بررسي منابع آلاينده رودخانه گدارخوش

پس از آن نیروهای نظامی هند وارد کشمیر شدند و نخستین جنگ میان پاکستان و هند در نخستین سال تشکیل کشور پاکستان بر سر کشمیر به وقوع پیوست. رودخانه پاکستان با نام چناب از شعبه های رود سند و در منطقه جامو و کشمیر و پنجاب پاکستان است. منطقه حفاظتشده جاجرود با بیش از ۵۶ هزار هکتار وسعت در۳۰ کیلومتری شمال شرق تهران قرار گرفته است و پارکهای ملی خجیر و سرخهحصار هم در محدوده این منطقه حفاظتشده قرار گرفتهاند. این سرچشمه دامنه کوه چِرو در 33 کیلومتری بروجن و 180 کیلومتری شهرکرد واقع شده است.

رئیس اداره محیط طبیعی اداره کل محیطزیست خراسان شمالی نیز با ابراز تأسف از به خطر افتادن آبزیان و رشد گیاهان نادر در حاشیه و در طول مسیر اترک بهدلیل خشکسالی و ورود فاضلابهای شهری و صنعتی و سموم کشاورزی به این رودخانه میگوید: «اترک با وجود اینکه جزء پنج رودخانه مهم کشور محسوب میشود اما از سرچشمه تا پایاب به غیر از تالابهای پاییندست حتی یک متر از آن حفاظت شده نیست. مهمترین رود این حوضه، رود باهوکلات است که از ارتفاعات شمال سرباز سرچشمه میگیرد.

در پی جنگ هند و پاکستان در ۱۳۵۰ش/۱۹۷۱م شماری از خوجههای این کشور به شرق آفریقا بازگشتند اما سال بعد و پس از اخراج آسیاییها از اوگاندا، شمار زیادی از خوجههای اثناعشری به کراچی مهاجرت کردند. ↑ در اوایل دهه ۱۳۴۰ش/۱۹۶۰م نیز شمار کمی از خوجههای مقیم افریقا به پاکستان مهاجرت کردند. چناب شاهرگ حیاتی پنجاب به شمار می آید و در حس تعلق مردم منطقه به ناحیه پنجاب تاثیر زیادی دارد.

حوضه آبریز رودخانههای بلوچستان جنوبی بین سدیج و مرز پاکستان با نام اختصاری رابچ-باهوکلات یکی از حوضههای باز ایران است که در تقسیمبندی حوضههای آبریز ایران، حوضهٔ فرعی به شمار میرود و زیرمجموعهٔ حوضهٔ آبریز خلیج فارس و دریای عمان است. او به چاه های حریمی به عنوان سومین عامل ایجادکننده بحران حوضه زاینده رود اشاره ای می کند و توضیح می دهد: شرکت آب منطقه ای در مناطق حریم رودخانه که حفر چاه ممنوع بوده است، مجوز احداث چاه های حریمی را صادر کرده است. حوضه آبریز مشخصی نباشد.

بسیاری از این آب از سدها و سفرههای زیرزمینی تامین میشود.اما نکتهی نگرانکننده این است که ایران از ۱۳۹۳، از حدود ۷۰ درصد از کل آب شیرین قابل استفاده خود بهره میبرد که بهمراتب بسیار بالاتر از نُرمهای بینالمللی است. بیماریهای گوناگون به مردم آن منطقه سرایت کرد و مرگ و میر مردم نتیجه این انتقال آب بود. این در حالی بود که اکثریت مردم این منطقه مسلمان بودند. این نوع تصحیحات را که مصحح تصحیح قیاسی نام گذاشته، ما در سه دسته جملات فارسی، جملات عربی و اشعار عربی بررسی میکنیم.

فاروق معتقد است، مطالب مثنوی به سه طریقة توصیفی، جدلی و پیامبرانه با یکدیگر پیوند مییابند که « از آن میان مهمترین طریقه در روایت مثنوی طریقة پیامبرانه است، با بهرهگیری از تکرار و استعاره و نقیض» (حمید، 1383: 194). مبنای تحقیق فاروق حمید، داستان «هلال» از دفتر ششم بوده است. روستای چشمه قاسم از داشتن راه ارتباطی و پل محروم است، اهالی برای تردد باید از رودخانه عبور کنند و در زمان بارش و برودت هوا این کار امکانپذیر نیست، در زمان بارندگی برای دسترسی به روستا باید چند ساعت پیادهروی کنم و از روستای مجاور به این چشمه قاسم برسم تا بتوانم کلاس درس را دایر کنم، در این مسیر نیز چند رودخانه فصلی وجود دارد.

برای رسیدن به این منطقه خوش آب و هوا تنها کمی رانندگی لازم است. اين رودخانه پاکستان نه تنها سبب حاصلخیزی خاک های اطراف خود در این منطقه می شود، بلکه سبب ذهن بارو مردم ساکن آن ناحیه نیز می گردد. این آبخیز همچنین صافی رود و برخی دیگر از رودهای کوچکتر را در خود جای داده است. این رودخانه را از قدیم با نامهای دیگری از جمله زنده رود، زندرود، زندک رود، زرینه رود، زرین رود، زرن رود و زندرود هم میشناسند. ۱٫ قبل از مراجعه به سد مورد نظرتان حتما نسبت به ماهی های مستقر در سد شناخت کافی داشته باشید و هرگز سدی را که نسبت به آن اطلاع و شناخت کافی ندارید برای ماهیگیری انتخاب نکنید.

اگر به کوهنوردی در ارتفاعات اطراف آبشار علاقهمند هستید، کفش مناسب بپوشید.با توجه به سردسیر بودن این منطقه بهخصوص اگر در بهار به این محدوده سفر میکنید، حتما لباس اضافی و گرم همراه ببرید. بهمن عسگری عنوان کرد: بیشترین مسافران این منطقه در فصل تابستان و بهار به این منطقه سفر میکنند. پس از استقلال زنگبار نیز شماری از خوجههای این سرزمین به پاکستان سفر کردند و در کراچی اقامت گزیدند.

حامیان سعودی از شهریورماه ۱۳۶۸ش، به بهانه کمکهای آموزشی و انسان دوستانه به مهاجران افغان در ایالت بلوچستان، مراکز متعددی تحت عنوان «موسسة الدعوة الاسلامیة»، «ادارة الاسراء»، «مؤسسة مکة المکرمة الخیریة» و «مؤسسة مسلم» تأسیس کردند و از طریق کمکهای مالی، فرهنگ ضدشیعی وهابیت و سیاستهای خود را تبلیغ میکردند. نتیجه گیری : کاش ما هم سخاوت رودخانه را داشتیم تا همهٔ موجودات اطرافمان را از عشق،مهر و محبت سیراب کنیم؛کاش ایثار و فداکاری و از خود گذشتگی را را بلد بودیم تا مانند رودخانه برای کمک به دیگران از وجودمان بگذریم .گذر عمر ما مانند گذر رودخانه است ،خیلی سریع تر از آنچه تصور کنیم سپری میشود ؛سعی کنیم در مدت محدود زندگی مان مهربان باشیم و مهربانه به جهان عشق بورزیم.

راههای دسترسی: اگر نمیخواهید در ترافیک و شلوغی مرکز شهر ماشین ببرید، برای بازدید از این مکانِ دیدنی، خودتان را به خط ۱ مترو برسانید و در ایستگاه هفت تیر پیاده شوید. روز». این سخن مولف آنندراج نیز موید سخن ماست: «در لغت تبری و دری جیم با زاء تبدیل می یابد و رازی را که منسوب به شهر ری است راجی گویند» (به نقل از دهخدا، 1384: ذیل روج). رودخانه چناب از مارالا، حدود 24 کیلومتر دورتر از شهر سیالکوت منشا می گیرد. با این حال، بعد از این دوره صلح دو جنگ خسارات بسیاری به بار آوردند. رودخانه های مرزی به عنوان یکی از مهم ترین عوارض طبیعی همواره منشأ اختلافات بسیاری در روابط بین دولت ها محسوب می شوند.

مجموع طول رودخانه 3180 کیلومتر (1980 مایل) است که آن را تبدیل به یکی از طولانی ترین رودخانه ها در آسیا می نماید. رود سند، طولانی ترین رودخانه است و به عنوان رودخانه ملی پاکستان نامیده می شود. در این مقاله در مورد شرایط و امکانات منطقه پونک تهران با شما صحبت می کنیم تا بیشتر آشنا شوید. سایر خیابانهای این منطقه منشعب از خیابان اصلی است و اغلب به بن بست میرسد. همچنین بسیاری از صنایع سنگین پاکستان متکی به رود سند می باشد و منبع اصلی آب آشامیدنی توسط این رود فراهم می شود.

دیدگاهتان را بنویسید