جنگ – ویکی فقه

علاوه بر آن سرتیپ بختیاری «بر اساس آمارهای دقیق تهیه شده توسط بنیاد شهید کشور» گفته بود استان اصفهان با ۲۲۶۲۶ نفر رتبه اول را در زمینه تقدیم شهید دارد که با توجه به جمعیت آن زمان استان از هر ۱۴۶ نفر اصفهانی یک نفر در جنگ شهید شدهاند. بر اساس آمارها اروپا در سال ۲۰۲۰ حدود ۶۰ درصد حاملهای انرژی خود را از طریق روسیه تأمین میکرد. اروپا هم برای همین موضوع به دنبال راهی برای تأمین انرژیهای جدید میگردد. رئیس هیئت روسیه در مذاکرات با اوکراین روز جمعه اعلام کرد که مواضع دو کشور در مورد وضعیت بیطرفی اوکراین به هم نزدیکتر شده و در موضوع غیرنظامی کردن اوکراین نیز پیشرفتهایی حاصل شده است.

روسیه در نامهای به مجمع عمومی و شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره حمله روز دوشنبه اوکراین به جمهوری دونتسک، اطلاع رسانی کرد.در این نامه توضیح داده شد موشک مجهز به کلاهک خوشهای در منطقه مسکونی دونتسک و در محدوده تحت تسلط مقامات اوکراینی فرود آمد که به کشته شدن بیش از بیست نفر و زخمی شدن بیش از چهل نفر منجر شد. علاوه بر این، باید یادآور شد که به هم خوردن هر توازن قوایى منجر به جنگ نمىشود. اسلام براى جلوگيرى از جنگ، كه ضايعات روحى، روانى، جانى و مالى فراوانى به همراه دارد، به مسلمانان سفارش مى كند كه آنچنان قوى و نيرومند باشند تا دشمن خيال حمله به آنها را هم نداشته باشد، و در عين حال عزّت و آبرو و اعتبار آنان حفظ شود.

۵- تهدیدهای سخت، محسوس و همراه با واکنش برانگیختن است، در حالی که تهدیدهای نرم به دلیل ماهیت غیر عینی و محسوس آن، اغلب فاقد عکسالعمل است. آنچه محل مناقشه است، مورد دوم یعنی تفویض تصمیم گیری در مورد دخالت یا عدم دخالت در امور داخلی کشورها به رای این شوراست. جنگ نرم به هر گونه اقدام روانی و تبلیغاتی گفته میشود که هدف آن جامعه یا گروه است و عمده تفاوت آن با جنگ سخت (نظامی)، عدم درگیری و استفاده از سلاحهای نظامی میباشد، زیرا در جنگ نرم از سلاحهای تبلیغاتی، اعتقادی استفاده میشود.

يعنى مسلمانان از نظر امكانات نظامى و دفاعى در سطحى از آمادگى باشند كه ابهت و هيبت لشكر اسلام در دل دشمن ايجاد رعب و وحشت كند، به گونه اى كه حتّى فكر حمله به كشور اسلامى را از سر بيرون كند. امّا پيامبر(صلى الله عليه وآله) آنها را دعوت به صبر كرد، تا اين كه مسلمانان مجبور به هجرت شدند. جايگاه بسيارى از انسانها در بهشت خواهد بود، ولى همه بهشتيان اين سعادت را ندارند كه در كنار پيامبر بزرگوار اسلام(صلى الله عليه وآله) باشند، امّا كمك كردن و يارى رساندن به مظلوم، و گرفتن حق او از ظالم، به قدرى مهم است كه انسان را در بهشت همنشين پيامبر(صلى الله عليه وآله) مى كند.

آنها صريحاً مى گويند: «ما در جايى سرمايه گذارى مى كنيم كه منافعى داشته باشيم، اگر در بوسنى و هرزگوين صدها هزار نفر كشته شوند براى ما مهم نيست، زيرا منافعى در آن منطقه نداريم! سوّمين نكته كه در حقيقت ثمره نكات سابق و مهم ترين نكته است، ارهاب و ترسانيدن دشمن است. هرچند این شورا در برخی موارد اصول عادلانه بودن جنگ ها را با سیاسی کاری ها و بده بستان های پشت پرده نادیده گرفته است، اما در تاریخ، مواردی نیز حاکی از عزم مثبت و بشردوستانه ی این شورا برای جلوگیری از پیشآمد فجایع انسانی داشته است که از این دست می توان به مورد مداخله در کزوو، ساحل عاج، سیرالئون و .

همچنین از آنجایی که جنگ، یک امر پیشبینی ناپذیر در محدوده ی روابط بین کشورها و پرمخاطره ترین راه برای پیگیری مطالبات است، باید آخرین گزینه ی سریع و ممکن برای اجرای عدالت در یک کشور باشد. 1ـ علل سیاسى جنگ: برخى عقیده دارند، هر گاه سیاست توانایى خود را در حل و فصل اختلافات از دست بدهد، جنگ آخرین وسیلهاى است که براى دستیابى به اهداف سیاسى مورد استفاده قرار مىگیرد. پس چگونه برخى از دولتهاى اسلامى دست دوستى به سوى اين دولت غاصب دراز كرده اند؟

2. دومين آيه اى كه دلالت بر ادّعاى ما دارد، و به اعتقاد برخى از مفسّران اوّلين آيه اى است كه در مورد جهاد دفاعى نازل شده،(2) آيه شريفه 190 سوره بقره است. تعبير به «قوّه» كه در آيه شريفه آمده، مفهوم بسيار وسيع و گسترده اى دارد. اين آيه شريفه صراحت در جنگ دفاعى دارد، و به مظلومين اجازه مى دهد در مقابل ظلم ظالمين از خود دفاع كنند. خلاصه اين كه يكى از اهداف جنگ از منظر قرآن، دفاع از كيان اسلام و مسلمين است. خداوند متعال در اين آيه شريفه ما را موظّف ساخته كه براى دفاع از كيان اسلام و مسلمين از تمام قوا استفاده كنيم.

خلاصه اين كه طبق آيه شريفه 75 سوره نساء، مى توان براى حمايت از مظلومان و نجات آنان از ظلم و ستم بيدادگران با ظالمان جنگيد. در مدينه خداوند به مسلمانانى كه مورد ظلم و ستم قرار گرفته بودند اجازه داد از خود دفاع كنند. در واقع در دیدگاه الهى، جنگ براى برداشتن عضو فاسدى از پیکره اجتماع، یا به منظور نابود کردن عقایدى که حیات مادى و معنوى انسانهاى دیگر را تهدید مىکند و یا براى نجات تعدادى از انسانهایى که در بند ظلم و ستم هستند، صورت مىگیرد. تعریف از جنگ، در این مقاله، ترکیبى از تعاریف فوق است؛ بهگونهاى که شامل عناصرى چون خشونت اعلا، بهکارگیرى از نیروهاى مسلح، خشونت سازمان یافته و وقوع آن بین دو یا چند کشور مىگردد.

فنلاند که تنها در سال ۱۹۱۹ و پس از پایان جنگ جهانی اول به عنوان یک جمهوری دارای رییس جمهور به استقلال دست یافته بود در موقعیت پیچیده ای گرفتار شده بود؛ بین جامعه ملل و اتحاد جماهیر شوروی. در واقع ادراک را از افراد میگیرند و آنها را دست آویز خود برای رسیدن به هدف میکنند، بدون اینکه خود وارد میدان شوند. ابتدا افراد را وارد یک جریان فکری کرده و سپس سعی میکنند با تشویق و امتیازدهی آنها را به سوی تیم دشمن جذب کنند.

روسیه از سه جهت در داخل این کشور قصد پیشروی دارد از شمال به سمت پایتخت آن کییف، از شرق با تمرکز بر محاصره خارکیف و ماریوپل و از جنوب؛ جایی که واحدهای روسی با تصرف خرسون، از رودخانه دنیپر در دو نقطه عبور کرده و اکنون در امتداد دو طرف آن پیشروی میکنند. اگرچه دولت این بدهی را در اختیار دارد اما با تحریم و جنگ ارزش روبل در برابر دلار کاهش پیدا میکند و هزینههای جنگ مانند بنزین، شعلههای تورم ۸.۷ درصدی این کشور را مشتعل میکند. اگر در برابر حملات در جنگ شناختی مقاوم باشید خوشبختانه از حملات دیگر نیز آسیبی نخواهید دید، چرا که از هوش و آگاهی کافی برخوردار هستید.

اگر حس میکنید که از این جنگ آسیبی به شما نمیرسد کاملا در اشتباه هستید. بمباران زرده که در روز ۳۱ تیر ۱۳۶۷، پس از آنکه قطعنامه ۵۹۸ مورد پذیرش حکومت جمهوری اسلامی ایران قرار گرفتهبود، روستای زرده از طرف ارتش بعث عراق هدف حملات شیمیایی قرار گرفت. دولت قدرت دارد، سپاه قدرت دارد، ارتش قدرت دارد، بسیج قدرت دارد، اینهایى که قدرت دارند حفظ جهات انسانیت را، جهات اسلامیت را بیشتر از دیگران بکنند. به این ترتیب با سوق دادن دیگران به سوی دشمن نیز نامحسوس قدرت دشمن را افزایش داده و نیروی های خودی را تضعیف کرده است.

حقوق دانان در مورد ماهیت جنگ آرای مختلفی ابراز کرده اند. در این شیوه از جنگیدن بود که نظام اسلامی با تأسی از آموزههای خاص دینی، شیعی خود و با الهام گرفتن از فرهنگ علوی و عاشورایی و همچنین جایگاه و نقش با عظمت ولایت مطلقه فقیه، توانست ماهیت جنگ را تغییر دهد. کسانی که در راه جنگ شناختی با دشمن (Cognitive warfare) کشته میشوند: در این جنگ کسی نمیمیرد در واقع جهت و گرایشش تغییر میکند.

اما از بین رفتن در جنگ شناختی به منزله این است که فرد ابتدا گرایشش به سوی دشمن کشیده شده است. جنگ شناختی چه زمانی شروع می شود؟ همزمان هر ملوان یا خلبان بریتانیایی که در سواحل ایرلند دستگیر می شد به کمپ زندانیان جنگی برده می شد در حالی که ملوانان و خلبان های متحدین در آنسوی کمپ نگهداری می شدند. یکی از اهداف اولیه این نوع حملات , ایجاد رعب و وحشت در میان فرماندهان طرف مقابل و از هم گسیختگی سازمانی به منظور انهدام ماشین جنگی آنان است . از طرفی اگر جنگی صورت گرفت، باید طرف متخاصم که داعیه ی جنگی عادلانه دارد، امید چشمگیری بر موفقیت خود در جنگ علیه دولت نامشروع داشته باشد.

چه در غیر این صورت، تنها شرایط برای مردم رنج دیده بیش از پیش ناگوار می شود؛ آنها علاوه بر تحمل نقض سیستماتیک حقوقشان، باید طعم تلخ مصائب جنگ را نیز بچشند و پس از موفقیت دولت نامشروعشان در جنگ، احتمالاً شرایط امنیتی فوق العاده تر از قبل برای سرکوب و نقض حقوقشان از جانب حاکمیت مغرور از پیروزی، به وجود خواهد آمد. تقریبا 2100 سال قبل هان وو امپراطور چین، آقای جانگ چیان را به حیث سفیر خویش به مزار شریف فرستاد، تا با یوئهژیها ( که یکی از اقوام آن بعدها امپراتوری کاشانیان را تأسیس کردند و مزار شریف پایتخت آن بوده است) اتحاد صورت گیرد و دست راست امپراتوری هون قطع شود.

دیدگاهتان را بنویسید