جاهای دیدنی اطراف تهران و حومه در پاییز و زمستان

تاج ستانی اردشیر: تصویری از اردشیر که در حضور درباریان از اهورامزدا دیهیم پادشاهی می گیرد. وی رمز جان­داری و طراوت تصاویر ادبی را منوط به حضور این عنصر میداند و معتقد است «تمام عناصر یک تصویر ادبی به اندکی آتش نیاز دارند تا جان بگیرند» (خطاط،1382: 172). در نزد ایرانیان باستان نیز آتش یکی از عناصر مقدس و از آفریدههای اهورامزدا بود کـه پس از آفـریدن آن در عـالم مینوی، ایـن عنصر را در وجـود تمام پیش­نمونههای آفرینشی در جهان مادی پراکنده ساخت (گزیدههای زاد اسپرم، 1366: 26) و افزون بر آن، این عنصر به دلیل درخشندگی، نیرومندی و فسادناپذیری در نزد زرتشتیان از کاملترین مظاهر خداوندی است (دادور،1385: 120). از آن­جایی که فردوسی در پرداختن به شاهنامه بر منابع کهن نظر داشته است، در تخیل خلاق خود و در پردازش داستان رؤیای توس که پیام اصلی آن، بشارت بر پیروزی و تجدیدِ قوا و احیای نیروها و آرمانهای ایرانیان است، بیش از همه در عنصر آتش و خصیصۀ نیرومندی آن متوقف شده است.

نقش پیروزی: در این نقش برجسته اردشیر و پسرش شاپور سوار بر اسب در رزمگاه به تصویر کشیده شده اند و اردشیر با ضربه نیزه اردوان شاه را از اسب به زیر می اندازد. یکی از افسران ایرانی به نام ستوان یکم نورالله کثیری نقشهبردار لشگر تبریز، برای اثبات این که شاخهای که به سود ایران بود عمیقتر و بنابرین شاخهٔ عمده است با اسب خود بیباکانه به آب زد. آتشکده اردشیر پاپکان: بنای شکوهمندی است در شمال شهر گور که احتمالاً جایگاه قرارگیری سه آتش مقدس یا اقامتگاه و تالار بارعام اردشیر شاه بود. راه اصلی ورود به جلگه، گذرگاه راهبردی تنگاب است که بر صخره بالای آن قلعه دختر (اقامتگاه اولیه اردشیر) قرار گرفته است جایگاه قلعه به گونه ای است که علاوه بر تنگه به جاده منتهی به کاخ اردشیر و شهر نیز مشرف باشد.

شهر با ۲۰ دیوار شعاعی و سه دیوار حلقوی هم مرکز مجموعاً به ۶۱ منطقه تقسیم می شده و دو حصار خشتی محکم با خندقی در میان به پهنای ۳۵ متر آن را در بر می گرفت. نیروگاه ایتایپو در واقع ۲۰ درصد از کل انرژی مورد نیاز صنایع برزیل و ۹۳ درصد انرژی پاراگوئه را تامین میکند. معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی درباره تاثیر خشکسالی در رودخانه اترک اظهار داشت: با توجه به کاهش ۴۱ درصدی میزان بارندگی نسبت به سال گذشته بیشتر رودخانه های استان دچار کاهش آبدهی شده است به طوری که در بررسی های انجام شده میزان آورد رودخانه های منتهی به سدهای استان حدود ۶۰ درصد کاهش داشته و آبدهی چشمه ها حدود ۴۰ درصد کمتر شده است.

مهمترین رودخانه های این گروه که حدود سی درصد منابع آب سطحی کشور را به خود اختصاص دادهاند، عبارتند از: زاب کوچک، سیروان، کرخه، دز، کارون، جراحی و زهره. پروفسور دیتریش هوف در حفاری شهرگور فیروز آباد فارس به سازه ای دایره ا ی شکل رسید که پس از مطالعه، مشخص شد، قدیمی ترین نمونه از رصد خانه های به دست آمده در ایران و متعلق به دوران ساسانی است. همانطور که می دانید شاهان ساسانی مراکز صنعتی را در جاهایی می ساختند که اگر روزی مورد تهاجم قرار گرفتند،این مرکز از آسیب دشمن داخلی یا خارجی در امان بمانند،به همین منظوربرپایه مشاهداتی که در کرزان وجود دارد،کارگاههای ارابه سازی و تیرو کمان سازی در زمینهای( سر چرخو) کارگاههای روغن کشی در زمینهای مشهوربه در حمام، کارگاههای بافندگی و رنگرزی در زمینهای رنگرزی ،کارخانه های صنایع غذایی و بسته بندی به صورت جیره خشک در زمینهای سیوزار،مراکزآموزشهای رزمی و تعلیمات نظامی در زمینهای دم میدان هنوز زمین هایشان به نام مراکز صنعتی شان نام گزاری شده و این روزها محل کشت محصولات کشاورزی و باغات انگور و گردو می باشد.ضمناَ روستاهای باباپیر و باباپیرعلی و روستاهای بالادستی کرزان جدیدالتاسیس واز قدمتی بیش از 250تا300سال سابقه ی وجودی ندارند.همچنین روستاهای زیوج و کل آباد در جنگ نهاوند به کلی ویران شدند…

رصد خانه: قدیمی ترین رصدخانه ایران، در کنار نقوش رنگی شاهزادگان ساسانی در شهر گور فیروز آباد قرار دارد. مرد جوان نیز در کنار زنی قرار گرفته که تنها تن پوش آن باقی مانده و سر از بین رفته است. این حالت «سبب ادراکات حسی» مانند احساس سفیدی، قلقلک، درد و نظایر آن می­گردد. اگر احساس میکنید کمی بیحوصله و کسل هستید، این پیشنهاد را امتحان کنید. در طول راه از میان دیوارهای سنگی بلندی عبور می کنید و به دلیل وجود چشمه و آبشارهای پلکانی کم و بیش خیس خواهید شد.

در دشت سیستان یک سری فرورفتگی هاو چالههای طبیعی وجود دارد که در ماههای مختلف به دریاچه وباتلاق ونیزار تبدیل میشودو به سه قسمت سابوری، پوزک وهامون تقسیم میشود. شهر ساری که مرکز استان سرسبز و شمالی مازندران است، به یکی از مقاصد گردشگری ایران تبدیل شده که همه ساله میزبان خیل عظیمی از مسافران می باشد. این شهر باستانی در جنوب غربی استان فارس، صد کیلومتری جنوب شیراز و سه کیلومتری شهر فیروزآباد واقع شده است. استحکامات دفاعی حتی از گستره شهر نیز فراتر می رفت؛ هنوز هم بقایای شبکه تار عنکبوتی و شعاعی دیوارهای حفاظتی تا فاصله ۱۰ کیلومتری از کانون اردشیرخوره در دشت و کوهپایه دیده می شود.

در بلندترین بخش این قلعه، بقایای تالاری با ایوان بزرگ و سقف گنبدی وجود دارد که احتمالاً ویژه اقامت اردشیر و خانواده شاهی بوده است. نمونه های همانندی از این سازه در دهلی و جیپور هند وجود دارد. این سازه خشتی مدور به قطر ۶۵/۵ متر است که درون آن دوازده سکو با نشانه های نجومی وجود دارد. او کتاب های ارزشمندی در زمینه فلسفه، اخلاق و آیین کشورداری از فارسی میانه به عربی برگرداند. ابن مقفع از سخنوران بنام زمان خود بود و در پایه گذاری نثر فنی عربی نقش مهمی داشت.

این برای نخستین بار بود که چنین نقش هایی از دوره اردشیر اول و سال های آغازین شکل گیری سلسله ساسانی بدست آمد. این کار از طریق استفاده از الکتریسیته در جدا کردن مولکول های آب به اسید و قلیا انجام میشود و در نهایت آب اسیدی خارج می شود. با اینکارها هم زیرساخت ها درست میشود و هم تولید کار. منار میلو (طِربال): ستونی است چهارگوش از جنس سنگ خارا و ملاط گچ که درست در کانون هندسی دایره شهر قرار دارد. بدنه این پایه از لاشه سنگ و ساروج و نمای آن تکه سنگهای تراشیده ساخته شده است که با بست های آهنی به هم متصل شده اند.

محیط زیست : فقدان آب آشامیدنی تصفیه شده کافی ، قطع درختان جنگلی ، فرسایش خاک و استفاده از سلاحهای سنگین و استعمال مواد انفجاری فراوان در جنگ های چند ساله ، استفاده بی رویه از وسایل نقلیه و ماشین آلات در شهرها، به شدت محیط زیست را آلوده ساخته است . برای تعیین مقدار تصفیه پذیری فاضلاب بسیار مهم است. تصفیه آب دریا تکنیک پیچیده ای نیست و نیازی به قطعات خاصی که در ایران قابل ساخت نباشد ندارد.

وبزرگترین پهنه آبهای شیرین سیستان، نقش اساسی در زندگی مردم منطقه داشته، علاوه بر اثرات مثبت طبیعی، اقتصادی واجتماعی آن، در دین زرتشت نیز تقدس خاصی دارد. رودخانه ای نیز از همین منطقه میگذرد که بنامهای تنگاب، فیروزآباد، حنیفقان، و برازه معروف بوده است. استخری پر آب که بعد از لبریز شدن از آن ، آب به صورت رودخانه ای به سمت دشت و دریا جریان می یابد. معنای تحتاللفظی آن میشود و «وحشت شهاب را فرا گرفت».

دیدگاهتان را بنویسید