد.

در نشستی که اخیرا در شورای آتلانتیک برگزار شد، بر مشارکت بین المللی برای کمک به حل این چالش زیست محیطی و افزایش آگاهی عمومی درباره تاثیرات مخرب تغییرات زیست محیطی منطقه تاکید شده است. یک گام مثبت همین اواخر و زمانی برداشته شد که یونسکو یکی از تالاب های هامون را در فهرست ذخیره گاه های بین المللی ثبت کرد. در نشست اخیر شورای آتلانتیک فیلم مستندی با عنوان “روزگاری هامون” به نمایش درآمد که چگونگی تغییرات این منطقه را به تصویر کشیده است. جالب این که تمام دولت های افغانستان، پیش و پس از طالبان، و تمام دولت های ایران، پیش و پس از انقلاب اسلامی 1357، رویکرد تقریبا مشابه خود را در این باره حفظ کرده و آن چه برایشان اهمیت دارد “سهم آنان از آب رودخانه هیرمند” است.

آنها بر اساس یک زمانبندی تعیینشده در طول این هزار سال حقابه محلههای مختلفی برای باغستان قزوین تعریف کرده و آب خود را دریافت میکنند که به اصطلاح به آن «شیرین آب» میگویند که از نیمه دوم اسفند شروع و تا نیمه دوم خرداد آبیاری باغها انجام میشود. نفس های هامون در حالی به شماره افتاده که خشک شدن این دریاچه ضربه اقتصادی سختی را به منطقه خواهد زد و کاهش اشتغال، تشدید فقر و قاچاق بیشتر مواد مخدر را در پی خواهد داشت. خاورميانه و آسياي ميانه در زمره مناطق خشک و کم آب در جهان به شمار ميروند.

طالقان یکی از زیباترین مناطق گردشگری اطراف تهران است که حدود 120 کیلومتر با این شهر فاصله دارد. رودخانه ارس در سال ۱۸۱۳ میلادی در پی عهدنامه ترکمنچای به عنوان مرز ایران و امپراطوری روسیه برگزیده شد و تمامی مناطق شمال این رود از ایران جدا و به خاک روسیه افزوده شد. ساخت این پل در سال 1337 آغاز شده و یک سال بعد در زمان حکومت محمدرضا شاه پهلوی به اتمام رسید. وحیدی در گفتگو اختصاصی با خبرنگار صداوسیما بعد از بازدید از تالاب بین المللی هامون گفت: در هامون سابوری هیچگونه خاکریزی وجود ندارد و آب به سمت ایران در حال حرکت است.

هر دو کشور ایران و افغانستان برای مقابله با این بحران به حمایت های بین المللی نیاز دارند. اما در نتیجه خشکسالی و مدیریت نامناسب آب، در هر دو طرف (ایران و افغانستان)، این دریاچه ها در آستانه نابودی کامل قرار دارند. يك قطره آب بزرگتر، نه دو قطره آب» تاثير اين شهود عارفانه آندرهتاركوفسكي بر من آنچنان بود كه به ترديد كفرآميز كه هر روز مرا از هريرود دورتر و بيگانهتر ميكرد، پايان داده و نوستالوژيايي بازگشت به هريرود را كه «خويشترين» خويشتنم است، پس از سالها در دلم آواز داد، زيرا بر اساس هستيشناختي كه در اين فيلم مطرح ميگردد، آب، وحدت ذاتي دارد، آب يگانه است، ما در جهان آبداريم و آبها نداريم؛ هستيِ آب، هستيِ تشكيكي است.

بايد اين شرك پليدي را كه نسبت به هريرود مدتي در روحم رخنه كرده بود و همچون مرض خورهاي كم كم مرا نابود ميكرد، با آب زلال عشق و ايمان شستشو داده و دو باره به همان معصوميت كودكانهام برگردم، به آغوش هريرود كه يگانه و «لاشريكله» است و در جهان جز او «رودخانه»اي وجود ندارد. سفیدرود یا سپیدرود با طولی حدود ۶۰۰ تا ۷۸۰ کیلومتر، دومین رود بلند داخلی ایران پس از رود کارون محسوب میشد که از بههمپیوستن دو رود «شاهرود» و «قزل اوزن» در شهر منجیل شکل میگیرد. اما بازار تجریش را میتوان یکی از جاهای دیدنی تهران داسنت که گردشگری ترین نقطهی تجاری این شهر نیز محسوب میشود.

دو سه سالی هست که کم شده اما امسال کامل خشک شد.» میگویم اگر این وضع ادامه پیدا کند، چکار میکنید؟ به گزارش خبرگزاری صداوسیمای مرکز سیستان و بلوچستان،، مدیرکل دفتر رودخانههای مرزی و منابع آب مشترک وزارت نیرو گفت: پیرو جلسهای که با حضور دو هیئت از مسئولان ایران و افغانستان برای پیشبرد موضوع حق آبه هیرمند در بهمن امسال برگزار شد، حالا کار ۲۰ روزه نقشه برداری روی این رودخانه به اتمام رسیده است. در طول این دو فصل، محیط اطراف آبشار بسیار زیبا و سرسبز است.

کالیمور (به طول 500 کیلومتر)، کالشور (به طول 250 کیلومتر)، حبله رود، دامغان و موجین. بخش هایی از این رودخانه نیز به دلیل بی توجهی هایی که در طول سال ها به آن شده، تبدیل به نیزار گشته است و آلودگی اطراف رودخانه روز به روز چهره اش را تغییر می دهد. هریرود تنها شادی نیست، غصه و اندوه نیز هست، هريرود در حقيقت اشک تلخی است که از چشم آسمان «کوهسارجان» بر تنخاكي زمین جاری است، اين تلخي را ميتوان در دود تلخ «خشخاشهايي» پيدا كرد كه از هريرود هستي گرفتهاند.

کلمه پنجاب به معنی “سرزمین پنج رودخانه” و پنج رودخانه شامل جهلم، چناب، راوی، بیاس و رود ستلج هستند که همه آن ها در نهایت به سند جاری می گردند. همانگونه كه براي اوليس، جهان در ايتاكا خلاصه ميشد، اكنون همه آبهاي جهان براي من معناي هريرود دارند. حس کردم هرویرد تنها رود خانهای جهان نیست، رود خانههای بسياري در دنيا وجو دارند. 8. نژاد، ژنتیک و رابطه فامیلی: عرض جغرافیایی، عامل مؤثری در شیوع اماس است و بهاحتمال، تفاوتهای نژادی نیز در توزیع جغرافیایی بیماری تأثیر دارند.

که در رابطه فوق،n تعداد مشاهدات سری ،xj و xk به ترتیب داده­های jام و kام سری هستند. تالاب های هامون که از آب رودخانه هیرمند تغذیه می شوند، روزگاری بزرگترین پوشش گیاهی و تنوع جانوری در سیستان را پشتیبانی می کردند. خشک شدن هامون همچنین به سبب بادهای 120 روزه سیستان سلامت عمومی منطقه را شدیدا به خطر می اندازد. مشارکت مردم منطقه و افزایش آگاهی عمومی درباره اهمیت حفظ اکوسیستم منطقه شاید گام های به مراتب مهمتری باشند که باید هرچه سریعتر برداشته شود. پس از گذشت سالها رود خانههایي دیگري را دیدم، و از دریاچهها و از اقیانوسهای با خبر شدم که در گوشه و کنار جهان و جود دارند، کم کم نیروی شرک در دلم بیدار گشت، مشرك شدم، کافر و به هریرود كفر ورزیدم.

منیره کرباسچی، در گفت گو و با خبرنگار خبرآنلاین با اشاره به عدم بهره برداری از طرح کوهرنگ۳ اظهار داشت: طبق شواهد، قرار بود در ابتدا طرح کوهرنگ ۳ به بهرهبرداری برسد و سپس آب به یزد منتقل شود تا کمبود آب در زایندهرود ایجاد نشود اما هنوز پس از گذشت بیش از ۲۰ سال، تنها تونل این طرح تکمیل شدهاست و پیشرفت سد آن هنوز به ۵۰ درصد هم نرسیدهاست! وزیر کشور در مصاحبه با خبرنگاران در فرودگاه زابل گفت: با دیپلماسی، پیگیر حق آبه رودخانه هیرمند هستیم و امیدواریم به نتیجه برسد.

دیدگاهتان را بنویسید