جملات زیبا در مورد دوران کودکی

حرم امام رضا یا حرم رضوی، آرامگاه علی بن موسی الرضا، امام هشتم شیعیان امامی است. زیارت امام رضا(ع)، در پایتخت مذهبی ایران، خراسان رضوی، آرامشی وصف ناشدنی و لحظه های روحانی را به زائران هدیه می دهد و گشت و گذار در آرامگاه شاعران بزرگ نیشابور و توس حس و درکی افتخار آمیز را از فرهنگ و هنر ایران به ارمغان می آورد. این حرم شامل مسجد ها، آرامگاه ها، رواق ها، صحن ها، کتابخانه و موزه ها می باشد. مشهد به عنوان مرکز استان خراسان رضوی و آرامگاه امام هشتم شیعیان، علی بن موسی الرضا، میباشد و به همین دلیل سالانه 27 میلیون مسافر برای زیارت به این شهر سفر میکنند.

نفس پاک رشته کوه های بینالود در ییلاقات طرقبه و شاندیز مشهد خستگی و دل گرمی را به شادابی و سرزندگی تبدیل می سازد و تفریح و سرگرمی در چالیدره، سفر را با هیجانی فراموش نشدنی همراه می کند. سفر به خراسان رضوی و بازدید از جاهای دیدنی خراسان رضوی و دیدنی های مشهد سفری زیارتی-سیاحتی محسوب می شود. خانه ی داروغه یکی از جاذبه های مشهد و از بناها و تاریخی ترین دیدنی های مشهد مربوط به دوران قاجار است که به دستور یوسف خان هراتی در آن زمان ساخته شد. این قسمت ابتدا با آجر های ایرانی که رنگ زرد داشتند ساخته شد و سپس با کاشی تزئین و کاشی کاری شد، سپس به دستور شاه طهماسب صفوی بدون آنکه تغییری در اصل بنا ایجاد شود گنبد را با خشت هایی از جنس طلا ساخت و گنبد طلایی ای که امروزه شاهد آن هستیم در آن زمان به جنس طلا تبدیل شد.

پنجره فولاد امام رضا در بخش جنوبی صحن انقلاب اسلامی میباشد که از جنس فولاد و برنز است. مقبره بزرگان دفن شده در جوار امام رضا پیر پالان دوز، شیخ طبرسی، شیخ بهایی، شیخ حرعاملی و سقاخانه معروف نادری هم در این صحن میباشند و از دیدنی های مشهد هستند و تا به امروز زائران و گردشگران زیادی را به خود جذب کرده اند. یکی از آیینهای رایج در پاکستان شبیهسازی نمادهای عاشورایی است که از آن میان میتوان به شبیه سازی تابوت شهدای کربلا، اسب ذوالجناح و ضریح امام حسین(ع) اشاره کرد.

این خانه با هزار و صدمتر مربع مساحت با سبک معماری شرقی و به خصوص ایرانی دارای بخش هایی چون طرح تراس در وسط، پله های دو طرفه و تزئینات کلی ساختمان میباشد، این جزئیات به علاوه ی کاشی های هفت رنگ و تزئینات چوبی زیر سقف ها و تندیس های قالبی گچی که به شکل سر انسان، شیر و فرشته های بالدار هستند کمی این بنا را شبیه به معماری روسی کرده است. از نظر معماری این خانه اصطلاحا به شکل سه طرف ساخت درست شده است، یعنی دو ضلع نشیمن و یک ضلع غلام رو دارد که هر سه ضلع به هم متصل هستند.

از دیگر بخش های شگفت انگیز این بنا میتوان به اتاق های بادگیر، سرداب، نانوایی دو طبقه ی آن، مطبخ، حوض آب جاری سنتی و غلام رو اشاره کرد. از جانوران و پرندگان این منطقه میتوان به انواع پرندگان اهلی و وحشی از جمله قوش ، کرکس ، کلاغ ، قرقی و باز ، اوئیل (انجیرخوار) ، اوشوم (بلدرچین) ، گنجشک ، اردک وحشی ، سار ، غاز ، کبوتر و انواع ماکیان محلی از جمله مرغ ، خروس ، اردک محلی ، بوقلمون ، غاز و…

آب درپشت سد جمع می شود وچون آب دارای انرژی است پس از باز کردن دریچه های سد آب با فشار خارج می گردد . آنها دختر را برداشته و با خود به غنيمت بردند به اميد اينكه شايد گوكلان ها براي باز پس گرفتن وي راضي شوند تا مبلغي را به آنها بپردازند، از بدشانسي آنها اين دختر متعلق به خواجه يا سيد بود و زماني كه پدر وي براي باز پس گرفتن او نزد يموتها رفت آنها بدون طلب چيزي دختر را به وي پس دادند، بسيار جالب بود كه تركمنها اينقدر به خواجه يا سيد خود احترام مي گذاشتند و اموال متعلق به وي را مقدس ميدانستند و زماني كه چيزي را به سرقت مي بردند ومعلوم ميشد كه از آن سيد است خيلي زود نسبت به بازپس دادن آن اقدام مي كردند.

اگرچه ایران همیشه ادعاهای طرف عراقی که شامل اقدام ایران مبنی بر کاهش آب ورودی به عراق را رد کرده است ولی ظاهراً به علت خشکسالیهای اخیر این مناقشه دارای ابعاد جدیتری است. شهرک غرب معمولا یکی از مناطق تهران است که ترافیک زیادی داشته ولی اطلس بار به گونهای سوریسهای خود را زمانبندی میکند که بدون هیچ گونه تاخیر و یا معطل شدن وسایل و بار به مقصد برسند و از این جهت مشتریان هیچ گونه استرسی و نگرانی را متحمل نخواهند شد.

بد نیست بدانید در هفتمین اجلاس آیسسکو در الجزایر مشهد به عنوان پابتخت فرهنگ اسلامی ایران انتخاب شد. داشتم قدم می زدم که صدای دلنواز و آرامش بخشی به گوشم رسید.این صدا را دنبال کردم انگار بارقه ای از آرامش، نور و پاکی در دلم رسوخ کرده بود، هرچه جلوتر رفتم صدا بلندتر می شد و من بیشتر خوشحال می شدم. قدم به قدم اتومبیلها می ایستند و با زحمت هرچه تمامتر، آنها را با دست و شانه حرکت میدهند!

مواد آلي هم با مواد غير آلي (ذرات سنگ، مواد معدني و آب) مخلوط مي شوند تا خاك تشكيل شود. معروف به مسجد سر سچه ( مال التجاره ای را که از خرمشهـر به وسیله کشتی به بنــدرگاه اهـواز وارد می شود که محل تخیله اجناس مورد نیاز مردم بود انجام میپذیرفت و با واگن های اسب کش تا این محل انتقال می داد و سپس با استفاده از خط آهن شرکت نفت تا محل اهوازقدیم حمل کرده و در آنجا پس از تخلیه به وسیله کشتی به محلی به نام شلیلـی در سه فرسنگــی شــوشتــر می رساند.

زایندهرود با طول ۴۰۰ کیلومتر، یکی از مهمترین شریانهای رونق اقتصادی، کشاورزی و گردشگری منطقه به شمار میآید و سرانجام بهسمت مرکز ایران و باتلاق گاوخونی سرازیر میشود. تقسیمات خطهء پنجاب که مستقیماً از طرف دولت انگلیس اداره میشود به ده ایالت و عدهء بسیار از حکومتهای نیم مستقل منقسم گشته. این مدرسه که در خیابان نواب صفوی واقع شده از بناهای امام رضا می باشد. تاریخی ترین صحن حرم امام رضا صحن های انقلاب و آزادی میباشند. صحن های جمهوری اسلامی و قدس پس از سال 57 به مجموعه صحن های حرم رضوی اضافه شدند.

حرم امام رضا به عنوان یکی از معروف ترین دیدنی های مشهد در طی سال ها شاهد تغییرات و توسعه های بسیاری بوده است. حرم امام رضا در مرکز شهر مشهد مقدس قرار دارد. اولین و قدیمی ترین بنای موجود در حرم امام رضا مسجد بالاسر است. حرم امام رضا 9 صحن دارد که بزرگترین آن صحن جامع رضوی می باشد که جایگاه آن جنوب حرم میباشد. این بنا با طول 8 متر و عرض 4.5 متر و ارتفاع 10 متر در سمت غرب ضریح مطهر امام رضا قرار گرفته است.

در طول این مسیر که میروید در زیباکنار ویلا شهرکی های شرکت انبوه سازان مدرن سازه را مشاهده میکنید که با به روز ترین تکنولوژی های دنیا و سازگار با محیط زیست استان گیلان طراحی و ساخته شده که به عنوان یکی از معتبر ترین شرکت ها در زمینه ساخت ویلا در زیباکنار فعالیت میکند . مسیر سوم جادهی دیگری است که از انزلی به زیباکنار و از آن جا به لشت نشاء میرود تمام این مسیر آسفالت میباشد و تردد در آنها به سهولت انجام میشود . مسیر دوم میتوانید ار رشت به سمته خمام و بعد خشکبیجار و در نهایت به لشت نشاء برسید.

آب و هوایی لشت نشاء شامل شن های ساحلی ، خاکهای رسوبی بافت ریز و خاکهای چمنی مرطوب و نیمه مردابی است. آب و هوای شهر مشهد بسیار متغیر و متفاوت است، اگرچه شهر مشهد آب و هوایی متغیر و معتدل دارد اما بیشترین بخش آن دارای آب و هوای سرد و خشک است و در بخش های کوه بینالود هوا کمی سردتر و مرطوب تر است. لشت نشاء دارای آب و هوای معتدل و مرطوب جلگهای است ، میانگین دمای هوای سالانهی آن ۶/۱۵ درجه سانتیگراد است ، هوای معتدل ساحلی آن سبب میشود کمتر برف ببارد و برف زیاد پایدار نماند .

دیدگاهتان را بنویسید