از آب چه استفاده هایی می کنیم – ❤️ پست روزانه

به عبار ت دیگر، وقتی که کشت تریاک، درآمد کشاورزان را افزایش می دهد، این فرایند وضعیت اقتصادی سایر کشاورزان را بد تر می کند(UNODC، 2004،pp. 48-49).درآمد متوسط طبق آمار سال 2008 هر هکتار کشت تریاک برابر 4662 دلار و هر هکتار کشت گندم 1625 دلار است.کشاورزان مشغول به این کشت 2.4 میلیون نفر که در آمد متوسط شان 1997 دلار بوده است. در وضعیت موجود، هر دو کشور آبراهی ایران، افغانستان، بعنوان کشور بالا دستی، عهدنامه حقوق مربوط به استفاده های غیر کشتیرانی از آبراهه های بین المللی را که هنجاری پذیرفته بین المللی است، را هنوز نپذیرفته اند ولی عراق(9 جولای 2001) و سوریه (2 آوریل 1998) بعنوان کشورهایی پائین دستی، کنوانسیون 1997 آبراهه ها ی سازمان ملل را پذیرفته اند.

این کنوانسیون توسط کشور های آبراهی علی الخصوص توسط ج.ا ایران، با توجه به اینکه عراق (سال 2001) و سوریه(در سال 1998) این عهدنامه را پذیرفته اند، خواهد توانست بر عملکرد کشور های دیگر چون افغانستان و ترکیه اثر گذار باشد. با توجه به نا امنی های مرزی، قاچاق مواد مخدر، جنایات سازمان یافته و مهم تر آن نارکو تروریسم می توان چشم اندازی از چالش های مختلف اما مرتبط با سیاست مشترک مرزی ایران و افغانستان را بر سر هیرمند/هلمند انتظار داشت. مقصد نهایی، امنیت ملی در ایران و دو کشور همسایه است، این امنیت از مسیر کاهش تهدیدات زیست محیطی و انسانی قابل حصول است.

از آن جمله است : “تحقیقی با استفاده از روش تحلیل آماری، و با استفاده از اسناد و روش های پیمایشی، از پائیز سال 2007 تا تابستان 2008، در جامعه آماری 101 روستا از 808 روستا صورت گرفت، و طی آن از 260 نفر از اعضا شورای اسلامی روستا ها و صاحبنظران مصاحبه بعمل آمده، به نظر می رسد: کاهش ورودی آب رودخانه هیرمند/هلمند، در شرایطی که نزولات جوی در افغانستان فزنی یافته است، ناشی از دلایل طبیعی مثل کاهش نزولات جوی نیست و در حقیقت جریان رودخانه به سایر مسیر ها تغییر یافته است” (رحمانی فضلی و همکار،1389).

هفتاد و پنج درصد(75%) ازمحصول ملی تریاک در سال 2008، در استانهای قند هار و هلمند تولید شد. در سال 2008، 98% کشت تریاک در استانهای هلمند، قند هار، اروزگان، دی کندی، زابل، فرح و نیمروز متمرکز شده بود، مکانهایی که وضعیت امنیتی شان به عنوان بی نهایت خطرناک توسط UNDSS طبقه بندی شده است. تهدید امنیت انسانی در منطقه مرزی سیستان، به عنوان اثر اقدام افغانستان با از بین رفتن اقتصاد و کشاورزی محلی، و حیات پوشش گیاهی و ذخیره جانوری فاجعه ای بزرگ است و نتیجه آن علاوه بر نقض آشکار حقوق بشر، نا امنی و عدم ثبات (اعم از سیاسی، اقتصادی، اجتماعی) است.

5-4).ساخت سدها و کانال ها در افغانستان به کاهش حجم آب هیرمند انجامیده است که در پی خود آب دریاچه را کاهش داده و نتایج اسف باری برای کشاورزی و دیگر جنبه های زندگی اقتصادی منطقه همراه داشته است(مجتهد زاداه، 1378، ص. و نیز کتابی در خصوص «اجرام سبعه» حاجی خلیفه(155) بوی اسناد داده است»(156). در لا به لای این تزئینات از کاشی های نفیس فیروزه ای رنگ نیز استفاده شده است که جلوه ای خاص به این بنا بخشیده اند. برای مصرف آب شیرین اندک موجود در جهان محدودیت هایی هم وجود دارد، زیرا مقداری از آب های شیرین جهان به شکل یخ در یخچال های قطبی و کوهستانی قرار دارد که به این صورت قابل بهره برداری نمی باشند.

بنابر گزارش سازمان ملل، افغانستان 90% تولید تریاک جهان را دارد. همچنانکه آمار گزارش سالانه 2009 بیانگر کاهش انهدام در سال 2008 به میزان 5480 در 2008 است. گزارش توسعه انسانی 2006 سازمان ملل خواهان تامین 20 لیتر آب سالم در هر روز برای همه به عنوان حقی از حقوق بشر است (ببران،1386ج، ص. سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد در سال 1981 هامون پوزک را به عنوان یکی از مهمترین مناطق طبیعی معرفی کرده است(ببران، 1386ج، صص. بنابر این زمینهای با ارزش و کمیاب کشاورزی به صورت متزایدی برای اهداف کشت تریاک در افغانستان استفاده می شود(UNODC، 2004). برای جبران خسارت افزایش قیمت گندم بخاطر تصمیم برخی کشاورزانی است که بجای گندم به کشت تریاک می پردازند.

هر چند که عضویت افغانستان در مرکز منطقهای مدیریت آب شهری، قدم مثبتی است که توسط ایران و افغانستان برای همکاری های بیشتر با محوریت موضوع آب صورت گرفته است. البته براساس سند شمارۀ2، این کار همیشه مقدور نبود و تابع اوضاع زمانی و وقایع منطقهای بود (سند شمارۀ2). این نام گسترش یافت تا منطقه ای بزرگ تر از تونس را در بر گیرد زمانی که چندین استان از جمله تریپلوتین ( استان سابق لیبی ) به افریقا افزوده شدند.

با توجه به تبدیل باتلاق گاوخونی به مرکز توریستی و گردشگری و اعزام گردشگران و توریستها جهت بازدید از باتلاق گاوخونی و به لحاظ بعد مسافت مرکز استان تا باتلاق و ضرورت استراحت در بین مسیر به نظر میرسد شهر اژیه به لحاظ داشتن جاذبه های طبیعی و خصوصا مسیر رودخانه و پارک ساحلی و استحقاق سرمایه گذاری در امر ساخت بلاژ در غالب طرح بردیس و یا توسط نهادها و سازمانها ی دولتی و افراد حقیقی و شناساندن ابنیه های تاریخی خصوصا برجهای کبوترخان به بازدید کنندگان از طول مسیر رودخانه و تالاب گاوخونی زمینه جذب اردوهای تفریحی فرهنگی سیاحتی و زیارتی و همچنین توریستهای داخلی و خارجی به منطقه را بیشتر فراهم نمائیم.

نود و دو درصد(92 %) کشت خشخاش در زمینهای حاصل خیز آبی صورت می گیرد توسعه کشت آن به هزینه کاهش کشت غلات مخصوصاً گندم تمام میشود، که در سال 2004 بصورت قابل توجه ای کاسته شد. و این کاهش ادامه دارد ((UNODC، 2004. آنچه که نگرانی بزرگتر است این موضوع است که بیشتر کشت تریاک در زمینهای حاصلخیر آبی صورت می گیرد(92% در مجموع سال 2004). بعنوان مقایسه، گندم در 55% زمینهای آبیاری شده و 45% در زمینهای دیم می روید (اطلاعات سال 2004 بیانگر متوسط 3.6 برابری کشت گندم در زمینهای آبی به نسبت زمین های دیم است).

در ادامه مسیر باید از روستاهای «برم» و «مسگری» گذر کنید. این تلاش در شرایطی است که نیرو های ائتلاف در سال 2010 امکان کشت تریاک را نیاز ضروری تامین اقتصادی افغانان می دانند: “ناتو در خواست روسیه برای انهدام محصولات مخدر در افغانستان را رد کرد.”، سخنگوی ناتو، جیمز آپاتورای در مورد نظر روسیه برای انهدام محصولات مخدر در افغانستان می گوید که “این مشکل با دقت بایستی حل شود چرا که اهالی بومی آسیب می بینند و متحدین در افغانستان می بایست لرد های مواد مخدر وآزمایشگاههای تولیدی را مورد هدف قرار دهند. وی ادامه می دهد: شرایطی که ما تنها منبع درآمد مردمی را که در دومین کشور فقیر دنیا زندگی می کنند، نابود می کنیم و برای آن جانشینی ارایه نمی دهیم، غیر قابل تحمل است”.

چرا ما این درختان و رویشگاههای ارزشمند را نابود میکنیم؟ ازآنجاییکه آثار هخامنشی همیشه یادآور بناهای عظیم سنگی و کاخها و مقابر مجلل، آنهم در محدوده فارس، بیستون، شوش و (جاده شاهی) میباشد بنابراین کشف یک شهر زیرخاکی از نوع خشتی گلی آنهم در این منطقه، عجیب و دستاوردی بسیار مهم تلقی میشود چرا که نه تنها حاکمیت هخامنشیان را بر این نواحی اثبات میکند بلکه نحوه زندگی مردم عادی جامعه را نیز نشان میدهد همچنین با بررسی المانهای معماری و عناصر موجود در این بناها میتوان به فرهنگ و آداب و رسوم و گرایشات مذهبی مردم آن زمان نیز پی برد.

31- چرا کشورهای امریکای لاتین ازنظر اقتصادی توسعه وپیشرفت چندانی نکرده اند؟ بر اساس محاسبات بورس اوراق بهادار روساریو، هزینه های بیشتر لجستیکی، حمل و نقل و صنعتی که کاهش سطح آب رودخانه پارانا در سال جاری تحمیل کرده است، زیان اقتصادی ۳۱۵ میلیون دلاری همراه داشته است. در تالابهای هامون که در هنگام آبدار بودن، به دلیل ایجاد پوششهای انبوه نیزاری مانع محکم و موثری در انتقال و حمل این ماسه ها به سوی روستاها، کشتزارها و شهر زابل به وجود می آورند، دیگر این نقش مهم خود را در زمان خشکی نمی توانند ایفا کنند(ببران، 1386ج، صص. بادهای 120 روزه که سابقاً از روی دریاچه میوزید و مفرح و حیاتبخش بود، در زمان خشکی هامون با برداشت و حمل شن و ماسه(بویژه از جنوب خراسان) منجر به مدفون شدن روستاها، اراضی کشاورزی، مراتع و راههای ارتباطی و مشکلات عدیده دیگر در ایران و افغانستان و حتی پاکستان شده اند.

استانهای هیرمند، حتی نیمروز در مسیر رود هلمند/هیرمند قرار گرفته و رکورد دار تولید تریاک اند. گذشته از اقدامات برنامه ریزی شده سد سازی و انسداد مسیر آبراه بین المللی هیرمند/ هلمند، به نظر می رسد که کانال های آبرسانی مسیر آبراه طی جنگ های داخلی افغانستان، آسیب دیده باشد و از سوی دیگر مصارف دیگری چون کشت خشخاش در مسیر آبراه بر کاهش جریان ورودی آب به کشور پائین دست آبراهی ایران، تاثیر داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید