آیا به پلهای خداآفرین سفر کردهاید؟

معماری کاخ سلطنتی رامسر (کاخ مرمر) با زیربنای حدود ششصد متر اثر مهندس هوانس غریبیان با نظارت معماران ایرانی و آلمانی آن روزگار است. این پل در زمان حکومت رضا شاه در ایران توسط آلمانی ها به رهبری مهندس اتریشی به نام والتر اینگر ساخته شد.عظمت این پل که در واقع دو کوه عظیم و سخت را به یکدیگر اتصال می دهد ستودنی است. در واقع اسباب کشی بسیار سخت و حساس است چرا که اگر یکی از کالاها دچار آسیب شود شما را با هزینه بالای تعمیرات روبرو می کند و در بیشتر مواقع مجبور به خرید مجدد خواهید شد.

این پل راه ارتباطی راه آهن سراسری شمال جنوب بوده که با شگفتی تمام و با ابزار آلات بسیار ساده مانند دینامیت و دریل دستی ساخته شده بود و در ساخت آن از هیچ سازه فلزی استفاده نشده است. هیچ در آیینه حیرت نگاهان اسیر دژ/ نیست جز پرهیب دیوان و/ نهیب خیل جادو زاد/ زینهار ازین طلسم هفت بند آب و آیینه/ و درخت جادویی بنیاد. شاید پیش خودمان فکر کنیم به خاطر این که آب رودخانه ها مدام داخل دریا می ریزند پس دریا هر روز شورتر از روز قبلش می شود اما این طور نیست چون مقداری از نمک دریا توسط جلبک ها و حیواناتی که در دریا زندگی می کنند مصرف می شود و مقداری از آن هم در کف اقیانوس ها رسوب می کند.

وضعی که در منطقه ی خاورمیانه وجود دارد و دور از انتظار نیست. ساخت جاده چالوس تا اواخر دوره قاجار، جاده ای بین کرج – چالوس وجود نداشته و تنها یک مسیر خاکی و مالرو، راه دسترسی به روستاهای این منطقه را تشکیل میداده اما به گونهای نبود که ارتباط دهنده شمال و جنوب کشور باشد. تونل کندوان در اردیبهشت ماه سال ۱۳۱۴ شمسی ساخته شده و تونلی است به مسافت یک هزار و ۸۸۶ متر و عرض پنج الی هفت و ارتفاع شش متر که کار ساخت آن چهار سال طول کشید و در سال ۱۳۱۸ به بهره برداری میرسد.با احداث این تونل ۱۳ کیلومتر از مسیر مرکز کرج به چالوس کاسته شد چون پیش از این برای طی این مسیر باید کوه دور زده میشد.

برای رسیدن به اینجا باید از جاده اصلی خارج و به جاده قدیم وارد شوید و پس از طی مسافت کوتاهی به این منطقه و چشم انداز زیبای آن برسید. از جمله عواملی هستند که منجر به غلبه فضای منازعه و درگیری در منطقه خاورمیانه و به عبارت دقیق تر جنوب غرب آسیا شده اند به طوریکه عمدتا منازعات اصلی در این منطقه رخ داده است. بوستان های پونک شمالی ، بوستان های نازنین ، بوستان ترافیک ، بوستان شاهد ، بوستان اردیبهشت ، بوستان فراز و بوستان یاس را نام برد که این بوستان ها ، سرانه فضای سبز پونک شمالی را در زمره محلات خوب از این نظر قرار داده است.

در نمونه­های فوق، شاعر با به کارگیری واژگانی بومی همچون سبخ­زار (شوره زار) و کهره (بزغالۀ شیرده) و «تیترموک» که به نحوی یادآور «داروگ» در شعر نیما است و دیگر عناصری از طبیعت زادگاهش، فضای جنوب کشور را به زیبایی در ذهن مخاطب ترسیم میکند. وی در این سند از حکومت هند تقاضای کمک نظامی کرد. در گذشته حتی دهستان لولمان که الان شهر شده وجود نداشت و خریدو فروش اصلی کالاها وبازارها همه در رشت آباد برپا وبرگذار میشد،بعدها شخصی به اسم ابراهیم خان چهارده ای روستایی به اسم لولمان را بنا کرد که امروزه بازار اصلی در انجا برپا میشود!

بخش اصلی این بنا شامل بالکن ستوندار شمالی و دو تالار مربع شکل در قسمت جنوبی و یک تالار مستطیلی در جهت شمالی-جنوبی میباشد که با تزئینات زیبای گچبری مزین شده است. منطقه مرکزی از آبرفت های دوران چهارم زمین شناسی تشکیل شده و به طور عمده شامل رسوبات با بافت سنگین و دارای املاح گچ و نمک بوده که در مناطقی وسیع، پوشیده از ماسه های روان می باشد که به دلیل پوشش گیاهی اندک و وزش بادهای شدید، تثبیت نشده اند.

پادشاهی هندویونانی که توسط دمتریوس اول باختری تأسیس شد، شامل گاندهارا و ناحیه منطقه پنجاب از ۱۸۴ قبل از میلاد میشد و در زمان حکومت مناندر اول که با پیشرفتهای تجاری و فرهنگی دوره یونانی-بودائیسم همراه بود را بنا نهاد و به بیشترین رشد و پیشرفت خود رسید. قسمت داخلی بنا بهصورت چهارگوشه است. ماسه های شکسته: بعلت اصطکاک داخلی زیاد به سختی روی همدیگر لغزیده و زیر چرخهای وسائل نقلیه بهتر مقاومت کرده و نیروهای وارده از چرخ اتومبیل را بهتر تحمل مینماید درنتیجه خیلی دیرتر از شن و ماسه طبیعی زیر چرخهای وسایل نقلیه فتیله شده و جاده دیرتر موج برمیدارد.

بالا رفتن سطح بهداشت فردی و اجتماعی، اهمیت آب شیرین را نسبت به گذشته زیاد نموده و اثرات کمبود آب شیرین در مناطق خشک و نیمه خشک باعث منازعه و درگیری بر سر حوضههای آبخیز مشترک و رودخانههای مرزی شده است ( خسرو شاهی،2: 1385 ).تعداد حوضه های رودخانه های بین المللی 263مورد است که 45/3 از سطح زمین به استثنای قطب جنوب را در بردارند که %50از جمعیت جهان نیز در این حوضه های آبریز مشترک زندگی میکنند .جمعیت جهان در طول صدسال گذشته 3برابر شده است.

پر آبترین رودخانه ایران که از زردکوه استان چهار محال و بختیاری سرچشمه میگیرد، رودخانه کارون است. با گذر از این ورودی به تالار اصلی این معبد خوهید رسید، در کناره ی ورودی و در سمت راست آن هکاکی ای از یک نقش گل وجود دارد که مشابه این نقوش را میتوان در معابد مهر موجود در سایر کشورهایی نظیر رومانی و واتیکان نیز مشاهده کرد.در سمت چپ این ورودی نیز اتاقی مربعی شکل با ابعاد 10 در 10 وجود دارد که توسط یک ستون هشت ضلعی که دقیقا در مرکز این اتاق واقع شده است این اتاق به چهار قسمت تقسیم شده که در بالای هرکدام از این قسمت ها یک نورگیر وجود دارد.

فیلم سینمایی جدید «بالا رو نگاه نکن» به کارگردانی آدام مککی، یک شنبه ۲۹ اسفند ماه ساعت ۲۰:۳۰ از شبکه چهار روی آنتن میرود. بخاطر وسعت و عمق این رودخانه امکان تردد قایق و کروز بر روی آن وجود دارد، در واقع کروز روی رودخانه سن، خود تبدیل به یک جاذبه در پاریس گشته است. تخلفات و جرایم متعددی در جریان ساخت این ابرویلا واقع شده است و این ساختمان حسب اعلام دستگاههای متولی مزاحم جریان سالم آب رودخانه احداث شده است و باید تخریب میشد. درگذشته کارخانه ابریشم نیز در رشت آباد وجود داشت که همه اینها با توجه به شنیده هاوگفته های اهالی با سیل بزرگی که در سالهای دور رخ داد از بین رفت!

امروزه پل ورسک علاوه بر اهمیت ویژه در صنعت حمل و نقل، از جاذبه های سیاحتی کشور نیز محسوب میشود. نتایج نشان داد که استفاده از روش CEEMD باعث بهبود عملکرد مدل های مورد استفاده شده است. این جاده در سال ۱۳۱۲ مورد بهره برداری قرار گرفت. البته به همت شوراهای اسلامی این دو محل، پلی به نام پل الزهرا بر روی رود ایجاد گردیده که میتوان پس از گذر از این پل به ((چهارده)) و سپس جاده زیبائی رسید که به شهرستان آستانه اشرفیه منتهی میشود. لولمان قسمت ها و جاذبه های گردشگری گوناگونی دارد.از آن جمله میتوان به مرکز آن یعنی پیربست و مناطق دیگری مانند رشت اباد، رودبارکی، گرباسده، مبارک آباد، چلک نام برد .

آب ها بعد از سفری طولانی و عبور از کوها و جنگل ها و دشت های فراخ، دست خود را به هم می دهند و رودخانه های زیبا دریای مواج را در آغوش می کشد، چونان فرزندی که مادر خود را در آغوش می کشد. در حالیکه تقاضا برای آب به بیش از 7برابر رسیده است که این مساله رقابتها و منازعاتی را برای بهره برداری هرچه بیشتر از آب بدنبال داشته هر چند جهان در حال به رسمیت شناختن کمبود آب شیرین است(( 173-193:2012:Warner در طول 20سال گذشته جنگ آب قریب الوقوع بوده است(Sharif Elmusa،(2:1993 به خصوص درمناطق خشک و نیمه خشکی که رودخانه ها مرز ملی کشورها را تشکیل میدهند، به طور بالقوه آماده برای درگیری هستند.

تماشاگه خزر كاخ رامسر یکی از نفیس ترین آثار دوران پهلوی در شمال ایران است که به دستور رضا شاه پهلوی در سال ۱۳۱۶ به بهره برداری رسید و تا انقلاب به عنوان اقامتگاه خانواده پادشاهی استفاده می شده است. این مقاله به شیوه توصیفی -تحلیلی و با استناد به منابع کتابخانه ای به بررسی وضعیت رودهای مشترک مرزی در منطقه جنوب غرب آسیا پرداخته و زمینه های منازعه و درگیری یا تعامل بین کشورها را به عنوان راه حل جایگزین برای جلوگیری از جنگ آب در آینده مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار می دهد. رضوانی (1380)در مقاله تحت عنوان نقش اکوتوریسم در حفاظت محیطزیست ابتدا به تعاریف اکوتوریسم پرداخته واکوتوریسم را چنین مطرح کرده که اکوتوریسم گرایش نوین در صنعت جهانگردی است؛ لذا اهمیت دادن به نقش آن در حفاظت محیطزیست به منظور دستیابی به توسعه پایدار امری ضروری است.

در مناطق خشک حاشیه ای ممکن است حتی یک کاهش جزیی در تراز آبی در سرنوشت مزارع و مراتع نقش تعیین کننده ای داشته باشد و آینده آنها را با شکست مواجه سازد.مواد آلی ممکن است درآبهای راکد و بی حرکت گودهای خاکبرداری پوسیده و تجزیه شوند. این خانه را به بیش از یک دوجین گونه از پرندگان و حشرات است. اساسا خاورمیانه یکی از ناامن ترین مناطق هیدروپلتیکی در جهان است(2012،(juusolahannu آب و جنگ در این منطقه دو فاکتوری هستند که فرکانس ارزیابی آنها در حال افزایش است(Wolf ،( 251-265:1998 در این منطقه آب یک منبع مهم استراتژیکی و یک مساله ی سیاسی است که پتانسیل برای تنش و درگیری محلی و بین دولتی را افزایش میدهد.

از این زمان به بعد، انواع رستورانها و واحدهای اقامتی و پذیرایی در کنار این جاده شکل گرفت و با ساخت سد امیر کبیر (سد کرج) در سال ۱۳۴۰ به جاذبهها و زیباییهای این جاده افزوده شد و در اندک زمانی این جاده به یکی از تفریحگاههای مهم گردشگری ایران تبدیل شد. این امر همچنین با رفاه و سلامتی مردم ارتباط تنگاتگی دارد، و برای توسعه اقتصادی و اجتماعی مهم است. رودخانه جاجرود با گذر از دروازه، حمامک و پارچین نهایتا به سمت ورامین رفته و از آب آن برای مصارف کشاورزی و …

دیدگاهتان را بنویسید