آیلتس کیوکارد IELTS Cue Card شماره 74 :توصیف رودخانه/دریا – آکادمی مجازی 24talk

این پژوهش بینرشتهای با محوریت جامعهشناسی تاریخی به دنبال ایجاد نگرشی متفاوت و جدید نسبت به موضوع خرافهگرایی است و با مطالعۀ ساختار اجتماعی دورۀ صفویه، خرافات را بررسی و شناسایی میکند. در اکثر نژادهای اسب، نرها از شأن و جایگاه بالاتری نسبت به مادیانها برخوردارند در حالی که در مورد اسب عربی مسأله متفاوت است. او گفت: دولت باید هرچه زودتر نسبت به تامین حق آبه سیستان اقدام کند.

سیستان نباید وابسته به افغانستان باشد و تامین آب از منابع مختلف در نظر گرفته شود. عضو مجمع نمایندگان سیستان و بلوچستان در مجلس شورای اسلامی گفت: ورود آب هیرمند از خاک افغانستان به ایران نباید منجر به فراموشی طرح انتقال آب از دریای عمان به استان سیستان و بلوچستان شود. به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «مولوی خیرالله خیرخواه»، عضو ارشد مذاکره کننده طالبان در جریان سفر چندی پیش نمایندگان طالبان به تهران و شرکت در مذاکرات بین الافغانی، به سؤالات شبکه پرس تی وی درباره مواضع طالبان درخصوص موضوعات مهمی چون داعش، حقوق زنان، حقوق شیعیان افغانستان، روابط با همسایگان و سیاست های حکمرانی این گروه در صورت تسلط بر افغانستان و تشکیل حکومت فراگیر پاسخ داد.

به گزارش جماران؛ مولوی خیرالله خیرخواه، عضو ارشد مذاکره کننده طالبان در جریان سفر چندی پیش نمایندگان طالبان به تهران و شرکت در مذاکرات بین الافغانی، به سؤالات شبکه پرس تی وی درباره مواضع طالبان درخصوص موضوعات مهمی چون داعش، حقوق زنان، حقوق شیعیان افغانستان، روابط با همسایگان و سیاست های حکمرانی این گروه در صورت تسلط بر افغانستان و تشکیل حکومت فراگیر پاسخ داد. وی که به پرسشهای چالشی محسن اسلامزاده، پژوهشگر و مستندساز ایرانی به عنوان مجری برنامه «چهره به چهره» شبکه پرس تی وی پاسخ می داد، درباره نگاه طالبان به داعش گفت: طالبان از زمان مواجهه با داعش تاکنون، شهدای زیادی داده داست.

بررسی مورخان نشان داده که اولین تمدن های بشری بزرگی از ایران در حاشیه همین رود تشکیل شده اند و حتی نام رود کارون در سنگ نوشته های باستانی با عنوان کرن، کرنک و کوهرنگ آمده است. به گزارش تنگه احد دکتر علیمرادی دراینخصوص گفت: سد کمالخان با ظرفیت بیش از پنجاه میلیون مترمکعب کاملا لبریز شده ولی متاسفانه بخش قابل توجهی از سیلاب از سرریز جنوبی سد کمال خان وارد رودخانه خشک شده و به سمت گودزره افغانستان هدایت گردیده است؛ با توجه به اینکه با فاصله ۱۰ کیلومتری از سرریز در داخل رود خشک افغانستان بند خاکی دیگری حفر شده، لذا پشت این بند فرعی آب مهار گردیده است.

با تصویب ستاد بحران شهرستان چادگان و در جهت کاهش فشار سیلاب بر روی پل تاریخی اورگان در زمان حاضر دست اندرکاران بخش فنی ستاد بحران چادگان اعم از فرمانداری، بخشداری چنارود، آب منطقه ای و میراث فرهنگی در طوفان شدید و در شرایط جوی نامناسب در حال احداث کانال فرعی در بستر زاینده رود و در جوار پل اورگان جهت تخلیه سیلاب اضافی زاینده رود در محور ورودی پل و نجات این پل تاریخی هستند. به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، محمد سرگزی نماینده مردم زابل در مجلس در نشست علنی امروز و در نطق میاندستور، با اشاره به وضعیت استان سیستان و بلوچستان اظهار داشت: وضعیت سیستان در همه بخشها خصوصا در آب، فوق بحرانی است؛ سیستان در حال موت است، تنگه اُحد جمهوری اسلامی ایران در حال نابودی است، چند روزی است که حسب اعلام متولیان دیپلماسی، برای رهاسازی حقابه رودخانه هیرمند علیرغم تمام پیگیریهای صورت گرفته نتیجهای حاصل نشد.

علیرضا قاسمی روز چهارشنبه در گفتوگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: تا زمانی که تالابها پرآب بود روستاهای سیستان و بلوچستان گرفتار کم آبی نبود اما هماینک شاهد خشکی آنها هستیم و با توجه به فشار خشکسالی و مشکلات عدیده وضعیت آبی منطقه باید تلاشها برای دریافت حقابه هیرمند به عنوان حق مردم ایران بیشتر شود. به گزارش قدس آنلاین، هرگاه نام سیستان به گوش میرسد دلیری و آزادگی در ذهن تداعی و داستانهای پهلوانی خاندان گرشاسب و زال و دیگر اساطیر پایدار ملی روح هر ایرانی را با خود به اعماق تاریخ میبرد اما چند سالی است که این سرزمین با خشکسالیهای پی درپی دست پنجه نرم میکند و مردم دیار اسطوره و افسانه تشنه و آواره هستند.

به گزارش «نماینده» فدا حسین مالکی در واکنش به سخنان اخیر سخنگوی طالبان درباره ایران حقابه رودخانه هیرمند و دریاچه بین المللی هامون در فضای مجازی، گفت: آقای مجاهد گفته است طالبان تشنه همکاری های تجاری و سیاسی با ایران است ، بله این موضوع سخن تازه ای نیست ، دنیا هم به خوبی بر موقعیت استراتژیک و ممتاز جمهوری اسلامی ایران واقف است. فدا حسین مالکی در واکنش به سخنان اخیر سخنگوی طالبان درباره ایران حقابه رودخانه هیرمند و دریاچه بین المللی هامون در فضای مجازی، گفت: آقای مجاهد گفته است طالبان تشنه همکاری های تجاری و سیاسی با ایران است ، بله این موضوع سخن تازه ای نیست ، دنیا هم به خوبی بر موقعیت استراتژیک و ممتاز جمهوری اسلامی ایران واقف است.

یک منبع آگاه در وزارت نیرو در گفتوگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، ضمن تکذیب خبر افزایش دبی رودخانههای مرز شرقی کشور گفت: فیلم منتشر شده در فضای مجازی که از افزایش دبی رودخانه هیرمند در مرز افغانستان خبر میدهد، مربوط به 2 سال گذشته و سیل شرق کشور است. حجت الاسلامعزیزی با اشاره به پرهیز از سیاسی کاری مسئولان در پیگیری حق آبه می گوید: مطالبهگران حق آبه مراقب باشند تا مبادا فضای مجازی و فتنه دشمنان خللی در این کار وارد کند. به گفته او هر چند آب در نزدیکی مرز است، اما حجم آن بسیار کم است و در مرز ایران کار لایروبی به سرعت در حال انجام است.

با لبریز شدن سد کمالخان در غرب افغانستان, این کشور ملزم به رهاسازی آب در رودخانه هیرمند و تامین حقآبه تالاب هامون است اما تاکنون این کار انجام نشده است. به گزارش ایرنا، رودخانههای فرامرزی به عنوان یکی از منابع آب شیرین برای هر کشوری اهمیتی انکارناپذیر دارند اهمیتی که به واسطه گذر از مرزهای سیاسی منافع کشورها را تامین و شرایط زیستی مردمانشان را بهتر میکنند این رودخانههای فرامرزی که هیچ زمانی در جای جای جهان خالی از چالش نبودند در پی افزایش بحران آب و رشد تقاضا تعارضهای زیادی میان کشورهای بالادست و پایین دست خود ایجاد کرده اند.

او گفت: با توجه به گزارشی که تا این لحظه داریم ۲ دریچه بند کمالخان باز و آب به سمت مرزهای کشورمان جاری شده این مهم برای ۴۸ ساعت آینده وضعیت را متفاوت خواهد کرد و ورودی آب را خواهیم دید. به گزارش ایسکانیوز؛ معاون سفارت ایران در کابل از بازشدن دریچههای سد کمالخان از سوی طالبان طبق توافقات و جاریشدن آب به سمت مرزهای ایران خبر داد. رودخانه مرزی هیرمند که از کوههای غرب کابل سرچشمه میگیرد و پس از پیمایش 1050 کیلومتر به تالآب هامون سرازیر میشود، یکی از موضوعات حقوقی بین ایران و افغانستان از زمان امضای عهدنامه پاریس 1857 تا کنون بوده است.

ایران و افغانستان در سال ۱۳۵۱ قراردادی امضا کردند که بر اساس آن، حقابه ایران از رودخانه هیرمند که از افغانستان وارد کشورمان میشود، ۸۲۰ میلیون مترمکعب در سال است. باشگاه خبرنگاران جوان – خبر رها سازی آب رودخانه هیرمند به سوی سیستان و بلوچستان و دریاچه مشترک هامون بین ایران و افغانستان اواخر هفته گذشته طوری بود که حتی مقامات ارشد ایران نیز آن را اقدام مثبت از طرف طالبان عنوان کردند. باشگاه خبرنگاران جوان زاهدان – علیرضا شهرکی گفت: هفته گذشته تیمهای فنی دستگاههای متولی مسیرهای ورود آب هیرمند به سیستان را بررسی کردند.

وانگهی همه كشتیبانها یك را را در پیش نمی گیرند ، به علاوه در رودخانه ها این معبر عریض است . عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: یکی از مصادیق این موضوع مسیر طلایی بندر بین المللی چابهار به افغانستان از طریق بازارچه های مرزی میلک-دو غارون است که تاثیر ایران را بر تجارت این کشور و آسیای میانه نشان می دهد. وی ادامه داد: داستان این سریال تلویزیونی درباره ماجراهای فردی به نام مت مک گرگور (با بازی اندرو کلارک) و خانواده اش به عنوان یک مزرعه دار موفق است.

وی ادامه داد: در پیگیریهای مستمر از مسئولان ذیربط اظهارات متفاوت بسیاری را دریافت کردیم، حال سوال این است آیا اخذ حقابه رودخانه هیرمند نیاز به یک دیپلماسی پویا، دقیق و روشن ندارد؟ کتاب درنای مهاجر و رودخانه خشکیده اثر اکبر احمدی داستانی زیبا و آموزنده است که به مناسبت جاری شدن آب در رودخانه زاینده رود به منظور توصیف حال مردم اصفهان و طبیعت اطراف به زبانی ساده برای کودکان نوشته شده.

اصولا انتظار می رود که آب باران کاملا خالص باشد، ولی به علت تماس آن با گرد و خاک ، ذرات معلق گازهای مخلوط در هوا ، مقادیر قابل توجهی از آنها را در خود حل و به زمین می آورد. برای سکونت مطرح بوده است، نزدیکی به مراکز خرید و دسترسی به نقاط مختلف شهر در کنار آب و هوای نسبتا مطلوب غرب پایتخت این محله را به عنوان یکی از مناطق محبوب تهران برای سکونت مطرح کرده است.

«و تَلَقَّفَتهُ المِیاهُ فَکَتمت صَرخَتهُ» (الشارونی، 1397: 57): «آب او را در خود گرفت و فریادش را پنهانکرد» (سبزیانپور و وکیلی، 1397: 58)؛ معنای تحتاللفظی عبارت چنین است که «آب او را ربود و فریادش را پنهان کرد» که در این جمله سبزیانپور برای ترجمه از همانندسازی «آب او را در خود گرفت» استفاده کرده است. مینو غزنوی کارش را در دوبله از هشت سالگی آغاز کرده و تا به امروز به جای رویا نونهالی در فیلم عروسی خوبان و مرجانه گلچین در فیلم چراغ خانه حرف زده است.

دیدگاهتان را بنویسید