جنگ های هیبریدی؛ شیوه جنگ نوین

در بررسی عوامل شکست عراق در دستیابی به اهداف اعلام شدهاش، علاوه بر ایمان و اعتقاد رزمندگان ایرانی، عوامل دیگر از قبیل ناامیدی حامیان صدام از سقوط جمهوری اسلامی ، مردمی شدن جنگ و سرانجام پذیرش قطعنامه 598 از جانب ایران نیز بی تأثیر نبود. «دینوری» می گوید: معاویه سپاهی را به فرماندهی «عبدالله بن عامر بن کریز» به سوی «انبار» فرستاد تا از آنجا به سوی مدائن پیشروی کند. حسین بن محمدتقی نوری، مستدرک الوسائل و مستنبط المسائل، قم ۱۴۰۷ـ ۱۴۰۸. محمدبن احمد خطیب شربینی، مغنی المحتاج الی معرفه معانی الفاظ المنهاج، مع تعلیقات جوبلی بن ابراهیم شافعی، بیروت: دارالفکر.

God Of War برای کامپیوتر – همانطور که میدانید بازی خدای جنگ یکی از محبوب ترین بازی های کنسول پلی استیشن میباشد اما کسانی که کنسول پلی استیشن ندارند مانعی برای آن هاست که این بازی مهیج را تجربه نکنند. امروز گیم نکست قصد دارد تا به شما طریقه اجرای بازی خدای جنگ را در کامپیوتر شخصی خودتان آموزش دهد. به پایان مقاله امروزمان با عنوان بازی های جنگ جهانی کامپیوتر نیز فرا رسیدیم و امیدواریم از خواندن مقاله امروزمان نیز نهایت لذت را برده باشید.

بر همین اساس اگر بگوییم این عنوان جزو برترین بازی های استراتژیک جنگ جهانی دوم برای کامپیوتر است پربیراه نگفتهایم. مرحله سوم: سپس از لینک زیر بازی خدای جنگ را دانلود فرمایید. 8- پاره حقيقتگويي: گاهي خبر يا سخني مطرح مي شود كه از نظر منبع، محتواي پيام، مجموعه اي به هم پيوسته و مرتب است كه اگر بخشي از آن نقل و بخشي نقل نشود، جهت و نتيجه پيام منحرف خواهد شد. هدف این بودکه هرگونه برخورد با ایران، در عرصه بینالمللی، اقدامی در جهت بازگرداندن ثبات و آرامش به منطقه ومطابق خواست جامعه جهانی جلوه کرده و توجیه پذیر باشد.

واقعیت این است که انقلاب اسلامی تنها سبب از بین بردن «جزیره ثبات غرب» در منطقه نشده بود، بلکه تمامی الگوها و هنجارهای مورد نظر غرب در خاورمیانه و خلیج فارس را بر هم زده بود. اقتصادنیوز: استفان والت، استاد روابط بینالملل دانشگاه هاروارد و ستوننویس فارنپالیسی، سردرگمی غرب در واکنش به بحران روسیه و اوکراین را «خوابگردی غرب به سوی جنگ بزرگ» توصیف میکند و مینویسد: من نمیفهمم رهبران غربی چگونه فکر میکنند که میتوانند این بحران را بدون دادن بخشی از آنچه روسیه در مورد این موضوع اصلی میخواهد، حل کنند. آنچه مدل هیبریدی تنش را از سایر مدل ها مجزا می کند، شیوه ای است که از طریق این مدل خطوط بین جنگ و صلح را مبهم می کند.

از جمله موارد استفاده از این جنگ الکترونیک ها ، ایجاد اختلال در نبردهای شبکه مهر است. رادار ها تلاش میکنن با تغییر فرکانش و یا طول موج خود در هنگام جنگ الکترونیک اثر ان را کاهش دهد این تاکتیک است که از دهه 1970 وارد عرصه نبردش ولی سامانه های جنگ الکترونیک موفق شدند به سرعت توان ایجاد طول موج باندهای مخااف را داشته باشند. بلندمدت: تضعیف نظام جمهوری اسلامی جهت قبول تغییر سیاست کلان خود از جمله جدا کردن دین از حکومت داری.

حضرت اميرالمؤمنين على عليهالسلام به رعايت اصول انسانى در جنگ تأكيد مىفرمود كه از جمله آن، پرهيز از آزار زنان است. روزنامهها و رسانههای ارتباط جمعی امریکا و اروپا مملو از مقالات و گزارشهایی بود که در آنها، به اهداف و نقشههای مقامات عراقی در به راه انداختن جنگ و علت حمایت کشورهای غرب و شرق از آنها اشاره شده بود. عامل اخیر چنان در جنگ جهانی دوم مؤثر بود که نبرد میان کشورهای درگیر، به شکل بی سابقهای، عموم مردم را به قلمرو جنگ کشاند، به طوری که در پایان جنگ جهانی دوم تعداد کشته شدگان نظامی و غیرنظامی تقریباً با هم برابری میکند.

هدف این بود که نگذارند نهضت امام خمینی (ره) به عامل تأثیرگذار در تعیین نظم استراتژیک جهان تبدیل شود. هنگامی که جنگ به پایان رسید، تنها مطالبات نقدی 6 کشور عضو این شورا از عراق، از مرز 80 میلیارد دلار گذشته بود. دولت عراق در 1358ش. حدود 12 میلیارد دلار صرف خرید تسلیحات کرد، امّا در 1361 توانست در خرید جنگافزار از عربستان سعودی سبقت گیرد و در 1363 ش. این رقم در مورد چین نیز به 7% یعنی به بیش از یک میلیارد و ششصد میلیون دلار بالغ میشد. مثل زمان ابتدای انقلاب که اگر در خانه کسی عکس شاه بود، بهعنوان شاهدوست مورد حمله قرار میگرفت و مرگ بر ساواکی میگفتند، درصورتیکه ممکن بود بر حسب علاقه به شاه در خانه عکس شاه را میزده است.

فرانسه، شوروی، انگلستان و چین درصدر صادر کنندگان اسلحه مورد نیاز عراق قرار داشتند، آلمان تأمین کننده عمده جنگ افزارهای شیمیایی عراق بود و دولتهای عرب حوزه خلیج فارس تأمین کننده عمده نیازهای نفتی، مالی و ترابری عراق بودند. امریکا به رغم نظام و سیستم اطلاعاتیاش، همچنین حضور طولانی مدت در جامعه ایران، فاقد اطلاعات واقعی بود و توان تبیین صحیح این اطلاعات را نیز نداشت. گرچه در این مدت تحولات زیادی رخ داده، اما به طور قطع آن چه امریکاییها از آن هراس داشتند اتفاق افتاد؛ انقلاب اسلامی ایران در برگرفتن غبار از چهره اسلام و خارج ساختن آن از کنج راکد عبادتگاهها به صحنه سیاسی جوامع بشری موفق بود.

هدف از این اعمال، بدبین ساختن افکار عمومی جهان نسبت به انقلاب اسلامی، جلوگیری از شناسایی سیاسی جمهوری اسلامی و فراهم ساختن زمینه های جنگ علیه ایران بود. در خلال جنگ تحمیلی، عراق از حمایت بیدریغ تسلیحاتی، مالی و سیاسی بینالمللی برخوردار بود. هزینهای که عراق در دهه 1360ش. صرف خرید سلاح از امریکا و اروپا کرد، از هزینه تسلیحاتی کشورهای صنعتی اروپای غربی در همین دهه بیشتر بود. امام علی(ع) پس از جنگ جمل، در ۱۲ رجب ۳۶ هجری وارد کوفه شد و در آنجا سکونت گزید. امام آنان را به سوی دشمن فرستاد و خود عازم «ساباط مدائن» شد.

برای مثال شرکت نفتی بریتانیایی BP حدود ۱۹ درصد از سهام شرکت روسی Rosneft را در اختیار دارد و مواد اولیه حدود یکسوم از تولیدات خود را از طریق محصولات این شرکت روسی به دست میآورد. از نظر وى، ديوانگان، كودكان، زنان، پيرمردان و افراد خنثاى مشكل حتى اگر در جنگ شركت داشته باشند، نمىتوان آنان را به قتل رساند. ، تصميم به اصلاح داشته باشند، خداوند دل هاى آن دو را به هم نزديك مى سازد). سرد جنگی که ضمن آن کشورها به جای توسل به زور به جنگهای تبلیغاتی و روانی علیه یکدیگر اکتفا میکنند.

این جنگ 19 ماه پس از پیروزی انقلاب اسلامی و چند روز پس از آن اتفاق افتاد که صدام پیمان الجزایر را در برابر دوربینهای تلویزیون بغداد پاره کرد. البته در کنار این جاهطلبی، صدام انگیزههای جداگانهای نیز برای جنگ داشت: صدام از تأثیر انقلاب اسلامی ایران بر جمعیت 60 درصدی شیعیان عراق نگران بود؛ صدام همانگونه که خود و دولتمردانش به دفعات اعلام کردند از پیمان الجزیره ناراضی بوده و در پی فرصتی برای لغو آن و حل یکسره اختلافات مرزی دو کشور مطابق میل خود بود؛ صدام ـ بعدها از زبان سیاستمداران عراقی و غیر عراقی منتشر شد ـ مایل بود در برنامه نابودی انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی ایران و از بین بردن خطرتفکر اسلامی برای استعمارگران، در منطقه پیشقدم شود تا بتواند حمایت دولتهایی را که با پیروزی انقلاب اسلامی منافعشان خطر افتاده، جلب کند و خود رهبری جهان عرب را به دست گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید