جاذبه های گردشگری و مناطق دیدنی فریدن

آب این رودخانه از ذوب برفهایی که در فصل پائیز و زمستان در ارتفاعات شمالی و شمال باختری استان فارس باریده اند تأمین میشود و به همین دلیل میزان آب آن در فصل بهار به حداکثر میرسد و در فصل تابستان بطور چشمگیری کاهش مییابد. به علاوه که به خاطر ماهی های زیادی که دارد، در وقت پرآبی رود که تابستان هاست، تصویر قلاب های ماهیگیری به خصوص در شهر های جلفا، پلدشت، سیه رود و سواحل حاشیه ای این شهر ها دیدنی است. اگر این دو مساله حل شود، معضل بحران زاینده رود برطرف می شود.

میرمشتاقی و امیرنژاد (1390)، طی مقاله­ای با عنوان، بررسی کیفیت آب رودخانه سفیدرود، به این نتیجه رسیدند که، رودخانه سفیدرود با معضل ورود پساب­های کشاورزی و فاضلاب­های شهری و صنعتی مواجه شده است به­طوری که بار آلودگی کلیفرم در طول رودخانه از بالادست به سمت ایستگاههای پایین دست افزایش یافته و استفاده از این آب جهت شرب و کشاورزی و سایر مصارف خطرناک است. عنچنین رودخانه نوغان پایین واقع در بویین میاندشت طغیان کرد. دولت اشتباهات گذشته خود را بپذیرد و با پرداخت خسارت به حقابه داران، بایستی تمام اضافه برداشت های انجام شده خارج از توان حوضه آبریز زاینده رود و مصارف کشاورزی را به حالت قبل برگرداند تا این حوضه کمی جان بگیراو ادامه می دهد: ذخیره سد زاینده رود به پایین حد خود در دهه های اخیر رسیده است و با توجه به نیاز شرب، اگر بنا را بارشهای پاییزه و زمستان قرار دهیم باز هم ریسک بالایی دارد چراکه اگر درصدی آب شرب به خطر بیفتد آنگاه تنش های اجتماعی پیچیده تری به همراه خواهد داشت.

او راه برونرفت از مساله بغرنج زاینده رود را در پذیرش اشتباه توسط دولت می داند و می گوید: دولت با پرداخت خسارت به حقابه داران، بایستی تمام اضافه برداشت های انجام شده خارج از توان حوضه آبریز زاینده رود و مصارف کشاورزی را به حالت قبل برگرداند تا این حوضه کمی جان بگیرد. اما ابطال دائم یا موقت مجوزهای صادرشده در این حوضه به ترتیب تقدم و تاخر زمانی می تواند آرامش را به حوضه بازگرداند؛ البته قبل از این اقدام بایستی تمامی بهره برداری های غیرمجاز سطحی و زیرزمینی جمع آوری شده باشند. این رود را میتوان یکی از عوامل مهم ایجاد تمدن در مناطق اطراف آن دانست.

دریچه های خروج سد افوس بویین میاندشت با هدف تخلیه آب و ایجاد ظرفیت برای جذب سیلاب احتمالی باز شد، دریچه خروج آب اضطراری سد خاکی نوغان بویین میاندشت با دستور مدیرکل منابع طبیعی استان باز شده است. در سایر نقاط جهان، از مطالعات حاشیه رودخانه میتوان به مطالعه Salo و همکاران (1986) اشاره نمود که تخریبهای طبیعی ایجاد شده در مقیاس وسیع در بخش فوقانی رودخانه آمازون در جنگلهای دستنخورده کشور پِرو باعث تغییر جهتهای مداوم رودخانه، تغییر مسیر توالی و افزایش تنوع بتا (تنوع بین رویشگاهی) شده است.

یونگ، تکرار مداوم تصاویر ذهنی کهن و جهانی نوع انسان را شاهدی بر این مدّعا میدانست (پالمر، 1385: 149). در پی مطالعات گسترده بر روی خوابها اساطیر و افسانهها یونگ موفق به کشف محتویات بخش جمعی روان ناخودآگاهی شد و آنها را «کهنالگو» نامید. در درجه نخست وزارت نیرو بدون تامین منبع، آب زاینده رود را فروخته است که این وزارت موظف است درباره چرایی این عمل پاسخ دهد چراکه قرار نیست معجزه ای اتفاق بیفتد و این مساله باید در پایتخت حل شود. دندون فاسدو بکن.. تو گمان کردی که دنیا بیحساب و کتاب است؟

با توجه به این که کشور ما چندین سال به خاطر نادیده گرفتن معاهده الجزایر در زمینه تعیین خطوط مرزی با عراق بهویژه در مورد اروندرود که مرز مشترک دو کشور را تشکیل میدهد، توسط رژیم صدام با این کشور وارد جنگ شده است ولی هماکنون نیز نحوه بهرهبرداری از رودهای مرزی با عراق مورد مناقشه دو کشور است. امینی با اشاره به اینکه به بهانه تامین آب شرب استانهای اصفهان، چهارمحال و بختیاری و یزد آب به صنایع فروخته می شود، اظهار کرد: با توجه به اینکه امروزه می توان با تکنولوژی و فناوری، آب مورد نیاز صنایع را از طریق آبهای خاکستری و یا تکنولوژی های خنک کننده تامین کرد اما شاهد این هستیم که آب خام از محل انشعابات آب شرب به صنایع فروخته می شود که این مورد شفاف سازی هم نمی شود.

پل كلّه: یکی از پل های قدیمی و معروف که بر وی زاینده رود واقع شده پل کله است که تاکنون چنرین مرتبه باز سازی شده است. اسفندیار امینی در گفتوگو با خبرنگار خبرآنلاین اظهار کرد: تا به حال کشاورزان اصفهان صحبت های پرحرارت و احساسی کم نشنیده اند؛ چه سخنان پرشور کاندیداهای ریاست جمهوری و چه دیگر مسئولان و همه هم حق را به کشاورزان داده اند اما کشاورزان تاکنون عمل ندیده اند. در جلسه اخیر ستاد سازگاری با کم آبی استان اصفهان، کشاورزان درخواست جریان زاینده رود برای کشت پاییزه را مطرح کردند و امیدواریم با برنامه ریزی این خواسته به حق کشاورزان محقق شود و این اعتراضات برچیده شود.

این بارش ها موجب وارد آمدن خسارت به چندین منزل مسکونی و فرو ریختن دیوار خانه های قدیمی، سقوط تابلوها و قطع درختان در غرب استان شده است. از سوی دیگر کشاورزی در زمین های شمال شرق و شمال غرب منطقه و شخم زدن در امتداد شیب ها عاملی جهت زیاد شدن عوامل فرسایش و بروز جریانات سطحی و سیلاب ها با شدت بیشتری شده است. اداره منابع آب شهرستان فریدونشهر در اطلاعیه ای از مردم خواسته است با توجه به هشدارهای هواشناسی مبنی بر بارندگی های شدید و احتمال وقوع سیلاب تا پایان بارشها و عادی شدن اوضاع از استقرار و نزدیک شدن به رودخانه ها، پل ها و مسیل ها جدا خودداری کنند.

بسیاری از مردم به رود و رودخانه علاقه وافری دارند چرا که می توان در کنار دریا یا رودشان نشست، تنی به آب زد یا بساط کباب را به راه انداخت. دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزان اصفهان بیان کرد: از ۲۸ رودخانه ای که به زاینده رود سرریز می شدند تنها رودخانه پلاسجان با حداقل آبی که به این رودخانه می ریزد، هنوز باقی است و بقیه رودخانه ها با طرح های آبخیزداری خشک شده اند. مهران فر علت وضعیت موجود را در بارگزاری های بیشتر از توان ظرفیت رودخانه زاینده رود و حوضه آبریزگاوخونی می داند و می افزاید: متاسفانه در دهه ۷۰ خورشیدی و به دلیل بارندگی های بی سابقه و عدم آینده نگری، بنای توسعه طولی کشاورزی در این حوضه انجام شد و واگذاری اراضی، برای مصارف کشاورزی از بالادست رودخانه تا چندبرابر افزایش یافت.

او بر این باور است که سیاست های نادرست در حوضه زاینده رود منجر به قدرت تخریب بیشتر در این حوضه آبریز شده است و ادامه می دهد: یکی از ویژگی های فنی و هیدرولوژی حوضه زاینده رود این است که آبی که برای مصارف کشاورزی مورد استفاده قرار می گرفت در چرخه ای به رودخانه باز می گشت؛ اما در توسعه های اخیر در ارتفاعات و سرچشمه ها با صرف انرژی بسیار، این حجم از آب که بالغ بر ۳۰۰ میلیون مترمکعب در سال می شود از چرخه حوضه زاینده رودخارج می شود. در همین ارتباط، اسفندیار امینی در گفتوگو با خبرنگار خبرآنلاین اظهار می کند: کشاورزان تا زمانی که آب در پل خواجو به سمت تالاب گاوخونی جریان نیابد از حق خود دست برنمی دارند؛ چراکه در این سالها جز حرف و وعده خیالی چیزی نشنیده اند.

ما نه اوباش گریم و نه خرابکار؛ حق می خواهیم.» دست های پینه بسته اش را جلوی رویم می گیرد و ادامه می دهد:«چرا پای حرفشان نماندند و سهم تعیین شده ۲۵۰ میلیون مترمکعب سهم آبه ما پرداخت نشد! وی به چاه های حریمی به عنوان سومین عامل ایجادکننده بحران حوضه زاینده رود اشاره ای کرد و توضیح داد: شرکت آب منطقه ای در مناطق حریم رودخانه که حفر چاه ممنوع بوده است، مجوز احداث چاه های حریمی را صادر کرده است. در درجه نخست وزارت نیرو بدون تامین منبع، آب زاینده رود را فروخته است و بخش دوم به لگام گسیختگی حوضه زاینده رود برمی گردد که بخش زیاد این آب، به علت برداشت های غیرقانونی و حفر چاه های غیرقانونی در حریم و بستر رودخانه، دچار هدررفت می شود دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزان اصفهان با اشاره به اینکه راه حل بحران حوضه آبریز زاینده رود بسیار ساده است، تصریح می کند: مشکل زاینده رود را می توان در دوبخش واکاوی و آسیب شناسی کرد.

با توجه به این که معیار توصیه شده توسط EPA برای آلاینده دیازینون جهت حفاظت از اکوسیستم رودخانه ، میانگین غلظت یک ساعته 17/0 میکروگرم بر لیتر می باشد که نباید بیشتر از یک بار در هر سه سال (معیار سمیت حاد) تجاوز کند، می توان نتیجه گرفت که غلظت آلاینده دیازینون در رودخانه تجن تحت تاثیر فعالیت های کشاورزی افزایش یافته و اکوسیستم رودخانه را به مخاطره می اندازد. رودخانه شهر برف انبار فریدونشهر سیلابی شد و رودخانه در روستای بیجگرد فریدونشهر نیز طغیان کرد که توسط نیروهای شرکت تعاونی دهیاریهای فریدونشهر به خارج روستا هدایت شد.

ویا الیسا ، لامباره و فرناند و دلامورا که این سه شهر در بخش مرکزی قرار دارند نیز از نظر جمعیت از شهرهای بزرگ به حساب میآیند. ارس با ۱۰۷۲ کیلومتر طول، طولانی ترین رود ایران محسوب می شود که از کوه های مین گول (هزار برکه) ترکیـه در جنوب شهـر ارزروم سرچشمه می گیرد؛ طبیعت سرسبز جزیره ها، پرندگان و کوه های سر به فلک کشیده اطراف رود ارس، جاذبه این رود است. به گزارش تیننیوز به نقل از ایرنا، اکنون سطح آب به گفته مسوولان محلی در بسیاری از رودخانه ها و نهرهای غرب استان بالا آمده به طوری که احتمال سرریز بسیاری از سدها و آب بندهای خاکی همچنین طغیان رودخانه ها وجود دارد.

رودخانه فصلی محله ششجوان همچنین رودخانه کرچ بویین میاندشت نیز جریان پیدا کرده است به طوری که دستور تخلیه برخی از منازل روستاهای همجوار با آن صادر شد. در اطراف روستاهای ترشکلی و داشلی برون مسیر رودخانه در هر 3 دوره تغییر کرده به طوری که در اطراف روستای ترشکلی تغییرات به نفع ترکمنستان و در روستای داشلی برون به نفع ایران بوده است. تنها رود ایران که به آب های دیگر کشور ها راه دارد، کارون است. کارون زمانی عنوان هایی چون بزرگترین و پرآب ترین رودخانه ایران را یدک می کشد، تنها رود ایران هم است که در بخشی از آن کشتیرانی می کنند.

دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزان اصفهان بیان می کند: از ۲۸ رودخانه ای که به زاینده رود سرریز می شدند تنها رودخانه پلاسجان با حداقل آبی که به این رودخانه می ریزد، هنوز باقی است و بقیه رودخانه ها با طرح های آبخیزداری خشک شده اند. با تصویب ستاد بحران شهرستان چادگان و در جهت کاهش فشار سیلاب بر روی پل تاریخی اورگان در زمان حاضر دست اندرکاران بخش فنی ستاد بحران چادگان اعم از فرمانداری، بخشداری چنارود، آب منطقه ای و میراث فرهنگی در طوفان شدید و در شرایط جوی نامناسب در حال احداث کانال فرعی در بستر زاینده رود و در جوار پل اورگان جهت تخلیه سیلاب اضافی زاینده رود در محور ورودی پل و نجات این پل تاریخی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید