بررسي منابع آلاينده رودخانه گدارخوش

افغانستان بیش از شش و نیم صدهزار کیلومتر مساحت دارد و با آنکه پنج حوزه آبی دارد باز هم با مشکلات جدی کمبود آب روبرو است.آگاهان یکی از دلایل عمدهء این مشکل را جریان آب افغانستان به کشورهای همسایه خوانده می گویند که افغانستان با اکثر این کشور ها هیچ نوع قرارداد تقسیم آب ندارد. درحال حاضر با وارد شدن درحدود ۹۰ درصد انرژی برق ازکشورهای همسایه، شرکت برشنا سالانه ۲۲۰ میلیون دالررا به این کشورها میپردازد درحالیکه افغانستان با داشتن ظرفیت لازم تولید برق بادی، آفتابی، وآبی میتواند بیش از ۲۳هزارمیگاوات برق را درکشورتولید کند. رود چائوفرایا به همراه زیرشاخههایش، بزرگترین آبخیز تایلند را تشکیل میدهد که تقریباً ۳۵ درصد زمینهای این کشور را به خود اختصاص داده است.

استان چهارمحال و بختیاری از سال 1386 تا کنون دچار خشکسالی مفرط شده است به گونهای که منابع سطحی حدود 40 درصد کاهش داشتهاند و منابع زیرزمینی به دلیل فشار بیش از حد رو به افول نهادهاند و پدیده نشست در اکثر دشتها بروز نموده است. در بسیاری از اسناد و قوانین بالادستی از جمله اصل ۵۰ قانون اساسی، سیاستهای کلی محیط زیست و منابع آب ابلاغی مقام معظم رهبری، قانون حفاظت، احیاء و مدیریت تالابهای کشور، آییننامه جلوگیری از تخریب و آلودگی غیرقابل جبران تالابها و مصوبات هیئت دولت؛ بر اهمیت حفظ محیط زیست و تأمین نیاز آبی زیستمحیطی بعد از تأمین آب شرب تصریح شده است.

نصرالله استانکزی در مورد می گوید:”از نظر حقوقی آب به چند دسته تقسیم شده است، یک: آب های داخلی که در آن آب های زیر زمینی و سر زمینی هر دو شامل است. هر کشور حق دارد که در داخل قلمرو خود از این آب ها استفاده کند در صورتیکه قرارداد با دیگر کشور ها نداشته باشد. دولت ها هیچگاه نمی توانند که مسیر طبیعی آب ها و دریا ها را تغییر بدهند و یا با تهدید روبرو سازند. دوم: آب های ساحلی که مربوط به کشور های می شود که با بحر راه دارند، اما افغانستان از آن جمله نیست زیرا محاط به خشکه است. سوم: آب های بین المللی که تمام کشور ها از آن می تواند استفاده کنند، اما اقتصاد افغانستان فعلاٌ اجازه چنین کار را نمی دهد، لهذا افغانستان باید از منابع داخلی خود استفاده کند این در حالیست که متاسفانه روزانه از 65 تا 105 ملیون متر مکعب آب افغانستان ضایع می شود.”به گفتهء دفتر مطالعات ستراتیژیک افغانستان، ساختن بند های برق مانند، بند برق باغداری، بند برق گلبهار، بند برق دوم سروبی، بند برق شال و ساگی در کنر، بند های برق کامه و کامبیری بالای دریای کابل وجود دارند، اما ساختن این بند ها بر علاوه پول نیاز به زمان نیز دارد.یافته های دفتر مطالعات استراتیژیک افغانستان نشان می دهد که اعمار بند برق باغداری از شش تا هفت سال وقت را دربر خواهد گرفت، ساختن بند برق کنر حدود یازده سال و بند برق دوم سروبی ممکن است در پنج سال ساخته شود.

در این جنگل اگر هم مسیر رودخانه قدم بزنید به یک آبشار زیبا می رسید. پاتایا در ۱۵۰ کیلومتری جنوب شرق بانکوک قرار دارد و میزبان ورزش های آبی همجون موج سواری ، غواصی ، سفرهای با قایق به جزایر اطراف و همچنین تفریحاتی نظیر پریدن با طناب از ارتفاع ، چتربازی و موی تای (بوکس تایلندی) می باشد . به غیر از زیبایی های طبیعی ، ترکیب سواحل فوق العاده ، جنگل ها و مکانهای غواصی مشهور جهان ، پوکت یک گنج از معماری چین و پرتغال است . این شهر با داشتن هتل های لوکس و استراحتگاه های ساحلی و زندگی شبانه پر جنب و جوش از شهرهای محبوب تایلند است و مراکز خرید متعدد و چشمه های معدنی از دیگر جاذبه های پوکت هستند .

کروز در چائو پرا ، گشت و گذار در بازار شناور و بازدید از جاذبه های تاریخی فراوان از دلایل جذب گردشگران تور تایلند به سمت بانکوک است . این شاخه از دینشناسی میکوشید تا قوانین حاکم بر تحول و تکامل دین را کشف کرده و به اصل و منشاء و صورت نخستین دین بپردازد.(الیاده،1380: 189) در واقع کشف پیوندهای تاریخی بین ادیان و اثبات ظهور مستقل پدیدههای دینی مشابه در ادیان مختلف دو هدف عمده مطالعات دینشناسی تطبیقی است.(همتی، 1379: 94) عوامل بسیاری مانند ظهور رنسانس و گسترش علوم تجربی، پیدایش شکاکیتمعرفتی و تجربهگرایی در غرب، ظهور نظریه تکاملگرایی داروین، گسترش مهاجرتهای تجاری و علمی به شرق، جاذبه هنر و تمدن و عرفان شرقی برای شرقشناسان غربی را میتوان از عوامل شکلگیری مطالعات علمی ادیان در اروپا برشمرد.(همان: 80) نکته قابلتوجه در مورد مطالعه علمی ریشه دین ایناست که این رویکرد از قرن نوزدهم با تاکید بر ادیان ابتدایی مطرح شد، لذا الگوی مطالعه پژوهشگران تاریخادیان نیز تنها ادیان ابتدایی و باورهای آنها بود.

تفکرات مختلف حاصل طرق گوناگونی است که نتیجه اشکال مغزی است، حال ممکن است که شیء مدرک اکنون توسط حواس درک شده و همان سبب این نحو تفکر گردد و یا آنکه تحت شرایط خاص مغزی حاصل گردیده باشد. این رود با حدود ۳۶۰ کیلومتر طول به سمت جنوب جریان می یابد و از بانکوک می گذرد و به خلیج تایلند می ریزد ، رود چائو پرایا و طغیان های سالانه اش زمین ها را با مواد مغذی غنی می کند و آب لازم برای کشت برنج نوع مرطوب در دشت های مرکزی فراهم می آورد. در واقع رودهای تایلند و کلونگ ها که این رودها را به هم متصل می کنند عامل جریان حیات در کشورند و برای کشاورزان مقدار آب کافی را ، که برای موفقیت کاشتشان ، اهمیتی حیاتی دارد فراهم می کنند.

چون خورشید همه جا را روشن می کند و نور کافی برای دیدن داریم . شاخص ترین رودخانه تایلند رود چائو پرایا نام دارد که در این کشور گاهی به آن منام می گویند که به معنای (( مادر آب ها )) است. این شهر به علت داشتن کانال های متعدد که به رودخانه چائو پرا متصل می شوند ، به “ونیز شرق” شناخته شده است . خاک اندیسول از دیگر انواع خاک می باشد در واقع اگر خاکی دارای بیشتر از 25 سانتی متر خصوصیات آتشفشانی و بدون افق آلبیک باشد را خاک اندیسول می نامند و به معنی آنئو است و در زبان ژاپنی به معنی خاک سیاه است.

رودهای ارس، سفیدرود و اترک به طور نسبی مساحت حوضه آبریزی وسیع و طول بیشتری دارند و به همین مقدار هم آب آنها از مقدار آب دیگر رودها بیشتر است. در این سند ایران تعهد کرده بود که یک سلسله همکاری را در بخش اقتصاد با افغانستان انجام خواهد داد که هیچگاه عملی نشد.اگر در حال حاضر حکومت افغانستان بدون در نظر داشت خط دیورند قرارداد تقسیم آب را با پاکستان به امضاء برساند چی خواهد شد؟ حوزه چهارم آبی افغانستان از جنوب کوه بابا و سفید کوه سرچشمه می گیرد که دریای مهم آن دریای هلمند است. این بدان معنی است که یخ سبکتر از همان مقدار حجم از مایع خود است بنابراین می تواند روی آب شناور شود.

شیوه های گوناگونی برای تصفیه آب وجود دارد. وزیر اقتصاد افغانستان در یکی از کنفرانس ها که در کابل برگزار شده بود گفت که افغانستان با داشتن ظرفیت تولید ۲۳۰۰۰ میگاوات برق همچنان وابسته به برق وارداتی است و با توجه به وجود ظرفیت بلند تولید برق درکشور، دولت وحدت ملی در تلاش است تا ساخت بند های بزرگ تولید برق در کشور را در اولویت برنامه های کاری اش قرار دهد. وی می افزاید که پس از این تلاش میشود دربخش تولید انرژی برق در کشور سرمایه گذاری های لازم صورت گیرد تا افغانستان ازوابستگی به برق وارداتی رهایی یابد.

دیگر رودهای مهم تایلند عبارتند از : رود پاساک که از شمال به جنوب جریان دارد و از دشت های مرکزی می گذرد ؛ رود ناخن چائیسی نیز به موازات آن از شمال به جنوب جریان دارد و به خلیج تایلند می ریزد؛ رود پینک که مزارع شمالی را سیراب می کند و از چیانگ مای می گذرد. این رود که قسمت اعظم آن در مرزهای تایلندو لائوس، قابل کشتیرانی است، زیرشاخههای بسیاری دارد که مهمترین آنها عبارتند از رودهای اینگ (Ing)، روآک (Ruak)، مان (Mun)، چای (Chi) و دون نوی (Don Noi) که به رود مان میریزند؛ کوک (Kok) و لام تا کلونگ (Lam Ta Klong) که قسمتی از مرز بین لائوس و تایلند را تشکیل دادهاند و رود تونله ساپ (Tonle Sap) که در کامبوج به مکونگ متصل میشود.

رود مکونگ که از چین سرچشمه می گیرد ، بخش اعظم مرز تایلند با لائوس را تشکیل می دهد و در زمین های کم قوت شمال شرقی تایلند ، باریکه کوچکی از زمین های حاصلخیز برای کشاورزی را فراهم می کند. مردم می توانند با جمع آوری پس مانده های غذایی ، پلاستیک ، شیشه و قوطی های مواد غذایی ساحل رودخانه ها و دریاها را تمیز نگه داشته و به حفظ زیستگاه های ساحلی که در معرض نابودی قرار دارد کمک کنند . که طرح آن با این پول های که از طرف کشور های خارجی کمک میشود کار ساده است.

مثل این که با کمک کشور دوست هندوستان بند سلما ایجاد شد. به عبارت دیگر این ضرب المثل برای افرادی استفاده می شود که با هدف سوء استفاده از یک موقعیت آشفته پیش آمده به دنبال رسیدن به منافع خود میباشد. دریای کابل دارای طول هفت صد کیلومتر بوده که 460 کیلومترآن در داخل خاک افغانستان جریان دارد و این دریا جز حوزه دوم آبی افغانستان است.در یک تحقیق بانک جهانی گفته شده است که در بخش اول دریای کابل سالانه 495 ملیون متر مکعب آب جریان دارد که 258 ملیون متر مکعب آب حوزه دریای پنجشیر با آن یکجا می شود، و بر اساس تخمین ها گفته می شود که در بخش پایانی دریای کابل سالانه دو صد هشتاد و هفت اعشاریه نوزده ملیارد متر مکعب آب جریان دارد.با آنکه دقیقن همانند دریا های دیگر افغانستان روشن نیست که به چی مقدار آب دریای کابل به بیرون از کشور می رود، اما این روشن است که آب دریای کابل کم نیست.اگر قرارداد تقسیم آب با پاکستان بر اساس مشکل سیاسی صورت نگرفته پس چطور ممکن است که مشکل آب در افغانستان حل شود؟

دیدگاهتان را بنویسید