بزرگترین رودخانه های جهان از کجا سرچشمه می گیرند

احمدی، محمود، قویدل رحیمی، یوسف و درفشی، خه بات، (1391)، «تأثیر خشکسالی در امنیت مرزی منطقه سیستان طی سالهای 1998 الی 2010»، همایش ملی شهرهای مرزی و امنیت، چالشها و رهیافتها. آنگونه که کاملا مشخص است تلاش های دیپلماتیک به جایی نرسیده و دولتمردان افغانستان حتی به تعهد خود و براساس قرار داد منعقد شده در سالهای پیش از انقلاب عمل نمی کنند. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصرهامون، وارد سیستان شدم، سرزمینی که در گذشته های دور از آن به عنوان انبار غله ایران نام میبردند، آن روزها که قهر طبیعت و بی مهری همسایه شرقی به اوج نرسیده بود کشاورزی در این خطه از کشور رونق دیگری داشت.

کوهستان را باید بالا برویم تا برسیم به روستای «حیدرآباد» یعنی جایی که در شرایط طبیعی آب از یک سو به سمت کارون سراریز میشود و از سوی دیگر با زاویهای 90 درجه به زاینده رود. این رودخانه از ایالت مینهسوتا شروع میشود و پس از طی مسیری ۳۷۳۰ کیلومتری به خلیج مکزیک میریزد. ایرانیان که به همت دولتمردان از امکانات بهداشتی و اجرای طرح های آبرسانی و سایر خدمات بهره مند هستند اما مردم محروم ولایات نیمروز و فراه افغانستان چه کنند که هیچگونه امکاناتی ندارند و تنها دلخوشی شان تبادل کالا با همسایگان ایرانیشان است.

کم آبی از سال 76 دامن هامون را گرفته و اکنون حدود 13 سال با بی آبی رو به رو است، هامون و صیادان آن با آب زنده اند و اگر آب نباشد هامون بیابان خشک و لم یزرع می شود و بادهای موسمی خاک های بستر آن را حرکت داده و مناطق وسیعی از استان سیستان و بلوچستان و حتی خراسان جنوبی و ولایت نیمروز افغانستان را دچار ریزگردها می کند. ساعت کار این پارک آبی برای آقایان از ساعت 9:30 دقیقه صبح تا ساعت 22:30 دقیقه شب و برای بانوان از ساعت 9 صبح تا ساعت 22 شب می باشد.

افغانستان در دو دهه گذشته بارها از انجام این کار سر باز زده بود و اکنون رهاسازی حقابه ایران از سوی مقامات افغانستان برای نخستین بار است که طی دو دهه گذشته صورت میگیرد. مردم سیستان و بلوچستان که حدود 30 سال با مهربانی و آغوش باز میزبان مهاجران افغانستانی بودند اکنون انتظار دارند با روی کار آمدن دولت مردمی در آن کشور و بازگشت اتباع افغان به کشورشان حق میهمان نوازی را بجا آورند و نه افزون بر حق بین المللی بلکه در حد توافقنامه های منعقد شده بین طرفین، حق آبه سیستان را از هیرمند بدهند.

با وجودی که مردم سیستان به دلیل خشک شدن رودخانه هیرمند به ناچار کشاورزی، دامداری و صید و صیادی را از دست داده و با محرومیت رو به رو شده اند، افغان ها آب جاری در رودخانه هیرمند را پس از ذخیره سازی در پشت سدها و بندها به مزارع خشخاش هدایت می کنند و از آبی که می تواند زیستگاه شمار بسیار زیادی از حیات وحش شود و زندگی هزاران نفر را به زیبایی تبدیل کند، صرف تولید تریاک و در نتیجه نابودی نسل بشر می شود. یک مسئول در سازمان حفاظت محیط زیست گفته است: مقام های افغان معتقدند خشک شدن تالاب هامون مشکل ایران است نه آنان.

هنگام افتتاح سد «محمد اشرف غنی»، رئیسجمهور پیشین و فراری افغانستان گفته بود که «ذخیره آب کمالخان به انبار آب برای افغانستان و ایران تبدیل خواهد شد، اما آب افغانستان به ازای دریافت نفت روانه ایران میشود.» این سخنان با واکنش مقامهای جمهوری اسلامی ایران روبهرو شد و سعید خطیبزاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران در آن زمان با اشاره به رژیم حقوقی تعریف شده رودخانه هیرمند تأکید کرد که بر اساس قراردادی که بین دو کشور به امضا رسیده و در مجالس قانونگذاری هر دو کشور تصویب شده حقابه ایران کاملاً مشخص است. به گفته این منبع آگاه، نگاه طالبان به روابط با ایران مثبت است و رهاسازی آب رودخانه نیز به صورت دائمی خواهد بود، مگر اینکه رویدادهای طبیعی مانند خشکسالی پیش آید.

یک منبع آگاه درباره رهاسازی آب از افغانستان به سوی ایران به روزنامه جوان میگوید که طالبان حتی در جریان مذاکرات و گفتگوهای اخیر در تهران نیز پایبندی خود را به توافق ۱۳۵۱ با ایران به صراحت اعلام کردند و مخالف مسدودسازی رودخانههای مرزی مشترک به دلایل دینی و اخلاقی هستند. • آب نوشیدن به سلامت کسی نیز در این کشور دیده می شود ، افسانه های یونانی در کشور ارمنستان هنوز هم دیده می شود. رودخانه هیرمند در شرق ایران نیز از چنین ویژگی برای دو کشور ایران و افغانستان برخوردار بوده و غالبا در راس مسائل دو کشور قرار داشته است.

به دلیل تأثیر شیوة تفکر، حالت درونی و ناخودآگاه ذهنِ شخص در اثری که میآفریند و باور به اینکه بررسی رابطة بین این دو، شناخت بهتر و دقیقتری از انسان و زبان بهدست میدهد، ما در این پژوهش برآنیم تا به بررسی میزان کاربرد و بسامد جلوههای طبیعت و رنگها که معمولاً در قالب نماد در شعرهای شفیعی کدکنی بهکار رفتهاند، بپردازیم. تالاب بین المللی هامون با 400 هزار هکتار وسعت سالهاست که اسیر خشکسالی و نامهربانی کشور همسایه شده است. براساس قرار داد منعقد شده بین دولتها وقت ایران و افغانستان، کشور همسایه موظف است سالانه 850 میلیون مترمکعب آب از طریق رودخانه هیرمند روانه تالاب بین المللی هامون کند.

طوفانهای شن، غلظت گرد و غبار و افزایش ریزگردهای ناشی از خشکسالی و خشک شدن بستر تالاب بین المللی هامون مشکلات عدیده ای برای مردم سیستان و بلوچستان به وجود آورده است. دیپلماسی ایرانی: تلاش ها برای احیای دریاچه هامون در منطقه مرزی ایران ـ افغانستان تشدید شده است. اهالی این قبیله به خاطر مهارت خاصی که در ماهیگیری دارند در میان مردم منطقه بسیار معروف هستند. اما در نتیجه خشکسالی و مدیریت نامناسب آب، در هر دو طرف (ایران و افغانستان)، این دریاچه ها در آستانه نابودی کامل قرار دارند. در این فیلم با بازی اندی لاو، یانگ ژائو و رجینا وان خواهیم دید: «ژو کوان یک قاتل حرفه ای منزوی و تنها و پولدار و چن شاومنگ یک بازیگر سیاهی لشگر و نا امید از زندگی، به صورت تصادفی و در یک زمان کنار هم قرار میگیرند.

قطع آب ورودی رودخانه هیرمند، خشکسالی بیش از یک دهه و خشک شدن تالاب بین المللی هامون به همراه بادهای موسمی سیستان، مردم سیستان و بلوچستان را با مشکل متعدد اقتصادی، اجتماعی و بهداشتی مواجه کرده است. خشک شدن هامون همچنین به سبب بادهای 120 روزه سیستان سلامت عمومی منطقه را شدیدا به خطر می اندازد. كه از طریق چاه نیمه تامین می شود. پل های تاریخی یکی از مهم ترین جاذبه های شهر اصفهان به شمار می آیند.

این پل از نظر ظاهری با دیگر پلهای شهر اهواز متفاوت است. خشکیدگی دریاچه هامون ناشی از قطع جریان آب هیرمند موجب افزایش زمان بادهای 120 روزه به بیش از 160 روزه شده و با وزش این بادها، گرد و غبار بستر دریاچه و حرکت شن های روان از افغانستان بخصوص در ماه های اواخر بهار و فصل تابستان زندگی را برای ساکنان این استان بویژه شهرها و روستاهای منطقه سیستان و شهرستان زاهدان مشکل کرده است.

منصوری، جمشید، (1364)، تالاب هامون پناهگاه حیاتوحش هامون، تهران: سازمان حفاظت محیطزیست. کجایند مدعیان دفاع از حقوق بشر و سازمان های دفاع از محیط زیست و حیات وحش، هفتمین تالاب بین المللی به عنوان زیستگاه انواع پرندگان و چرندگان و آبزیان به تلی از خاک تبدیل شده و هیچ یک از این سازمان ها دم بر نمی آورند. بالغ بر ۲۷۰ تالاب در كشور ما وجود دارد كه ۸۰ مورد آنها از وسعتي درخور توجه برخوردار هستند كه مي توانند در سطح بين المللي نيز مطرح باشند اما تنها ۲۲ تالاب كشور در سايت رامسر به عنوان مهمترين تالاب هاي بين المللي به ثبت رسيده است كه به رغم اهميت بالاي اين ۲۲ منطقه در سطح جهان و قرار گرفتن اكثر اين مناطق در فهرست مناطق چهارگانه و تحت الحفظ سازمان حفاظت محيط زيست، هيچيك از وضعيت مطلوبي برخوردار نيست .

كشور ايران به دليل موقعيت خاص جغرافيايي و زمين شناختي فلات ايران از تعداد و تنوع بسيار بالاي اكوسيستم هاي تالابي برخوردار است به طوري كه از ۳۹ محيط تالابي تعريف نشده به جز يك مورد ، مابقي در ايران يافت مي شود . به جرأت میتوان گفت که داستان هبوط در عهد عتیق (سفر پیدایش3: 1-24)، مهمترین، پرمعناترین و زیباترین بخش کتاب مقدس است که گنجینهای از حکمت را دربردارد و در رمزها و اشاراتش مهمترین مسائل انسانشناسی نهفته است. این در حالی است که با آبگیری کامل سد کمالخان انتظار میرود حقابه ایران که حدود ۲۴ مترمکعب در ثانیه است، به سمت ایران جاری شود، چون افغانستان بر اساس معاهدهای که سال ۱۳۵۱ با ایران بست، متعهد شده که حقابه ایران را از رودخانه هیرمند بدهد.

با این حال منبع آگاه افزود که طالبان یا قراردادی را نمیپذیرند، یا اگر اعلام کند که قراردادی را قبول دارد، به آن توافق پایبند خواهد بود و مقامات طالبان نیز در مذاکرات خود با تهران به صراحت پایبندی به معاهده ۱۳۵۱ میان ایران و افغانستان را پذیرفتهاند و از این رو دستیابی ایران به حقابه خود در منابع مرزی مشترک با همسایه شرقی بلندمدت خواهد بود. اگر در محله آجودانیه ساکن بوده و مایل به رفتوآمد با اتوبوسهای تندرو هستید، بزرگراه ارتش در جنوب این محله دارای ایستگاه اتوبوس تندرو خط ۶ (پایانه لاله-پایانه افشار) است. شکل (1) : نقشه دریای خزر حجم آب دریای خزر 78700 کیلومتر مکعب برآورد گردیده و طول آن حدود 1200 کیلومتر از شمال به جنوب با عرض 200 تا 450 کیلومتر محاسبه شده است.

البته بی بی نام زنی است که رهبری جنگ را در مقابل متجاوزین و اشغال گران به عهده داشته وآثار تمام دست آن در کوه حک شده ودر آنجا یک سوراخ بزرگی که دهن آن با یک تخته سنگ بزرگ بند گردیده وگفته میشود که بی بی در آن غار پت شده وغیب گردیده است. در این دستورالعمل، منابع آب های سطحی به سه گروه منابع آب شرب، رودخانه ها و تالاب های حفاظت شده و سایر منابع آبی که شرب محسوب نمی گردد تقسیم شده است. با اینحال خود دریاچه از تعداد زیادی جریان آبی کوچک تغذیه میشود.

دیدگاهتان را بنویسید