جزوه علوم پایه سوم

سینما شش بعدی از دیگر تفریحات هیجانانگیز برای جوانانی است که میخواهند خود را به چالش ترس دعوت کنند! پارک نهج البلاغه تهران از غرب به بزرگراه یادگار امام و از شرق به خیابان اشرفی اصفهانی متصل میشود و در قلب فرحزاد و مابین بزرگراه همت، بزرگراه نیایش قرار گرفته است. گرچه خاطرات و تجارب کهنالگوی «یتیم» – چنانکه از کودکی در وجود او ریشه دوانده است- ساحت شخصیتی سیاوش را رها نمیکند، تبدّل و دگرگونی در مشخصههای شخصیتی و بروز کنشهای مختص کهنالگوی «معصوم» و «جستوجوگر»، نشانههای تحرک و آغاز گام نهادن در مسیر تکوین و بیداری قهرمان درون محسوب میشود.

با گسترش روابط دوستانه میان دولتهای مرکزی رضاشاه در ایران و دولت محمدنادرشاه و پس از آن محمد ظاهر شاه در افغانستان در دهة 1310، تلاشهای تازه ای برای حل و فصل مسأله آب هیرمند، آغاز شد. آب این رودخانه به علت گل و لای زیادی که با خود حمل میکند بیشترین آلودهگی را در میان آبهای جهان دارد. باور کنید هوای خوب بوستان و مسیر 9 کیلومتری که برای دوچرخهسواری در نظر گرفته شده است، هر آدمی را وسوسه میکند تا دوچرخهای کرایه کند و مشغول گشتوگذار در پارک بشود.

این دیدار و انکشاف طی توصیفاتی صورت میگیرد که پیامبر در آخرین سخنان خود از «یگانه هوشیار» و «انسان بیمرز درون» بیان میکند. آیین کفن و دفن دو کارکرد دارد: کارکرد اول برقراری ارتباط میان زندگان و عالم مردگان است و کارکرد دوم کمک به بازماندگان فرد متوفی برای بازسازی و از سرگیری مجدد زندگی خود است. رودخانهای خروشان این دو فاز را از یکدیگر جدا ساخته و وجود چندین پل زیبا بر روی رودخانه و قرارگیری آن کنار درهی فرحزاد تهران فضایی دلنشین را برای گردشگران در این پارک فراهم کرده است. پیست پرش آسمان، یک بازی هیجانانگیز است، بازی به این صورت است که شما بر روی یک تیوپ نشسته و از روی سرسره بعد از طیکردن مسیر مشخصی بر روی یک تشک بزرگ پرتاب خواهید شد.

تکیه بارمله نام دیگر حسینیه و به معنای «تکیه بالامحله» است. سینما نهج البلاغه از دیگر مکانهای محبوب برای علاقهمندان به تفریحات هنری است. مسیر دوچرخهسواری و جاده سلامت ویژه کسانی که به پیادهروی علاقهمند هستند، از دیگر امکانات این پارک است. جالب است بدانید که برای طراحی دکوراسیون داخلی این موزه از برترین طراح و معمار اتریشی، هانس هولاین کمک گرفتهاند. این سینما نیز در فاز یک بوستان نهج البلاغه قرار گرفته است و یک ایستگاه درست و حسابی برای تفریح است. ارم از روستاهای تاریخی بخش هزارجریب شهرستان نکا است . اَرَس نام رودخانهای نسبتاً پرآب و خروشان است که از کوههای بینگول منطقه آناتولی ترکیه سرچشمه گرفته، و در مرز ترکیه و ارمنستان به رود آرپا چای پیوسته و سپس مرز مشترک نخجوان را بطول ۱۱ کیلومتر ترسیم کرده و پس از گذر از مرز ایران و نخجوان، از مرز میان ایران و ارمنستان عبور کرده و دوباره مرز مشترک میان ایران و جمهوری آذربایجان را شکل داده و در منتهیالیه شمالی استان اردبیل (شهرستان پارسآباد) وارد جمهوری آذربایجان گشته و به رودخانه کورا میریزد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز اصفهان؛ مسوول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فریدن گفت: رودخانه پلاسجان از ارتفاعات فریدونشهر سرچشمه می گیرد و بعد از عبور از فریدونشهر وارد شهرستان فریدن می شود. علاوه بر این لازم است در نظام مصرفگرایی ایران تغییراتی صورت گیرد. اگر ترس از ارتفاع ندارید، حتما راپل هوایی را امتحان کنید و همچون ابری سبکبال بر فراز بوستان نهج البلاغه به پرواز درآیید. پل معلق آسمان در ارتفاع 65 متری از زمین قرار گرفته است و 285 متر طول آن است. پارک های ملی مانند Pre Delta واقع شده است که در استان Entre Ríos آرژانتین واقع شده و برای محافظت از گیاهان و جانوران در بستر رودخانه Paraná ایجاد شده است.

برای قدم گذاشتن به این پل باید از باجه ورودی جلوی درب آن بلیط تهیه کنید. مادرش به او می گوید که باید خودش خسارت را با کار تابستانی جبران کند. او در واقع یکی از حاکمان دوران مشعشعیان بوده که قبل از صفویان به همگن سازی مذهبی در مناطق تحت نفوذش پرداخته است. کارون نام های دیگری هم مانند کرن، کرنک و کوهرنک دارد که در سنگ نوشته های باستانی حک شده است. اسپانیاییها در اوایل سده ۱۸ شهر مونتهویدئو را تأسیس کردند.

بوستان نهج البلاغه تهران، دارای یک آمفی تئاتر است که اگرچه به پای تئاتر شهر تهران نمیرسد اما همیشه نمایشهای جذابی روی صحنه دارد و برای عاشقان تئاتر میتواند ساعات خوشی را فراهم سازد. راپل هوایی از ورزشهای جذاب و هیجانانگیز بوستان نهج البلاغه است که صد البته از پرطرفدارترین تفریحات پارک نیز محسوب میشود. البته توجه داشته باشید که این پل، آنچنان هم که گفته میشود معلق نیست! پل معلق آسمان یکی از جاذبههای پارک نهج البلاغه است؛ مکانی که میتوانید منظره زیبای شهر را به تماشا بنشینید. این برج یکی از مهمترین جاذبههای گردشگري كانادا به شمار مي رود.

در شمال این محله پارک جنگلی کوهسار قرار دارد. فاز اول این بوستان محدوده شمال بزرگراه همت تا بلوار همیلاو و فاز دوم آن محدوده شمال بزرگراه حکیم تا بزرگراه همت را در برمیگیرد. علاوهبر آمفی تئاتر، در گوشهوکنار بوستان نهج البلاغه با آثار هنری هنرمندان بزرگ مجسمهساز و معماران خلاق بیشتر آشنا خواهید شد. اما با این تفاوت که به صورت نشسته در هوا پرواز خواهید کرد. سال 1389، سه شهید گمنام در این مقبره به خاک سپرده شدند که البته چند ماه بعد پیکر یکی از آنها شناسایی شد. این پل در سال 1397 افتتاح شده است و یکی از پنج نماد شهری پایتخت است.

این مقبره در کنار مسجد باصفای پارک قرار گرفته است و حالوهوای خاصی به بوستان نهج البلاغه بخشیده است. چنار، سرو، کاج زرد، اقاقیا، نسترن سفید و پیچ امینالدوله بخشی از گیاهان بوستان نهج البلاغه تهران هستند. محمد شهریاری ، با اشاره به پیش بینی سازمان هواشناسی درخصوص احتمال سیلاب در تهران، اظهار کرد: بر اساس هشدار سطح نارنجی اداره کل هواشناسی استان تهران وزش باد شدید موقت و رگبار باران، احتمال وقوع تگرگ و احتمال بالاآمدن ناگهانی سطح آب رودخانه ها و جاری شدن رواناب موقت در مسیل ها طی روزهای سه شنبه (۲۱ اردیبهشت ماه) لغایت جمعه (۲۴ اردیبهشت ماه) در دامنه و ارتفاعات استان تهران و البرز پیش بینی می شود.

قایق پرش در آب، بدین صورت است که شما بر روی یک قایق خاص قرار میگیرید و روی یک سرسره بالا کشیده میشوید. مقدار آبی که روی کره زمین وجود دارد در قرنهای متمادی، متفاوت بوده است. با این وجود حواستان باشد که شیب زمین در این پارک گاهی به 35 درجه میرسد و عبور از این سربالایی کار سختی خواهد بود. فقط زمانی که در اوج هیجان و لذتبردن هستید، حواستان به عکاسها باشد! اما پر شدن رودخانه ها دندان طمع کاران را گردتر کرد و همه آنهایی که در دهه گذشته کشت محصولات آب بر مثل برنج را رها کرده بودند اراضی خود و برخی هم پا را فراتر گذاشته و در کوه و تپه و دشت و هر کجا اقدام به کرت بندی و کشت برنج کردند.

دیدگاهتان را بنویسید